Úvod > Aktuality > Kočičí hlavy, dlažby zvonivky a další poklady, po kterých šlapeme
Památky

Kočičí hlavy, dlažby zvonivky a další poklady, po kterých šlapeme

  • Vydáno24. září 2023
Poslechněte si audio verzi článku
Dlažebních kostek, kočičích hlav a cest vyskládaných z kamenů si většinou všimnete až ve chvíli, kdy si na nich ulomíte podpatek nebo zakopnete. Cesty, po kterých se chodí staletí, ale mají jedinečnou atmosféru a stojí za bližší prozkoumání. Pojďte se projít místy, kde objevíte skutečné poklady.
prahaMožná vám v dětství také vrtalo hlavou, proč dospělí mluví o dlažbě v křivolakých uličkách starých měst jako o kočičích hlavách. Je to díky jejich tvaru: staří kameníci samozřejmě vysekávali hranaté kvádry, ale koňské podkovy a kola kočárů a povozů postupně odlamováním okrajů „opracovaly“ kameny do oblých tvarů. Protože nášlapné ploše dlažebních kostek se říkalo hlava, stačilo, aby někomu připomněly kočičí hlavičky – a originální název byl na světě. Kostky se dnes vracejí do módy, navíc jejich použití v historických centrech měst nařizují památkáři. Nejstarší kočičí hlavy pocházejí z přelomu 18. a 19. století a projdete se po nich třeba v Praze na Malé Straně.

Kočičí hlavy možná můžou i za to, že se Praze říká zlatá. Dlažba pro pražské ulice se totiž vyráběla z křemence s medově okrovými odstíny, který se lámal v lomech na Berounsku. Ulice a náměstí vydlážděné zlatavou dlažbou v jiném městě nenajdete, dláždilo se obvykle šedým a béžovým pískovcem a vápencem.
 

Praha v kostce

Kámen je trvanlivý a vydrží stovky let. Důkaz najdete, když z Malé Strany přejdete přes Karlův most na Staré Město: u viničního sloupu se sochou sv. Václava před kostelem sv. Františka Serafinského na Křížovnickém náměstí najdete vůbec nejstarší dlažbu v Praze. Pochází z Juditina mostu, který v těchto místech vedl přes Vltavu už od druhé poloviny 12. století. Dlažba samotná je o něco mladší, vznikla někdy po roce 1272 a podařilo se ji objevit při stavbě kanalizace v roce 1903. Mimochodem, je vyrobená z diabasu neboli doleritu, vulkanitu z oblasti Barrandienu. Odborníci zjistili, že horniny použité na dlažbu Juditina mostu i část portálu kostela sv. Jiljí pocházejí z Karlíku, Malé Chuchle a dalších lomů podél Berounky.

Za povšimnutí stojí také mozaiková dlažba pražských chodníků. Mramorové kostky mají tři typické barvy, růžovou, šedou a bílou. Jejich používání město zavedlo v roce 1879 a stavební firmy i dnes při opravách chodníků používají přesné vzorníky. Ty se hemží speciálními názvy, například kříže, draci v rámech nebo sedmdesátka s dámou, některé originální skladby objevíte jen v jediné ulici nebo před jediným domem. Mozaika skvěle doplňuje atmosféru Prahy a její genius loci. Prohlédněte si třeba složitou mozaiku s tvarem hvězdy před poštou v Jindřišské ulici a pár zajímavých artefaktů, ukrytých v pražské dlažbě, namátkou poledník nebo dvacet sedm křížů na Staroměstském náměstí či pamětní kameny zmizelých, které připomínají oběti holokaustu.
 

Kouzlo starých kamenných cest

Ještě starší jsou silnice, vyskládané z valounů z řek a kamenů posbíraných v polích. Takovým cestám se říká štětové či štětované; jejich vznik provázela dřina, fortel a dokonalá znalost řemesla, protože ze stejného materiálu jsou často i obrubníky, odvodňovací žlábky, propustě a můstky. Dochovaly se z nich jen zlomky, obvykle na těžko přístupných a málo využívaných místech. Kde je najdete?

