ÚvodKalendář akcíAkce pro dětiDen vědy a techniky se ZČU v Tachově
Akce pro děti

Den vědy a techniky se ZČU v Tachově

Přijďte se bavit na Dny vědy a techniky se Západočeskou univerzitou v Plzni. Letos se akce koná v Tachově.

Věda je zábava! Nahlédněte do světa vědy a poznání pod vedením univerzitních vědců a vědkyň. Řadu věcí si bude možné vyzkoušet na vlastní kůži. Připraveny pro vás budou hry, soutěže a mnoho experimentů.

Hned po prázdninách ovládne věda a poznání areál zámku v Tachově, a to ve čtvrtek 12. září 2024. 
 

Expozice

Infocentrum - Kudy kam na Dnu vědy a techniky 2024? 
 
Vyrobte si elektřinu vlastní silou, Fakulta elektrotechnická ZČU
Napadlo vás někdy, jaký má vlastně člověk výkon a kolik by byl schopen vyrobit vlastní silou elektřiny? V expozici to zjistíte naprosto přesně! Energii budete vyrábět na speciálně upraveném spinningovém kole, moderním synchronním generátorem s permanentními magnety a s vysokou účinností. Použijete svoje největší svaly, například čtyřhlavý sval stehenní.
 
Zvuk, Fakulta elektrotechnická ZČU
V akustických laboratořích FEL ZČU se věnuje zvuku, hluku a vibracím. Přijďte si vyzkoušet elektronické hudební nástroje, smíchat nahrávku kapely nebo prozkoumat materiály a možnosti akustických úprav kulturních a společenských prostorů.
 
E-textilie a tištěná elektronika, Fakulta elektrotechnická ZČU
Senzory, které vyvíjí fakulta, dovedou detekovat například toxické či výbušné plyny ve velmi nízkých koncentracích, těžké kovy ve vodách nebo z bezpečí měřit vysokou teplotu vzdálených objektů. 
 
Monitoring rádiového spektra a vysokofrekvenční měřicí technika, Fakulta elektrotechnická ZČU
V expozici máte možnost vidět specializovanou moderní měřicí techniku, prohlédnout si ve spektru radiokomunikační služby kolem nás a také si s námi o těchto věcech pohovořit.
 
Stavební inženýrství – moderní budovy, Fakulta aplikovaných věd ZČU
Principy moderních budov pro 21. století – termografické snímkování budov.
 
Tenkovrstvé materiály a plazmové technologie, Fakulta aplikovaných věd ZČU
Chytrá okna, flexibilní displeje, antireflexní filtry, čisté zdroje energie, inteligentní senzory, samočisticí a antibakteriální povrchy… Tyto a mnohé další moderní technologie jsou založeny na nových tenkovrstvých nanostrukturních materiálech. Pokud chcete nahlédnout do zákulisí moderního materiálového výzkumu a aplikované fyziky, zajímají vás nové materiály, baví vás experimentálně zkoumat a objevovat, je tato expozice určena právě pro vás.
 
Zajímavá chemie, Fakulta pedagogická ZČU
Přijďte se přesvědčit, že chemie může být zábavná. Uvidíte například ohnivou kouli, létající plechovku, barevné oscilace a řadu dalších chemických experimentů.
 
Exkurze do historie vývoje PC a počítačových her, Fakulta pedagogická ZČU
Myslíte si, že vývoj techniky a počítačů je nuda? Pojďte se na vlastní kůži přesvědčit, že tomu tak není. Představí vám celou řadu starých, a ještě starších počítačů. Budete si moct vyzkoušet i několik počítačových her, které se na těchto počítačích daly hrát.
 
Informatika baví, Fakulta pedagogická ZČU
Myslíte, že jste se na základní škole učili informatiku? Přijďte a uvidíte, jak moc je všechno jinak. Objevte, že informatika se dá naučit i při hraní deskových her. Zjistěte, jak funguje 3D tisk. Přijďte si s námi zahrát a vyhrát!
 
