Úvod > Aktuality > Užijte si volný čas na vodě – vodácké výlety známé, neznámé...
Příroda

Užijte si volný čas na vodě – vodácké výlety známé, neznámé...

Vydáno 16. května 2020
Sluníčko příjemně hřeje a vy se necháváte unášet přívětivým vodním tokem. Zpěv ptáků snad přehluší jen šum vody v peřejích či vaše pádlo nořící se do proudu… Láká vás sjezd řeky hučící v klínu rozeklaných skal, nebo se rádi zastavíte v písčitých tůňkách líně tekoucího živlu a osvěžíte tělo na další cestu? Na každý pád potřebujete duši romantika, který ocení přírodní scenérie, stan, spacák a vůni táboráku víc, než luxusní hotely. Po vydatnějších deštích posledních dnů je řada našich řek konečně splavná, takže hurá do lodi!

Berounka – řeka, kterou proslavil spisovatel a vášnivý rybář Ota Pavel

BerounkaPokud patříte k začátečníkům, tak byste měli zvolit právě Berounku. Řeka vedoucí z Plzně přes Berounku až do Černošic patří mezi klidnější trasy. Vodáky, kteří nevlastní svoji loď, jistě potěší i to, že si můžou hned na začátku Berounky v Plzni půjčit nafukovací člun v místní půjčovně.

Pokud se vám nechce splouvat celou trasu, zkuste třídenní nenáročnou plavbu po Berounce z Liblína nebo Bohů, tábořiště Na rybárně – Roztoky u Křivoklátu, vhodná pro začínající vodáky a rodiny s dětmi vede krásnou krajinou pod kdysi slavným hradem Krašovem, který potěší vodáky menšími peřejkami. Berounku lemují vysoké skály, travnaté břehy a tiché tůňky se zdají být jako stvořené pro koupání v teplých dnech.

BerounkaU přívozu Nezabudce – Branov můžete navštívit pamětní síň Oty Pavla a vychutnat si další peřeje před jezem v Branově, který je třeba přenést po pravé straně. V Roztokách u Křivoklátu můžete plavbu ukončit, nebo pokračovat dále Křivoklátskem, směrem ku Praze. Před Karlštejnem se nachází oblíbené a velmi romantické místo zvané Alkazar, vápencový lom u Berouna. Aktuálně má Berounka na dolním toku z Roztok 88 cm vody, průtok je 16 m3/s. Podle vodohospodářů by hladina vody klesat již neměla. Splavná je však ještě při 75 cm.
    

Jizera – řeka mnoha tváří

Na řeceJizera je řekou mnoha tváří. Jednodenní výlet Spálov – Dolánky je ideální pro všechny kategorie vodáků. Jizera tu čile proudí územím Českého ráje s obtížností nepřekračující WW I. Z řeky se nabízejí úchvatné panoramatické pohledy. Výlet nejlépe zahájíte v místě zvaném Podspálov, kam se můžete dopravit jak autem, tak vlakem, který sem jezdí každé 2 hodiny. Plavbu začněte nad oblíbenou těžší peřejí zvanou Paraplíčko, kterou vytváří říčka Kamenice, která se do Jizery vlévá.

V blízkosti Železného Brodu si můžete zkusit sjet cvičnou slalomovou dráhu. Od Železného Brodu řeka utíká mezi lesy a loukami téměř bez známek civilizace se spoustou možností ke koupání. Jakmile řeka přestane téci a stává se z ní „volej“, blíží se k Turnovu. Po pravém břehu uvidíte jez a Dlaskův statek, výstupní místo s občerstvením. Pokud jste nechali auto ve Spálově, pozor na záludný vlak – ačkoli se tváří, že je Spálov na trase Turnov – Semily, není tomu tak. V Železném Brodě je třeba přestoupit na linku do Tanvaldu, která ve Spálově staví. Celý splouvaný úsek zabere cca 6 hodin. Jizera má v současné době klesající tendenci, dolní úsek z Malé Skály má 122 cm a hranice splavnosti je 100 cm.
 

