Úvod > Aktuality > Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: výlety za zvířaty našich lesů
Příroda

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: výlety za zvířaty našich lesů

Poslechněte si audio verzi článku
Vzácní tetřívci z Krkonoš, srnky z pražského zookoutku, jezevci z Ondřejníku, včely z Monínce, veverky z lesoparku Barbořina, vlci ze Srní, divočáci z brněnské obory Holedná a společně s nimi lasičky, kuny, ježci, zajíci, sovy a další lesní zvířata: to jsou tentokrát naši průvodci na výletech do přírody po všech krajích České republiky. Vypravte se s námi hluboko do lesů a odhalte tajemství jejich obyvatel!

1. Praha a srnky ze Zookoutku Malá Chuchle

Srnky jsou nejrozšířenější spárkatá zvěř, která žije na celém území České republiky. Místem, kde je společně se spoustou dalších zvířat budete mít téměř na dosah ruky, je Zookoutek Malá Chuchle u hájovny v Chuchelském háji. Tenhle malý kousek divočiny v Praze je oblíbeným cílem výletů. Areál je celoročně volně přístupný a žijí tu zvířata, která se kvůli svému zdravotnímu či jinému handicapu už nemohou vrátit zpět do volné přírody. Mufloni, daňci, lišky, krkavci, kozy, ovce, divoká prasata, sovy i dravci mají v zookoutku důstojný náhradní domov, u výběhů navíc najdete popsané jejich příběhy.

Provozovatelem je Středisko ekologické výchovy Lesů hl. m. Prahy, takže se tu pořádají nejrůznější akce pro děti z pražských škol i pro veřejnost. Krmení zvířat v zookoutku sice je zakázáno, ale můžete tu pro ně nechat zeleninu, ovoce nebo suché pečivo. Nakrmit můžete i sebe: u zookoutku je kromě dětského hřiště i malé občerstvení.
 

2. Středočeský kraj, Monínec a včelí stezka

Když vyrazíte na procházky do přírody, včel kolem sebe si leckdy ani nevšimnete. O popularitu nenápadného a velmi užitečného druhu hmyzu se stará několik naučných stezek. Jednu z nich objevíte na Monínci, na Javorové skále 80 km jižně od Prahy v oblasti Českého Meránu a České Sibiře nedaleko města Sedlec-Prčice. Stezka věnovaná včelám a také mravencům vede mezi restaurací M2 ve spodní části sjezdovky a hotelem Monínec. Trasa měří zhruba 1,5 km a na jednotlivých panelech najdete vysvětlení, proč jsou včely užitečné, jaké jsou včelí produkty a také popis úlu. Ani ten nechybí, ale samozřejmě v bezpečné vzdálenosti od stezky.
 

3. Jihočeský kraj a poslední šumavská medvědice

Až se budete toulat po Lipensku, projděte se také po Medvědí stezce. Nejstarší naučná stezka v jižních Čechách a jedna z nejstarších v České republice prochází územím národního parku Šumava. Putování šumavskými lesy s množstvím zajímavých skalních útvarů můžete spojit se zastávkou u Schwarzenberského plavebního kanálu a také u pomníčku, který připomíná konec posledního šumavského medvěda. Ve skutečnosti to ovšem nebyl medvěd, ale medvědice, její konec provázely dramatické okolnosti a dodnes můžete vidět její vycpaninu, a to v Muzeu lesnictví, myslivosti a rybářství na zámku Ohrada v Hluboké nad Vltavou. Medvědí stezka je dobře dostupná, spojuje železniční zastávky Ovesná a Černý Kříž na trati Český KrumlovVolary; méně náročné stoupání vás čeká na trase z Černého Kříže. Přibližně v polovině trasy je osada Jelení, kam se dá dojet autem a je tu i parkoviště.
 

4. Plzeňský kraj a výběh s vlky u Srní

V posledních letech se vlci pomalu, ale jistě vrací do volné přírody. Smečky volně žijících vlků na Šumavě zahlédnete je jen těžko, pohodlně a zblízka si je zato prohlédnete u Srní.  Takový zážitek nabízí Návštěvnické centrum národního parku Šumava. K výběhu uprostřed lesa, kde žije vlčí smečka, vede naučný okruh, nad výběhem pak prochází 300 metrů dlouhá lávka s pozorovacími přístřešky a informacemi o životě a komunikaci vlků. Přímo v Srní si prohlédněte i Návštěvnické centrum; vnitřní expozice ukazuje život vlků a jejich soužití s lidmi, najdete tu také dětské hřiště a parkoviště.
 