Živá archeologie, Fakulta filozofická ZČU
Program Živá archeologie nabídne ukázky experimentů. Poslechnete si, jak zněla hudba našich dávných předků a budete mít možnost vidět a dotknout se artefaktů starých tisíce let.
 
Právní povědomí občanů jako sociální dovednost, Fakulta právnická ZČU
Zajímá vás, jak vypadá práce advokátů, exekutorů, soudců či notářů? Chcete vědět, jak probíhá exekuční nebo rozvodové řízení? Víte, jakou ochranu máte, když pošlete někomu vaši fotografii nebo ji nahrajete na sociální sítě? Fakulta právnická vás seznámí nejen s (ne)tradičními právními profesemi, ale i se základními právními pojmy, které jsou použitelné pro váš každodenní život. Chybět nebude ani informační okénko o kyberšikaně a bezpečnosti na internetu nebo kvíz a prostor pro vaše dotazy!

Pro život a pro zdraví 1. část, Fakulta zdravotnických studií ZČU
Záchranáři z Katedry záchranářství, diagnostických oborů a veřejného zdravotnictví představí expozici „Návštěvník pacientem“ zaměřenou na ukázku první pomoci a přístupu k pacientovi uloženému na lůžku v sanitním voze, rovněž představí samotný sanitní vůz a další řadu vyšetření. Radiologové odkryjí tajemství jednotlivých zobrazovacích technik. Zdravotní laboranti si připravili ukázku nejrůznějších patologických nálezů v biologickém materiálu a demonstraci oscilačních hodin.

Pro život a pro zdraví 2. část, Fakulta zdravotnických studií ZČU
Katedra rehabilitačních oborů přichystala edukaci o noze a chůzi, kdy na praktických modelech dá možnost nahlédnout do anatomického minima pro návštěvníky. Dále proběhne vyšetření nohy na přístroji PodoCam a ukázka chůze s vycházkovými holemi Nordic Walking. Chybět nebude edukace o páteři s praktickou ukázkou na modelech, návštěvníci si navíc budou moci vyzkoušet přístroj In Body, který dává obraz o složení lidského těla.

Bav se vědou, Odbor celoživotního a distančního vzdělávání ZČU
Nastal čas zavařit si mozkové závity! Zjistěte, že věda je zábava. Čekají vás různé rébusy a logické hry. Lákadlem může být i vlastnoručně vyrobená placka.

LabIR Edu – Poznejte svět očima termokamery, Nové technologie – výzkumné centrum (NTC) ZČU
Objevte fascinující svět skrze termokameru a naučte se více o této pokročilé technologii. Naše interaktivní stanoviště vám umožní nahlédnout do tajů infračerveného záření a jeho aplikací ve vědě a průmyslu. Nechte se inspirovat a rozšiřte své vědomosti s platformou LabIR Edu!

Znalost jazyků otevírá dveře do světa, Ústav jazykové přípravy ZČU
Chcete poznat všechny aktivity nejen pro studující ZČU, ale i pro studentky, studenty, žákyně a žáky základních a středních škol celého Plzeňského kraje a pro veřejnost? 

Vesmír pro každého, Hvězdárna v Rokycanech a Plzni, p. o.
Nahlédněte pod pokličku vesmíru – našeho domova! Pokud počasí dovolí, ukáží vám v dalekohledech Slunce, na kterém se stále děje něco zajímavého! V expozici nezapomenou ani na ty nejmenší. Připraveny pro ně budou vystřihovánky, skládačky nebo třeba (i pro ty větší) jednoduchý projektor souhvězdí.

Inovativní vzdělání – AI, vodík, Minecraft, Nvias
Umělá inteligence v akci – od nápadu po inovaci. Přijďte objevit, jak AI mění svět a jak můžete být součástí této revoluce! Expozice “Umělá inteligence v akci – od nápadu po inovaci” vás provede interaktivními ukázkami a projekty, kterými mladí nadšenci z nvias ukazují, jak mohou nástroje AI sloužit k řešení reálných problémů. 

Vědecké degustační menu, Techmania Science Center
Připraven výběr těch nejlepších vědeckých specialit, které můžete zakusit během návštěvy Techmania Science Center. Pod mlhovým závojem tekutého dusíku vám naservírujeme hlavolamy, pokusy s termokamerou, inženýrské aplikace a experimenty, které si dochutíte dle libosti. 