Otava – skvělá řeka, kde vodácká doprava není příliš hustá

OtavaJednodenní plavba po Otavě v úseku Čeňkova Pila – Sušice je určena zkušenějším vodákům. Velmi bystrý horský tok prověří vaše vodácké schopnosti ve vyšších peřejích. Řeka zde na prvních šesti kilometrech klesá o celých 48 metrů a dosahuje tak obtížnosti WW II-III. Zalesněné údolí řeky ukrývá kameny i velké balvany, prahy a vodní válce ve vodním řečišti. Pokud byste se obtížné vody báli, začněte Otavu splouvat v Radešově, kde se bystřina uklidňuje na obtížnost WW I.

U Sušice se řeka vymaní ze sevřeného koryta a říční údolí se rozevře a řeka se proplétá mezi loukami a lesy. Nevýhodou je potřeba kontrolovat vodní stav, který musí na Čeňkově Pile dosahovat 50 cm. Celý úsek je možné splout za 4-6 hodin. Na horním toku platí omezení NP Šumava: nasedací místo se nachází na pravém břehu Otavy těsně pod soutokem. Řeku je možné splouvat od 8:00 do 20:00 hodin.

OtavaAktuálně je však sjízdný jen dolní úsek ze Sušice, kde je 44 cm vody (limit je 25 cm) a průtok 9,04 m3/s. Zkusit tak můžete úsek ze Sušice do Katovic, který je dlouhý 28 km. Začít lze u železničního mostu pod Sušicí. Po 7 km připlujete pod hrad Rabí, který určitě stojí za návštěvu. Tábořit můžete po 13 km na tábořišti ve Velkých Hydčicích a večer ještě vyběhnout naučnou stezkou na hrad Prácheň. Druhý den budete muset přenést několik nebezpečných jezů, ale pokud bude dobrý vodní stav, několik jezů si i sjedete. Plavbu můžete zakončit v kempu Otavský ráj v Katovicích. zdatní jedinci mohou pokračovat do Strakonic. Cestu ale komplikuje řada nesjízdných jezů.
 

Ploučnice – řeka bez rušivých zásahů civilizace

CanoeDvoudenní plavbu Ploučnicí na trase Noviny pod Ralskem – Brenná začněte nad průrvou Ploučnice. (Nepatrná první odbočka silnice III. třídy, vedoucí z průmyslové zóny Stráže pod Ralskem). Příjemně tekoucí voda vás za pár okamžiků zaveze mezi úzké a strmé pískovcové skalní bloky, dřívější náhon hamru, končící dlouhým tunelem, který byl do skály ručně vytesán krumpáčem. Voda vás neúprosně žene ven skrz otvor taktéž ve skále vysekaný, kterému se přezdívá Pekelný jícen. Následuje skok lodi asi o půl metru do nehluboké tůňky. Odtud následuje příjemná plavba poměrně rychlou vodou až do míst, kde se k řece začnou klonit vrby – tam poznáte konec civilizace. Od této chvíle se ocitáte v džungli. Průjezd vrbami a jinými rostlinami, které mají také rády vodu, vás nesmí překvapit. V řece najdete množství padlých kmenů, které je třeba "obejít". Ploučnice se rychle klikatí množstvím meanrdů, vysoké břehy znemožňují výstup na souš.

VodáciOd Mimoně k Brenné na řece nenajdete žádné jezy ani propusti, zato se Ploučnice opět zařezává mezi jílnaté břehy, na kterých nepřehlédnete četné zářezy od pádel vašich předchůdců. V některých meandrech se řeka obrací i přes 180°. Proud je tak akorát silný, aby nedocházelo k nebezpečným kolizím mezi vodáky a stromy. Tady si opravdu prověříte svou vodáckou techniku, zručnost i celkovou fyzickou kondici. Plavbu doporučujeme ukončit u rozbořeného jezu v Brenné. Pokud by se vám z Ploučnice nechtělo, můžete pokračovat do České Lípy, Benešova nad Ploučnicí a za dobrého stavu vody až do Děčína (WW I.). Počítejte však s množstvím jezů, které se za nízkého stavu špatně přenášejí a naopak za velké vody jsou sjízdné pouze pro zkušené vodáky. Ploučnice je nyní splavná po celém toku, který má 36 – 18 cm vody (od Brenné), hranice splavnosti je na 12 cm.
 