5. Karlovarský kraj a daňci z obory Svatý Linhart

Daňky poznáte na první pohled: mají lopatovité parohy, jejich rezavě zbarvenou srst zdobí bílé skvrny, ale břicho, nohy a okolí řiti, takzvaná zrcátka, jsou bílé. Zblízka si je prohlédnete v Oboře Svatý Linhart v Karlových Varech. Ve skutečnosti se jedná rovnou o tři obory, tedy oddělené rozlehlé výběhy, a to nejenom pro daňky, ale i pro jeleny sika Dybowského a divoká prasata. Kromě zastřešené pozorovatelny s výhledem na zvěř pasoucí se na palouku vedou přes výběhy vyvýšené pozorovací lávky, odkud je vidět na zvířata i do okolí. K dispozici je také parkoviště, kavárna, přírodní lanové centrum a dětské hřiště.
 

6. Ústecký kraj a Lesní putování s Hopíkem

Lasičky, kuny, ježky, zajíce, sovy, lišky, brouky a další běžná zvířata našich lesů můžete při troše štěstí potkat u HoledčeÚsteckém kraji. Naučná stezka Lesní putování s Hopíkem vede hezkými lesy mezi Žatcem a Rakovníkem, měří 2,5 kilometru, a kromě řady herních prvků pro děti se na ni vešlo celkem 13 zastavení. Na panelech najdete spousty informací o životě v lese a jeho zvířecích obyvatelích, pro děti pak je určená spousta kvízů a zábavných her. Nechybí tu ani broukoviště, fitness prvky, zastřešený altán anebo přístřešky s odpočívadly pro unavené výletníky.
 

7. Liberecký kraj a zvířata z lesa i od vody ve Sloupu

Kdo si rád hraje a zároveň poznává přírodu, měl by se vydat na naučnou a interaktivní stezku ve Sloupu v Čechách. Nenáročná, dva kilometry dlouhá trasa je vhodná především pro rodiny s dětmi a doplňuje další značené okruhy Sloupským skalním městem. Na pěti zastaveních objevíte dřevěné stojany s pohyblivými prvky, kde se děti hravou formou seznámí s životem v lese. Dozvíte se například, co kolem stezky kvete a roste anebo která zvířata bydlí u vody a ve vodě. Nezapomeňte se zastavit u „vodního chrámu“, což je dřevěný altán s lesní studánkou, v lesním divadle, na rozhledně Na Stráži a samozřejmě také na skalním hradě Sloup!
 

8. Královéhradecký kraj a tetřívci z Krkonoš

Jedním z nejvzácnějších zvířat, která žijí na území Krkonošského národního parku, jsou tetřívci. Pravidelně na jaře se vysoko v horách odehrávají jejich námluvy a rozmnožování, vy se s nimi ale můžete seznámit jednodušeji: díky Tetřívčí hravé naučné stezce u Pece pod Sněžkou. Stezka s tetřívčím hnízdem, tetřívčím kohoutkem i tetřívčí slepičkou začíná u horní stanice lanovky a u rozhledny na Hnědém vrchu, v jejímž okolí tetřívci pravidelně vyskytují. Trasa měří necelý kilometr, takže ji hravě zvládnou i malé děti, navíc tu čeká spousta herních prvků. Na některých si děti vyzkouší, co všechno musí tetřívek zvládnout pro to, aby přežil – třeba sedět na větvi celou noc. Když už budete v Peci pod Sněžkou, můžete zavítat i ke Kolínské boudě, kde děti mohou zakoupenými granulemi nakrmit ovce a kozy.

Krkonoších najdete i další hravé stezky, věnované jednotlivým druhům zvířat, například Liščí, Jelení, Kosí nebo Vřetenovčí.
 

9. Pardubický kraj a Stezka mladého lesníka s jezevčíkem u Nasavrk

Důležitá pro poznávání lesa nejsou jen zvířata, ale i ti, co se o les starají, tedy lesníci. S jejich úkoly vás seznámí Stezka mladého lesníka v lesích mezi Trhovou Kamenicí a Nasavrkami. Stezka vede po rovině, měří přibližně půl kilometru a na každém z deseti zastavení čeká úkol, inspirovaný zvířecími obyvateli lesa – třeba kličkovaná nebo hod šiškou na kůrovce. K posezení zve krytý altán a lavička v podobě jezevčíka, posvačit můžete u vyřezávaného stolu ve tvaru bekyně mnišky, a nakonec se protáhnout ve venkovní tělocvičně s řetězovým mostem, ručkovadlem, hrazdami a dalšími prvky.
 