Aktuality

Nominujte Alej roku 2024

Oblíbenou alej můžete ocenit různými způsoby. Jedním z nich je anketa Alej roku, kterou už po čtrnácté vyhlašuje spolek Arnika. Hlavním cílem ankety je vyzdvihnout přírodní a kulturní význam alejí pro krajinu a člověka.
Tachov, Plzeňský kraj

Slavnosti piva Chodovar 2024

Tradiční Slavnosti piva Chodovar 2024 nastanou 17. srpna 2024. Těšte se na netradiční prohlídky pivovaru, odemčené skalní sklepy, kulturní program v pivovarské zahradě, hudební scénu Stará Sladovna...
Chodová Planá, Plzeňský kraj

Chopinův festival v Mariánských Lázních

Chopinův festival je jedním z nejstarších hudebních festivalů v České republice a patří mezi nejvýznamnější v Evropě. Na symfonických koncertech, klavírních recitálech, sobotních a nedělních matiné účinkují umělci světových jmen.
Mariánské Lázně, Karlovarský kraj

Mariánský podzim – mezinárodní folklorní festival

Mezinárodní folklorní festival v barvách babího léta. Dny 19. – 22. září budou v Mariánských Lázních ve znamení zpěvu, tance, dobrého jídla, pití a zábavy. Město se během čtyř dnů promění v kulisu pro 19. ročník festivalu, na kterém se představí české, moravské skupiny a soubor ze Slovenska.
Mariánské Lázně, Karlovarský kraj

Lázeňský festival jablek v Mariánských Lázních

Sklizeň jablek a konec sezóny si Mariánské Lázně připomínají Lázeňským festivalem jablek, letos spojeným s oslavou výročí 50. let CHKO Slavkovský les. Vůně skořice zaplní kolonádu a účastníci mohou ochutnat jablečné speciality a dozvědět se zajímavosti z ovocnářství.
Mariánské Lázně, Karlovarský kraj

Slunce, seno, Mariánky

Beseda s režisérem Zdeňkem Troškou a herci z kultovní české komedie Slunce, seno, jahody.
Mariánské Lázně, Karlovarský kraj

Vivat Strauss

Koncert Západočeského symfonického orchestru Mariánské Lázně, zpěvačky Evy Štruplové a dirigenta Jana Mikoláše.
Mariánské Lázně, Karlovarský kraj

Michael Barenboim a ZSO

Západočeský symfonický orchestr Mariánské Lázně pod vedením Radka Baboráka zahraje díla A. Dvořáka. Jako sólista se představí Michael Barenboim (housle).
Mariánské Lázně, Karlovarský kraj

Zámek Tachov – nové expozice rodu Windischgrätzů

Zámek v Tachově prošel rozsáhlou rekonstrukcí. K vidění je sloupový vestibul s jednoramenným schodištěm a nahlédnout lze do prostoru bývalé hradní věže. Od roku 2014 je zde nově otevřena prohlídková trasa s exponáty, která připomene rod Windischgrätzů.
Tachov, Plzeňský kraj

Městské opevnění v Tachově – jeden z nejzachovalejších hradebních systémů v ČR

K významným památkám města Tachova patří městské hradby a věže. Tachovský městský hradební systém patří k nejzachovalejším hradebním systémům v rámci České republiky.
Tachov, Plzeňský kraj

Husmannův mlýn s obnoveným mlýnským kolem

Barokní mlýn byl založený majitelem Tachova Janem Filipem Husmannem z Namédy. Rekonstruovaný objekt je dnes využíván městským kulturním střediskem a v objektu je umístěno také zázemí a zkušebny Tachovského dětského sboru.
Tachov, Plzeňský kraj

Kostel sv. Václava v Tachově – hrobka rodu Windischgrätzů

V Tachově se od založení města nacházel kostel sv. Václava, který byl umístěn vně bývalého městského příkopu při severovýchodním okraji hrazeného města. Začátkem 19. století byl upraven jako rodinná hrobka rodu Windischgrätzů.
Tachov, Plzeňský kraj

