Úvod > Co chcete dělat? > Náměstí v Oseku - secesní lékárna i barokní domy

Náměstí v Oseku - secesní lékárna i barokní domy

Památky
Klášterní náměstí v Oseku je tvořeno rozšířeným uličním prostorem, který poněkud zaniká vedle dominantního souboru staveb kláštera, ale přesto jsou zde soustředěny pozoruhodné památky. Mezi nejhodnotnější z nich patří barokní domy či secesní dům, kde původně bývala lékárna.
Barokní domy čp. 30 - 32 uzavírají náměstí na straně proti klášteru. V čp. 31 z roku 1754 je umístěna restaurace Stropník. V domě čp. 30, snad postaveném O. Broggiem, objevíte v portálu, zdobeném kartuší s výjevem z křížové cesty, letopočet 1716. Vedle tohoto portálu poněkud zaniká oznámení, že zde v roce 1779 bydlel císař Josef II.
 
V horní polovině náměstí zdobí výklenek domu čp. 202 socha Jana Nepomuckého. Na protější straně se nachází secesní dům čp. 3 – původní lékárna. Dům zdobí štítek s římskými hlavami a dekorativním arkýřem. Do současné podoby byl přestavěn kolem roku 1900. O tom, že na jeho místě již existovala starší barokní stavba, svědčí nápadně umístěný letopočet 1696. Pod tímto domem vybíhá do náměstí broggiovská kaple sv. Kateřiny a Barbory, původně gotická a v letech 1713–1718 přestavěná v barokním slohu.
Celý popis
Naposledy změněno: 6. 8. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

AutoCamp Osek

AutoCamp Osek

Osek, Severozápadní Čechy
Čajovna a kavárna Pohoda v Duchcově

Čajovna a kavárna Pohoda v Duchcově

Duchcov, Severozápadní Čechy
Penzion Studánka

Penzion Studánka

Klíny, Severozápadní Čechy
Hotel Paradies v Teplicích

Hotel Paradies v Teplicích

Teplice, Severozápadní Čechy