Úvod > Aktuality > Desítky zábavných tipů pro zimu, kdy se na horách nedá lyžovat
Desítky zábavných tipů pro zimu, kdy se na horách nedá lyžovat
"> "> "> "> "> "> ">
Zimní sporty

Desítky zábavných tipů pro zimu, kdy se na horách nedá lyžovat

Vydáno 8. ledna 2020
Vyrazíte na lyžovačku, ale teploty šplhají někam k osmi stupňům nad nulou, sníh – pokud vůbec nějaký byl – mizí před očima a výraznější ochlazení podle meteorologů nemá přijít ani v lednu. Co pak? Nabízíme vám spousty tipů co podniknout v nejoblíbenějších horských střediscích.
Předpovědi počasí vidí letošní lyžařskou sezonu černě: i v lednu se má rtuť teploměrů držet přes den vesměs nad nulou a lyžovat se bude jen na horách. Ani tam ale nemáte jistotu, že bude všechno tak jak má být: s nedostatkem sněhu bojují i velká střediska, leckde je otevřená jen část sjezdovek a lanovek. Co podniknout, když vás zima nechá ve štychu, radí portál Kudy z nudy.
 

Nekonečná zábava na Lipně

Dovolená, která i bez lyžování od rána do večera nabídne nezapomenutelné zážitky: taková je zima na Lipně. Slunečné počasí je skvělé pro výlet na Stezku korunami stromů, protože bývají dobře viditelné Alpy; otevřeno je denně od 10 do 16 hodin, parkovat můžete zdarma na centrálním parkovišti Skiareálu Lipno a nahoru se dostanete buď pěšky nebo Stezkabusem. I když se lanovky na Kramolíně zastaví, vířivka a divoká řeka v Aquaworldu budou dál bublat a točit se. V pošmourných dnech se rodinám s dětmi bude hodit indoorové hřiště Hopsárium anebo bobové dráhy: jak horská bobovka, která vede ve vzduchu, tak pozemní dráha s klopenými zatáčkami se proplétají na jediném svahu. Jen o kousek dál leží Wellness Hotelu Frymburk, kde v akváriích prozkoumáte svět pod hladinou a sami si můžete užívat vodní radovánky ve venkovním i vnitřním aquaparku. A pokud už tohle všechno znáte a začínáte se nudit, vydejte se třeba na zimní prohlídku hradu Rožmberk.
 

Ještěd: na skok do Liberce

Dokonce i ve Ski areálu na známém Ještědu v prosinci přerušila sezonu obleva. Pokud se znovu vrátí, zamiřte do Liberce. Lákadel, která nejsou závislá na počasí, tam najdete celou řadu. Rodiny s malými dětmi mohou zamířit třeba do zoologické zahrady, do krytého DinoParku anebo do zábavního komplexu Babylon. Tam objevíte nejenom lunapark a aquapark, ale také science center iQpark se stovkami interaktivních exponátů, 4D kino nebo zrcadlové bludiště. Se staršími dětmi nebo sami se vydejte do dalšího science centra iQlandie s planetáriem, na motokáry nebo na bowling, případně sami a bez dětí za skutečným odpočinkem do babylonského wellness centra.    
 

Krkonoše lákají na fotky i závody rohaček

Ať už jste do roku 2020 vkročili pravou či levou nohou, v Krkonoších vám popřejí, abyste vždy našli správný směr. Ten vás dovede třeba do aquaparku nebo do Vodního ráje ve Špindlerově Mlýně, do Muzea Lega anebo na bobové dráhy. Ta ve Špindlu je mimo provoz, ale otevřeno má bobovka v Peci pod Sněžkou i bobovka v Harrachově. Zajímavým tipem je i harrachovská sklárna Novosad, kde při jediné návštěvě stihnete muzeum skla, minipivovar s restaurací a hotel s pivními lázněmi anebo nedaleké Hornické muzeum. O další zpestření se postarají lednové akce: ve Vrchlabí si prohlédnete nejlepší velkoformátové snímky českých fotografů přírody z celého světa ze soutěže Czech Nature Photo a v Malé Úpě se v sobotu 25. ledna opět po roce pojedou tradiční závody saní-rohaček: podívaná, kterou jen tak někde neuvidíte!
 

