Úvod > Aktuality > Výstava děl Františka Kupky přijede z Francie do Prahy
Kultura

Výstava děl Františka Kupky přijede z Francie do Prahy

  • Vydáno2. dubna 2018
Valdštejnskou jízdárnu v Praze na podzim zaplní retrospektivní výstava, která představí dílo Františka Kupky. V obměněné podobě je k vidění už nyní v pařížském Grand Palais, v roce 2019 pak navštíví Helsinky.
Abyste na vlastní oči viděli obrazy Františka Kupky, jednoho z nejznámějších českých umělců a zároveň jednoho ze zakladatelů moderního abstraktního malířství, nemusíte jezdit do Paříže. Podzimní výstava ve Valdštejnské jízdárněPraze představí jeho dílo v celé šíři, od raných prací z devadesátých let 19. století až po abstraktní práce z padesátých let 20. století.
 

František Kupka, Amorfy a rok 1912

František Kupka (1871–1957) byl český malíř a grafik světového významu, zakladatel a průkopník moderního abstraktního umění. Jeho stopy u nás jsou nepatrné, v Čechách studoval jen krátce. Záhy odešel do Vídně a odtud v roce 1895 odcestoval do Paříže. Většinu svého života strávil na pařížském předměstí Puteaux, pochován je na hřbitově Père-Lachaise.

Kupkovy výstavy se v posledních letech pořádají celkem pravidelně, velký ohlas měla zejména výstava v Salmovském paláci v Praze na Hradčanech s názvem Cesta k Amorfě – Kupkovy salony 1899-1913. Národní galerie tak připomínala sté výročí otevření pařížského Podzimního salonu v roce 1912. To byl rok, kdy Kupka vystavil dvě svá díla, Amorfu – Dvoubarevnou fugu a Amorfu – Teplou chromatiku, a zároveň rok, který bývá pokládán za zrod abstraktního malířství. Obě díla (a společně s nimi významné sbírky Kupkových obrazů a studií) se mimochodem nacházejí v Česku; první vlastní Národní galerie, druhé Museum Kampa. Tady v upravené budově starých mlýnů na romantickém ostrově Kampa kromě rozsáhlé sbírky děl Františka Kupky uvidíte i díla Otto Gutfreunda a sbírku středoevropského moderního umění.
 

Cesta do Prahy

Přehlídka v pařížském Grand Palais potrvá do konce července, od 7. září do 20. ledna se výstava František Kupka (1871–1957) představí v pražské Valdštejnské jízdárně. Výstava olejomaleb, prací na papíře, tiskovin a dokumentačních materiálů bude mít chronologické uspořádání a srozumitelně představí umělcovu cestu od symbolismu k abstrakci i důležitá témata tehdejší doby. Uvidíte také Kupkovy symbolistické malby a první expresionistické portréty, jeho satirické kresby a ilustrace. Zastoupena budou díla ze sbírek Národní galerie, pařížského Centre Pompidou, newyorského Guggenheimova muzea a vídeňské Albertiny. Na jaře 2019 Kupkovu výstavu v obměněné podobě uvidí návštěvníci v helsinském Ateneum Art Museum.
 

Víte, že…?

