ÚvodAktuality500 let Osecké pouti: Osecké slavnosti zvou na bohatý program
Kultura

500 let Osecké pouti: Osecké slavnosti zvou na bohatý program

  • 12. srpna 2022
Osecká pouť a Osecké slavnosti jsou jedny z největších letních slavností v Ústeckém kraji. O tom, že mají opravdu dlouhou tradici svědčí i fakt, že letos je to přesně 500 let, kdy se konaly poprvé. Letošní ročník proběhne od 20. do 21. srpna 2022 a nabídne bohatý program, ve kterém nemohou chybět jarmareční stánky, velký lunapark, historické tržiště s ukázkou dobových řemesel a pouliční i loutková divadla.
osekO víkendu 20. až 21. srpna ožije Osek tradiční Oseckou poutí a Oseckými slavnostmi. Ty budou probíhat v areálu oseckého kláštera, na Klášterním náměstí, v ulici Obránců Míru a Dolnonádražní ulici. Návštěvníci se mohou těšit na slavnostní zahájení letošní mimořádné výroční pouti, která oslaví 500 let svého trvání. V sobotu 20. srpna zahájí program slavnostní průvod v 9:30 hodin od budovy základní školy v Hrdlovské ulici. Budou v něm muzikanti, mažoretky, herci, kejklíři i akrobaté na chůdách.

Kdo má rád stará řemesla, neměl by minout historické tržiště v areálu cisterciáckého kláštera, kde budou kromě kromě stánků s řemeslnými produkty předvádět zruční řemeslníci jejich výrobu. Zároveň zde budou účinkovat pouliční a loutková divadla. Uprostřed historického nádvoří bude po oba dva dny rytířské ležení, šermíři zde sehrají nejeden souboj a chybět nebudou ani lapkové, verbíři, kejklíři, flašinetáři nebo žongléři. Poslechnete si zde dudáckou muziku i středověkou nebo lidovou hudbu.

osecká pouťV areálu cisterciáckého opatství bude mimořádná pouťová pošta nabízet speciální výroční razítko u příležitosti 500 výročí konání Osecké pouti. Duchovně zaměření návštěvníci se mohou zúčastnit slavnostní mšekostele Nanebevzetí Panny Marie, v sobotu od 17:00 a v neděli v 10:30 hodin. Účast přislíbil Monts. Jan Baxant, biskup litoměřický. Po obřadu následují koncerty – v sobotu vystoupí chlapci a muži Berlínského státního a katedrálního sboru s komorním orchestrem „Lautten compagney Berlin“ a čeští sólisté na trubku Jan Rouček a Karel Mňuk z Prahy. Na nedělním koncertě vystoupí houslový virtuóz Jaroslav Svěcený spolu se sólistkou na saxofon Žanetou Pelcovou a Lucie Tóth, která oba doprovodí na klavír.
 

Vláčky, atrakce i domácí zvířata

osecká pouťPo oba víkendové dny je od železniční stanice Osek-město (horní nádraží) o Osek (dolní nádraží) zajištěna nepřetržitá jízda motorovým vláčkem k České poště, a to od 10:00 do 18:00, v neděli do 16:00 hodin. V sobotu si navíc v osecké stanici prohlédnete výstavu veteránů. Dům dětí a mládeže nabídne v sobotu na Dolnonádražní ulici výstavu velkého modelového kolejiště a modelů železničních vozidel KŽD Moldaváček Lom.

Příznivci pouťových atrakcí najdu vyžití na pouťovém prostranství, kde jim budou k dispozici kolotoče, houpačky a mnoho dalších pouťových kratochvílí. V sobotu i v neděli jsou do ulice Obránců Míru zváni všichni milovníci domácích zvířat. Bude zde probíhat prodejní výstava.
Cisterciácký klášter Osek Památky

Cisterciácký klášter Osek

Klášter Osek po rekonstrukci opět vítá návštěvníky. Klášter patří do Kongregace Nejčistšího srdce Panny Marie, v jejímž čele stojí cisterciácký klášter Sostrup v Dánsku. O chod kláštera se stará Kruh přátel kláštera Osek.

Železniční expozice Moldavské dráhy v Krušných horách Památky

Železniční expozice Moldavské dráhy v Krušných horách

Nadšenci z Klubu přátel Krušnohorské železnice zbudovali expozici v budově nádraží Osek – město, která je součástí unikátní trati Most – Moldava.

