ÚvodAktualityDesítky zábavných tipů pro zimu, když se na horách nedá lyžovat
Zimní sporty

Desítky zábavných tipů pro zimu, když se na horách nedá lyžovat

  • 11. prosince 2023
Poslechněte si audio verzi článku
Vyrazíte na lyžovačku, ale teploty šplhají někam k osmi stupňům nad nulou, sníh – pokud vůbec nějaký byl – mizí před očima a výraznější ochlazení meteorologové neočekávají... i tak může vypadat dovolená v zimě. Co ale pak s volným časem? Řešení najdete na Kudy z nudy, které vám nabídne spousty tipů, co podniknout v nejoblíbenějších horských střediscích i bez sněhové pokrývky.

Nekonečná zábava na Lipně

Dovolená, která i bez lyžování od rána do večera nabídne nezapomenutelné zážitky: taková je zima na Lipně. Slunečné počasí je skvělé pro výlet na Stezku korunami stromů, protože bývají dobře viditelné Alpy; otevřeno je denně od 10 do 16 hodin, parkovat můžete zdarma na centrálním parkovišti Skiareálu Lipno a nahoru se dostanete buď pěšky nebo Stezkabusem. I když se lanovky na Kramolíně zastaví, vířivka a divoká řeka v Aquaworldu budou dál bublat a točit se. V pošmourných dnech se rodinám s dětmi bude hodit indoorové hřiště Hopsárium anebo bobové dráhy: jak horská bobovka, která vede ve vzduchu, tak pozemní dráha s klopenými zatáčkami se proplétají na jediném svahu. Jen o kousek dál leží Wellness Hotelu Frymburk, kde v akváriích prozkoumáte svět pod hladinou a sami si můžete užívat vodní radovánky ve venkovním i vnitřním aquaparku. Kdo má rád exotiku neměl by vynechat tropický motýlí dům!
 

Ještěd: na skok do Liberce

Dokonce i ve Ski areálu na známém Ještědu přeruší čas od času sezónu nepříjemná obleva. Pokud udeří zrovna, když budete mít dovolenou, zamiřte do Liberce. Lákadel, která nejsou závislá na počasí, tam najdete celou řadu. Rodiny s malými dětmi mohou zamířit třeba do zoologické zahrady, do krytého DinoParku anebo do zábavního komplexu Babylon. Tam objevíte nejenom lunapark a aquapark, ale také science center iQpark se stovkami interaktivních exponátů, lunaparku nebo zrcadlové bludiště. Se staršími dětmi nebo sami se vydejte do dalšího science centra iQlandie s planetáriem, na motokáry nebo na bowling, případně sami a bez dětí za skutečným odpočinkem do babylonského wellness centra. Pro ty, kteří vyhledávají technické památky, bude zážitkem návštěva Technického muzea v Liberci, kde je aktuálně nejnovější výstavou Expozice Kabinová lanovka na Ještěd v pavilonu C. K vidění jsou dvě kabiny lanovky – z roku 1933 a 1973. Novější z kabin byla v provozu právě v osudný den roku 2021, kdy se kabince číslo dvě přetrhlo tažné lano a ve vysoké rychlosti se zřítila na svah Ještědu.
 