Chrám Nanebevzetí Panny Marie v Tachově

Dominantou Tachova je kostel Nanebevzetí panny Marie, který je přístupný pouze příležitostně. Byl původně vystavěn v raně gotickém stylu, v polovině 14. stol. byl rozšířen. Vnitřní zařízení kostela pochází převážně ze 17. století.
Tachov, Plzeňský kraj

Po stopách Karla IV. na Zlaté cestě

Z Tachova do Německa můžou turisté vyrazit přímo po trase, kterou jezdil Karel IV. Jedná se o tzv. Zlatou cestu, která je osázená prvními milníky, věnovanými sv. Vojtěchovi, Janu Lucemburskému, Karlu IV. a Janu Husovi.
Tachov, Plzeňský kraj

Tachov – brána Českého lesa

Branou Českého lesa je označováno město Tachov v Plzeňském kraji nedaleko hranic s Německem, které dodnes obklopují hradby ze 14. století. Tachovské památky lákají na prohlídku jak v letní turistické sezóně, tak v průběhu celého roku.
Tachov, Plzeňský kraj

Muzeum Českého lesa v Tachově

Muzeum se nachází v areálu bývalého františkánského kláštera, stranou od centra města. Bývalému klášternímu refektáři je také věnována nejpůsobivější část expozice. Zaujmou ale i historické a národopisné expozice a Příroda Českého lesa s Interaktivní zelenou stezkou.
Tachov, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Garni Hotel Tachov

Hotel Garni Tachov se nachází v Tachově – nabízí přímý přístup na sjezdovku, restauraci a nepřetržitě otevřenou recepci.
Tachov, Plzeňský kraj

Restaurant a pizzerie Baileys v Tachově

Restaurace a pizzeria Baileys byla otevřena v roce 1998. Do roku 2006 byl objekt dvakrát dostavován a rozšířen o dvě části: stylovou stodolu a část pro hosty upřednostňující moderní vzhled interiéru.
Tachov, Plzeňský kraj

Chalupa Nora

Přijeďte zažít pobyt v Českém lese s ubytováním v pěkné chalupě nedaleko Tachova. Těšit se můžete na vycházky a vyjížďky do přírody, koupání, houbaření nebo posezení u grilu či u táboráku. Vhodné pro rodinnou dovolenou.
Tachov, Plzeňský kraj

Camp Karolina u Tachova

Camp Karolina je moderní, menší rodinný kemp evropské úrovně v krásném, tichém, přírodním prostředí. Poskytuje ubytování ve vybavených chatách, mobilních domech, v apartmánech a na místech pro stany, či karavany s elektrickými přípojkami.
Brod nad Tichou, Plzeňský kraj

Penzion Lido – Rodinné ubytování u koupaliště v Mariánských lázních

Příjemné místo, kde strávit letní čas, nabízí Penzion Lido. V okolí penzionu naleznete krásnou přírodu a lázeňské ovzduší. Z areálu je možnost navštívit například koupaliště, které se nachází ve vzdálenosti 300m od penzionu.
Mariánské Lázně, Karlovarský kraj

Kemp La Provence u Mariánských Lázní

Kemp La Provence v obci Velká Hleďsebe nabízí ubytování v kempu, chatkách, pod stanem či v karavanu. K dispozici je elektrická přípojka, sociální zařízení, kuchyňka s jídelním koutem a venkovní posezení.
Velká Hleďsebe, Karlovarský kraj

Kavárna Na Merisce

Jsme kulturní kavárna a bistro v karavanu na úpatí Českého lesa, kde naleznete nejen přírodu, domácí dezerty, sandwiche a mnoho dalšího, ale také výběrovou kávu z Lázeňské pražírny IVO coffee praženou přímo pro nás.
Tři Sekery, Karlovarský kraj

Hotel Ferdinand

Hotel Ferdinand (dříve Berlín) situovaný nedaleko lázeňského centra města Mariánské Lázně byl nově postaven a otevřen v roce 1994.
Mariánské Lázně, Karlovarský kraj