Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Krušné hory > Osek

Osek

Město na úpatí Krušných hor mezi Teplicemi a Litvínovem vzniklo jako osada u cisterciáckého kláštera, založeného koncem 12. století. Nejcennější památkou je právě klášterní areál, který dnešní podobu získal při barokní přestavbě pod vedením Octavia Broggia.

Co musíte vidět v Oseku

Na Klášterním náměstí v centru města stojí secesní lékárna, barokní domy a barokní kaple sv. Kateřiny a Barbory, navazující na klášterní areál s kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Součástí kláštera je rovněž konvent s kapitulní síní a křížovou chodbou, studniční kaplí, pivovarem, sladovnou a dalšími stavbami, unikátní je zejména gotický kamenný otáčecí pulpit, tedy stojan na liturgické knihy. Východně od kláštera objevíte část zvanou Starý Osek s barokním kostelem sv. Petra a Pavla.
 

Důlní neštěstí na dole Nelson

V Oseku se ve středověku těžily stříbro a cín, v 19. století v okolí vznikly tři uhelné doly. Z nich neblaze proslul zejména 115 metrů hluboký důl Nelson III, kde 3. ledna 1934 došlo k výbuchu uhelného prachu. Výbuch naklonil těžní věž a poničil i další stavby na povrchu, některé vyhořely. Při neštěstí zemřelo 142 horníků a dodnes jde o druhé nejhorší důlní neštěstí na území Česka. Na prvním místě je požár na šachtě Marie v Příbrami roku 1892, kde našlo smrt celkem 319 obětí.
 

Výlety do hor, na hrad, zámek a do korun stromů

Když zamíříte po naučné stezce nebo značených turistických trasách severozápadně od Oseku do údolí Oseckého potoka, dojdete ke zřícenině hradu Rýzmburk, nejstaršímu a nejmohutnějšímu z gotických hradů Podkrušnohoří. Hrad zchátral poté, co se panstvo usadilo na pohodlnějším zámku v Duchcově. V lesoparku u oseckého kempu a koupaliště najdete originální lanový park, na nádraží si prohlédnete železniční muzeum věnované historii Moldavské dráhy v Krušných horách.

Turistická informační centra


Velikonoce v oseckém klášteře

Celoměstská akce vhodná pro celé rodiny.
Osek, Ústecký kraj

3D bludiště v korunách stromů v Oseku

Ojedinělý lanový park neboli 3D bludiště v korunách stromů vzniklo poblíž oseckého koupaliště. Stoprocentně se v něm zabaví dospělí i děti. Novinkou je vyhlídka, stylizovaná do podoby hradu.
Osek, Ústecký kraj

Cisterciácký klášter Osek

Klášter Osek po náročné rekonstrukci opět vítá návštěvníky. Klášter patří do Kongregace Nejčistšího srdce Panny Marie, v jejímž čele stojí cisterciácký klášter Sostrup v Dánsku. O chod kláštera se stará Kruh přátel kláštera Osek.
Osek, Ústecký kraj

Naučná stezka Přírodou a dějinami Oseka

Naučná stezka spojuje poznávání přírodních a krajinářských hodnot území s poznáváním kulturních a historických zajímavostí. Trasa naučné stezky má okružní charakter, je dlouhá 7 km a překonává výškový rozdíl 255 metrů.
Osek, Ústecký kraj

Hrad Rýzmburk u Oseka

Nejstarší a nejmohutnější gotický hrad Podkrušnohoří byl podle dobové módy nazývaný Riesenburg, neboli Obří hrad. Původní majitelé hradu – páni z Rýzmburka či "Hrabišici" (v erbu měli hrábě) patřili mezi nejvýznamnější šlechtické rody středověkých Čech. Založili v Oseku také klášter cisterciáků.
Osek, Ústecký kraj

Poznávací a aktivně relaxační programy pro celou rodinu v Oseku – hrátky se zvířátky

Setkání s domácími a jinými zvířaty v překrásném prostředí MINIFARMY, řádění v přírodě, vyžití pro celou rodinu.
Osek, Ústecký kraj

Rozhledna Vlčí hora u Oseka

Multifunkční věž postavená roku 2005 na Vlčí hoře nad městečkem Osek v nadmořské výšce 890 m je kombinací telekomunikační stanice pro monitorování frekvencí mobilních operátorů a rozhledny.
Osek, Ústecký kraj

Železniční expozice Moldavské dráhy v Krušných horách

Nadšenci z Klubu přátel Krušnohorské železnice zbudovali expozici v budově nádraží Osek – město, která je součástí unikátní trati Most – Moldava.
Osek, Ústecký kraj

Jízda bojovým vozidlem pěchoty BVP v Oseku

Extrémní zážitek, při kterém si budete připadat jako na bitevním poli.
Osek, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace

AutoCamp Osek

Autocamp Osek je lemován zalesněnými vrchy, které vybízejí k turistice, cykloturistice a houbaření.
Osek, Ústecký kraj

Restaurace Černý Orel

Netradiční, poctivá, stylová restaurace ze dřeva, kamene a kování. Restaurace je srdcem celého Černého orla a mezi hosty se těší stálé oblibě.
Osek, Ústecký kraj

Pojeďte na výlet


Kouzlo starých časů na Šluknovsku

Šluknovský výběžek láká nejen nekonečnými loukami, lesy, nedotčenou přírodou, ale také nevídaně hustou sítí rozhleden a památek. Když nepřeje počasí a v Národním parku České Švýcarsko je nevlídno, přivítá vás zdejší kraj s otevřenou náručí. Míst k objevování je tu mnoho a při jejich návštěvě vás ovane kouzlo starých časů,a to jak v expozici šlunkovského zámku anebo při pohledu na podstávkové domy a roubenky typické pro severní Čechy.
Šluknov, Cesty poznání

Běžecká trasa Ústí nad Labem – Svádov

Krásná rovinatá trať podél řeky Labe za městem spojující Ústí s Děčínem. Obrátkových dva a půl kilometru (celkem tedy 5 km) vás zavede mezi louky a přesto nepřijdete o industriální výhledy na tovární ráz města.
běžecká trasa v Ústí n. L., Cesty pro zdraví

Karavanem od jara do zimy: zapomenutá údolí Krušných hor

Rozlehlé Krušné hory nabízejí tolik míst, že při každé cestě budete objevovat další a další novinky. Tentokrát zamíříme do odlehlých míst na západním konci horského pásma a zavedeme vás nejenom do nejkrásnějších krušnohorských údolí, ale ukážeme vám také kamenné varhany, zbytky starých cínových dolů a dveře otevřené do krajiny.
výlet do Krušných hor, Cesty krajinou

Běžecká trasa Litvínov – Chudeřín

Město Litvínov je střediskem chemického a textilního průmyslu, což poznáte podle čichu, když do něj přijíždíte a jedete kolem chemičky. Je rovněž líhní slavných hokejistů, kteří svou kondici možná právě cvičí v Chuděříně, kudy vede naše trasa a kde už chemičku rozhodně neucítíte. Přinášíme vám tip na pěknou 5 km dlouhou trasu, která vede kolem vodních nádrží.
běh Litvínovem, Cesty pro zdraví