Krkonoše lákají na vodní ráj, bobovku i do sklárny

Ať už jste vstali pravou či levou nohou, v Krkonoších vám popřejí, abyste vždy našli správný směr. Ten vás dovede třeba do aquaparku nebo do Vodního ráje ve Špindlerově Mlýně, do Muzea Lega anebo na bobové dráhy. Pěkná je ta ve Špindlu, ale otevřeno má bobovka v Peci pod Sněžkou i bobovka v Harrachově. Zajímavým tipem je i harrachovská sklárna Novosad, kde při jediné návštěvě stihnete muzeum skla, minipivovar s restaurací a hotel s pivními lázněmi. A až vyčerpáte všechny možnosti v horách, přesuňte se pod ně. Ve Vrchlabí musíte zkusit nový aquapark Ještěd: na skok do Liberce Dokonce i ve Ski areálu na známém Ještědu přeruší čas od času sezónu nepříjemná obleva. Pokud udeří zrovna, když budete mít dovolenou, zamiřte do Liberce. Lákadel, která nejsou závislá na počasí, tam najdete celou řadu. Rodiny s malými dětmi mohou zamířit třeba do zoologické zahrady, do krytého DinoParku anebo do zábavního komplexu Babylon. Tam objevíte nejenom lunapark a aquapark, ale také science center iQpark se stovkami interaktivních exponátů, lunaparku nebo zrcadlové bludiště. Se staršími dětmi nebo sami se vydejte do dalšího science centra iQlandie s planetáriem, na motokáry nebo na bowling, případně sami a bez dětí za skutečným odpočinkem do babylonského wellness centra. Krkonoše lákají na vodní ráj, bobovku i do sklárny Ať už jste vstali pravou či levou nohou, v Krkonoších vám popřejí, abyste vždy našli správný směr. Ten vás dovede třeba do aquaparku nebo do Vodního ráje ve Špindlerově Mlýně, do Muzea Lega anebo na bobové dráhy. Pěkná je ta ve Špindlu, ale otevřeno má bobovka v Peci pod Sněžkou i bobovka v Harrachově. Zajímavým tipem je i harrachovská sklárna Novosad, kde při jediné návštěvě stihnete muzeum skla, minipivovar s restaurací a hotel s pivními lázněmi. A až vyčerpáte všechny možnosti v horách, přesuňte se pod ně. Ve Vrchlabí musíte zkusit nový aquapark Aquacentrum Vrchlabí.">Aquacentrum Vrchlabí a krásně udělanou novou expozici Krkonošského muzea ve Vrchlabí v novém návštěvnickém centru Krkonošského národního parku. Pěkný výlet si můžete udělat na zajímavé vyhlídky, například v okolí Rokytnice nad Jizerou anebo Stezku korunami stromů Krkonoše v Janských Lázních.
 

Tipy pro ty, co jedou na Dolní Moravu

dolní moravaČas sněhových radovánek přišel i na Dolní Moravu. Co když bude nouze o sníh? Vodní park, lesní zážitkový park, pískový svět i obří mamut se sice uložili k zimnímu spánku, zábavy tu pořád zbývá dost a dost. Celoročně otevřenou Stezku v oblacích vám zřejmě představovat nemusíme, stejně jako Mamutí bobovou dráhu nebo rekordní visutý most Skybridge 721. Otevřená je i starší bobovka v areálu U Slona. Řadu zajímavostí objevíte i v nedalekých Králíkách a jejich okolí. Celoročně otevřené totiž není jen Vojenské muzeum, ale také expozice, která vám ukáže život celníků a pašeráků. Zimní prohlídky nabízí i dělostřelecká tvrz Hůrka, kterou najdete na okraji města ve směru právě na Dolní Moravu.
 

Jeseníky aneb z lyží do bazénu a do papírny

Některé aquaparky přilákají návštěvníky bez ohledu na vzdálenosti: platí to například pro Termální park Velké Losiny, který si zamilovali lyžaři z celých Jeseníků. V zimě má otevřeno i proslulá velkolosinská ruční papírna a spousty výletníků z jiných středisek každou zimu zamíří také do Ski areálu KoutyLoučné nad Desnou: stačí totiž vyjet lanovkou na Medvědí horu a po pár kilometrech dorazíte k horní nádrži přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně (letos v zimě se exkurze dovnitř nekonají). I kdyby Jeseníky zažily zimu na blátě, tady v nadmořské výšce nad 1 300 metry možná nějaký sníh najdete (a třeba bude stačit i na běžkování). K tomu si navíc připočítejte překrásné výhledy, ticho a pohled zblízka nejenom na jeden ze sedmi divů Česka, ale také na nedaleký Praděd. Mimochodem, i rozhledna na Pradědu je otevřená celý rok – dokážete takovému lákadlu odolat?