Tipy pro ty, co jedou na Dolní Moravu

Čas sněhových radovánek přišel i na Dolní Moravu. Co když bude nouze o sníh? Vodní park, lesní zážitkový park, pískový svět i obří mamut se sice uložili k zimnímu spánku, zábavy tu pořád zbývá dost a dost. Celoročně otevřenou Stezku v oblacích vám zřejmě představovat nemusíme, největší novinkou je Mamutí bobová dráha a otevřená je i starší bobovka v areálu U Slona. Řadu zajímavostí objevíte i v nedalekých Králíkách a jejich okolí. Celoročně otevřené totiž není jen Vojenské muzeum, ale také expozice, která vám ukáže život celníků a pašeráků. Zimní prohlídky nabízí i dělostřelecká tvrz Hůrka, kterou najdete na okraji města ve směru právě na Dolní Moravu.
 

Jeseníky aneb z lyží do bazénu a do papírny

Některé aquaparky přilákají návštěvníky bez ohledu na vzdálenosti: platí to například pro Termální park Velké Losiny, který si zamilovali lyžaři z celých Jeseníků. V zimě má otevřeno i proslulá velkolosinská ruční papírna a spousty výletníků z jiných středisek každou zimu zamíří také do Ski areálu KoutyLoučné nad Desnou: stačí totiž vyjet lanovkou na Medvědí horu a po pár kilometrech dorazíte k horní nádrži přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně. I kdyby Jeseníky zažily zimu na blátě, tady v nadmořské výšce nad 1 300 metry možná nějaký sníh najdete (a třeba bude stačit i na běžkování). K tomu si navíc připočítejte překrásné výhledy, ticho a pohled zblízka nejenom na jeden ze sedmi divů Česka, ale také na nedaleký Praděd. Mimochodem, i rozhledna na Pradědu je otevřená celý rok – dokážete takovému lákadlu odolat?
 
Krkonoše na běžkách – běžecké okruhy Horní Mísečky

Krkonoše na běžkách – běžecké okruhy Horní Mísečky

Běžecké tratě v Horních Mísečkách nad Špindlerovým Mlýnem se nacházejí ve výšce více než 1 000 metrů nad mořem, takže sníh je zde zaručen i v letech, kdy je sněhová nadílka slabší. Do stopy lákají desítky kilometrů kvalitně upravených běžeckých tratí.

Skiareál Ještěd – hory za rohem

Skiareál Ještěd – hory za rohem

Skiareál Ještěd – to pravé místo pro aktivní trávení volného času, vhodné pro individuální sportovce i rodiny s dětmi. Přijeďte k nám tramvají z centra Liberce nebo autem z Prahy za pouhou hodinku. Lyžařské středisko je položeno ve výšce 540 až 1012 metrů nad mořem.

Skiareál Černý Důl – Skiresort Černá hora

Skiareál Černý Důl – Skiresort Černá hora

Skiresort Černá hora je lyžařským regionem s platností společné jízdenky, vzniklý spojením lyžařských areálů v Janských Lázních, Černém Dole a Svobodě nad Úpou. Areál v Černém Dole je charakteristický svým romantickým a klidným prostředím se širokými sjezdovkami.

Stezka v oblacích Dolní Morava

Stezka v oblacích Dolní Morava

Stezka v oblacích na Dolní Moravě návštěvníkům umožní projít se v korunách stromů s jedinečným výhledem na horské masivy v okolí. Svým tvarem má připomínat let nočního motýla. Stezku najdete poblíž horní stanice lanovky Sněžník ve výšce 1 116 metrů.

Černohorský Express – lanovka z Janských Lázní na Černou horu

Černohorský Express – lanovka z Janských Lázní na Černou horu

Původní visutá lanová dráha z Janských Lázní na Černou horu zahájila provoz již v roce 1928. Aktuálně na Černou horu jezdí osmimístná kabinková lanovka. V zimě slouží lyžařům, v létě je oblíbeným nástupním místem pro hřebenové túry.

Park Frymburk – rodinné lyžování na Lipně

Park Frymburk – rodinné lyžování na Lipně

Park Frymburk je areálem s klidnou atmosférou, jehož služby uvítají především rodiny s dětmi. Hlavním tahákem je zde dětské hřiště s pohyblivými koberci.

