Úvod > Aktuality > 150. výročí narození Františka Kupky: tvůrce Kosmického jara a Amorfy
150. výročí narození Františka Kupky: tvůrce Kosmického jara a Amorfy
"> "> "> "> "> "> ">
Kultura

150. výročí narození Františka Kupky: tvůrce Kosmického jara a Amorfy

  • Vydáno21. září 2021
V roce 2021 si připomínáme rovných 150 let od narození geniálního malíře 20. století. Jeho díla vystavují přední světové galerie, a když se náhodou některý z Kupkových obrazů dostane do prodeje, jeho ceny atakují rekordy. Do dějin světového malířství zasáhl František Kupka rozhodujícím způsobem v letech 1910–13, kdy vytvořil své první čistě abstraktní obrazy a souběžně s Wassily Kandinskym a Robertem Delaunaym uskutečnil historický průlom od zobrazující malby k abstrakci. Vydejte se ve stopách grafika, ilustrátora a jednoho ze zakladatelů abstraktního malířství, Františka Kupky.
Žádné jiné jméno českého původu nerezonuje ve světě v rámci moderního umění tak silně jako František Kupka(1871–1957). Jeden z nejvýznamnějších malířů minulého století, celosvětově oceňovaný a doma téměř přesto neznámý, dnes patří k autorům, jejichž díla trhají rekordy aukčních síní. Důvod je prostý: abstraktní umění představuje jedno z klíčových témat dějin umění 20. století a František Kupka patří k jeho zakladatelům.
 

Seznamte se s Františkem Kupkou

František Kupka se narodil 23. září 1871Opočně do rodiny úředníka. Byl nejstarší z pěti dětí. Vyrůstal v  DobrušceOrlických horách a vyučil se řemeslu jako sedlář. Nakonec ho jeho talent ale zavedl na malířské školy do Prahy a Vídně. Odtud šel, jak tehdy bylo zvykem, na zkušenou do Paříže. Většinu života pak prožil mezi Prahou a Paříží, kde vyučoval na uměleckých školách. Za svůj život namaloval stovky děl, které měly úspěch a nasbíraly mnoho ocenění. Kupka je považován za jednoho ze zakladatelů abstraktního malířství. Nejdříve jeho obrazy vycházely z reality a dokonale ji popisovaly, ale postupem času se tvary stávaly méně a méně přesné, až se nakonec jeho dílo proměnilo v čistou abstrakci. Jako zlom v umění je považován jeho obraz Amfora. Dvojbarevná fuga z roku 1912. František Kupka zemřel 24. června 1957 ve věku 85 let v Paříži, kde je také pohřben.
 

Kupkovo nej

Nejdražším obrazem prodaným v aukci v České republice se loni stal obraz Divertimento II Františka Kupky, když byl vydražen za více než 90 milionů Kč. Nicméně se nejedná o nejdražší Kupkovo dílo na světě. Pomyslné první místo aktuálně drží Kupkův obraz Tryskání II z roku 1923, za které zkraje roku 2021 jeho kupec ve Velké Británii zaplatil 231 milionů Kč. Zajímavý příběh má jeho nejznámější obraz, o kterém už byla zmínka – Amfora. Dvojbarevná fuga. Znázorňuje červené a modré obrazce ohraničené elipsovitými čarami na černém a bílém pozadí. Kupka prý k tvarům na obraze dospěl, když sledoval svou nevlastní dceru Andrée, jak si hraje s míčem, a obraz tak ztvárňuje pohyb obsažený v této hře. Jedná se o jeden z prvních abstraktních obrazů vůbec, a tedy průkopnickou práci abstraktního umění. Olejomalba na plátně o rozměrech 211×220 cm byla poprvé vystavena na pařížském Podzimním salonu v roce 1912. Dnes ji vlastní Národní galerie v Praze a vy ji můžete vidět při prohlídce Veletržního paláce.
 

