Úvod > Aktuality > Desítky zábavných tipů pro zimu, kdy se na horách nedá lyžovat
Zimní sporty

Desítky zábavných tipů pro zimu, kdy se na horách nedá lyžovat

  • Vydáno15. listopadu 2022
Vyrazíte na lyžovačku, ale teploty šplhají někam k osmi stupňům nad nulou, sníh – pokud vůbec nějaký byl – mizí před očima a výraznější ochlazení meteorologové neočekávají... i tak může vypadat dovolená v zimě. Co ale pak s volným časem? Řešení najdete na Kudy z nudy, které vám nabídne spousty tipů, co podniknout v nejoblíbenějších horských střediscích i bez sněhové pokrývky.

Nekonečná zábava na Lipně

Dovolená, která i bez lyžování od rána do večera nabídne nezapomenutelné zážitky: taková je zima na Lipně. Slunečné počasí je skvělé pro výlet na Stezku korunami stromů, protože bývají dobře viditelné Alpy; otevřeno je denně od 10 do 16 hodin, parkovat můžete zdarma na centrálním parkovišti Skiareálu Lipno a nahoru se dostanete buď pěšky nebo Stezkabusem. I když se lanovky na Kramolíně zastaví, vířivka a divoká řeka v Aquaworldu budou dál bublat a točit se. V pošmourných dnech se rodinám s dětmi bude hodit indoorové hřiště Hopsárium anebo bobové dráhy: jak horská bobovka, která vede ve vzduchu, tak pozemní dráha s klopenými zatáčkami se proplétají na jediném svahu. Jen o kousek dál leží Wellness Hotelu Frymburk, kde v akváriích prozkoumáte svět pod hladinou a sami si můžete užívat vodní radovánky ve venkovním i vnitřním aquaparku. Kdo má rád exotiku neměl by vynechat tropický motýlí dům!
 

Ještěd: na skok do Liberce

Dokonce i ve Ski areálu na známém Ještědu přeruší čas od času sezónu nepříjemná obleva. Pokud udeří zrovna, když budete mít dovolenou, zamiřte do Liberce. Lákadel, která nejsou závislá na počasí, tam najdete celou řadu. Rodiny s malými dětmi mohou zamířit třeba do zoologické zahrady, do krytého DinoParku anebo do zábavního komplexu Babylon. Tam objevíte nejenom lunapark a aquapark, ale také science center iQpark se stovkami interaktivních exponátů, lunaparku nebo zrcadlové bludiště. Se staršími dětmi nebo sami se vydejte do dalšího science centra iQlandie s planetáriem, na motokáry nebo na bowling, případně sami a bez dětí za skutečným odpočinkem do babylonského wellness centra.    
 

Krkonoše lákají na vodní ráj, bobovku i do sklárny

Ať už jste do roku 2022 vkročili pravou či levou nohou, v Krkonoších vám popřejí, abyste vždy našli správný směr. Ten vás dovede třeba do aquaparku nebo do Vodního ráje ve Špindlerově Mlýně, do Muzea Lega anebo na bobové dráhy. Ta ve Špindlu je mimo provoz, ale otevřeno má bobovka v Peci pod Sněžkou i bobovka v Harrachově. Zajímavým tipem je i harrachovská sklárna Novosad (otevřeno od ledna 2023), kde při jediné návštěvě stihnete muzeum skla, minipivovar s restaurací a hotel s pivními lázněmi.
 

Tipy pro ty, co jedou na Dolní Moravu

dolní moravaČas sněhových radovánek přišel i na Dolní Moravu. Co když bude nouze o sníh? Vodní park, lesní zážitkový park, pískový svět i obří mamut se sice uložili k zimnímu spánku, zábavy tu pořád zbývá dost a dost. Celoročně otevřenou Stezku v oblacích vám zřejmě představovat nemusíme, největší novinkou je Mamutí bobová dráha a otevřená je i starší bobovka v areálu U Slona. Řadu zajímavostí objevíte i v nedalekých Králíkách a jejich okolí. Celoročně otevřené totiž není jen Vojenské muzeum, ale také expozice, která vám ukáže život celníků a pašeráků. Zimní prohlídky nabízí i dělostřelecká tvrz Hůrka, kterou najdete na okraji města ve směru právě na Dolní Moravu.
 