Třeba v Broumovských stěnách, zejména v úsecích se strmým stoupáním, dodnes objevíte cesty z mohutných pískovcových kvádrů, které tu v 18. století budovali broumovští benediktini. Štětovaný povrch má prastará cesta ke kostelíku Svatého Ducha u Dobrušky a po obřích kamenech, s neobyčejnou péči vyskládaných do roviny, vede závěrečný úsek cesty na rozhlednu na Kraví hoře nad Hojnou VodouNovohradských horách.

dlážděnka u jestřebíZachovalý kus štětové cesty najdete i u Kostelce nad Orlicí, když se vydáte po červeně značené turistické trase Jiřího Gutha-Jarkovského. Příjemná lesní cesta, která vede po vrstevnici při okraji lesoparku Lipová stráň směrem k Suché Rybné, má štětový povrch z opuky, která se těžila v okolních lomech; ty už připomíná jen zvlněný terén. Cesta je téměř celá překrytá lesní hrabankou a v původní kráse ji uvidíte jen na malém úseku.

Jako technická památka je chráněná stará cesta zvaná Dlážděnka, postavená v roce 1630 z Pavlovic do Popelova ke Knížecí studánce, tehdy jedinému místnímu zdroji vody. Cestu vylámanou ve skalách kryje čedičová dlažba a podél ní vede ve skále vylámaný žlab pro odvod dešťové vody.
 

Další kostkované a kamenné cesty

  • Kdyby se u nás jezdil podobný cyklistický závod na kostkách jako je Paříž-Roubaix, pořadatelé by nepochybně zařadili do trasy úsek silnice dlážděné úhlednými drobnými kostkami z Kropáčovy Vrutice do Mělnického Vtelna nebo lesní cesty dlážděné pískovcovými bloky u Dolního Žlebu v oblasti Labských pískovců, které dali v 18. stoleté postavit zřejmě Thunové. Nejznámější kamenka vede k rozcestí pod kopcem Vidlák.
  • Legendou mezi dlažbami jsou zvonivky, keramické dlažební kostky. Je s nimi vydlážděná například celá obec Šatov na Znojemsku – ostatně právě tady v roce 1876 vznikla továrna na výrobu keramických dlaždic, obkladů a dalšího zboží. Zvonivku dodnes objevíte v ulicích a na náměstích dalších vesnic na jižní Moravě i v sousedním Rakousku.
  • Stavba štětovaných stezek, kdy se kameny do cesty pokládají a „klínují“ na výšku, je sice pomalá, ale výsledek vydrží věky a odolává i drsnému počasí. Na to sází v Krkonoších, kde se technikou štětování opravují a budují cesty na hřebenech hor. Krásné kamenné chodníčky obtáčejí třeba úbočí Sněžky a postupně se objevují na celé řadě míst.
Dlážděná cesta u Jestřebí

Dlážděná cesta u Jestřebí

Dlážděná cesta je starobylá cesta vylámaná do kaňonu Švábského potoka u Jestřebí na Českolipsku. V roce 2010 byla prohlášena technickou památkou.

Kamenný most v Brandýse nad Labem

Kamenný most v Brandýse nad Labem

Most patří k nejvýznamnějším dochovaným mostním dílům předbělohorského období v Čechách.

Negrelliho viadukt – nejdelší železniční most v České republice

Negrelliho viadukt – nejdelší železniční most v České republice

Negrelliho viadukt spojuje Masarykovo nádraží v Praze přes ostrov Štvanici s Bubny. Je historicky prvním pražským železničním mostem přes Vltavu a také druhým nejstarším pražským mostem přes Vltavu.

