Úvod > Co chcete dělat? > Náměstí v Oseku – secesní lékárna i barokní domy
Památky

Náměstí v Oseku – secesní lékárna i barokní domy

Klášterní náměstí v Oseku je tvořeno rozšířeným uličním prostorem, který poněkud zaniká vedle dominantního souboru staveb kláštera, ale přesto jsou zde soustředěny pozoruhodné památky. Mezi nejhodnotnější z nich patří barokní domy či secesní dům, kde původně bývala lékárna.
Barokní domy čp. 30 – 32 uzavírají náměstí na straně proti klášteru. V čp. 31 z roku 1754 je umístěna restaurace Stropník. V domě čp. 30, snad postaveném O. Broggiem, objevíte v portálu, zdobeném kartuší s výjevem z křížové cesty, letopočet 1716. Vedle tohoto portálu poněkud zaniká oznámení, že zde v roce 1779 bydlel císař Josef II.
 
V horní polovině náměstí zdobí výklenek domu čp. 202 socha Jana Nepomuckého. Na protější straně se nachází secesní dům čp. 3 – původní lékárna. Dům zdobí štítek s římskými hlavami a dekorativním arkýřem. Do současné podoby byl přestavěn kolem roku 1900. O tom, že na jeho místě již existovala starší barokní stavba, svědčí nápadně umístěný letopočet 1696. Pod tímto domem vybíhá do náměstí broggiovská kaple sv. Kateřiny a Barbory, původně gotická a v letech 1713–1718 přestavěná v barokním slohu.

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Černý Orel

Restaurace Černý Orel

Osek, Ústecký kraj
AutoCamp Osek

AutoCamp Osek

Osek, Ústecký kraj
EuroCamp Barbora u Teplic

EuroCamp Barbora u Teplic

Jeníkov, Ústecký kraj
Restaurace Elixír

Restaurace Elixír

Litvínov, Ústecký kraj