Úvod > Aktuality > Kočičí hlavy, dlažby zvonivky a další poklady, po kterých šlapeme
Kočičí hlavy, dlažby zvonivky a další poklady, po kterých šlapeme
"> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Kočičí hlavy, dlažby zvonivky a další poklady, po kterých šlapeme

  • Vydáno12. května 2021
Dlažebních kostek, kočičích hlav a cest vyskládaných z kamenů si většinou všimnete až ve chvíli, kdy si na nich ulomíte podpatek nebo zakopnete. Cesty, po kterých se chodí staletí, ale mají jedinečnou atmosféru a stojí za bližší prozkoumání. Pojďte se projít místy, kde objevíte skutečné poklady.
prahaMožná vám v dětství také vrtalo hlavou, proč dospělí mluví o dlažbě v křivolakých uličkách starých měst jako o kočičích hlavách. Je to díky jejich tvaru: staří kameníci samozřejmě vysekávali hranaté kvádry, ale koňské podkovy a kola kočárů a povozů postupně odlamováním okrajů „opracovaly“ kameny do oblých tvarů. Protože nášlapné ploše dlažebních kostek se říkalo hlava, stačilo, aby někomu připomněly kočičí hlavičky – a originální název byl na světě. Kostky se dnes vracejí do módy, navíc jejich použití v historických centrech měst nařizují památkáři. Nejstarší kočičí hlavy pocházejí z přelomu 18. a 19. století a projdete se po nich třeba v Praze na Malé Straně.

Kočičí hlavy možná můžou i za to, že se Praze říká zlatá. Dlažba pro pražské ulice se totiž vyráběla z křemence s medově okrovými odstíny, který se lámal v lomech na Berounsku. Ulice a náměstí vydlážděné zlatavou dlažbou v jiném městě nenajdete, dláždilo se obvykle šedým a béžovým pískovcem a vápencem.
 

Praha v kostce

Kámen je trvanlivý a vydrží stovky let. Důkaz najdete, když z Malé Strany přejdete přes Karlův most na Staré Město: u viničního sloupu se sochou sv. Václava před kostelem sv. Františka Serafinského na Křížovnickém náměstí najdete vůbec nejstarší dlažbu v Praze. Pochází z Juditina mostu, který v těchto místech vedl přes Vltavu už od druhé poloviny 12. století. Dlažba samotná je o něco mladší, vznikla někdy po roce 1272 a podařilo se ji objevit při stavbě kanalizace v roce 1903. Mimochodem, je vyrobená z diabasu neboli doleritu, vulkanitu z oblasti Barrandienu. Odborníci zjistili, že horniny použité na dlažbu Juditina mostu i část portálu kostela sv. Jiljí pocházejí z Karlíku, Malé Chuchle a dalších lomů podél Berounky.

Za povšimnutí stojí také mozaiková dlažba pražských chodníků. Mramorové kostky mají tři typické barvy, růžovou, šedou a bílou. Jejich používání město zavedlo v roce 1879 a stavební firmy i dnes při opravách chodníků používají přesné vzorníky. Ty se hemží speciálními názvy, například kříže, draci v rámech nebo sedmdesátka s dámou, některé originální skladby objevíte jen v jediné ulici nebo před jediným domem. Mozaika skvěle doplňuje atmosféru Prahy a její genius loci. Prohlédněte si třeba složitou mozaiku s tvarem hvězdy před poštou v Jindřišské ulici a pár zajímavých artefaktů, ukrytých v pražské dlažbě, namátkou poledník nebo dvacet sedm křížů na Staroměstském náměstí či pamětní kameny zmizelých, které připomínají oběti holokaustu.
 

Kouzlo starých kamenných cest

Ještě starší jsou silnice, vyskládané z valounů z řek a kamenů posbíraných v polích. Takovým cestám se říká štětové či štětované; jejich vznik provázela dřina, fortel a dokonalá znalost řemesla, protože ze stejného materiálu jsou často i obrubníky, odvodňovací žlábky, propustě a můstky. Dochovaly se z nich jen zlomky, obvykle na těžko přístupných a málo využívaných místech. Kde je najdete?

