ÚvodAktuality150. výročí narození Františka Kupky: tvůrce Kosmického jara a Amorfy
Kultura

150. výročí narození Františka Kupky: tvůrce Kosmického jara a Amorfy

  • 21. září 2021
V roce 2021 si připomínáme rovných 150 let od narození geniálního malíře 20. století. Jeho díla vystavují přední světové galerie, a když se náhodou některý z Kupkových obrazů dostane do prodeje, jeho ceny atakují rekordy. Do dějin světového malířství zasáhl František Kupka rozhodujícím způsobem v letech 1910–13, kdy vytvořil své první čistě abstraktní obrazy a souběžně s Wassily Kandinskym a Robertem Delaunaym uskutečnil historický průlom od zobrazující malby k abstrakci. Vydejte se ve stopách grafika, ilustrátora a jednoho ze zakladatelů abstraktního malířství, Františka Kupky.
Žádné jiné jméno českého původu nerezonuje ve světě v rámci moderního umění tak silně jako František Kupka(1871–1957). Jeden z nejvýznamnějších malířů minulého století, celosvětově oceňovaný a doma téměř přesto neznámý, dnes patří k autorům, jejichž díla trhají rekordy aukčních síní. Důvod je prostý: abstraktní umění představuje jedno z klíčových témat dějin umění 20. století a František Kupka patří k jeho zakladatelům.
 

Seznamte se s Františkem Kupkou

František Kupka se narodil 23. září 1871Opočně do rodiny úředníka. Byl nejstarší z pěti dětí. Vyrůstal v  DobrušceOrlických horách a vyučil se řemeslu jako sedlář. Nakonec ho jeho talent ale zavedl na malířské školy do Prahy a Vídně. Odtud šel, jak tehdy bylo zvykem, na zkušenou do Paříže. Většinu života pak prožil mezi Prahou a Paříží, kde vyučoval na uměleckých školách. Za svůj život namaloval stovky děl, které měly úspěch a nasbíraly mnoho ocenění. Kupka je považován za jednoho ze zakladatelů abstraktního malířství. Nejdříve jeho obrazy vycházely z reality a dokonale ji popisovaly, ale postupem času se tvary stávaly méně a méně přesné, až se nakonec jeho dílo proměnilo v čistou abstrakci. Jako zlom v umění je považován jeho obraz Amfora. Dvojbarevná fuga z roku 1912. František Kupka zemřel 24. června 1957 ve věku 85 let v Paříži, kde je také pohřben.
 

Kupkovo nej

Nejdražším obrazem prodaným v aukci v České republice se loni stal obraz Divertimento II Františka Kupky, když byl vydražen za více než 90 milionů Kč. Nicméně se nejedná o nejdražší Kupkovo dílo na světě. Pomyslné první místo aktuálně drží Kupkův obraz Tryskání II z roku 1923, za které zkraje roku 2021 jeho kupec ve Velké Británii zaplatil 231 milionů Kč. Zajímavý příběh má jeho nejznámější obraz, o kterém už byla zmínka – Amfora. Dvojbarevná fuga. Znázorňuje červené a modré obrazce ohraničené elipsovitými čarami na černém a bílém pozadí. Kupka prý k tvarům na obraze dospěl, když sledoval svou nevlastní dceru Andrée, jak si hraje s míčem, a obraz tak ztvárňuje pohyb obsažený v této hře. Jedná se o jeden z prvních abstraktních obrazů vůbec, a tedy průkopnickou práci abstraktního umění. Olejomalba na plátně o rozměrech 211×220 cm byla poprvé vystavena na pařížském Podzimním salonu v roce 1912. Dnes ji vlastní Národní galerie v Praze a vy ji můžete vidět při prohlídce Veletržního paláce.
 

Kde můžete Kupku vidět

Určitě dobře uděláte, když se vydáte do Musea Kampa v centru Prahy. Právě kolekce děl Františka Kupky patří mezi nejdůležitější části sbírky tohoto muzea. Stálá expozice v sedmi kapitolách chronologicky představuje Kupkovu tvorbu od poloviny 90. let 19. století až k dílům 50. let 20. století. Skvěle tak můžete sledovat jednotlivé fáze Kupkova uměleckého vývoje. Vystaveno je zde více než sedm desítek děl tohoto průkopníka abstrakce. Větší sbírku na jednom místě asi aktuálně nikde jinde nepotkáte. Většinu dalších děl v rámci České republiky vlastní Národní galerie v Praze. Bývaly i ve sbírkách Pražského hradu, ale první komunistický prezident se děl začátkem 50. let 20. století zbavil jako umělecky nevhodných. Je dobře, že díla nebyla zničena, ale jen „uklizena“ do depozitářů právě Národní galerie.
Po stopách zakladatele abstraktního umění Františka Kupky