10. Vysočina a ptáci z Kamenice nad Lipou

Znáte ptáky našich luk a lesů a víte, jakému obydlí dávají přednost? Jasno vám v tom udělá naučná stezka Vítězslava Nováka, která vede od zámku v Kamenici nad Lipou na Vysočině kolem několika rybníků k myslivně Johanka. Na tříkilometrové trase se seznámíte s místní přírodou, lesním hospodářstvím a zajímavostmi Kamenicka i s životem a dílem kamenického rodáka, hudebního skladatele Vítězslava Nováka. Na jednom ze zastavení jsou k vidění různé typy ptačích budek s vyobrazením a popisem ptáků, kterým slouží – a samozřejmě nechybí ani budky, rozmístěné na stromech v okolí.
 

11. Jihomoravský kraj a divočáci z obory Holedná v Brně

Vidět zblízka divočáky, muflony, daňky nebo jeleny se vám poštěstí v oboře Holedná. Rozkládá se mezi městskými částmi Bystrc, Jundrov a Kohoutovice a z centra Brna se sem dostanete městskou hromadnou dopravou za pár desítek minut. V členitém terénu, jehož nejvyšším bodem je Holedná (391 m), můžete zahlédnout stáda muflonů (kteří se lidem spíše vyhýbají) i méně plachých daňků (kteří se od návštěvníků tu a tam nechají krmit z ruky, byť je to zakázáno). V oboře i rozhledna a ohrada s divočáky. Vede tudy naučná stezka, síť zpevněných cest a lesních pěšin doplňuje několik malebných jezírek, krásná přírodní zákoutí, altány, odpočinková místa, lavičky a panely s informacemi o chovaných zvířatech.
 

12. Zlínský kraj a veverky z Barbořiny

Křížem krážem lesoparkem BarbořinaKroměříži vede naučná stezka veverky Čiperky. Interaktivní prvky se líbí hlavně dětem, které kilometr dlouhá stezka seznamuje nejenom s veverkami, ale i s dalšími obyvateli lesa, čím se živí, co v lese najdeme, ale také s tím, co do něj nepatří. Dospělí ocení devět stanovišť s odpočinkovým místem a altánem s lavičkou, workout zónu i výhledy na Hanou, Hostýnské vrchy a na město. Vznikla tu i stezka pro bosé nohy, do budoucna se počítá s vycházkovými a běžeckými trasami, ohništěm, domečkem v korunách stromů či s trasou pro cyklisty.
 

13. Olomoucký kraj a dravci z Lesní ekostezky Švagrov

Porovnejte rozpětí svých rukou s různými ptáky a dravci, projděte se s dětmi cestou necestou zeleným údolím proti proudu Studeného potoka a nahlédněte také do říše hmyzu: to vše nabízí okružní Lesní ekostezka Švagrov. Trasa, která dětem i dospělým přibližuje krásu a především ochranu unikátní přírody Jeseníků, začíná u turistické základny Švagrov pod masivem Mravenečníku, na jehož vrcholku se nachází horní nádrž přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně. Stezka má celkem 12 tematických zastavení, je dlouhá přibližně pět kilometrů a lze ji projít pěšky i projet na kole.
 

14. Moravskoslezský kraj a jezevci od Ondřejníku

Na úpatí nejvyšších hor Beskyd leží čtyři vesnice: Ostravice, Malenovice, Nová Ves a Čeladná. Nespojují je jen krásné výhledy, ale také regionální značené turistické stezky, nazvané Po medvědích tlapkách. Do beskydské přírody se můžete vydat společně se šesti zvířátky, která jsou maskoty jednotlivých tras. Vybrat si můžete stezku medvědí, liščí, krkavčí, zaječí nebo čapí. Pohodová jezevčí stezka vás provede kolem hory Ondřejník, kde si užijete nejkrásnější výhledy na Beskydy a posezení u kaple, která prý ukrývá vchod do tajné chodby zbojníka Ondráše.
Koněpruské jeskyně v Českém krasu – za tajemstvím penězokazců

Koněpruské jeskyně v Českém krasu – za tajemstvím penězokazců

Koněpruské jeskyně jsou zatím největším objeveným jeskynním systémem v Čechách. Vznikly v devonských vápencích starých až 400 milionů let. Jsou vyvinuty ve třech výškových úrovních s denivelací více jak 70 m. Jejich celková délka přesahuje 2 km, zpřístupněná trasa je dlouhá cca 620 m.