Třeba v Broumovských stěnách, zejména v úsecích se strmým stoupáním, dodnes objevíte cesty z mohutných pískovcových kvádrů, které tu v 18. století budovali broumovští benediktini. Štětovaný povrch má prastará cesta ke kostelíku Svatého Ducha u Dobrušky a po obřích kamenech, s neobyčejnou péči vyskládaných do roviny, vede závěrečný úsek cesty na rozhlednu na Kraví hoře nad Hojnou VodouNovohradských horách.

dlážděnka u jestřebíZachovalý kus štětové cesty najdete i u Kostelce nad Orlicí, když se vydáte po červeně značené turistické trase Jiřího Gutha-Jarkovského. Příjemná lesní cesta, která vede po vrstevnici při okraji lesoparku Lipová stráň směrem k Suché Rybné, má štětový povrch z opuky, která se těžila v okolních lomech; ty už připomíná jen zvlněný terén. Cesta je téměř celá překrytá lesní hrabankou a v původní kráse ji uvidíte jen na malém úseku.

Jako technická památka je chráněná stará cesta zvaná Dlážděnka, postavená v roce 1630 z Pavlovic do Popelova ke Knížecí studánce, tehdy jedinému místnímu zdroji vody. Cestu vylámanou ve skalách kryje čedičová dlažba a podél ní vede ve skále vylámaný žlab pro odvod dešťové vody.
 

Další kostkované a kamenné cesty

  • dlážděnkaKdyby se u nás jezdil podobný cyklistický závod na kostkách jako je Paříž-Roubaix, pořadatelé by nepochybně zařadili do trasy úsek silnice dlážděné úhlednými drobnými kostkami z Kropáčovy Vrutice do Mělnického Vtelna nebo lesní cesty dlážděné pískovcovými bloky u Dolního Žlebu v oblasti Labských pískovců, které dali v 18. stoleté postavit zřejmě Thunové. Nejznámější kamenka vede k rozcestí pod kopcem Vidlák.
  • Legendou mezi dlažbami jsou zvonivky, keramické dlažební kostky. Je s nimi vydlážděná například celá obec Šatov na Znojemsku – ostatně právě tady v roce 1876 vznikla továrna na výrobu keramických dlaždic, obkladů a dalšího zboží. Zvonivku dodnes objevíte v ulicích a na náměstích dalších vesnic na jižní Moravě i v sousedním Rakousku.
  • Stavba štětovaných stezek, kdy se kameny do cesty pokládají a „klínují“ na výšku, je sice pomalá, ale výsledek vydrží věky a odolává i drsnému počasí. Na to sází v Krkonoších, kde se technikou štětování opravují a budují cesty na hřebenech hor. Krásné kamenné chodníčky obtáčejí třeba úbočí Sněžky a postupně se objevují na celé řadě míst.
Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Zámek Roztoky – Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy

Zámek Roztoky – Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy

Muzeum představuje návštěvníkům výstavy a expozice, ateliér Zdenky Braunerové, kulturní akce, dílny pro děti i dospělé, park se sochami a vzácnými dřevinami, možnost výletů po okolí.

Negrelliho viadukt – nejdelší železniční most v České republice

Negrelliho viadukt – nejdelší železniční most v České republice

Negrelliho viadukt spojuje Masarykovo nádraží v Praze přes ostrov Štvanici s Bubny. Je historicky prvním pražským železničním mostem přes Vltavu a také druhým nejstarším pražským mostem přes Vltavu.

Litoměřický hrad – svatostánek českého vinařství

Litoměřický hrad – svatostánek českého vinařství

Bývalý královský středověký hrad patří mezi nejstarší stavby Litoměřic. Byl postaven ve druhé polovině 13. století, ale přestavby se dočkal za panování Karla IV. Později byl přebudován na pivovar. Rekonstruovaný objekt však nyní patří vínu – k vidění je zde moderní expozice českého vinařství.

Praha – Malá Strana

Praha – Malá Strana

Jedna z nejstarších a nejhezčích částí Prahy se rozkládá mezi Vltavou a Pražským hradem. Ve spleti romantických dlážděných ulic se spoustou malebných domů, paláců a kostelů čeká celá řada dalších atraktivních míst, namátkou ostrov Kampa, barokní chrám sv. Mikuláše nebo barokní palácové zahrady.

Kamenný most v Brandýse nad Labem

Kamenný most v Brandýse nad Labem

Most patří k nejvýznamnějším dochovaným mostním dílům předbělohorského období v Čechách.

Rotunda sv. Václava v budově Matematicko-fyzikální fakulty na Malostranském náměstí

Rotunda sv. Václava v budově Matematicko-fyzikální fakulty na Malostranském náměstí

Pozůstatky rotundy v budově Matematicko-fyzikální fakulty UK na Malé Straně byly náhodně objeveny roku 2004 při rekonstrukci budovy. V rotundě je uložena replika dlažby z 11. století, do prostoru byl také umístěn fragment románského okénka a kamenný kruh, pozůstatek ze starší kůlové stavby.

Náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích

Náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích

V Českých Budějovicích najdete jedno z největších čtvercových náměstí v České republice i ve střední Evropě. Nese název zakladatele města, kterým byl roku 1265 český král Přemysl Otakar II. Náměstí bylo vytyčeno již při založení města.

Alej pod Hořínkovou hájenkou

Alej pod Hořínkovou hájenkou

Javorová Alej pod Hořínkovou hájenkou vás zavede přímo k hradu Buchlov po zpevněné cestě, kde si můžete odpočinout na zbudovaných lavičkách, pokochat se jedinečnou okolní krajinou a nasát atmosféru staré aleje.

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí je jednou z povinných zastávek při návštěvě Prahy. V každou celou hodinu se shromáždí davy turistů před Staroměstskou radnicí, aby sledovali pochod apoštolů na historickém orloji. Jiní odpočívají na lavičkách nebo na zahrádkách kaváren a vdechují atmosféru tohoto místa.

Naučná stezka židovskou čtvrtí v Mikulově

Naučná stezka židovskou čtvrtí v Mikulově

Naučná stezka židovskou čtvrtí v Mikulově obsahuje zhruba na kilometrové trase celkem 13 zastavení. Součástí stezky se stala i mikve – rituální lázeň objevená v Mikulově při archeologickém průzkumu v roce 2010.

Mělnické podzemí – historické podzemí s nejširší studnou

Mělnické podzemí – historické podzemí s nejširší studnou

V Mělníku je možné podniknout prohlídku části podzemí a středověké studny ze 14. století, která je přístupná pouze 150 metrů dlouhou podzemní chodbou a je nejširší studnou v České republice.

Dlážděná cesta u Jestřebí

Dlážděná cesta u Jestřebí

Dlážděná cesta je starobylá cesta vylámaná do kaňonu Švábského potoka u Jestřebí na Českolipsku. V roce 2010 byla prohlášena technickou památkou.

Procházkové okruhy Visit Liberec

Procházkové okruhy Visit Liberec

Zveme vás na procházky libereckých čtvrtí – nechte na sebe dýchnout atmosféru starého Liberce v Novém Městě, projděte se kolem zámku, bývalé galerie a přehrady v Kristiánově nebo se nechte unést architekturou vilové čtvrti ve Starém Městě.

Zámek Kácov – barokní klenot Posázaví

Zámek Kácov – barokní klenot Posázaví

Z důvodu rekonstrukce je zámek v sezóně 2018 pro veřejnost uzavřen.