Kostel sv. Haštala v Praze

Kostel sv. Haštala v Praze

Gotická stavba pochází asi ze 2. čtvrtiny 14. století. Přestavěn byl do podoby nepravidelné čtyřlodní baziliky, zařízení kostela je převážně barokní.

Alej pod Hořínkovou hájenkou

Alej pod Hořínkovou hájenkou

Javorová Alej pod Hořínkovou hájenkou vás zavede přímo k hradu Buchlov po zpevněné cestě, kde si můžete odpočinout na zbudovaných lavičkách, pokochat se jedinečnou okolní krajinou a nasát atmosféru staré aleje.

10 výletů za kočkami: sochy, hrady, vyhlídky a kameny

10 výletů za kočkami: sochy, hrady, vyhlídky a kameny

Tentokrát potěšíme všechny kočkomily: zavedeme vás totiž na místa pojmenovaná podle čtyřnohých mňoukajících krasavic. Dokonce vám představíme i originální kočičí hrad, kočičí skály a neobyčejné kočičí sochy. A máte-li doma chlupatého člena rodiny, nezapomeňte mu pogratulovat 8. srpna na Mezinárodní den koček! Slaví se po celém světě od roku 2002 a jeho cílem je zdůraznit význam koček v životě lidí. Radost si navíc můžete udělat výletem na "kočičí" místa, která vám představí Kudy z nudy.

Bludné balvany: kde se zastavili velcí cestovatelé ze severu?

Bludné balvany: kde se zastavili velcí cestovatelé ze severu?

Zatímco bludné kořeny patří do pohádek, pro bludné balvany to rozhodně neplatí. Přicestovaly k nám ze severu společně s tajícím ledovcem v pleistocénu, tedy starších čtvrtohorách, často urazily vzdálenost větší než tisíc kilometrů a zastavily se teprve tehdy, když led roztál. Dál už to zkrátka nešlo.

Praha – Malá Strana

Praha – Malá Strana

Jedna z nejstarších a nejhezčích částí Prahy se rozkládá mezi Vltavou a Pražským hradem. Ve spleti romantických dlážděných ulic se spoustou malebných domů, paláců a kostelů čeká celá řada dalších atraktivních míst, namátkou ostrov Kampa, barokní chrám sv. Mikuláše nebo barokní palácové zahrady.

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Zámek Roztoky – Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy

Zámek Roztoky – Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy

Muzeum představuje návštěvníkům výstavy a expozice, ateliér Zdenky Braunerové, kulturní akce, dílny pro děti i dospělé, park se sochami a vzácnými dřevinami, možnost výletů po okolí.

Výlety zdarma aneb s Kudy z nudy ušetříte

Výlety zdarma aneb s Kudy z nudy ušetříte

Vzhledem k tomu, že rodinné výlety stojí stále víc peněz, rozhodli jsme se dát vám pár tipů na výtečné aktivity, které vás nebudou nic stát na vstupném. Stále jich ještě zbývá dost na to, abyste podle nich mohli naplánovat celou řádku víkendových výletů. Nejjednodušším způsobem, jak ušetřit, je vydat se po naučné stezce. Těch jsou u nás celé desítky a my pro vás vybrali aspoň ty nejzajímavější z nich.

Litoměřický hrad – svatostánek českého vinařství

Litoměřický hrad – svatostánek českého vinařství

Bývalý královský středověký hrad patří mezi nejstarší stavby Litoměřic. Byl postaven ve druhé polovině 13. století, ale přestavby se dočkal za panování Karla IV. Později byl přebudován na pivovar. Rekonstruovaný objekt však nyní patří vínu – k vidění je zde moderní expozice českého vinařství.

Vydejte se do středověku a do pohádky Českého Krumlova

Vydejte se do středověku a do pohádky Českého Krumlova

Muzeum na náměstí je proměněné ve středověkou mučírnu, další v jedno velké loutkové divadlo. Na zámku jsou krom historického vybavení medvědi a v jednom z krumlovských domů můžete naráz potkat Klause, Jacksona i Matku Terezu. Málokteré město si zápis na seznam UNESCO zaslouží tak jako Český Krumlov.