Jeseníky aneb z lyží do bazénu a do papírny

Některé aquaparky přilákají návštěvníky bez ohledu na vzdálenosti: platí to například pro Termální park Velké Losiny, který si zamilovali lyžaři z celých Jeseníků. V zimě má otevřeno i proslulá velkolosinská ruční papírna a spousty výletníků z jiných středisek každou zimu zamíří také do Ski areálu KoutyLoučné nad Desnou: stačí totiž vyjet lanovkou na Medvědí horu a po pár kilometrech dorazíte k horní nádrži přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně (letos v zimě se exkurze dovnitř nekonají). I kdyby Jeseníky zažily zimu na blátě, tady v nadmořské výšce nad 1 300 metry možná nějaký sníh najdete (a třeba bude stačit i na běžkování). K tomu si navíc připočítejte překrásné výhledy, ticho a pohled zblízka nejenom na jeden ze sedmi divů Česka, ale také na nedaleký Praděd. Mimochodem, i rozhledna na Pradědu je otevřená celý rok – dokážete takovému lákadlu odolat?


Skvělé zážitky v Beskydech i bez sněhu

beskydyKdyž nejsou sněhové podmínky pro lyžování v Beskydech dostatečné, zbývá spousta času k objevování zajímavých míst regionu. Zajděte si třeba na romantickou procházku do Moravského Betléma. Tak se říká malebnému městečku Štramberk, které se pyšní jedinečnými dřevěnými domky ve svahu. Také tu můžete navštívit Muzeum Zdeňka Buriana anebo Lašské pivní kúpele. K zimnímu spánku se neukládá ani Muzeum Beskyd ve vánočně vyzdobeném zámku ve Frýdku-Místku. Na své si přijdou v Kopřivnici všichni fandové automobilismu. Najdou zde expozici osobních automobilů Tatra, Muzeum nákladních vozů Tatra i legendární vlakový motorový vůz Slovenská strela. A kdo holduje sportu může vyrazit i pěšky třeba na Lysou horu, rozhlednu Velký Javorník, Tetřev anebo za krásou dřevěné architektury na Pustevny, kde bývá každoroční atrakcí výstava ledových soch.
Národní přírodní rezervace Králický Sněžník a naučná stezka Králický Sněžník

Národní přírodní rezervace Králický Sněžník a naučná stezka Králický Sněžník

Národní přírodní rezervace Králický Sněžník byla vyhlášena v roce 1990 na ploše 1694,67 ha. Leží v centrální a vrcholové části stejnojmenného pohoří v nadmořské výšce 820 – 1424 m. Znakem naučné stezky je silueta slůněte, která je neoficiálním symbolem Králického Sněžníku.

Krkonoše na běžkách – běžecké okruhy Horní Mísečky

Krkonoše na běžkách – běžecké okruhy Horní Mísečky

Běžecké tratě v Horních Mísečkách nad Špindlerovým Mlýnem se nacházejí ve výšce více než 1 000 metrů nad mořem, takže sníh je zde zaručen i v letech, kdy je sněhová nadílka slabší. Do stopy lákají desítky kilometrů kvalitně upravených běžeckých tratí.

Skiareál Ještěd – hory za rohem

Skiareál Ještěd – hory za rohem

Skiareál Ještěd – to pravé místo pro aktivní trávení volného času jak v zimě tak v létě. Skareál je vhodný pro individuální sportovce i rodiny s dětmi. Přijeďte k nám tramvají z centra Liberce nebo autem z Prahy za pouhou hodinku. Lyžařské středisko je položeno ve výšce 540 až 1012 metrů nad mořem.

Skiareál Dolní Morava – 8 sjezdovek všech stupňů obtížnosti

Skiareál Dolní Morava – 8 sjezdovek všech stupňů obtížnosti

Lyžařský areál Dolní Morava leží v údolí obce Dolní Morava nedaleko od vrcholu Králického Sněžníku (1 424 m n. m.). Zdejší sjezdové tratě patří k tomu nejlepšímu, co může lyžař v České republice najít. Obsluhovány jsou 2 lanovkami a 3 vleky.

Skiareál Lipno – nejpohodlnější rodinné lyžování v Čechách

Skiareál Lipno – nejpohodlnější rodinné lyžování v Čechách

Skiareál Lipno je moderní, pětihvězdičkové lyžařské středisko zaměřené především na rodiny s dětmi, začátečníky a školní lyžařské kurzy. Skiareál nabízí bezpečné a kvalitně zasněžené sjezdovky o celkové délce 11,6 km. Pohodlnou přepravu zajišťují tři čtyřsedačkové lanovky.