  • portálem Kudy z nudy se můžete vydat po stopách dětství a mládí Františka Kupky z rodného Opočna do Dobrušky. V interiérech dobrušské radnice na náměstí F. L. Věka jsou vystaveny Kupkovy prvotiny a na domě č.p. 323 proti kostelu v ulici Fr. Kupky pamětní deska uvádí, že zde v letech 1872–1889 mistr prožil své mládí.
  • Kupkova díla jsou velmi populární mezi sběrateli. Nejdražší z jeho abstraktních maleb se prodala za více než 60 milionů korun, starší díla se obvykle cení na deset a více milionů korun, rostou i ceny jeho prací na papíře. V londýnské aukční síni Christie´s se v únoru prodal Kupkův pastel a akvarel každý za přibližně milion korun.
  • Výstava tvorby Františka Kupky Cesta k Amorfě – Kupkovy salony 1899–1913 byla roku 2012 vůbec první expozicí v Salmovském paláci, který tehdy Národní galerie otevřela jako nový výstavní prostor. V současné době zde chystá otevření centra současného umění; letos v říjnu začne první výstava společného projektu NG a nadace Thyssen-Bornemisza Art Contemporary (TBA21).
  • Vedle Salmovského paláce se promění i vedlejší Schwarzenberský, kde se v příštím roce otevře nová expozice starých mistrů. Zpřístupní se rovněž terasa Schwarzenberského paláce, kterou doplní nová stavba od Evy Jiřičné, a v zahradě Salmovského paláce vznikne sochařský park – podobný, jaký již nyní můžete vidět v zahradě Anežského kláštera.
Museum Kampa – objevte sbírky umění 20. století

Museum Kampa – objevte sbírky umění 20. století

Prohlídka Musea Kampa, možná i s odborným výkladem, vás zavede do tajů světa moderního umění. Museum Kampa, Nadace Jana a Medy Mládkových, pečuje o rozsáhlé sbírky dvou ikon v dějinách umění 20. století, Františka Kupky a Otto Gutfreunda, a o Sbírku středoevropského moderního umění.

Vlastivědné muzeum v Dobrušce

Vlastivědné muzeum v Dobrušce

Muzeum má pět stálých expozic v šesti budovách. Čtyři z nich jsou kulturními památkami.

Do Dobrušky za Kupkou a historií českých dějin

Do Dobrušky za Kupkou a historií českých dějin

Dobruška je městem mnohých historických památek, které jsou cílem návštěvníků z Čech i ze zahraničí. Dobruška je ideálním východiskem pro poznávání přírodních krás i historických zajímavostí celé severní části Orlických hor a Podorlicka.

Památník Františka Kupky v Dobrušce

Památník Františka Kupky v Dobrušce

Památník Františka Kupky v Dobrušce byl návržen a realizován sochařem Zdeňkem Kolářským. František Kupka vyrůstal a dospíval v Dobrušce v letech 1872 – 1889 a zde také vznikaly jeho první výtvarné pokusy.

Další aktuality

Kam za vodou v Praze

Kromě několika krytých bazénů, letních koupališť, vodních nádrží a říčních lázní najdete v Praze i čtyři celoročně otevřené aquaparky. Vodní ráje si můžete užívat po celý rok. Zadovádějte si v bazénu, sjeďte divokou řeku, vyhřejte se se v sauně anebo si užijte pořádnou zábavu při jízdě na toboganu!
Praha | Lázně a wellness

50 tipů pro děti v Praze

Chcete s dětmi vyrazit v Praze někam, kde je to bude bavit? Pak se nechejte inspirovat našimi tipy, které zaručují dobrou zábavu dětem od nejmenších, až po ty vzrostlejší. A mnohdy se pobaví i dospělí. Zajdete do zoo, za filmovými triky nebo do světa mašinek či Lega?
Praha | Zážitky

I Praha zažije masopust a karnevalový rej

Součástí masopustních oslav budou také v Praze maškarní průvody, hodování, tancování a zpívání v ulicích města. K masopustním oslavám patří spousta jídla, průvody v maskách a obecné veselí. V Praze se již tradičně pořádá mnoho masopustních oslav a průvodů. Kam a kdy se na ně můžete vypravit?
Praha | Zážitky

Stínadelské legendy ožívají v uličkách Malé Strany – zahrajte si novou rodinnou hru

Venkovní rodinná hra Stínadelská tajemství na motivy knihy Záhada hlavolamu od Jaroslava Foglara zvou na dobrodružství v uličkách pražské Malé Strany. Malí i velcí příznivci Rychlých šípů, Vontů a ježka v hleci se mohou vydat po jejich stopách v uličkách pražského Starého Města. Hra trvá od poloviny ledna do 31. března 2023.
Praha | Zážitky