Mělnické podzemí – historické podzemí s nejširší studnou

Mělnické podzemí – historické podzemí s nejširší studnou

V Mělníku je možné podniknout prohlídku části podzemí a středověké studny ze 14. století, která je přístupná pouze 150 metrů dlouhou podzemní chodbou a je nejširší studnou v České republice.

Zámek Kácov – barokní klenot Posázaví

Zámek Kácov – barokní klenot Posázaví

Z důvodu rozsáhlé rekonstrukce je zámek pro veřejnost uzavřen.

Naše tradice – tradiční řemesla, svátky a zvyky, které obdivuje celý svět

Naše tradice – tradiční řemesla, svátky a zvyky, které obdivuje celý svět

Připomeňte si tradice, na které jsme už téměř zapomněli. Zvyky, rituály a svátky, které nás provází celým rokem. Původ některých svátků známe, u jiných je opředen tajemstvím a o přesném významu starých zvyků či rituálů se mohou odborníci dnes už jen přít. Přesto jsou tradice na českém a moravském venkově stále živé. Tradiční a lidová kultura tvoří nedílnou součást kulturního dědictví každé země. Objevte kouzlo života na venkově a objevujte krásná místa Čech, Moravy a Slezska!

Náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích

Náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích

V Českých Budějovicích najdete jedno z největších čtvercových náměstí v České republice i ve střední Evropě. Nese název zakladatele města, kterým byl roku 1265 český král Přemysl Otakar II. Náměstí bylo vytyčeno již při založení města.

Rotunda sv. Václava v budově Matematicko-fyzikální fakulty na Malostranském náměstí

Rotunda sv. Václava v budově Matematicko-fyzikální fakulty na Malostranském náměstí

Pozůstatky rotundy v budově Matematicko-fyzikální fakulty UK na Malé Straně byly náhodně objeveny roku 2004 při rekonstrukci budovy. V rotundě je uložena replika dlažby z 11. století, do prostoru byl také umístěn fragment románského okénka a kamenný kruh, pozůstatek ze starší kůlové stavby.

Odlovte si nejoblíbenější pražské kešky!

Odlovte si nejoblíbenější pražské kešky!

Také ve vás slovo "keška" vyvolává vášeň lovců pokladů? Jestliže ještě z hlavního města ještě žádné úlovky nemáte, zkuste s námi zamířit k těm nejproslulejším skrýším, které nesmí ve sbírce žádného kačera chybět!

Procházkové okruhy Visit Liberec

Procházkové okruhy Visit Liberec

Zveme vás na procházky libereckých čtvrtí – nechte na sebe dýchnout atmosféru starého Liberce v Novém Městě, projděte se kolem zámku, bývalé galerie a přehrady v Kristiánově nebo se nechte unést architekturou vilové čtvrti ve Starém Městě.

Naučná stezka židovskou čtvrtí v Mikulově

Naučná stezka židovskou čtvrtí v Mikulově

Naučná stezka židovskou čtvrtí v Mikulově obsahuje zhruba na kilometrové trase celkem 13 zastavení. Součástí stezky se stala i mikve – rituální lázeň objevená v Mikulově při archeologickém průzkumu v roce 2010.

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí je jednou z povinných zastávek při návštěvě Prahy. V každou celou hodinu se shromáždí davy turistů před Staroměstskou radnicí, aby sledovali pochod apoštolů na historickém orloji. Jiní odpočívají na lavičkách nebo na zahrádkách kaváren a vdechují atmosféru tohoto místa.