Skvělé zážitky v Beskydech i bez sněhu

beskydyKdyž nejsou sněhové podmínky pro lyžování v Beskydech dostatečné, zbývá spousta času k objevování zajímavých míst regionu. Zajděte si třeba na romantickou procházku do Moravského Betléma. Tak se říká malebnému městečku Štramberk, které se pyšní jedinečnými dřevěnými domky ve svahu. Také tu můžete navštívit Muzeum Zdeňka Buriana anebo Lašské pivní kúpele. K zimnímu spánku se neukládá ani Muzeum Beskyd ve vánočně vyzdobeném zámku ve Frýdku-Místku. Na své si přijdou v Kopřivnici všichni fandové automobilismu. Najdou zde expozici osobních automobilů Tatra, Muzeum nákladních vozů Tatra i legendární vlakový motorový vůz Slovenská strela. A kdo holduje sportu může vyrazit i pěšky třeba na Lysou horu, rozhlednu Velký Javorník, Tetřev anebo za krásou dřevěné architektury na Pustevny, kde bývá každoroční atrakcí výstava ledových soch.
Akvárium Frymburk – expozice Svět pod hladinou ve Frymburku Zážitky

Akvárium Frymburk – expozice Svět pod hladinou ve Frymburku

Přijďte objevit fascinující expozici Svět pod hladinou, kde na vás čeká úchvatná podívaná plná sladkovodních i mořských ryb, tajemných artefaktů a vzrušujících zážitků.

Bobová dráha HappyWorld Špindlerův Mlýn Zážitky

Bobová dráha HappyWorld Špindlerův Mlýn

Pro všechny, kteří právě plánují výlet nebo dovolenou, máme dobrý tip na prima zážitek. Nasměrujte své kroky do Krkonoš – Špindlerova Mlýna, kde si užijete skvělou zábavu na bobové dráze HappyWorld.

Bobová dráha HappyWorld Harrachov Letní sporty

Bobová dráha HappyWorld Harrachov

Bobová dráha v Harrachově je spolu s dopravním zařízením cca 1.000 metrů dlouhá, při 38 m převýšení, průměrném sklonu 6 % a maximálním sklonu 12 %. Má 17 zatáček a dvě atraktivní nadzemní křížení.

Bobová dráha U Slona na Dolní Moravě Letní sporty

Bobová dráha U Slona na Dolní Moravě

Skvělá atrakce a adrenalinový zážitek na jedné s profilem nejzajímavějších bobových drah ČR. Svézt se můžete celou letní i zimní sezonu na nejmodernějším typu bezpečné bobové dráhy s množstvím zatáček, 360 stupňovými otočkami a terénními zlomy ve výšce až 6 metrů.

Technické muzeum Liberec Kultura

Technické muzeum Liberec

Technické muzeum Liberec je místem, kde se potkávají příznivci techniky z celého trojzemí a kde je možné se seznámit s bohatou technickou historií kraje. Nachází se v areálu bývalých Libereckých výstavních trhů ve čtyřech pavilonech.

Stezka korunami stromů Krkonoše Příroda

Stezka korunami stromů Krkonoše

Stezka korunami stromů vznikla na okraji Janských Lázní v Krkonoších. Vyhlídková věž, která nabízí rozhledy do okolního stromoví i na Janské Lázně, je vysoká 45 metrů, vodorovná část stezky se nachází ve výšce 24 metrů. Po trase mezi korunami stromů ujdete 1 511 metrů, dolů se lze dostat tobogánem.

Motokáry Liberec – největší krytá motokárová trať na severu Čech Zážitky

Motokáry Liberec – největší krytá motokárová trať na severu Čech

Opravdový adrenalinový zážitek představuje krytá trať s celoročním provozem v centru Liberce.

Vodní ráj ve Špindlerově Mlýně Lázně a wellness

Vodní ráj ve Špindlerově Mlýně

Přijeďte si odpočinout do wellness centra hotelu VZ Bedřichov Špindlerův Mlýn, jehož součástí je také Vodní ráj. Nejedná se o pouhý bazén určený pro kondiční plavání, ale je zde mnoho dalších prvků pro vaší dokonalou relaxaci a zabavení vašich dětí.

Muzeum nákladních automobilů Tatra Kultura

Muzeum nákladních automobilů Tatra

Legendární Drtikolka, kamion, s nímž Karel Loprais vyhrál Rallye Paříž–Dakar, oba obytné vozy, s nimiž cestovatelé Zikmund a Hanzelka projeli svět, a dalších několik desítek skvostů nejstarší české automobilky, to vše na vás čeká v muzeu nejstarší české automobilky v Kopřivnici!

