Úvod > Aktuality > V muzeu ve Vysokém Mýtě si prohlédnete unikátní Sodomkovo autíčko
Automobil Aero 50 Dynamik
"> Automobil Aero 50 Dynamik "> Motorové autícko "> Šlapací autícko

V muzeu ve Vysokém Mýtě si prohlédnete unikátní Sodomkovo autíčko

Vydáno 7. listopadu 2013 Památky
Vysokomýtské muzeum získalo unikátní hračku - motorové autíčko, které vyrobila známá místní prvorepubliková společnost Carrosserie Sodomka pro majitelova syna. Mimo to je zde k vidění také sériově vyráběné šlapací autíčko, kabriolet Aero 50 nebo Tatra 57B.
Motorové autíčkoŠlapací autíčka patřila za první republiky mezi oblíbené dětské hračky. V renomované karosárně Josefa Sodomky ve Vysokém Mýtě se jich možná vyrobily stovky, do dnešních dnů se však zachovalo pouze několik kusů. Sodomka tyto autíčka vyráběl jako hračky, měl na to i koncesi, nebo se dělala jako reklamní artikl. Nejbližší spolupracovníci si je mohli ve fabrice udělat pro své děti třeba jako dárek k Vánocům.

Šlapací autíčko z vysokomýtského muzea je dvoumístné, má kožené sedačky a lak v provedení béžové a vínové barvě a dříve se do něj vešly dvě sedmileté děti. Zcela ojedinělým unikátem je však motorové autíčko, které nechal Sodomka vyrobit jako jediný exemplář pro svého syna. Svým tvarem připomíná slavný model Aero 50 Dynamik. Motor má 100 kubíků a řídí se jako skutečné auto. Nechybí v něm spojka, brzda, plyn a tři rychlosti, včetně zpátečky.

Aero 50 DynamicVelkým lákadlem muzea je v epozice věnované historii firmy Sodomka nedávno kompletně renovovaný elegantní kabriolet Aero 50 Dynamik z roku 1940. Kromě mnoha fotogafií a doplňujících informací můžete obdivovat ještě další výrobky slavné karosárny - landauer, bryčku, skútr či automobil Tatra 57B.

Česká firma Josef Sodomka Vysoké Mýto vyráběla již od roku 1895 kočáry. V roce 1925 byla pod vedením Josefa Sodomky mladšího, syna zakladatele firmy, zahájena výroba prvních zakázkových karosérií pro vozy Praga a Laurin&Klement. Po roce se 1932 se Sodomka stal uznávanou karosárnou a jeho karosérie získaly řadu cen na soutěžích elegance. Dodával malosériové karosérie pro vozy Aero 30 a 50, Praga Piccolo, Walter Junior a stavěl zakázkové karosérie na podvozky českých i zahraničních automobilek. V roce 1948 byl podnik znárodněn a pod novým názvem Karosa Vysoké Mýto se specializoval na výrobu karosérií pro autobusy.
Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě nabízí pohled do historie firmy Sodomka, která se zabývala výrobou karosérií. Neméně zajímavá je také expozice Kabinet Militária, která ukazuje 246 sbírkových zbraní, části výzbroje i výstroje a relikvie vojenských jednotek vysokomýtské posádky