Další aktuality

10 tipů kde najdete nejhezčí dřevěné kostely a zvonice aneb ve stínu i na výsluní

Při pohledu na malebné dřevěné kostelíky, kapličky a zvonice možná budete mít pocit, že jsou svědky starých časů a umění prostých horalů. Není to tak docela pravda, stovky let přečkaly jen některé z nich. Řadu dřevěných památek zničily požáry, a proto si o to víc považujme těch, které se dochovaly. Vydejte se s Kudy z nudy k prastarým dřevěným kostelíkům, zvonicím a mostům aneb do stínu i na výsluní!
Památky

Václav kolem nás…

Svátek sv. Václava se blíží... Pakliže hledáte místa se správnou svatováclavskou atmosférou nejen pro sváteční procházku, tak se zkuste porozhlédnout okolo sebe a zjistíte, že Václav na vás pohlédne z nejednoho koutu.
Památky

Den architektury pod heslem Objev konstrukce! otevře veřejnosti běžně nepřístupné budovy

Festival Den architektury, který se v letošním roce uskuteční mezi 29. zářím až 5. říjnem, opět pozve na stovky akcí po celé České republice i na Slovensku. Pro letošní 13. ročník si pořadatelé zvolili motto Objev konstrukce! a v programu se zaměří na výjimečná konstrukční řešení nejen s ohledem na vzhled staveb, a to jak v historické architektuře a v architektuře 19. století a jejího industriálního odkazu, tak staveb 20.–21. století. Festival pravidelně připomíná výročí významných osobností architektury. Letos se vydá po stopách výjimečného představitele barokní gotiky Jana Blažeje Santiniho-Aichela, od jehož úmrtí uplyne letos 300 let, a také po stavbách jednoho z nejvýraznějších představitelů poválečné architektury u nás – Karla Pragera, který se narodil před 100 lety.
Památky

28. září otevřou i nepřístupné prostory své brány veřejnosti! Kam se podíváte?

Den české státnosti připomíná událost z roku 935, kdy byl ve Staré Boleslavi zavražděn svým bratrem kníže Václav. Dny otevřených dveří 28. září nabízejí možnost prohlédnout si zblízka fungování a interiéry těch institucí a zajímavých prostor, které jsou po většinu roku návštěvníkům nepřístupné.
Památky

Tradice: rybníky, rybníčky a rybniční soustavy aneb umění mistrů rybníkářů

Rybníky jsou magické oči naší krajiny, místa plná romantiky a také kulisy řady pověstí a pohádek. Na Kudy z nudy je známe především jako zajímavé cíle výletů pěšky nebo na kole, docela jinak si je ale užijete na podzim v čase výlovů anebo v zimě při bruslení. Vydejte se s námi za tradicemi českého rybníkářství!
Památky

Tradice: od světového dědictví UNESCO po moderní řemesla

Při prozkoumávání seznamů světového dědictví UNESCO procestujete celý svět a objevíte nejenom stovky krásných míst, ale také spousty úžasných kulturních tradic. Ty naše z Kudy z nudy dobře znáte, od slováckého verbuňku zapsaného v roce 2005 až po vorařství z roku 2022. Některé světové tradice, řemesla a jídla vás ale určitě překvapí.
Památky

10 tipů na nejzajímavější pevnostní města aneb ve stínu i na výsluní

Když padne zmínka o pevnostních městech, kdekomu se vybaví hlavně Terezín a Josefov. Hradby ale ještě v 19. století stály v celé řadě dalších měst a leckde se zachovaly dodnes. Kde uvidíte nejdelší úseky dochovaných hradeb? A která města využívala rakousko-uherská armáda jako pevnosti?
Památky

Po stopách zednářů v Česku: 28 zednářských lóží z celé země slaví 100. výročí svého založení

Zednáři. Jediné slovo a kolik vyvolává emocí. I ti, kteří o nich vědí pramálo, cítí tajemství, které celou lóži opřádá. Zkuste s Kudy z nudy poodhalit zednářské stopy v České republice a seznámit se nejenom s místy, která jsou se zednáři úzce spojená, ale i s Řádem svobodných zednářů.
Památky