Krkonošské muzeum ve Vrchlabí – Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku Kultura

Krkonošské muzeum ve Vrchlabí – Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku

Správa KRNAP v novém Návštěvnickém centru Krkonošského národního parku vytvořila expozici dokumentující příběh Krkonoš, a to jak s ohledem na jedinečnou přírodu, tak ve vztahu k soužití přírody a člověka.

Museum of Bricks ve Špindlerově Mlýně Zážitky

Museum of Bricks ve Špindlerově Mlýně

Nejen lyžaři, ale i Lego nadšenci už mají v oblíbeném horském středisku svůj domov. Ve Špindlerově Mlýně si prohlédnete muzeum s více než 1000 modely poskládanými z Lego kostiček. Za zmínku stojí metr vysoká Eiffelova věž nebo Socha svobody.

Motorový železniční vůz Slovenská strela v Kopřivnici Památky

Motorový železniční vůz Slovenská strela v Kopřivnici

Legendární vlak, technická národní kulturní památka Slovenská strela, prošel velkou revitalizací! Najdete jej v železničním depozitáři v areálu Tatry. V letech 1936 až 1939 jezdila na trati mezi Bratislavou a Prahou, ve své době představovala světovou špičku jak po stránce designu, tak techniky.

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR Zážitky

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR

Unikátní vědecko-zábavní centrum s planetáriem. Čeká zde na vás 11 expozic a přes 400 interaktivních exponátů i planetárium s rozlišením 4K! V ceně vstupenky do expozic je i oblíbená science show a populární badatelské aktivity.

Labyrint – největší zrcadlové bludiště v Evropě v prostorách Centra Babylon Zážitky

Labyrint – největší zrcadlové bludiště v Evropě v prostorách Centra Babylon

Navštivte unikátní zrcadlový labyrint! Největší stacionární zrcadlové bludiště na kontinentě vybavené 120 velkoplošnými zrcadly rozmístěnými po chodbách, jejichž délka dosahuje 200 metrů.

Aqua Park Špindlerův Mlýn – relaxace v centru Krkonoš Lázně a wellness

Aqua Park Špindlerův Mlýn – relaxace v centru Krkonoš

Areál Aquapark Špindlerův Mlýn vám nabízí příjemnou relaxaci v rekreačním a dětském bazénu se třemi tobogány včetně člunového. K dispozici jsou i malá a velká vířivka, divoká řeka, vodní kola a další atrakce. Wellness Centrum nabízí svět saun a nově otevřenou solnou jeskyni.

Lysá hora – královna Moravskoslezských Beskyd Příroda

Lysá hora – královna Moravskoslezských Beskyd

Lysá hora (1324 m n. m.) je nejvyšším vrcholem Moravskoslezských Beskyd. Lze se na ni přijít pěšky, vyšlapat na kole a za dobrých sněhových podmínek vyjet na běžkách. Leží mezi obcemi Krásná, Malenovice, Ostravice a Staré Hamry. Samotnému vrcholu se přezdívá Gigula.

Aquaworld Lipno – centrum vodních radovánek pro děti i dospělé Letní sporty

Aquaworld Lipno – centrum vodních radovánek pro děti i dospělé

V Aquaworldu Lipno, vodním ráji na Lipensku, zažijete ty opravdové vodní hrátky, odpočinete si po náročném dni stráveném lyžováním, zaženete chmury způsobené zamračenou oblohou během letní dovolené.

Dvě bobové dráhy v areálu Bobovka na Lipně Letní sporty

Dvě bobové dráhy v areálu Bobovka na Lipně

Bobové dráhy přímo v obci Lipno nad Vltavou jsou ideálním celoročním cílem rodinných a školních výletů pro všechny, kteří preferují aktivní využití volného času. Užijte si nevšední zážitek z jízdy rychlým korytem či na horské dráze s překrásnými výhledy na Lipenské jezero.

Vojenské muzeum Králíky – nejmodernější vojenské muzeum v České republice Kultura

Vojenské muzeum Králíky – nejmodernější vojenské muzeum v České republice

Navštivte celoročně přístupné vojensko-historické expozice věnované armádě, obraně státu a československým opevněním. Muzeum představuje zároveň zázemí pro každoročně pořádané vzpomínkové akce Cihelna.