Skryjská jezírka – objevte kouzelnou přírodní scenérii na Zbirožském potoce

Skryjská jezírka – objevte kouzelnou přírodní scenérii na Zbirožském potoce

Skryjská jezírka jsou dvě malá jezírka nedaleko obce Skryje. Leží v nadmořské výšce 270 m, vzdálená od sebe jen několik metrů. Každé z nich měří přibližně 30 m a zaujímá plochu asi 150 m². Jedná se o chráněnou přírodní památku.

Expozice o CHKO Brdy v Příbrami

Expozice o CHKO Brdy v Příbrami

Expozice v Ekologickém centru Orlov se snaží nejen ukázat veřejnosti nejkrásnější místa Brd na fotografiích, ale také vysvětlit, jakým způsobem je o cenné lokality této chráněné krajiné oblasti pečováno.

Přírodní rezervace Prokopské údolí – přírodní klenot Prahy

Přírodní rezervace Prokopské údolí – přírodní klenot Prahy

Prokopské údolí patří k nejkrásnějším místům na území Prahy a je častým cílem mnoha návštěvníků. Místo, které protíná naučná stezka, patří mezi vyhledávané lokality díky přírodním úkazům a zajímavostem. Kromě jezírek, lomů, a skalních výběžků, nabízí údolí útočiště k odpočinku a relaxaci.

Chráněná krajinná oblast Beskydy

Chráněná krajinná oblast Beskydy

CHKO Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Jizerské hory jsou geomorfologickým celkem a nejsevernějším pohořím Česka. Pohoří bylo nazváno podle řeky Jizery, která pramení na svazích Smrku, nejvyšší hory české části hor.

Přírodní rezervace Slanisko Novosedly

Přírodní rezervace Slanisko Novosedly

V mokřinách jihomoravské obce Novosedly se nachází jedno z posledních zachovalých stanovišť slanomilné vegetace, chráněné jako Přírodní rezervace Slanisko Novosedly. Rostou zde chráněné druhy slanomilné vegetace a místo je domovem vzácných obojživelníků i hmyzu.

Rezervace divokých koní a zubrů na bývalém vojenském cvičišti v Rokycanech

Rezervace divokých koní a zubrů na bývalém vojenském cvičišti v Rokycanech

Na jižním okraji Rokycan v místech bývalého vojenského cvičiště vznikla obora s divokými koňmi a zubry, kteří pomáhají navrátit zdejší krajinu opět do rovnováhy. Jde o jedno z nejbohatších míst z hlediska obojživelníků ve východní části Plzeňského kraje.

Dům přírody na Kladské – informační brána do Slavkovského lesa

Dům přírody na Kladské – informační brána do Slavkovského lesa

Návštěvnické středisko přibližuje přírodní i kulturní zajímavosti a cennosti Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. V interaktivní expozici se dozvíte o minerálních pramenech a tajemných mofetách, starobylých rašeliništích, jedinečných hadcových horninách a pestrých mokřadních loukách.

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice

Moravský kras severně od Brna patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Na celém území je známo více než 1100 jeskyní, z nichž pět je přístupných veřejnosti. Dominantou střední části Moravského krasu je Rudické propadání, kde pod zem mizí vody Jedovnického potoka.

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko – Máchův kraj

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko – Máchův kraj

Malebná přírodní oblast skal, překrásných jezírek a vesniček s lidovou architekturou. Kokořínsko je proslulé romantickými roklemi a unikátními pískovcovými věžemi, branami, okny a dalšími útvary, které se v takové formě a rozsahu nevyskytují v žádné jiné oblasti České republiky.

Minizoo v přírodní rezervaci Chuchelský háj ve Velké Chuchli

Minizoo v přírodní rezervaci Chuchelský háj ve Velké Chuchli

Chuchelský háj, chráněné přírodní území nad Velkou Chuchlí, které se táhne až k Barrandovu, skrývá malé překvapení – minizoo, které zde provozují Lesy hl. města Prahy. V minizoo uvidíte zajímavá zvířata českého lesa – srnky, prasata, krkavce, sovu... a další.

Kulíškova naučná stezka – poznejte s dětmi přírodu CHKO Beskydy

Kulíškova naučná stezka – poznejte s dětmi přírodu CHKO Beskydy

Kulíškova naučná stezka byla otevřena v údolí Dynčák nedaleko hotelu Horal a srozumitelnou a atraktivní formou přibližuje dětem zajímavosti přírody CHKO Beskydy. Stezka měří 2,5 kilometru a má 10 zastavení. Zvládnou ji i menší děti a rodiče s kočárky.