Po stopách zakladatele abstraktního umění Františka Kupky

František Kupka (23. září 1871 – 24. června 1957) je jedním z nejvýznamnějších českých umělců, který se prosadil i ve světě. Proslul jako jeden z prvních malířů nefigurativního umění. Jeho Amorfa. Dvojbarevná fuga, první veliké dílo abstraktního malířství, se představila veřejnosti v Paříži už v roce 1912. Celosvětově oceňovaný a doma téměř přesto neznámý, dnes patří k autorům, jejichž díla trhají rekordy aukčních síní. Vydejte se s námi po jeho stopách a poznejte nejenom místa, kde působil, ale také jeho díla.

Dům Františka Kupky v Dobrušce Kultura

Dům Františka Kupky v Dobrušce

Nová expozice provede návštěvníka celým životem a dílem českého malíře a průkopníka abstraktní tvorby Františka Kupky (1871–1957).

Do Dobrušky za Kupkou a historií českých dějin Památky

Do Dobrušky za Kupkou a historií českých dějin

Dobruška je městem mnohých historických památek, které jsou cílem návštěvníků z Čech i ze zahraničí. Dobruška je ideálním východiskem pro poznávání přírodních krás i historických zajímavostí celé severní části Orlických hor a Podorlicka.

1796–1918 Umění dlouhého století. expozice ve Veletržním paláci

1. 1.31. 12.
1796–1918 Umění dlouhého století. expozice ve Veletržním paláci

Ve Veletržním paláci byla otevřena nová expozice s názvem "1796–1918: Umění dlouhého století". Představuje například slavnou Pannu Gustava Klimta i díla Egona Schieleho, Edvarda Muncha, Paula Gauguina, Vincenta van Gogha či Pabla Picassa!

Památník Františka Kupky v Dobrušce Památky

Památník Františka Kupky v Dobrušce

Památník Františka Kupky v Dobrušce byl návržen a realizován sochařem Zdeňkem Kolářským. František Kupka vyrůstal a dospíval v Dobrušce v letech 1872 – 1889 a zde také vznikaly jeho první výtvarné pokusy.

Dobruška

Dobruška

Dobruška je ideálním východiskem pro poznávání přírodních krás i historických zajímavostí velké části Orlických hor a Podorlicka. Připomenete si tu i pár zajímavých osobností v čele s malířem Františkem Kupkou a F. V. Hekem, jehož osudy inspirovaly spisovatele A. Jiráska k napsání románu F. L. Věk.

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století Kultura

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Veletržní palác je sídlem Národní galerie v Praze od roku 1976. Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních třech staletí.

Museum Kampa – objevte sbírky umění 20. století Kultura

Museum Kampa – objevte sbírky umění 20. století

Prohlídka Musea Kampa, možná i s odborným výkladem, vás zavede do tajů světa moderního umění. Museum Kampa, Nadace Jana a Medy Mládkových, pečuje o rozsáhlé sbírky dvou ikon v dějinách umění 20. století, Františka Kupky a Otto Gutfreunda, a o Sbírku středoevropského moderního umění.

Vlastivědné muzeum v Dobrušce Kultura

Vlastivědné muzeum v Dobrušce

Muzeum má pět stálých expozic v šesti budovách. Čtyři z nich jsou kulturními památkami.

Další aktuality

V botanické zahradě v Troji vás čeká barevný advent a Vánoce plné vůní

Botanická zahrada hl. m. Prahy pro období adventu a Vánoc připravila svým návštěvníkům skutečně bohatý program. Výstava Křišťálová zahrada přináší zážitek pro celou rodinu, a to jak během denní otevírací doby, tak i v rámci večerní návštěvy, která je možná vždy od čtvrtka do neděle. Ve čtvrtek 12. prosince se navíc zájemci mohou těšit na komentovanou prohlídku s uměleckým sklářem Jiřím Pačinkem. Až do 5. ledna se lze vypravit za příběhem nápoje, který změnil svět – seznámí s ním výstava Sedmý šálek čaje. Během víkendů je také otevřena stylová čajovna. Své potěšení si mohou dopřát i milovníci vína. Vinotéka sv. Kláry si připravila veřejné degustace. V pondělí 16. prosince návštěvníci ochutnají vína z Vinice sv. Kláry a před Silvestrem, v pondělí 30. prosince, pak jako první novou kolekci sektů. V botanické zahradě se dají také pořídit originální vánoční dárky v podobě dárkových vstupenek, voucherů, lahví vína nebo exkluzivního ginu Fata Morgana a milých drobností.
8. prosinec 2024 15:00
Příroda, Praha

