Úvod > Co chcete dělat? > Památník Františka Kupky v Dobrušce
Památky

Památník Františka Kupky v Dobrušce

Památník Františka Kupky v Dobrušce byl návržen a realizován sochařem Zdeňkem Kolářským. František Kupka vyrůstal a dospíval v Dobrušce v letech 1872 – 1889 a zde také vznikaly jeho první výtvarné pokusy.
Počátky malířského úsilí Františka Kupky jsou zachyceny ve spodní části pamětní desky. Reliéfní portrét malíře je v nadživotní velikosti a je umístěn do horní pravé části desky a byl inspirován fotografií z roku 1929. Portrét překrývá plochu levé části základního plánu, ten je tvořen reliéfním přepisem Kupkova obraz Čáry, plochy, prostor III z let 1921 – 1927.

Reliéfní čáry, plochy a vyjádření prostoru malířem mi umožnilo naznačit prolínání jeho životního příběhu s jeho celoživotním uměleckým dílem. Pod obloukem věže v dolní části je umístěn reliéfní přepis malby veduty města Dobrušky z roku 1889, vytvořené koncem Kupkova studia na akademii, a jeho nejrannější projev malířského nadání, motiv osedlaného koně z vývěsního štítu dobrušského sedláře Šišky, u něhož se Kupka vyučil.

Text na desce je rozvržen do tří řádků je umístěn vlevo mezi dva bloky kamene, přečnívá do strany a horizontálně se dotýká dolní části portrétní pamětní desky. Pod touto deskou je v reliéfní kontuře psaná faksimile podpisu Františka Kupky. Vpravo signatura autora a rok vzniku díla.

Město Dobruška na svého velkého krajana nezapomnělo. Na domě, v němž prožíval svá mladá léta, je instalována pamětní deska. Město, z něhož vyšel velký malíř do světa, si Kupkova odkazu mimořádně váží. V nedávné minulosti byla všechna jeho díla, které jsou uložena v městském muzeu, odborně restaurována a instalována v malé galerii v reprezentačních prostorách staré dobrušské radnice.

Kupkovo jméno nese i jedna z dobrušských ulic a největší základní škola ve městě. Před touto školou byl v souvislosti s mezinárodní konferencí o Kupkově životě a díle v roce 2008 odhalen památník připomínající jeho vztah k Dobrušce. Dobruška, Opočno a další obce založily dobrovolný svazek obcí, pojmenovaný Rodný kraj Františka Kupky.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 13. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Adler v Dobrušce

Penzion Adler v Dobrušce

Dobruška, Královéhradecko
Pivovar Rampušák v Dobrušce

Pivovar Rampušák v Dobrušce

Dobruška, Královéhradecko
Podorlická pivní cyklostezka

Podorlická pivní cyklostezka

Dobruška, Královéhradecko