Úvod > Aktuality > 500 let Osecké pouti: Osecké slavnosti zvou na bohatý program
500 let Osecké pouti: Osecké slavnosti zvou na bohatý program
"> "> "> "> "> ">
Kultura

500 let Osecké pouti: Osecké slavnosti zvou na bohatý program

  • Vydáno12. srpna 2022
Osecká pouť a Osecké slavnosti jsou jedny z největších letních slavností v Ústeckém kraji. O tom, že mají opravdu dlouhou tradici svědčí i fakt, že letos je to přesně 500 let, kdy se konaly poprvé. Letošní ročník proběhne od 20. do 21. srpna 2022 a nabídne bohatý program, ve kterém nemohou chybět jarmareční stánky, velký lunapark, historické tržiště s ukázkou dobových řemesel a pouliční i loutková divadla.
osekO víkendu 20. až 21. srpna ožije Osek tradiční Oseckou poutí a Oseckými slavnostmi. Ty budou probíhat v areálu oseckého kláštera, na Klášterním náměstí, v ulici Obránců Míru a Dolnonádražní ulici. Návštěvníci se mohou těšit na slavnostní zahájení letošní mimořádné výroční pouti, která oslaví 500 let svého trvání. V sobotu 20. srpna zahájí program slavnostní průvod v 9:30 hodin od budovy základní školy v Hrdlovské ulici. Budou v něm muzikanti, mažoretky, herci, kejklíři i akrobaté na chůdách.

Kdo má rád stará řemesla, neměl by minout historické tržiště v areálu cisterciáckého kláštera, kde budou kromě kromě stánků s řemeslnými produkty předvádět zruční řemeslníci jejich výrobu. Zároveň zde budou účinkovat pouliční a loutková divadla. Uprostřed historického nádvoří bude po oba dva dny rytířské ležení, šermíři zde sehrají nejeden souboj a chybět nebudou ani lapkové, verbíři, kejklíři, flašinetáři nebo žongléři. Poslechnete si zde dudáckou muziku i středověkou nebo lidovou hudbu.

osecká pouťV areálu cisterciáckého opatství bude mimořádná pouťová pošta nabízet speciální výroční razítko u příležitosti 500 výročí konání Osecké pouti. Duchovně zaměření návštěvníci se mohou zúčastnit slavnostní mšekostele Nanebevzetí Panny Marie, v sobotu od 17:00 a v neděli v 10:30 hodin. Účast přislíbil Monts. Jan Baxant, biskup litoměřický. Po obřadu následují koncerty – v sobotu vystoupí chlapci a muži Berlínského státního a katedrálního sboru s komorním orchestrem „Lautten compagney Berlin“ a čeští sólisté na trubku Jan Rouček a Karel Mňuk z Prahy. Na nedělním koncertě vystoupí houslový virtuóz Jaroslav Svěcený spolu se sólistkou na saxofon Žanetou Pelcovou a Lucie Tóth, která oba doprovodí na klavír.
 

Vláčky, atrakce i domácí zvířata

osecká pouťPo oba víkendové dny je od železniční stanice Osek-město (horní nádraží) o Osek (dolní nádraží) zajištěna nepřetržitá jízda motorovým vláčkem k České poště, a to od 10:00 do 18:00, v neděli do 16:00 hodin. V sobotu si navíc v osecké stanici prohlédnete výstavu veteránů. Dům dětí a mládeže nabídne v sobotu na Dolnonádražní ulici výstavu velkého modelového kolejiště a modelů železničních vozidel KŽD Moldaváček Lom.

Příznivci pouťových atrakcí najdu vyžití na pouťovém prostranství, kde jim budou k dispozici kolotoče, houpačky a mnoho dalších pouťových kratochvílí. V sobotu i v neděli jsou do ulice Obránců Míru zváni všichni milovníci domácích zvířat. Bude zde probíhat prodejní výstava.
Cisterciácký klášter Osek

Cisterciácký klášter Osek

Klášter Osek po náročné rekonstrukci opět vítá návštěvníky. Klášter patří do Kongregace Nejčistšího srdce Panny Marie, v jejímž čele stojí cisterciácký klášter Sostrup v Dánsku. O chod kláštera se stará Kruh přátel kláštera Osek.

Železniční expozice Moldavské dráhy v Krušných horách

Železniční expozice Moldavské dráhy v Krušných horách

Nadšenci z Klubu přátel Krušnohorské železnice zbudovali expozici v budově nádraží Osek – město, která je součástí unikátní trati Most – Moldava.

Náměstí v Oseku – secesní lékárna i barokní domy

Náměstí v Oseku – secesní lékárna i barokní domy

Klášterní náměstí v Oseku je tvořeno rozšířeným uličním prostorem, který poněkud zaniká vedle dominantního souboru staveb kláštera, ale přesto jsou zde soustředěny pozoruhodné památky. Mezi nejhodnotnější z nich patří barokní domy či secesní dům, kde původně bývala lékárna.