Sázava – užijte si pěkné peřeje

SázavaÚsek Týnec nad Sázavou – Pikovice se považuje za nejkrásnější část dolní Sázavy s mnoha pěknými peřejemi s max. obtížností WW II., která se odvíjí od stavu vody. Sázava zde teče hlubokým údolím lemovaným starými trampskými osadami, které zaručují dostatek občerstvení po cestě. Peřeje střídají místa s hlubší vodou vhodnou ke koupání. Celá trasa vám zabere 4-6 hodin.

Za nižšího stavu vody (letní měsíce) je trasa vhodná pro rodiny s dětmi i začínající vodáky. Na jaře a na podzim, kdy je vodní stav výrazně vyšší, doporučujeme úsek zkušeným vodákům.

Aktuálně je dost vody na středním toku u Ledče nad Sázavou – 87 cm (minimum je 67 cm) a na dolním toku v Nespekách 59 cm (min. 35 cm). Spodní úsek z Týnce má také 59 cm, pro kanoe je však splavná od 50 cm.
 

Vltava – česká vodácká klasika

LoďVydejte se na jednodenní výlet na vrchním toku Vltavy! Jelikož se až do 1. června nemůže jet klasická trasa Soumarský Most – Nová Pec, doporučujeme skalním zkušeným vodákům vyrazit na trasu v nejhořejším úseku řeky Borová Lada – Polka – Soumarský most. Tato trasa  nepodléhá rezervačnímu systému, ale je možné jej splouvat pouze od 15. 3. do 31.5. mezi 8 a 18 hodinou. Obtížnost úseku je mezi ZWC+ – WW II, řeka zde protéká panenskou přírodou, ovšem jedná se o technicky náročnější trasu (cca 18 km). Aktuálně má Vltava na horním úseku 70 cm vody, což je pro sjízdnost tak akorát. Jen pozor u Soumarského mostuzde musíte svou jízdu ukončit, jinak se vystavujete nebezpečí vysoké pokuty.

Z Vyššího Brodu je Vltava bez problémů splavná, setrvalý stav se drží na 62 cm (min. 60 cm), průtok je 6,11 m3/s.
 

Lužnice – jedna z nejoblíbenějších řek

LužniceJednodenní plavbu Suchdol nad Lužnicí – Jemčina krásnou krajinou meandrující řeky Lužnice mezi vrbičkami, vysokými písčitými břehy a plážičkami zvoucích ke koupání si určitě zamilujete. Na rozvodí se vydejte do koryta Nové řeky po pravé straně. V Novořeckých močálech číhají nepříjemní komáři, ale pohledy do neporušené přírody snad utrpení vynahradí. Řeka zbystří svůj klidný tok až na soutoku s Nežárkou, odkud je to jen pár kilometrů ke kempu v Jemčině. Trasa vám zabere cca 5-6 hodin, záleží na stavu vody. Neúnavní vodáci mohou pokračovat dále do Veselí, Tábora či Bechyně.

Lužnice má aktuálně splavý pouze horní úsek z Nové Vsi, kde je 73 cm (min. 65 cm). Stará řeka má výrazný podstav (43/60 cm), Nová řeka je sjízdná celoročně. Na úseku z Tábora do Bechyně chybí "pár čísel", voda má 89 cm a minimum je 100 cm. Doufejme, že ještě zaprší.
 

Morava – řeka nabízející pravou vodáckou romantiku

LoďDvoudenní plavbu Moravou neponičenou přírodou si užijete na úseku Postřelmov – Litovel. Svižný tok a příjemné peřejky po čase vyústí v meandry přecházející do rozlehlé laguny, kde řeka líně meandruje, je plná napadaných stromů a jedna krásná písečná pláž střídá druhou – od nejjemnějšího písku až po štěrk, stačí si vybrat. U Mohelnice si dejte pozor na jez-zabiják, pod nímž se nenápadně vaří voda, která se pod jezem točí a stahuje ke dnu všechno, na co dosáhne. Pod Moravičany vplujete do chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví.

Krása lužního lesa je vykoupena zostřeným režimem – nelze zde vystupovat z lodi a táboření je samozřejmě také zakázané. Ohryzané stromy a vybudované hráze svědčí o přítomnosti bobrů, kteří jsou tu pány. Plavbu můžete zakončit v Litovli, ale pokud stále toužíte po romantice, nechte se unášet Pomoravím až do Olomouce.

Morava je splavná bez potíží na středním i spodním toku. Od Postřelmova má 75 cm (limit je 72 cm) a z Olomouce 98 cm (limit je 70 cm).
 