Rozhledna Praděd na nejvyšší hoře Moravy Příroda

Rozhledna Praděd na nejvyšší hoře Moravy

Nejvyšší horou Moravy a zároveň nejvyšším vrcholem Hrubého a Nízkého Jeseníku je Praděd (1 492 m). Na jeho vrcholku stojí televizní vysílač s restaurací a rozhlednou. Horní plošina vysílače je nejvyšším (byť umělým) bodem v České republice.

Lašské pivní kúpele ve Štramberku Lázně a wellness

Lašské pivní kúpele ve Štramberku

Můžete očekávat výjimečnou proceduru, která vás vždy dobře naladí – nejen v nepříznivých dnech. V prostorách pivních kúpelí se potěší historizujícím interiérem nejen vaše oko, ale především vás osvěží harmonizace všech očistných procesů, které si zde můžete v příjemném prostředí vychutnat.

Stezka v oblacích Dolní Morava Příroda

Stezka v oblacích Dolní Morava

Stezka v oblacích na Dolní Moravě návštěvníkům umožní projít se v korunách stromů s jedinečným výhledem na horské masivy v okolí. Svým tvarem má připomínat let nočního motýla. Stezku najdete poblíž horní stanice lanovky Sněžník ve výšce 1 116 metrů.

Lanovka v areálu Kouty Příroda

Lanovka v areálu Kouty

První šestisedačková lanovka v České republice vás odveze na vrchol sjezdovky Medvědí. Lanovka je dlouhá 2 km, spodní stanice se nachází ve výšce 588 m n. m a vrchol Medvědího je ve výši 1095 m n. m.

Babylonské wellness centrum – relaxace pro tělo i duši Lázně a wellness

Babylonské wellness centrum – relaxace pro tělo i duši

Potěšte své smysly a uvolněte se v jedinečném luxusním wellness centru. Rozmanité procedury aktivují všechny smysly a důkladně prohřejí vaše tělo.

DinoPark Liberec – krytý celoročně otevřený DinoPark s DinoTeráriem a krokodýly Zážitky

DinoPark Liberec – krytý celoročně otevřený DinoPark s DinoTeráriem a krokodýly

Jediný krytý DinoPark s celoročním provozem můžete navštívit v Liberci v Nákupní galerii Plaza Liberec. Pojďte se podívat na unikátním a zábavným způsobem ztvárněnou historii Země z doby před 65 miliony let- speciální efekty, 70 prehistorických modelů statických i robotických a nově sezóna mláďat.

Bobová dráha v Relaxparku Pec pod Sněžkou Zážitky

Bobová dráha v Relaxparku Pec pod Sněžkou

Jedna jízda vám stačit nebude. Není divu, projet se ve výšce 8 metrů nad zemí, rychlostí až 40 km/h a užít si přitom výhledy na hřebeny i do údolí, to prostě stojí za to. Hned vedle bobové dráhy je dětský park Lemurie s trampolínami, skluzavkami a prolézačkami. Hned za přehradou i lanové centrum.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně – jeden ze 7 divů Česka Zážitky

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně – jeden ze 7 divů Česka

Vydejte se k největší přečerpávací vodní elektrárně v České republice. Dlouhé stráně jsou technickým klenotem umístěným v srdci Jeseníků. Na vlastní oči se přesvědčíte, kolika nej se elektrárna pyšní. Věděli jste třeba, že disponuje největší reverzní turbínou v Evropě?

Rozhledna Tetřev v Beskydech Příroda

Rozhledna Tetřev v Beskydech

Rozhledna Tetřev (944 m n. m.) se nachází v turistické oblasti u bývalého hotelu Tetřev a u zrekonstruované Kamenné chaty na hřebenové stezce k vrcholu Velký Polom.

Aquapark Babylon v Liberci Lázně a wellness

Aquapark Babylon v Liberci

Přijďte si užít zábavu do unikátně vyzdobeného Aquaparku ve stylu příběhů Julese Verna! Rázem se tak ocitnete v malebném přímořském městečku s vysokým majákem, ze kterého to je už jen pár kroků do tajuplného mořského světa pod vodní hladinou plného nejrůznějších mořských živočichů a korálů.

