Úvod > Aktuality > Výstava děl Františka Kupky přijede z Francie do Prahy
Kultura

Výstava děl Františka Kupky přijede z Francie do Prahy

  • Vydáno2. dubna 2018
Valdštejnskou jízdárnu v Praze na podzim zaplní retrospektivní výstava, která představí dílo Františka Kupky. V obměněné podobě je k vidění už nyní v pařížském Grand Palais, v roce 2019 pak navštíví Helsinky.
Abyste na vlastní oči viděli obrazy Františka Kupky, jednoho z nejznámějších českých umělců a zároveň jednoho ze zakladatelů moderního abstraktního malířství, nemusíte jezdit do Paříže. Podzimní výstava ve Valdštejnské jízdárněPraze představí jeho dílo v celé šíři, od raných prací z devadesátých let 19. století až po abstraktní práce z padesátých let 20. století.
 

František Kupka, Amorfy a rok 1912

František Kupka (1871–1957) byl český malíř a grafik světového významu, zakladatel a průkopník moderního abstraktního umění. Jeho stopy u nás jsou nepatrné, v Čechách studoval jen krátce. Záhy odešel do Vídně a odtud v roce 1895 odcestoval do Paříže. Většinu svého života strávil na pařížském předměstí Puteaux, pochován je na hřbitově Père-Lachaise.

Kupkovy výstavy se v posledních letech pořádají celkem pravidelně, velký ohlas měla zejména výstava v Salmovském paláci v Praze na Hradčanech s názvem Cesta k Amorfě – Kupkovy salony 1899-1913. Národní galerie tak připomínala sté výročí otevření pařížského Podzimního salonu v roce 1912. To byl rok, kdy Kupka vystavil dvě svá díla, Amorfu – Dvoubarevnou fugu a Amorfu – Teplou chromatiku, a zároveň rok, který bývá pokládán za zrod abstraktního malířství. Obě díla (a společně s nimi významné sbírky Kupkových obrazů a studií) se mimochodem nacházejí v Česku; první vlastní Národní galerie, druhé Museum Kampa. Tady v upravené budově starých mlýnů na romantickém ostrově Kampa kromě rozsáhlé sbírky děl Františka Kupky uvidíte i díla Otto Gutfreunda a sbírku středoevropského moderního umění.
 

Cesta do Prahy

Přehlídka v pařížském Grand Palais potrvá do konce července, od 7. září do 20. ledna se výstava František Kupka (1871–1957) představí v pražské Valdštejnské jízdárně. Výstava olejomaleb, prací na papíře, tiskovin a dokumentačních materiálů bude mít chronologické uspořádání a srozumitelně představí umělcovu cestu od symbolismu k abstrakci i důležitá témata tehdejší doby. Uvidíte také Kupkovy symbolistické malby a první expresionistické portréty, jeho satirické kresby a ilustrace. Zastoupena budou díla ze sbírek Národní galerie, pařížského Centre Pompidou, newyorského Guggenheimova muzea a vídeňské Albertiny. Na jaře 2019 Kupkovu výstavu v obměněné podobě uvidí návštěvníci v helsinském Ateneum Art Museum.
 

Víte, že…?

  • portálem Kudy z nudy se můžete vydat po stopách dětství a mládí Františka Kupky z rodného Opočna do Dobrušky. V interiérech dobrušské radnice na náměstí F. L. Věka jsou vystaveny Kupkovy prvotiny a na domě č.p. 323 proti kostelu v ulici Fr. Kupky pamětní deska uvádí, že zde v letech 1872–1889 mistr prožil své mládí.
  • Kupkova díla jsou velmi populární mezi sběrateli. Nejdražší z jeho abstraktních maleb se prodala za více než 60 milionů korun, starší díla se obvykle cení na deset a více milionů korun, rostou i ceny jeho prací na papíře. V londýnské aukční síni Christie´s se v únoru prodal Kupkův pastel a akvarel každý za přibližně milion korun.
  • Výstava tvorby Františka Kupky Cesta k Amorfě – Kupkovy salony 1899–1913 byla roku 2012 vůbec první expozicí v Salmovském paláci, který tehdy Národní galerie otevřela jako nový výstavní prostor. V současné době zde chystá otevření centra současného umění; letos v říjnu začne první výstava společného projektu NG a nadace Thyssen-Bornemisza Art Contemporary (TBA21).
  • Vedle Salmovského paláce se promění i vedlejší Schwarzenberský, kde se v příštím roce otevře nová expozice starých mistrů. Zpřístupní se rovněž terasa Schwarzenberského paláce, kterou doplní nová stavba od Evy Jiřičné, a v zahradě Salmovského paláce vznikne sochařský park – podobný, jaký již nyní můžete vidět v zahradě Anežského kláštera.
Museum Kampa – objevte sbírky umění 20. století

Museum Kampa – objevte sbírky umění 20. století

Prohlídka Musea Kampa, možná i s odborným výkladem, vás zavede do tajů světa moderního umění. Museum Kampa, Nadace Jana a Medy Mládkových, pečuje o rozsáhlé sbírky dvou ikon v dějinách umění 20. století, Františka Kupky a Otto Gutfreunda, a o Sbírku středoevropského moderního umění.