Ohře – projeďte se Vodáckou stezkou

OhřeDvoudenní plavbu po Ohři Kynšperk nad Ohří – Karlovy Vary zvládnou určitě i začínající vodáci. Z Kynšperka Ohře vesele proudí mezi lesy a loukami, obtížnost peřejek a proudu nepřesáhne WW I. Otevřené koryto řeky nabízí zajímavé pohledy do hlubokých lesů, po cestě je možné zakotvit u několika kempů. Pod Sokolovem začíná nejzajímavější úsek řeky. Ohře tu obtéká obloukem hrad Loket a vtéká do CHKO Slavkovský les. Poměrně rychle se dostává do soutěsky Svatošských skal a krátce na to do Karlových Varů.

Jedinou nevýhodou řeky se staly nesjízdné a nebezpečné jezy, které je lepší přenést. Zejména to platí o jezech: Kynšperk nad Ohří a Černý mlýn,  Radošov lze snadno přenést jen pár desítek metrů. Naopak jez Tuhnice byl zrekonstruován a nyní je zde bezpečná šlajsna. Ohře je aktuálně splavné na všech úsecích – z Tršnice (47/33 cm) i v Karlových Varech, kde dosahuje taktéž 47 cm, hranici splavnosti je na 37 cm. Hladina vody by však měla přibývat.
 

Bílina – perla průmyslového severu

VodáciTaké jednodenní po Bílině výlet Lbín – Ústí nad Labem zvládnou začátečníci či rodiny s dětmi. Bílina zde protéká otevřenou krajinou, kterou lemují louky a pole. Koryto je celou dobu 5 – 8 metrů široké a padlé stromy by se tu vyskytovat neměly. Celých 23 km lehké vody, která nepřesahuje obtížnost WW I není třeba nic přenášet.

Jezů je na řece pomálu a nesjízdný není ani jeden. Celková doba plavby tohoto úseku trvá přibližně 5 hodin. Plavbu můžete začít obci Lbín, která je od silnice I. třídy č. 8 mezi Prahou a Teplicemi vzdálena 2 km. Aktuálně řece pár centimetrů ke splavnosti chybí, hranice splavnosti je 100 cm a řeka má 96 cm, doufejme tedy, že ještě zaprší.
 

Metuje – romantická plavba lůnem přírody

MetujeMetuje nabízí několik zajímavých tras po celý rok. Nevšední zážitek slibují jak peřeje v Pekle, tak spodní úsek Metuje s průjezdem Nového Města, kde z lodi uvidíte novoměstský zámek, pod kterým přímo projedete i pěknou přírodu v klidném a tichém údolí bez civilizace. Zatímco peřeje v Pekle si užijete většinou jen po velkých deštích, úsek Nové Město nad Metují – most v Dolsku je sjízdný celoročně.

Úsek nabízí nevšední plavbu v úzkém, meandrovitém a opuštěném terénu s rychlejším proudem. Občas se může vyskytnout padlý strom nebo nízká větev za prudkou zatáčkou a proto je důležité umět loď včas zastavit. Břehy jsou většinou zarostlé a někde stěžuje přenášení stavidel i vysoký bahnitý břeh s kopřivami. Doporučujeme proto dlouhé kalhoty. Charakter řeky se dá přirovnat k Ploučnici nebo Lužnici, ale proud je zde o něco rychlejší. Celých 12 km náhonu může trvat tři hodiny i déle. Aktuální stav vodní hladiny na horním z Hronova je 12 cm a limit je 14 cm. Lépe na tom není ani úsek Nové Město – Krčín, kde je 27 cm a limit byl stanoven na 35 cm. Dolní tok na Staré řece je bez problému splavný (20/5 cm).

Berounka – řeka, kterou proslavil spisovatel a vášnivý rybář Ota Pavel

Berounka – řeka, kterou proslavil spisovatel a vášnivý rybář Ota Pavel

Berounka je největším levobřežním přítokem Vltavy. Měří necelých 140 km a na své cestě její tok obohacují vody 45 přítoků, z toho 24 levobřežních. Původní název řeky byl Mže a právě ta je jednou z řek, z níž Berounka vzniká.

