Úvod > Co chcete dělat? > Zřícenina hradu Okoř – oblíbený výletní cíl nedaleko Prahy
Zřícenina hradu Okoř - oblíbený výletní cíl nedaleko Prahy
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> Okoř kaple Okoř kaple
Přidat foto
Památky

Zřícenina hradu Okoř – oblíbený výletní cíl nedaleko Prahy

Zřícenina hradu Okoř je oblíbeným cílem výletníků i cyklistů a zároveň jednou z našich nejzobrazovanějších hradních zřícenin. V letních měsících se zde konají šermířská vystoupení či výpravné bitvy a prostranství před hradem se stává dějištěm festivalů a koncertů.
K hradu vede cesta ze vsi Okoř podél Zákolanského potoka. Prohlídkový okruh si můžete projít buď s průvodcem nebo bez něj. V hradu si zblízka prohlédnete torzo věže a ruiny raně gotické kaple.
 
Na západní, severní a jižní straně opevnění si můžete všimnout zbytků pozdně gotického opevnění, které tvořila polokruhová bašta s klíčovými střílnami z 15. století. Svah východně od hradu, který skrýval potencionální nebezpečí ze strany útočníků, přiměl majitele vybudovat samostatnou předsunutou baštu, z které dnes můžete vidět valy a příkopy.
 
Počátky tohoto hradu spadají do 13. století. Hrad byl mnohokrát přestavován s důrazem na jeho lepší obranyschopnost. Důležitou součástí jeho obrany byl rybník, který obklopoval hrad ze tří stran. Přesto byla stavba během třicetileté války hodně pobořena. Z dolního hradu z konce 15. století se dnes zachovala část opevnění, bašta a zbytky první brány. Lépe zachovány zůstaly části starší stavby, tzv. horního hradu.
 
Okolí hradu je vhodné zejména pro milovníky koní, cyklistiky i pěší turistiky. Dnes spravuje trosky hradu Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy. Terén není vhodný pro kočárky.

Aktivity v okolí

Adventure Golf Číčovice

Adventure Golf Číčovice

Číčovice, Středočeský kraj
 Kostel sv. Jana Křtitele v Noutonicích

Kostel sv. Jana Křtitele v Noutonicích

Lichoceves, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí