Úvod > Co chcete dělat? > Kultura > Moravská krása – kultura a řemesla v Havlíčkově vile v Břeclavi-Poštorné
Venkovní prostor Havlíčkovy vily
Kultura

Moravská krása – kultura a řemesla v Havlíčkově vile v Břeclavi-Poštorné

Pozoruhodnou vilu v Břeclavi-Poštorné spravuje nadační fond Moravská krása. Ten pozdně historizující stavbu ze začátku 20. století vhodnými úpravami proměnil v moderní galerii, stylovou kavárnu, dějiště dílen a kurzů tradičních řemesel a místo pro setkávání nejen milovníků kultury, folklóru a umění.
Třípatrový dům nechal v Poštorné v letech 1908–⁠1909 postavit kníže Jan II. z Lichtenštejna podle návrhu lichtenštejnského dvorního architekta Karla Weinbrennera. Vila poutá pozornost historicky i památkově. Z architektonického pohledu mají její fasády velmi cennou výzdobu z červených cihel z místní lichtenštejnské cihelny, střechu tvoří původní pálené střešní tašky. Uvnitř najdeme spoustu původních stavebních detailů – ústřední arkádové schodiště, výplně okenních a části dveřních otvorů nebo dobovou dlažbu. Vedle je sklepení a nechybí prostorná zahrada.

Z Weinbrennerovy dílny pochází rovněž nejvýraznější poštorenská stavba – kostel Navštívení Panny Marie. A stejně jako v případě kostela, i při stavbě vily autor hojně využil výrobků z místních keramických závodů. Po vzniku ČSR se proto keramické závody staly vlastníkem vily a bydlel v ní jejich závodní lékař dr. Vladimír Schuster. Objekt tak byl využíván jako Lékařský dům.
 
V roce 1924 vilu koupil poštorenský velkoobchodník s vínem Rudolf Havlíček. Po roce 1948 vila přešla do vlastnictví státu a následně v ní bylo zřízeno zdravotní středisko. Prvními stavebními úpravami dům prošel ve druhé polovině 20. století, kdy nadále plnil funkci zdravotního střediska, ukončenou v roce 2010. O pět let později nový vlastník začal připravovat úpravu domu na byty, k tomu ale už nedošlo.
 

Citlivou renovací oživit spící genius loci

Od začátku roku 2021 je vila v rukou nadačního fondu Moravská krása. Cílem současných majitelů bylo umožnit vile se znovu nadechnout. Citlivou renovací interiéru odstranili nepatřičné zásahy z minulých let, jako byly novodobé keramické obklady a dlažby, podlahové krytiny z linolea, keramické sokly či omyvatelné nátěry, a naopak vyzdvihli genius loci místa tím, že zachovali původní dispozice s centrálním arkádovým schodištěm, výplně oken a dveří, dobovou dlažba nebo poslední dochovalé svítidlo v nově vzniklém VIP salonku. V návaznosti na historického ducha domu interiérovou úpravu doplnily nové podlahové krytiny a malby, funkční osvětlení, zrekonstruované sociální zařízení a částečně zpřístupněné půdní prostory.

 

Jméno po významné osobnosti obce

 Jako poctu výjimečnému člověku vila nese název po otci někdejšího majitele Rudolfa Havlíčka – Aloisovi. Alois Havlíček byl poštorenským obchodníkem, starostou obce, starostou Sokola, pokladníkem dobrovolných hasičů, členem Občanské besedy a především neúnavným bojovníkem za českou školu v Poštorné, čímž se proslavil po celém Českém království. Právě díky němu je Poštorná česká a ne rakouská. Havlíčkova vila byla slavnostně otevřena v říjnu 2021 spolu s odhalením umělecké plakety Aloise Havlíčka u vstupních dveří z dílny pražského výtvarníka a sochaře Matyáše Chocholy.
 
Od té doby slouží nadačnímu fondu Moravská krása pro jeho činnost – osvětu a péči o moravské kulturní dědictví. V jejích prostorách pořádají folklorní a jiné výstavy, výtvarné dílny a kurzy ornamentu nebo modrotisku, odborné přednášky a společenské akce. V přízemí vznikla Havlíčkova kavárna s výběrovou kávou a výtečnými dezerty od těch nejlepších cukrářů. Havlíčkovu vilu je možné si pronajmout jak pro umělecké, tak firemní a soukromé účely.

Aktuality

Slavnosti Břeclav

Slavnosti Břeclav to v pátek 7. a sobotu 8. června roztočí ve velkém stylu. V zámeckém areálu vás čeká spousta muziky, pivních speciálů a dalších zážitků.
Břeclav, Jihomoravský kraj

Míša Růžičková – Lesní království

písničková show pro nejmenší
Břeclav, Jihomoravský kraj

Slavnosti rajčat v Břeclavi – Rajská Břeclav

Další ročník velké gastronomické události, která oslaví rajčata jako nejoblíbenější zeleninu Břeclavska.
Břeclav, Jihomoravský kraj

Lednicko-valtický hudební festival 2024

Lednicko-valtický hudební festival 2024 opět představí neotřelou dramaturgii a posluchači budou mít příležitost si ji vychutnat v historií a uměním prodchnutých lokalitách LVA a blízkých měst.
Břeclav, Jihomoravský kraj

Konference Živý folklor

Myslíme si, že folklor je jednou z nejvýznamnějších regionálních hodnot. A chceme ukázat rozmanitost použití místních tradic v řemeslu, podnikání i kultuře. Od roku 2015 organizujeme v Břeclavi setkání lidí, které spojuje láska k folkloru – folkloristů, profesionálů i obyčejných nadšenců.
Břeclav, Jihomoravský kraj