Sázava – užijte si nádhernou přírodu i peřeje Stvořidla

Sázava – užijte si nádhernou přírodu i peřeje Stvořidla

Sázava je velmi oblíbená řeka, a to i díky bouřícím peřejím Stvořidla, které za vysoké vody dosahují vyšší obtížnosti WW III. Na střední a dolní části najdete množství jezů s vorovými propustmi. Stvořidla patří k nejobtížnějším „turistickým“ peřejím v ČR.

Vltava – česká vodácká klasika

Vltava – česká vodácká klasika

Česká vodácká klasika, nejnavštěvovanější řeka splavná pod Lipnem po celý rok. Řeka příjemně teče krajinou a zkouší zručnost kormidelníků v četných peřejkách, které však nepřekročí obtížnost WW I. Na jezech jsou vorové propusti, které zaručují sjízdnost a oživují plavbu.

Lužnice – jedna z nejoblíbenějších řek

Lužnice – jedna z nejoblíbenějších řek

Lužnice je typická nížinná řeka, jejíž tok je po celé délce zadržován četnými jezy. Klidný proud bývá rychlejší pouze v době jarního tání nebo po větších deštích. Patří mezi naše nejčastěji sjížděné řeky. Úsek nejlepší sjízdnosti začíná u městečka Suchdol nad Lužnicí a končí až před ústím do Vltavy.

Morava – řeka nabízející pravou vodáckou romantiku

Morava – řeka nabízející pravou vodáckou romantiku

Řeka Morava odedávna tvoří hranice: nedaleko pramene krátký úsek historické zemské hranice Moravy a Čech. Na dolním toku zase státní hranici mezi ČR a Slovenskem i mezi Slovenskem a Rakouskem. Nejdůležitější řeka Moravy, která protéká jejím územím od severu na jih vytváří levý přítok Dunaje.

Metuje – svižný průjezd Peklem

Metuje – svižný průjezd Peklem

Metuje nabízí několik zajímavých tras po celý rok. Nevšední zážitek slibují jak peřeje v Pekle, tak spodní úsek Metuje s průjezdem Nového Města, kde z lodi uvidíte novoměstský zámek, pod kterým přímo projedete i pěknou přírodu v klidném a tichém údolí bez civilizace.

Ohře – Vodáckou stezkou do Karlových Varů i Slavkovského lesa

Ohře – Vodáckou stezkou do Karlových Varů i Slavkovského lesa

Čtvrtá nejdelší řeka na našem území pramení v Bavorsku v přírodní rezervaci Smrčiny. Protéká historickou částí města Cheb a chebskou pánví pokračuje v meandrech až do Kynšperka nad Ohří. Ohře obtéká obloukem hrad Loket a vtéká do CHKO Slavkovský les.

Ploučnice – řeka bez rušivých zásahů civilizace

Ploučnice – řeka bez rušivých zásahů civilizace

Pokud jste v mládí četli dobrodružné knížky a toužili poznat romantické, civilizací nedotčené kraje, nemusíte jezdit daleko, vaše Amazonka vás čeká na Liberecku a jmenuje se Ploučnice. Pramení na svazích Ještědu a vtéká do Labe.

Jizera – řeka mnoha tváří

Jizera – řeka mnoha tváří

Řeka Jizera pramení v Jizerských horách, kde tvoří hranici Českou republikou a Polskem. Řeka propojuje území Krkonoš, Jizerských hor i Českého ráje, a je osou celého území. Soutěska Jizery od soutoku s Mumlavou do Horní Sytové je v jarních měsících rájem pro milovníky divoké vody a raftingu.

Řeka Bílina – perla průmyslového severu

Řeka Bílina – perla průmyslového severu

Bílina pramení v Krušných horách v okolí Chomutova a v Ústí nad Labem se vlévá do Labe. Sjízdná je v délce cca 50 km po celý rok. Jezů je na řece pomálu a nesjízdný není ani jeden, celých 23 km není třeba loď přenášet.

Otava – skvělá řeka, kde vodácká doprava není příliš hustá

Otava – skvělá řeka, kde vodácká doprava není příliš hustá

Zlatonosná Otava vzniká soutokem horských říček Křemelné a Vydry pod Čeňkovou pilou na Šumavě. Protéká úžasnými přírodními scenériemi i krásnými historickými městy jako je Sušice, Horažďovice, Strakonice a Písek. S Vltavou se spojuje pod hradem Zvíkovem.