Stezka korunami stromů s tobogánem u Lipna

Stezka korunami stromů s tobogánem u Lipna

První stezka korunami stromů v České republice je otevřená celoročně. Stezka v délce 372 m z dřevěné konstrukce je citlivě zasazena do smíšeného lesa a při maximálním stoupání 2 – 6% se dostanete až do 24 metrové výšky. Stezka je zakončena 40metrovou vyhlídkovou věží.

Sáňkařská dráha a večerní sáňkování na Dolní Moravě

Sáňkařská dráha a večerní sáňkování na Dolní Moravě

Přijďte si užít jedinečný zážitek nočního sáňkování na osvětlené trati dlouhé 2,5 kilometru bez jediného kroku pěšky. Tuto trať najdete ve skiareálu Sněžník na Dolní Moravě. Čeká na vás skvělá zábava a zážitek pro lyžaře i nelyžaře.

Skiareál Dolní Morava – 8 sjezdovek všech stupňů obtížnosti

Skiareál Dolní Morava – 8 sjezdovek všech stupňů obtížnosti

Lyžařský areál Dolní Morava leží v údolí obce Dolní Morava nedaleko od vrcholu Králického Sněžníku (1 424 m n. m.). Zdejší sjezdové tratě patří k tomu nejlepšímu, co může lyžař v České republice najít. Obsluhovány jsou 2 lanovkami a 3 vleky.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně – jeden ze 7 divů Česka

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně – jeden ze 7 divů Česka

Vydejte se k největší přečerpávací vodní elektrárně v České republice. Dlouhé stráně jsou technickým klenotem umístěným v srdci Jeseníků. Na vlastní oči se přesvědčíte, kolika nej se elektrárna pyšní. Věděli jste třeba, že disponuje největší reverzní turbínou v Evropě?

Skiareál Lipno – nejpohodlnější rodinné lyžování v Čechách

Skiareál Lipno – nejpohodlnější rodinné lyžování v Čechách

Skiareál Lipno je moderní, pětihvězdičkové lyžařské středisko zaměřené především na rodiny s dětmi, začátečníky a školní lyžařské kurzy. Skiareál nabízí bezpečné a kvalitně zasněžené sjezdovky o celkové délce 11,6 km. Pohodlnou přepravu zajišťují tři čtyřsedačkové lanovky.

Národní přírodní rezervace Králický Sněžník a naučná stezka Králický Sněžník

Národní přírodní rezervace Králický Sněžník a naučná stezka Králický Sněžník

Národní přírodní rezervace Králický Sněžník byla vyhlášena v roce 1990 na ploše 1694,67 ha. Leží v centrální a vrcholové části stejnojmenného pohoří v nadmořské výšce 820 – 1424 m. Znakem naučné stezky je silueta slůněte, která je neoficiálním symbolem Králického Sněžníku.

Jeseníky – hory, které si zamilujete

Jeseníky – hory, které si zamilujete

Jeseníky s podhůřím jsou horským rájem s mnoha přírodními, historickými i technickými poklady. V létě zde najdete stovky dobře značených tras jak pro pěší, tak pro cykloturistiku. Nejen vyhlášená střediska zimních sportů, ale i lázně, památky a kulturní akce jsou důvodem, proč je navštívit i v zimě.

Ski museum v Harrachově

Ski museum v Harrachově

Soukromá expozice mapuje vývoj harrachovského lyžování i místního lyžařského klubu. Můžete si prohlédnout ski staré více než 100 let, ale i skokanskou výzbroj od 50. let. Většina exponátů je ze soukromých sbírek.

Jesenická lyžařská magistrála

Jesenická lyžařská magistrála

Magistrála Hrubého Jeseníku nabízí holé pláně, hluboké lesy, daleké výhledy z vrcholu i náročné sjezdy a výstupy. Navíc je trasa dobře značena a lyžařská stopa bývá prakticky vždy dobře projeta. Celkově je propojeno cca 300 km tras na 12 lokalitách.

Bruslení pro veřejnost ve Špindlerově Mlýně

Bruslení pro veřejnost ve Špindlerově Mlýně

V městské části Špindlerova Mlýna na Bedřichově u restaurace Artex je možnost denně bruslit na upravovaném kluzišti pro veřejnost.