Úvod > Aktuality > V muzeu ve Vysokém Mýtě si prohlédnete nejen unikátní Sodomkovo autíčko
V muzeu ve Vysokém Mýtě si prohlédnete nejen unikátní Sodomkovo autíčko
"> "> "> Automobil Aero 50 Dynamik "> Motorové autícko "> Šlapací autícko
Památky

V muzeu ve Vysokém Mýtě si prohlédnete nejen unikátní Sodomkovo autíčko

  • Vydáno28. ledna 2022
Ve výstavních prostorách muzea se návštěvník seznámí s výběrem uměleckých děl zachycujících Vysoké Mýto i další části regionu v období zimy. Svojí atmosférou jistě na každého zapůsobí obrazy Vysokého Mýta pod sněhovou pokrývkou od známých malířů, jako byli Jan Juška, Josef Kubizňák či Václav Prágr. Malby pak doplní velkoformátové fotografie, které vznikaly v průběhu desetiletí a mimo atmosféry města zaznamenaly i jeho postupný urbanistický vývoj. Aby byla zimní atmosféra dokonalá, bude vzpomenuto na zimní radovánky prostřednictvím historického sportovního náčiní i teplého oblečení našich pradědů a prababiček.
Motorové autíčkoVíte, že šlapací autíčka patřila za první republiky mezi oblíbené dětské hračky? V renomované karosárně Josefa Sodomky ve Vysokém Mýtě se jich možná vyrobily stovky, do dnešních dnů se však zachovalo pouze několik kusů. Sodomka tyto autíčka vyráběl jako hračky, měl na to i koncesi, nebo se dělala jako reklamní artikl. Nejbližší spolupracovníci si je mohli ve fabrice udělat pro své děti třeba jako dárek k Vánocům.

Šlapací autíčko z vysokomýtského muzea je dvoumístné, má kožené sedačky a lak v provedení béžové a vínové barvě a dříve se do něj vešly dvě sedmileté děti. Zcela ojedinělým unikátem je však motorové autíčko, které nechal Sodomka vyrobit jako jediný exemplář pro svého syna. Svým tvarem připomíná slavný model Aero 50 Dynamik. Motor má 100 kubíků a řídí se jako skutečné auto. Nechybí v něm spojka, brzda, plyn a tři rychlosti, včetně zpátečky.

Aero 50 DynamicVelkým lákadlem muzea je v epozice věnované historii firmy Sodomka nedávno kompletně renovovaný elegantní kabriolet Aero 50 Dynamik z roku 1940. Kromě mnoha fotogafií a doplňujících informací můžete obdivovat ještě další výrobky slavné karosárny – landauer, bryčku, skútr či automobil Tatra 57B.

Česká firma Josef Sodomka Vysoké Mýto vyráběla již od roku 1895 kočáry. V roce 1925 byla pod vedením Josefa Sodomky mladšího, syna zakladatele firmy, zahájena výroba prvních zakázkových karosérií pro vozy Praga a Laurin&Klement. Po roce se 1932 se Sodomka stal uznávanou karosárnou a jeho karosérie získaly řadu cen na soutěžích elegance. Dodával malosériové karosérie pro vozy Aero 30 a 50, Praga Piccolo, Walter Junior a stavěl zakázkové karosérie na podvozky českých i zahraničních automobilek. V roce 1948 byl podnik znárodněn a pod novým názvem Karosa Vysoké Mýto se specializoval na výrobu karosérií pro autobusy.
Muzeum českého karosářství ve Vysokém Mýtě

Muzeum českého karosářství ve Vysokém Mýtě

Ve Vysokém Mýtě najdete unikátní muzeum věnované českému karosářství, zejména významné vysokomýtské karosářské firmě Carrosserie Sodomka.

České značky: Josef Sodomka a tradice automobilového designu

České značky: Josef Sodomka a tradice automobilového designu

Pojďte se vypravit za příběhy automobilového designu a seznámit se s mistry českého karosářství. Znáte jména jako Sodomka, Olah, Uhlík, Jech, Brožík, Petera či Kabaň? Možná ne, ale určitě znáte značky, pro které pracovali či pracují: jde o pestrou škálu renomovaných společností od Škodovky až po Rolls-Royce.

Vysoké Mýto

Vysoké Mýto

Vysoké Mýto, jedno z věnných měst českých královen, založil na hlavní spojnici Čech s Moravou král Přemysl Otakar II. Z té doby se dochoval pravidelný půdorys a hlavně rozlehlé náměstí, mimochodem vůbec největší čtvercové náměstí v Česku. Nese jméno zakladatele města a uprostřed stojí morový sloup.

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě

V muzeu na vás čeká expozice firmy na výrobu hasicí techniky Stratílek a expozice Vysoké Mýto světové. Ve Vysokém Mýtě nejdete naši pobočku Muzeum českého karosářství, v nedaleké Vraclavi také Barokní areál. Pravidelně připravujeme krátkodobé výstavy na nejrůznější témata i akce pro veřejnost.

Další aktuality

28.9.
2022
Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Pardubický kraj | Gurmánská turistika
5.8.
2022
Deset výletů na hradní rozhledny

Deset výletů na hradní rozhledny

Pardubický kraj | Památky
28.7.
2022
Kelti v Nasavrkách oslaví Lughnasad

Kelti v Nasavrkách oslaví Lughnasad

Pardubický kraj | Památky