Svět kostiček

Herní výstava modelů SEVA českých i zahraničních pohádek.
Břeclav, Jihomoravský kraj

Lednicko-valtický hudební festival 2024

Lednicko-valtický hudební festival 2024 opět představí neotřelou dramaturgii a posluchači budou mít příležitost si ji vychutnat v historií a uměním prodchnutých lokalitách LVA a blízkých měst.
Valtice, Jihomoravský kraj

Velikonoční pivovar – pivovar Lednice

Pivovar Lednice připravuje na Velikonoce gastro speciality, kulturní program i zelené pivo!
Lednice, Jihomoravský kraj

Havlíčkova vila

V současné době vilu spravuje Nadační fond Moravská krása, který se snaží odstranit nepatřičné zásahy z minulých let a vyzdvihnout genius loci tohoto místa.
Břeclav, Jihomoravský kraj

Kostel Navštívení Panny Marie v Poštorné

Kostel Navštívení Panny Marie v Břeclavi-Poštorné je novogotický farní chrám postavený v letech 1895 – 1898. Jako vzor ke stavbě kostela si architekt Weinbrenner vybral vídeňský kostel Panny Marie Vítězné od architekta Friedricha Schmidta.
Břeclav, Jihomoravský kraj

Zámek Břeclav

Počátky zámku v Břeclavi sahají až do 11. století, kdy byl v jeho místech po roce 1041 vybudován pohraniční hrad. V roce 1534 panství koupili bratři ze Žerotína, za nichž byl starý hrad přestavěn v renesanční zámek. Přístupná je pouze vyhlídka z věže.
Břeclav, Jihomoravský kraj

Vinařská stezka Podluží

Síť cyklotras pod společným názvem Vinařské stezky Podluží vedou rovinatou částí centrálního Podluží, přes kopečky na okraji Kyjovské pahorkatiny v okolí Starého Poddvorova k severním vinařským oblastem Slovácka, kde vinice střídají rozlehlé lesní partie.
Břeclav, Jihomoravský kraj

Šifrovací hra Židovská Břeclav

Seznamte se s váženým břeclavských občanem Hermannem von Kuffnerem a objevte Břeclav na vlně průmyslové revoluce prostřednictvím šifrovací hry „Židovská Břeclav“.
Břeclav, Jihomoravský kraj

Šifrovací hra Ztracená Břeclav

Vydejte se objevit zajímavá místa města Břeclavi prostřednictvím nové šifrovací hry "Ztracená Břeclav". Pomocí šifer, logických úkolů a tajemných předmětů vás provede hra zajímavými místy a seznámí vás s příběhem s ním souvisejícím.
Břeclav, Jihomoravský kraj

Lichtenštejnský dům v Břeclavi

Expozice v Lichtenštejnském domě vás provede historií rodu Lichtenštejnů od doby jejich příchodu na jižní Moravu v roce 1249 až po současnost.
Břeclav, Jihomoravský kraj

Expozice o zaniklé židovské komunitě v Břeclavi

V břeclavské synagoze vznikla nová stálá expozice o historii tamní židovské komunity. Patřila k největším na Moravě a podobně jako jinde zanikla za druhé světové války. Největší atrakcí výstavy je tóra z Podivína.
Břeclav, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace a penzion U Doubků

Najdete nás nedaleko Lednicko-valtického areálu, v klidné lokalitě Břeclavi. Nabízíme 9 pokojů, úschovnu kol, bohaté snídaně a rodinnou restauraci již od roku 1991.
Břeclav, Jihomoravský kraj

Zámecký pivovar v Břeclavi

V roce 2013 se do Břeclavi po téměř dvaceti letech vrátila výroba piva. Tradice vaření piva v Břeclavi však sahá do velmi dávných dob, je spojená s dynamickým budováním místního pivovaru a rozšiřováním pivní výroby, která se dle prvních písemně podložený zmínek dokládá již v polovině 14. století.
Břeclav, Jihomoravský kraj

Zámecký penzion a vinárna Rotunda Břeclav

Zámecký penzion Rotunda se nachází v klidném prostředí přímo na nádvoří břeclavského zámku a jen 300 m od centra města. Součástí areálu je také vinárna z původních zámeckých sklepů z 16. století.
Břeclav, Jihomoravský kraj

Kavárna & bistro Karma

Karma je zdarma a proto, co zaseješ, to sklidíš. Tomu věří Silvie Konečná a Radomír Tureček. Ti spolu vedou kavárnu v Břeclavi, která jim tam do té doby chyběla.
Břeclav, Jihomoravský kraj

Frankies – pivovarská pivnice

Two guys who brew beer jsou Štěpán Přikryl a Adam Jonáš. Tihle dva kamarádi spolu kdysi začínali vařit pivo v garážových podmínkách, dnes vedou uznávaný řemeslný pivovar.
Břeclav, Jihomoravský kraj

Fredy's bistro Břeclav

Stylová restaurace s nabídkou mezinárodních specialit.
Břeclav, Jihomoravský kraj

Hotel Rose Břeclav

V centru Lednicko-valtického areálu se nachází Hotel Rose Břeclav, který nabízí kvalitní a příjemné ubytování, restaurační i mnoho dalších služeb. Příslovečná moravská pohostinnost a srdečnost, barvitý folklór, kouzlo vinných sklípků a hlavně dobré vínko dokreslují jedinečnost tohoto kraje.
Břeclav, Jihomoravský kraj

Ubytování Halady v Břeclavi

Romantické ubytování v soukromí, ideální pro cyklisty, vodáky, zázemí pro rodiny s dětmi, ale i seniory v Břeclavi.
Břeclav, Jihomoravský kraj