Úvod > Co chcete dělat? > Havlíčkova vila v Břeclavi aneb stará dáma s novým jménem
Kultura

Havlíčkova vila v Břeclavi aneb stará dáma s novým jménem

Pozoruhodnou vilu v Břeclavi-Poštorné spravuje nadační fond Moravská krása, který pozdně historizující stavbu ze začátku 20. století vhodnými úpravami proměnil v moderní galerii a místo pro setkávání milovníků kultury, folkloru a umění.
Třípatrový dům nechal v Poštorné v letech 1908–⁠1909 postavit kníže Jan II. z Lichtenštejna podle návrhu lichtenštejnského dvorního architekta Karla Weinbrennera. Vila poutá pozornost historicky i památkově. Z architektonického pohledu mají její fasády velmi cennou výzdobu z červených cihel z místní lichtenštejnské cihelny, střechu tvoří původní pálené střešní tašky. Uvnitř najdeme spoustu původních stavebních detailů – ústřední arkádové schodiště, výplně okenních a části dveřních otvorů nebo dobovou dlažbu. Vedle je sklepení a nechybí prostorná zahrada.

Z Weinbrennerovy dílny pochází rovněž nejvýraznější poštorenská stavba – kostel Navštívení Panny Marie. A stejně jako v případě kostela, i při stavbě vily autor hojně využil výrobků z místních keramických závodů. Po vzniku ČSR se proto keramické závody staly vlastníkem vily a bydlel v ní jejich závodní lékař dr. Vladimír Schuster. Objekt tak byl využíván jako Lékařský dům.
 
V roce 1924 vilu koupil poštorenský velkoobchodník s vínem Rudolf Havlíček. Po roce 1948 vila přešla do vlastnictví státu a následně v ní bylo zřízeno zdravotní středisko. Prvními stavebními úpravami dům prošel ve druhé polovině 20. století, kdy nadále plnil funkci zdravotního střediska, ukončenou v roce 2010. O pět let později nový vlastník začal připravovat úpravu domu na byty, k tomu ale už nedošlo.
 
Citlivou renovací oživit spící genius loci
Od začátku roku 2021 je vila v rukou nadačního fondu Moravská krása. Cílem současných majitelů bylo umožnit vile se znovu nadechnout. Citlivou renovací interiéru odstranili nepatřičné zásahy z minulých let, jako byly novodobé keramické obklady a dlažby, podlahové krytiny z linolea, keramické sokly či omyvatelné nátěry, a naopak vyzdvihli genius loci místa tím, že zachovali původní dispozice s centrálním arkádovým schodištěm, výplně oken a dveří, dobovou dlažba nebo poslední dochovalé svítidlo v nově vzniklém VIP salonku. V návaznosti na historického ducha domu interiérovou úpravu doplnily nové podlahové krytiny a malby, funkční osvětlení, zrekonstruované sociální zařízení a částečně zpřístupněné půdní prostory.
 
Jméno po významné osobnosti obce
 Jako poctu výjimečnému člověku vila nese název po otci někdejšího majitele Rudolfa Havlíčka – Aloisovi. Alois Havlíček byl poštorenským obchodníkem, starostou obce, starostou Sokola, pokladníkem dobrovolných hasičů, členem Občanské besedy a především neúnavným bojovníkem za českou školu v Poštorné, čímž se proslavil po celém Českém království. Právě díky němu je Poštorná česká a ne rakouská. Havlíčkova vila byla slavnostně otevřena v říjnu 2021 spolu s odhalením umělecké plakety Aloise Havlíčka u vstupních dveří z dílny pražského výtvarníka a sochaře Matyáše Chocholy.
 
Od té doby slouží nadačnímu fondu Moravská krása pro jeho činnost – osvětu a péči o moravské kulturní dědictví. V jejích prostorách pořádají folklorní a jiné výstavy, výtvarné dílny a kurzy ornamentu nebo modrotisku, odborné přednášky a společenské akce. Havlíčkovu vilu je možné si pronajmout jak pro umělecké, tak firemní a soukromé účely.
Havlíčkova vila

Havlíčkova vila

Břeclav, Jihomoravský kraj
Zámek Břeclav

Zámek Břeclav

Břeclav, Jihomoravský kraj
Vinařská stezka Podluží

Vinařská stezka Podluží

Břeclav, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace a penzion U Doubků

Restaurace a penzion U Doubků

Břeclav, Jihomoravský kraj
Zámecký pivovar v Břeclavi

Zámecký pivovar v Břeclavi

Břeclav, Jihomoravský kraj
Kavárna & bistro Karma

Kavárna & bistro Karma

Břeclav, Jihomoravský kraj