Užijte si předvánoční plavby lodí po Vltavě v Praze

Velká okružní plavba Prahou, občerstvení v ceně a hlavně únik z předvánočního shonu. To jsou hlavní lákadla projížďky na Vltavě v adventním čase, které pro vás nachystaly Pražské Benátky. Plavba probíhá na patentních celodřevěných lodích typu Vodouch, které jsou postaveny v duchu nejlepší tradice 19. století. Vyhlídkové plavby jsou v prosinci Na lodích je vždy teplo a není nutné se obávat větru, deště či zimy.
7. prosinec 2024 12:00
Zážitky, Praha

Znáte dobře Prahu? Objevte zajímavosti, které nevíte o Starém Městě v Praze

Jak se pražské středověké ghetto proměnilo v luxusní obchodní třídu? Kolikrát, odkud a kam se stěhovala kašna na Uhelném trhu? Kde stávala tajemná Foglarova Stínadla a které stavby navždy zmizely při asanaci historického centra? A víte, že Zlatou uličku nenajdete jen na Pražském hradě, ale i v srdci Starého Města? Na všechny tyto všetečné otázky odpoví portál Kudy z nudy.
7. prosinec 2024 9:12
Zážitky, Praha

Tutanchamon přichází do Prahy! Uvidíte jeho hrob a poklady

Jeho záhadná a předčasná smrt z něj udělala legendu. Senzační objev hrobky před 100 lety vynesl přes noc neznámého faraona Tutanchamona na výsluní. Výstava "Tutanchamon – jeho hrobka a poklady" ukáže v Praze – Letňanech více než 1000 replik předmětů nalezených ve slavné hrobce. Do starého Egypta máte šanci nahlédnout od 7. prosince 2024 do 30. června 2025.
6. prosinec 2024 19:02
Kultura, Praha

Kde najdete nejhezčí náměstí v Praze? Poznejte je při vánočních trzích!

Praha se každý rok objevuje v žebříčcích nejkrásnějších vánočních měst na světě. Žádné prý není vánočnější a nádherně osvětlená středověká architektura mění hlavní město v zimní krajinu divů. Pojďte se s námi tímhle zázrakem projít a užít si nejenom nejkrásnější vánoční trhy, ale i nejkrásnější náměstí.
6. prosinec 2024 15:55
Památky, Praha

Adrenalinové, bláznivé, bruslařské i hravé adventní tipy pro mladé

Adventní doba nemusí být nuda: vyzkoušejte adrenalin ve větrném tunelu pro indoor skydiving, svezte se na bobovce, vyzkoušejte virtuální parky, užijte si vánoční trhy, zabruslete si, nebo se nechte okouzlit světelnými parky. Tentokrát se portál Kudy z nudy zaměřil na tipy, pro mladé, stačí si vybrat a užít si čas s přáteli či partnerem/partnerkou.
6. prosinec 2024 14:35
Životní styl, Praha

Kde navštívit Půlnoční mše a další sváteční vigilie v Praze?

V Praze si i v roce 2024 Narození Páně můžete připomenout v několika desítkách kostelů. Část z nich nabízí mši už v odpoledních hodinách, aby se jí mohly zúčastnit i rodiny s dětmi, další pak připomíná Narození Páně skutečně přesně o půlnoci.
6. prosinec 2024 14:26
Památky, Praha

Pražská turistická tramvaj č. 42 jezdí celoročně

Prohlédněte si krásy hlavního města z okna historické tramvaje, na trase linky 42! Turistická tramvaj propojuje městské památky formou okružní jízdy a staví ve všech zastávkách na trase s možností opakovaného výstupu a nástupu cestujících. Na lince se střídají historické vozy, nejstarší z doby rakousko-uherské monarchie, ale také vozy T1, T2 a T3 z přelomu 50. a 60. let 20. století a kloubový vůz K2.
6. prosinec 2024 11:05
Zážitky, Praha