Úvod > Co chcete dělat? > Pruský hřbitov u Mikulova
Památky

Pruský hřbitov u Mikulova

Hřbitov pruských vojáků se nachází u Mikulova nedaleko bývalého hraničního přechodu, tzv. staré celnice. Jedná se o památkou rakousko-pruské války, která se roku 1866 odehrála mezi Pruským královstvím a Rakouským císařstvím.
Místem největších vojenských operací této války byly České země, přičemž nevýznamnější bitva se odehrála 3. července 1866 u Hradce Králové. Pruská armáda si připsala vítězství nejen v této důležité bitvě, ale nakonec i v celé válce a donutila rakouské vojsko k ústupu. Zdecimovaná rakouská armáda táhla přes Moravu směrem k Vídni, pronásledovaná pruskými jednotkami, které nakonec obsadily celou Moravu a i po uzavření míru zde setrvaly až do září 1866.

Jedním z míst, kde se část Pruské královské armády usadila, byl i Mikulov. Ani období míru však neznamenalo pro vojáky klid. V pruských vojenských táborech po celé zemi se začala šířit epidemie cholery, přičemž se odhaduje se, že počet obětí v Čechách se blížil 30 000, na Moravě to bylo dokonce až 50 000. Mezi mrtvými bylo v drtivé většině civilní obyvatelstvo, zemřelo však také více než 5 000 pruských vojáků, jejichž hroby jsou posety po celém území Moravy.

Jediným pruským cholerovým hřbitovem, dochovaným na původním místě a v původní podobě je ten u Mikulova. Oodhaduje se, že je zde pohřbeno více než 200 pruských vojáků.

Ubytování a restaurace v okolí

Pension Čížek v Mikulově

Pension Čížek v Mikulově

Mikulov, Jihomoravský kraj
Prostě Sklep

Prostě Sklep

Mikulov, Jihomoravský kraj
Wellness Hotel Volarik

Wellness Hotel Volarik

Mikulov, Jihomoravský kraj