Dům Dotek

Dům Dotek

DOTEK – Dům obnovy tradic, ekologie a kultury – sídlí v objektu bývalé barokní fary, v současné době zrekonstruované na ekologicky šetrnou budovu.

Šumavské safari – jedinečný zážitek z pozorování zvířat v přirozeném prostředí

Šumavské safari – jedinečný zážitek z pozorování zvířat v přirozeném prostředí

Na Šumavě vzniklo několik míst, kde lze pozorovat jeleny a několik výběhů, kam se vrátily šumavské šelmy. V NP jsou nyní k dispozici tři pozorovatelny – dvě u Kvildy a jedno v Srní.

Chlumíčkova stezka pro děti v Hořicích

Chlumíčkova stezka pro děti v Hořicích

Chlumíčková stezka zabaví zejména nejmenší děti při vycházce na koupaliště Dachova v lesním úseku od rozcestí u Lomu U Sv. Josefa a Malátovy cesty až na zmíněné koupaliště. Stezka vede po žluté turistické trase a je součástí naučného okruhu městem.

Další aktuality

20 tipů, kam v Česku za exotikou

Užijte si světové zážitky v Česku! Utéct od každodenní rutiny a starostí a užít si nevšední exotické zážitky můžete i u nás doma. Máme pro vás 20 skvělých tipů na exotické zážitky jako z druhé půlky zeměkoule, které prožijete je přímo u nás doma. Vydejte se za světovým zážitkem třeba už dnes!
Příroda

30 tipů na výlety za pověstmi

Vydejte se do tajemných zákoutí české a moravské krajiny, která od pradávna vzbuzovala v lidech zvědavost a podněcovala jejich fantazii. Poznejte místa opředená lidovými pověstmi a legendami, které se dodnes vypráví z generace na generaci.
Příroda

Vydejte se na výlet do Národní přírodní rezervace

Některý z národních parků nebo CHKO jste jistě v minulosti navštívili. Víte ale, že se na našem území nachází více než stovka Národních přírodních rezervací, které chrání unikátní přírodní ekosystémy se vzácnými organismy i anorganickými fenomény? Kudy z nudy vám nabízí desítky tipů na návštěvu těchto území. Stačí si jen vybrat a užít si pěkný výlet do přírody.
Příroda

Kde najdete nejkrásnější zámecké zahrady v Česku?

Užijte si romantické procházky v zahradách. Kouzlo našich zámků umocňují rozlehlé a půvabné zahrady. V našich tipech naleznete zahrady ve francouzském i anglickém stylu, rozsáhlé parky, kde naleznete celou řadu unikátních exemplářů i zajímavé stavby dotvářející jejich tvář.
Příroda

Znáte motýlí ráje Papilonia?

Představte si nejkrásnější motýly světa poletující přímo kolem vás! A nemusí zůstat jen u snění – na několika místech naší republiky najdete motýlí domy Papilonia, které vás vezmou do tropické džungle anebo fantasy světa. Každá Papilonia má odlišnou stylizaci letové zóny, čímž prohlídce přidává charakteristickou atmosféru. Navíc mají tyto motýlí světy otevřeno celoročně, takže si návštěvu můžete naplánovat kdykoli. Nejnovějším přírůstkem do rodiny motýlích domů je Papilonia Liberec, který se otevřel během dubna 2024.
Příroda

Zákaz pálení klestu: platí od dubna do konce října kvůli riziku požárů

V souvislosti s oteplováním a klimatickou změnou výrazně stoupá riziko lesních požárů. Podle dlouhodobých statistik hoří nejčastěji kromě letních měsíců také v dubnu. Lesy ČR proto dbají na prevenci a apelují na návštěvníky. Jejich nedbalost je totiž nejobvyklejší příčinou požárů.
Příroda

Den Země: oslavte ho v Domech přírody

Každý rok 22. dubna má naše planeta svátek: Den Země. Užít si ho můžete nejlépe v přírodě, ve vybraných lokalitách navíc najdete i tzv. Domy přírody, unikátní expozice Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, kde se dozvíte zajímavosti o fauně, floře, geologii... konají se v nich exkurze a osvětové programy pro děti i dospělé. Kam se na taková místa vypravit vám poradí Kudy z nudy.
Příroda

Den Země 2024, svátek naší planety, přináší spoustu zajímavých akcí

Den země připadá tradičně na 22. dubna. Každoročně tento den upozorňuje na ekologické hrozby, učí recyklovat odpad a chovat se zodpovědně k životnímu prostředí. V rámci Dne země, který původně vznikl v Americe v roce 1970, se koná řada vzdělávacích akcí pro děti i dospělé.
Příroda