Termální park – Termály Losiny Lázně a wellness

Termální park – Termály Losiny

Unikátní spojení relaxace, regenerace, odpočinku a blahodárné termální vody – jedinečný termální park, který v České republice nemá obdoby. Venkovní areál termálního parku nabízí čtyři venkovní bazény a vevnitř naleznete dalších pět. Jako jediný u nás nabízí bazény napuštěné přírodní termální vodou.

Papilonia Lipno – svět motýlů v Lipně nad Vltavou Zážitky

Papilonia Lipno – svět motýlů v Lipně nad Vltavou

Vstupte do světa, kde se prolíná krása s dobrodružstvím. Pozorovat budete stovky jedinců až třiceti nejkrásnějších druhů planety.

Vyhlídky nad Rokytnicí nad Jizerou ateliéru Mjölk Příroda

Vyhlídky nad Rokytnicí nad Jizerou ateliéru Mjölk

Vyhlídky nad Rokytnicí jsou umístěny v různých prostředích a nabízejí pestré výhledy do okolní krajiny, stromů, či borůvčí. Přibližují návštěvníkům nejen perspektivu vzdálených horských hřebenů, ale také intimitu lesního prostředí. Vytvořili je architekti ateliéru Mjölk.

AquaPark ve Frymburku Lázně a wellness

AquaPark ve Frymburku

V komplexu Wellness Hotelu Frymburk se nachází Aquapark pro děti i dospělé. Od května do září jsou v provozu venkovní bazény.

Rozhledna na Medvědí hoře v Koutech nad Desnou Příroda

Rozhledna na Medvědí hoře v Koutech nad Desnou

Rozhlednu na Medvědí hoře najdete u horní stanice lanovky v areálu Kouty nad Desnou. Všem milovníkům dalekých rozhledů je volně přístupná, uzavírá se pouze v případě nepříznivých klimatických podmínek.

Zoo Liberec – dobrodružství z poznání Příroda

Zoo Liberec – dobrodružství z poznání

Nejstarší zoologická zahrada v bývalém Československu byla založena už v roce 1904. Pouze v Zoo Liberec můžete spatřit vzácné kopytníky urialy bucharské (Ovis orientalis bocharensis) nebo primáty mangabeje žlutobřiché (Cercocebus agilis chrysogaster) a paviány pláštíkové (Papio hamadryas).

Muzeum osobních automobilů Tatra v Kopřivnici Kultura

Muzeum osobních automobilů Tatra v Kopřivnici

Technické muzeum Tatra dokumentuje a chrání obraz zrození a historického vývoje prvních dopravních prostředků v tehdejším Rakousko-Uhersku. Právě tady si uvědomíte, že dnes si život bez aut už ani nedokážeme představit.

Lunapark v Centru Babylon v Liberci Zážitky

Lunapark v Centru Babylon v Liberci

Zábava pro všechny generace za každého počasí, to je Lunapark v Centru Babylon v Liberci. Užívejte si atmosféru pouťové zábavy po celý rok a za každého počasí!

Pravěk na obrazech Zdeňka Buriana ve Štramberku Kultura

Pravěk na obrazech Zdeňka Buriana ve Štramberku

Cesta do pravěku, obrazy života pravěkého osídlení, to i mnoho dalšího od světoznámého malíře pravěku a dobrodružství Zdeňka Buriana láká od roku 1992 děti i dospělé do autorova muzea ve Štramberku.

Stezka korunami stromů s tobogánem u Lipna Příroda

Stezka korunami stromů s tobogánem u Lipna

První stezka korunami stromů v České republice je otevřená celoročně. Stezka v délce 372 m z dřevěné konstrukce je citlivě zasazena do smíšeného lesa a při maximálním stoupání 2 – 6% se dostanete až do 24 metrové výšky. Stezka je zakončena 40metrovou vyhlídkovou věží.

Visutý most přes údolí na Dolní Moravě – Sky Bridge 721 Zážitky

Visutý most přes údolí na Dolní Moravě – Sky Bridge 721

Horský resort Dolní Morava se chlubí světovým unikátem Sky Bridge 721. Jedná se o nejdelší visutý most pro pěší na světě, který spojuje dva hřebeny hor. Lávka měří 721 metrů a procházet se po ní budete ve výšce 95 metrů nad zemí.