Vlastivědné muzeum v Dobrušce

Vlastivědné muzeum v Dobrušce

Muzeum má pět stálých expozic v šesti budovách. Čtyři z nich jsou kulturními památkami.

Do Dobrušky za Kupkou a historií českých dějin

Do Dobrušky za Kupkou a historií českých dějin

Dobruška je městem mnohých historických památek, které jsou cílem návštěvníků z Čech i ze zahraničí. Dobruška je ideálním východiskem pro poznávání přírodních krás i historických zajímavostí celé severní části Orlických hor a Podorlicka.

Památník Františka Kupky v Dobrušce

Památník Františka Kupky v Dobrušce

Památník Františka Kupky v Dobrušce byl návržen a realizován sochařem Zdeňkem Kolářským. František Kupka vyrůstal a dospíval v Dobrušce v letech 1872 – 1889 a zde také vznikaly jeho první výtvarné pokusy.

Další aktuality

Setmělým skleníkem Fata Morgana se projdete i v březnu

Navštívit tropický deštný prales v noci, to se podaří opravdu jen málokomu. Poznejte unikátní skleník Fata Morgana za tmy, kdy vykvétají druhy rostlin, které jsou opylovány nočními motýly. Během března si tento jedinečný zážitek můžete vychutnat v pátek i v sobotu vždy od 18:50 hodin. Přijďte se projít džunglí, která nespí. Noční procházka je možná do 23. 3. 2024!
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (2.3. – 3.3.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Smetana Gala – Slavnostní koncert k 200. výročí narození Bedřicha Smetany, Smetana Party – oslava 200. narozenin Bedřicha Smetany s Národním divadlem, Výstava železničních modelů a kolejišť Pečky, Smetana u Dvořáka, Paxiho dobrodružství – Sluneční soustava. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Znáte dobře Prahu? Objevte zajímavosti, které nevíte o Starém Městě v Praze

Jak se pražské středověké ghetto proměnilo v luxusní obchodní třídu? Kolikrát, odkud a kam se stěhovala kašna na Uhelném trhu? Kde stávala tajemná Foglarova Stínadla a které stavby navždy zmizely při asanaci historického centra? A víte, že Zlatou uličku nenajdete jen na Pražském hradě, ale i v srdci Starého Města? Na všechny tyto všetečné otázky odpoví portál Kudy z nudy.
Praha | Zážitky

Věda a historie není nuda: Prahou po stopách Alberta Einsteina

K největším hvězdám, které vyučovaly na Univerzitě Karlově v Praze, patřil Albert Einstein (1879–1955). Přijel na jaře 1911 a v Praze působil tři semestry. Pojďte se s portálem Kudy z nudy vypravit po jeho stopách a podívat se, kde bydlel a kde pracoval jeden z nejslavnějších vědců všech dob.
Praha | Zážitky

Nelezte v březnu za kamna a nechte se vylákat na výstavy květin

Chcete si alespoň na chvilku odskočit ze středoevropské zimy do příjemně vlahého tropického pralesa? Recept je docela jednoduchý: stačí se vypravit do skleníku Fata Morgana v botanické zahradě v Praze-Troji, za tropickými květinami do botanické zahrady v Liberci nebo na výstavu kamélií do Rájce nad Svitavou.
Praha | Příroda

Kalendář 2024: Úřad vlády otevře letos své paláce pro veřejnost nejen o státních svátcích

Oblíbené dny otevřených dveří historických objektů spravovaných Úřadem vlády budou pokračovat o vybraných víkendech a státních svátcích i v roce 2024. Úřad vlády zve zájemce z řady veřejnosti na prohlídky Kramářovy vily, Hrzánského a Lichtenštejnského paláce, Strakovy akademie v Praze i Benešovy vily v Sezimově Ústí. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, kdy se letos brány těchto budov otevřou.
Praha | Památky

Lední medvědi slaví svůj svátek: připomeňte si mezinárodní den ledních medvědů

Lední medvědi slaví svátek! 27. únor je Mezinárodní den ledních medvědů, který připomíná, že je tato šelma na seznamu ohrožených druhů. Lední medvědi jsou typickými obyvateli severní polární oblasti. Jejich hlavní zdroj potravy tvoří tuleni, ale v období nedostatku potravy dokážou hladovět i několik měsíců. Ztráta životního prostředí v důsledku oteplování je pro ně největší současnou hrozbou. Lední medvědi jsou největšími žijícími predátory na zemi a vyskytují se především v Grónsku, na severním pobřeží Severní Ameriky a Asie.
Praha | Příroda

Farmářské trhy na Jiřáku startují

Farmářské tržiště Jiřák zahájí pravidelný týdenní provoz už ve středu 28. února. Obyvatelé Vinohrad, Žižkova a blízkého i vzdáleného okolí tak mohou nakupovat na oblíbeném trhu sezónní potraviny. Nebude chybět kvalitní čerstvé pečivo včetně bezlepkového a celozrnného, tradiční kváskový chléb, domácí cukrárny, sirupy, med, koření, sušené byliny, marmelády a další lokální potraviny zimní sezóny.
Praha | Gurmánská turistika