Kde můžete Kupku vidět

Určitě dobře uděláte, když se vydáte do Musea Kampa v centru Prahy. Právě kolekce děl Františka Kupky patří mezi nejdůležitější části sbírky tohoto muzea. Stálá expozice v sedmi kapitolách chronologicky představuje Kupkovu tvorbu od poloviny 90. let 19. století až k dílům 50. let 20. století. Skvěle tak můžete sledovat jednotlivé fáze Kupkova uměleckého vývoje. Vystaveno je zde více než sedm desítek děl tohoto průkopníka abstrakce. Větší sbírku na jednom místě asi aktuálně nikde jinde nepotkáte. Většinu dalších děl v rámci České republiky vlastní Národní galerie v Praze. Bývaly i ve sbírkách Pražského hradu, ale první komunistický prezident se děl začátkem 50. let 20. století zbavil jako umělecky nevhodných. Je dobře, že díla nebyla zničena, ale jen „uklizena“ do depozitářů právě Národní galerie.
Po stopách zakladatele abstraktního umění Františka Kupky

Po stopách zakladatele abstraktního umění Františka Kupky

František Kupka (23. září 1871 – 24. června 1957) je jedním z nejvýznamnějších českých umělců, který se prosadil i ve světě. Proslul jako jeden z prvních malířů nefigurativního umění. Jeho Amorfa. Dvojbarevná fuga, první veliké dílo abstraktního malířství, se představila veřejnosti v Paříži už v roce 1912. Celosvětově oceňovaný a doma téměř přesto neznámý, dnes patří k autorům, jejichž díla trhají rekordy aukčních síní. Vydejte se s námi po jeho stopách a poznejte nejenom místa, kde působil, ale také jeho díla.

Dům Františka Kupky v Dobrušce

Dům Františka Kupky v Dobrušce

Nová expozice provede návštěvníka celým životem a dílem českého malíře a průkopníka abstraktní tvorby Františka Kupky (1871–1957).

Do Dobrušky za Kupkou a historií českých dějin

Do Dobrušky za Kupkou a historií českých dějin

Dobruška je městem mnohých historických památek, které jsou cílem návštěvníků z Čech i ze zahraničí. Dobruška je ideálním východiskem pro poznávání přírodních krás i historických zajímavostí celé severní části Orlických hor a Podorlicka.

Památník Františka Kupky v Dobrušce

Památník Františka Kupky v Dobrušce

Památník Františka Kupky v Dobrušce byl návržen a realizován sochařem Zdeňkem Kolářským. František Kupka vyrůstal a dospíval v Dobrušce v letech 1872 – 1889 a zde také vznikaly jeho první výtvarné pokusy.

Minulé století – dvacet osobností

27.11.
1.10.
Minulé století – dvacet osobností

Expozice Minulé století – dvacet osobností se vědomě navrací k prastaré metodě založené na autorských kolekcích. K vidění jsou díla Františka Kupky, Bohumila Kubišty, Mikuláše Medka, Toyen, Emila Filly a dalších, celkem dvaceti autorů, z nichž má více než polovina vztah k regionu východních Čech.

Dobruška

Dobruška

Dobruška je ideálním východiskem pro poznávání přírodních krás i historických zajímavostí velké části Orlických hor a Podorlicka. Připomenete si tu i pár zajímavých osobností v čele s malířem Františkem Kupkou a F. V. Hekem, jehož osudy inspirovaly spisovatele A. Jiráska k napsání románu F. L. Věk.

Národní galerie v Praze – Veletržní palác – stálá expozice Umění 19., 20. a 21. století

Národní galerie v Praze – Veletržní palác – stálá expozice Umění 19., 20. a 21. století

Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních dvou staletí. Od roku 2000 jsou zde vystavovány také sbírky umění 19. století.

Museum Kampa – objevte sbírky umění 20. století

Museum Kampa – objevte sbírky umění 20. století

Prohlídka Musea Kampa, možná i s odborným výkladem, vás zavede do tajů světa moderního umění. Museum Kampa, Nadace Jana a Medy Mládkových, pečuje o rozsáhlé sbírky dvou ikon v dějinách umění 20. století, Františka Kupky a Otto Gutfreunda, a o Sbírku středoevropského moderního umění.

Vlastivědné muzeum v Dobrušce

Vlastivědné muzeum v Dobrušce

Muzeum má pět stálých expozic v šesti budovách. Čtyři z nich jsou kulturními památkami.