Ruční papírna Velké Losiny – Muzeum papíru Památky

Ruční papírna Velké Losiny – Muzeum papíru

Původně žerotínská manufaktura na výrobu papíru pracuje ve Velkých Losinách nepřetržitě od konce 16. století až do dnešních dnů. Je jedním z posledních evropských svědků starého papírnického řemesla, jediná svého druhu v České republice.

Sklárna Novosad a syn Harrachov – nejstarší fungující sklárna v Čechách Zážitky

Sklárna Novosad a syn Harrachov – nejstarší fungující sklárna v Čechách

Muzeum skla, minipivovar s restaurací a hotel s pivními lázněmi, to vše stihnete při jediné návštěvě sklárny Novosad. Sklárna byla založena na počátku 18. století a řadí se mezi ty nejstarší v Česku. Jejím unikátem je historická brusírna skla, poháněná transmisemi a vodní turbínou.

Muzeum opevnění – dělostřelecká tvrz Hůrka Památky

Muzeum opevnění – dělostřelecká tvrz Hůrka

Tvrz Hůrka je nejlépe dostupnou velkou moderní pevností v České republice (přístupná celoročně). Muzeum je provozováno v dělostřelecké tvrzi Hůrka, která byla součástí čs. pevnostního systému budovaného v letech 1935–38.

Bowling ve stylu amerických 50. let Zážitky

Bowling ve stylu amerických 50. let

Bowling je zábava pro celou rodinu!

iQpark – první science centrum v České republice! Zážitky

iQpark – první science centrum v České republice!

Unikátní, zábavně poučné centrum pro nejmenší objevitele! Ve 4 patrech najdete interaktivní exponáty, které prostřednictvím hry a experimentů podporují dětskou zvídavost a představivost. V expozicích dětem ukazujeme, že i věda může být zábava!

Mamutí horská dráha na Dolní Moravě Zážitky

Mamutí horská dráha na Dolní Moravě

Nejdelší bobová dráha svého druhu v Česku a druhá nejdelší v Evropě. Horská dráha měří více než 3 kilometry a pyšní se 25 zatáčkami, 360° otáčkou ve výšce 12 metrů nad zemí, osmičkovou smyčkou či podzemním tunelem. V provozu je v zimě i v létě.

Východočeský památník celnictví v Králíkách Kultura

Východočeský památník celnictví v Králíkách

Máte rádi historii a rádi poznáváte nové věci? Baví vás příběhy o pašerácích? Zveme vás do Východočeského památníku celnictví, kde se vám v nové moderně pojaté expozici otevřou dějiny celnického řemesla, se kterým se můžeme setkat již ve starém Egyptě.

Pustevny – útulny Libušín a Maměnka Gurmánská turistika

Pustevny – útulny Libušín a Maměnka

V blízkosti horní stanice lanovky z Trojanovic na Pustevny stojí malebná horská chalupa Maměnka, Libušín byl v březnu 2014 zničen požárem, po dlouhé rekonstrukci se otevřel v červenci 2020. Objekty navrhnul architekt Dušan Jurkovič ve stylu lidové architektury Valašska a Kysuce.

Velký Javorník v Beskydech – pohleďte z rozhledny na na vrcholy Beskyd Příroda

Velký Javorník v Beskydech – pohleďte z rozhledny na na vrcholy Beskyd

Velký Javorník (918 m n. m.) je nejvyšším vrcholem Veřovických vrchů, nejzápadnějšího předhůří Moravskoslezských Beskyd. Za dobré viditelnosti můžete z vrcholu dohlédnout až do Jeseníků, na Oderské vrchy či na Ostravsko.

Hopsárium Lipno – svět rodinné zábavy Zážitky

Hopsárium Lipno – svět rodinné zábavy

Jedná se o první a jediné rodinné hřiště v oblasti Lipenska. Hopsárium se nachází v budově Aquaworldu v Lipně nad Vltavou. Za každého počasí na Lipně najdete pro děti prostor pro aktivní zábavu.

