Úvod > Co chcete dělat? > Lobkowiczký palác – sídlo Velvyslanectví Spolkové republiky Německo
Památky

Lobkowiczký palác – sídlo Velvyslanectví Spolkové republiky Německo

Malostranský palác významného šlechtického rodu Lobkowiczů byl postaven podle návrhu architekta Giovanni Battisty Alliprandiho v letech 1702-04.
Barokní sídlo rod získal až v roce 1753 od jeho původního vlastníka hraběte Františka Karla Přehořovského, podle nějž byl dříve nazýván palác Přehořovský. Monumentální průčelí, zdobené korintskými pilastry, do Vlašské ulice, má svůj protipól v neméně reprezentativně pojednané fasádě orientované do rozsáhlé zahrady přiléhající k paláci.

Spodní část oválného rizalitu, který vybíhá do zahrady, tvoří salla terrena vyzdobená ve stylu vídeňského baroka. Zahrada plynule přecházející do svahu byla kolem roku 1790 byla zahrada rozšířena a přeměněna v anglický park. V jejím rámci bylo zřízeno první alpinum v Čechách. 

Na podzim roku 1989 se zahrada stala útočištěm pro několik tisíc občanů východního Německa, kteří hromadně přelézali plot zahrady a žádali na ambasádě o politický azyl. Tato událost urychlila pád berlínské zdi a stala se jedním ze symbolů konce komunistické moci ve východní Evropě.

Provozovatel

Velvyslanectví Spolkové republiky Německo

Vlašská 19
118 00 Praha 1
Tel.:
+420 257 113 111
Email:
zreg@prag.diplo.de
WWW:
www.prag.diplo.de
GPS:
50,087288 14,398029
 
Region:
Praha
Město:
Praha 1
 

Časová náročnost

1,5 hodiny