Náměstí v Oseku – secesní lékárna i barokní domy Památky

Náměstí v Oseku – secesní lékárna i barokní domy

Klášterní náměstí v Oseku je tvořeno rozšířeným uličním prostorem, který poněkud zaniká vedle dominantního souboru staveb kláštera, ale přesto jsou zde soustředěny pozoruhodné památky. Mezi nejhodnotnější z nich patří barokní domy či secesní dům, kde původně bývala lékárna.

Další aktuality

Teplice zahajují lázeňskou sezónu

V pátek odpoledne a o víkendu 24. 5. až 26. 5. 2024 Teplice slavnostně zahajují již 870. lázeňskou sezónu. Všeobecně zvaná „Lázeňská“ je však v teplickém pojetí nenapodobitelným zážitkem, co do rozsahu i rozmanitosti. Obrovská párty pod širým nebem nenechá nikoho na pochybách, že je čas oslav a veselí. Místní, lázeňští hosté i turisté jako každý rok opět zaplní v tisících teplické ulice a parky, aby si užili nenapodobitelnou atmosféru.
23. květen 2024 12:00
Lázně a wellness, Ústecký kraj

Jak poznat Ústí nad Labem za jeden den

Ústí nad Labem je město krásných vyhlídek: poznáte to při návštěvě hradu Střekova, Větruše i Masarykových zdymadel. Pokud vaše cesta povede přes Ústí nad Labem, určitě si na Kudy z nudy vyberte místa, která snadno projdete a poznáte během jediného dne.
16. květen 2024 8:33
Zážitky, Ústecký kraj

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Ústeckém kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech v Ústeckém kraji. Na výběr máme kempy u velkých jezer s krásnou čistou vodou, stellplatzy pro karavanisty, Mariny pro rekreační lodě plující po Labi i klasická kempovací místa v Českém Švýcarsku.
15. květen 2024 13:09
Ubytování, Ústecký kraj

Zámek Děčín pořádá opět oblíbený májový trh

Na Děčínskému zámku se ve dnech 17.-19. května 2024 bude konat oblíbený Historický trh májový. Jedná se o jednu z největších akcí v oblasti Českého Švýcarska. Začne pátečním pochodňovým průvodem, v sobotu a v neděli jsou pak všichni zváni do Jižních zahrad zámku, kde bude probíhat historický program, těšit se můžete i na prohlídky zámku. Letos pořadatelé celou akci stylizovali do období husitských válek.
15. květen 2024 8:00
Památky, Ústecký kraj

Česko mezi řádky: kafkovský román Zámek, Siřem a Franz Kafka

Franz Kafka (1883–1924), jeden z nejvlivnějších a nejpřekládanějších spisovatelů 20. století, je pro řadu cestovatelů hlavní důvod, proč se vypravit do Prahy. V Kafkových stopách se ale dá cestovat i na jiná místa. Třeba tam, kde se možná zrodila inspirace pro jeho poslední román Zámek.
13. květen 2024 7:31
Kultura, Ústecký kraj

Cibulák, slavný porcelán s cibulovým vzorem je na světě už 285 let

Víte, že porcelán s modrým dekorem zvaný cibulák se na stolech poprvé objevil už před 285 lety? Byl tak oblíbený, že na jeho výrobě postupně založilo živnost několik porcelánek. U nás se vyrábí už více než 130 let v porcelánce v Dubí na Teplicku, před časem tu dokonce vzniklo speciální muzeum: Dům porcelánu s modrou krví.
8. květen 2024 8:00
Kultura, Ústecký kraj

Projeďte se na kole okolo jezera Milada

Tentokrát vás nebudeme lákat na přírodní unikáty, ale naopak do krajiny, která vznikla zcela plánovaně rukou člověka. Bývalá těžební oblast nedaleko měst Ústí nad Labem, Teplice, Chabařovice aTrmice prošla rekultivací a díky ní zde vznikla nová rekreační oblast. Největším lákadlem oblasti je jezero Milada, třetí největší jezero v ČR, okolo kterého se můžete projet na kole.
6. květen 2024 9:13
Letní sporty, Ústecký kraj

30 tipů na výlet na neobjevená místa Českého Švýcarska

Krajinu Českého Švýcarska můžete objevovat ve všech ročních obdobích. Užívat si tu můžete zimního rozjímání v přírodě, během výletů objevovat podzimní i letní vůně, barvy a zážitky nebo se zatajeným dechem obdivovat probouzející se jarní krajinu. Národní park České Švýcarsko postihl v srpnu 2022 ničivý požár. 98 % regionu oheň nezasáhl, odliv turistů však přetrvává a zaznamenávají jej podnikatelé v celé destinaci. Podpořte poskytovatele služeb, hoteliéry, restaurace i místní památky.
2. květen 2024 14:15
Příroda, Ústecký kraj