Další aktuality

7 věcí, které nevíte… o ledním hokeji

Lední hokej patří díky své rychlosti a tvrdosti k nejatraktivnějším týmovým sportům na světě. A nejenom na světě: lední hokej je také nejoblíbenější český sport, a dokonce 60 % Čechů ho považuje za sport národní. Jak starý vlastně je, kde vymysleli hokejová pravidla a kdy se poprvé objevil na olympijských hrách? Vypravte se s Kudy z nudy za hokejovou historií!
28. květen 2024 20:15
Zimní sporty

Co nevíte o českých lanovkách? Nejstarší, nejmladší, zrušené i nedokončené

Lanovky jsou báječný vynález. Do kopců a do hor vyvážejí lyžaře, cyklisty i pěší turisty, neobejdou se bez nich letní ani zimní sporty. Lanovky samozřejmě najdete i na Kudy z nudy – sedačkové, kabinové, zkrátka lanovky v horách i ve městech. Pojďte se s nimi seznámit zblízka!
21. květen 2024 8:09
Zimní sporty

Aktivní dovolená 2024: zima na běžkách a sjezdovkách

Čistý vzduch, nad hlavou nebe, kolem dokola příroda, upravené sjezdovky a bílé stopy: to je zima jak má být. Lyžování ostatně patří mezi oblíbené české kratochvíle: zimní dovolenou na horách si dopřeje asi polovina Čechů, sjezdové a běžecké lyžování i snowboarding se řadí mezi nejoblíbenější rekreační sporty. Co myslíte, platilo to i před sto lety?
30. leden 2024 11:37
Zimní sporty

Lyže, kite, psí spřežení: přehled adrenalinových tipů, kam za zimními sporty

Česká republika se pyšní špičkově vybavenými horskými středisky nabízejícími kvalitní sjezdovky, běžecké tratě, bobové dráhy i kvalitní technické zázemí. Na své si přijdou všichni milovníci zimních sportů od začátečníků po pokročilé, od lyžařů přes snowboardisty a běžkaře, až po vyznavače méně tradičních disciplín jako jsou například snowtubing, snowkiting, skijöring, jízda se psím spřežením nebo chůze na sněžnicích.
29. leden 2024 16:00
Zimní sporty

Kde si zaběžkovat po setmění? Využijte osvětlené okruhy!

Patříte k milovníkům jízdy v bílé stopě, ale ve všední den se svému koníčku nemůžete věnovat? Žádný problém – na mnoha místech najdete osvětlené okruhy, kam můžete po práci přijít trénovat, právě tehdy, když se brzy stmívá. Osvětlené okruhy naleznete nedaleko středisek zimních sportů, ale také třeba na golfových hřištích, která se v zimě mění na ráj běžkařů.
27. leden 2024 12:00
Zimní sporty

Zima ve stylu retro: lyžníci, Krakonoš a pašeráci

Zažijte zimu jako z filmu Krakonoš a lyžníci! Prvopočátky lyžování v Česku připomíná řada veselých zimních retro-recesistických závodů, kterých se může účastnit kdokoliv. Stačí jen na půdě vyhrabat nějaké to ošacení po prapředcích, sehnat staré lyže či sáňky a hurá na svah. Závodí se ve všelijakých disciplínách, častou soutěžní kategorií je také "nejlepší historický kostým". K nejoblíbenějším akcím patří Lyžníci ve Smržovce anebo pašeráckej vejkend.
26. leden 2024 16:00
Zimní sporty

Aktivní dovolená 2024: biatlon a zima na běžkách a s malorážkou

Biatlon je zimní sport, který sice má poměrně krátkou historii, ale v jedenadvacátém století se z něj stal jeden z divácky nejpopulárnějších zimních sportů v Evropě. S Kudy z nudy se podíváme, jak vypadaly začátky biatlonu, kde se v Česku odehrávají biatlonové závody a kam a kdy můžete přijít fandit našim závodníkům.
25. leden 2024 10:55
Zimní sporty

Užijte si nejkrásnější trasy Česka v bílé stopě

Letošní zima ukazuje milovníkům bílé stopy vlídnější tvář, než ta předchozí. Sněhová nadílka posledních dnů přinesla dobré podmínky pro běžkaře v Krkonoších, Jizerských horách, Orlických horách, na Šumavě i v Jeseníkách. Portál Kudy z nudy vám přináší ty nejkrásnější tipy na běžky, které vás provedou nejkrásnějšími trasami, kde se budete muset spolehnout jen sami na sebe a vaše lyže.
18. leden 2024 10:00
Zimní sporty