Úvod > Co chcete dělat? > Preclíkova vlajka na Klárově
Památky

Preclíkova vlajka na Klárově

Na pražském Klárově „vlaje“ barevná bronzová socha české vlajky od Vladimíra Preclíka, která představuje pomník druhého odboje.
Preclíkova socha, která zobrazuje potrhanou vlajku, visící na půl žerdi, má připomínat odbojáře, kteří zahynuli během nacistické okupace Československa. Součástí pomníku je nápis "Postůj v úctě před památkou obětí a vítězů". Vlajka z bronzu je opatřena barevnou patinou v národních barvách.

Na pomník byla kdysi vypsána soutěž, nikdo nevyhrál, tak následovala další, vyzvaná. Tu, jak známo vyhrál David Černý, ovšem rozhněval si zadavatele různými výroky, a tak dostal nakonec zakázku druhý v pořadí. A tím byl známý výtvarník Vladimír Preclík. Preclík zopakoval starší nápad, s nímž kdysi vyhrál soutěž na památník amerických vojáků v Plzni – to byla bronzová americká vlajka. Plzeňanům se to tehdy zdálo příliš "odvázané" a realizace se tedy neuskutečnila.

Pražská vlajka na Klárově stojí na kamenném podstavci ve tvaru kužele, který navrhl brněnský architekt prof. Ivan Ruller.