Skiareál Černý Důl – Skiresort Černá hora

Skiareál Černý Důl – Skiresort Černá hora

Skiresort Černá hora je lyžařským regionem s platností společné jízdenky, vzniklý spojením lyžařských areálů v Janských Lázních, Černém Dole a Svobodě nad Úpou. Areál v Černém Dole je charakteristický svým romantickým a klidným prostředím se širokými sjezdovkami.

Muzeum nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici

Muzeum nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici

Legendární Drtikolka, kamion, s nímž Karel Loprais vyhrál Rallye Paříž–Dakar, oba obytné vozy, s nimiž cestovatelé Zikmund a Hanzelka projeli svět, a dalších několik desítek skvostů nejstarší české automobilky, to vše na vás čeká v novém muzeu nejstarší české automobilky v Kopřivnici!

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně – jeden ze 7 divů Česka

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně – jeden ze 7 divů Česka

Vydejte se k největší přečerpávací vodní elektrárně v České republice. Dlouhé stráně jsou technickým klenotem umístěným v srdci Jeseníků. Na vlastní oči se přesvědčíte, kolika nej se elektrárna pyšní. Věděli jste třeba, že disponuje největší reverzní turbínou v Evropě?

Stezka korunami stromů s tobogánem u Lipna

Stezka korunami stromů s tobogánem u Lipna

První stezka korunami stromů v České republice je otevřená celoročně. Stezka v délce 372 m z dřevěné konstrukce je citlivě zasazena do smíšeného lesa a při maximálním stoupání 2 – 6% se dostanete až do 24 metrové výšky. Stezka je zakončena 40metrovou vyhlídkovou věží.

Černohorský Express – lanovka z Janských Lázní na Černou horu

Černohorský Express – lanovka z Janských Lázní na Černou horu

Původní visutá lanová dráha z Janských Lázní na Černou horu zahájila provoz již v roce 1928. Aktuálně na Černou horu jezdí osmimístná kabinková lanovka. V zimě slouží lyžařům, v létě je oblíbeným nástupním místem pro hřebenové túry.

Jeseníky – hory, které si zamilujete

Jeseníky – hory, které si zamilujete

Jeseníky s podhůřím jsou horským rájem s mnoha přírodními, historickými i technickými poklady. V létě zde najdete stovky dobře značených tras jak pro pěší, tak pro cykloturistiku. Nejen vyhlášená střediska zimních sportů, ale i lázně, památky a kulturní akce jsou důvodem, proč je navštívit i v zimě.

Lysá hora – královna Moravskoslezských Beskyd

Lysá hora – královna Moravskoslezských Beskyd

Lysá hora (1323 m n. m.) je nejvyšším vrcholem Moravskoslezských Beskyd. Lze se na ni přijít pěšky, vyšlapat na kole a za dobrých sněhových podmínek vyjet na běžkách. Leží mezi obcemi Krásná, Malenovice, Ostravice a Staré Hamry. Samotnému vrcholu se přezdívá Gigula.

Stezka v oblacích Dolní Morava

Stezka v oblacích Dolní Morava

Stezka v oblacích na Dolní Moravě návštěvníkům umožní projít se v korunách stromů s jedinečným výhledem na horské masivy v okolí. Svým tvarem má připomínat let nočního motýla. Stezku najdete poblíž horní stanice lanovky Sněžník ve výšce 1 116 metrů.

Ski museum v Harrachově

Ski museum v Harrachově

Soukromá expozice mapuje vývoj harrachovského lyžování i místního lyžařského klubu. Můžete si prohlédnout ski staré více než 100 let, ale i skokanskou výzbroj od 50. let. Většina exponátů je ze soukromých sbírek.

Park Frymburk – rodinné lyžování na Lipně

Park Frymburk – rodinné lyžování na Lipně

Park Frymburk je areálem s klidnou atmosférou, jehož služby uvítají především rodiny s dětmi. Hlavním tahákem je zde dětské hřiště s pohyblivými koberci nebo bobovací kopec.

Bruslení pro veřejnost ve Špindlerově Mlýně

Bruslení pro veřejnost ve Špindlerově Mlýně

V městské části Špindlerova Mlýna na Bedřichově u restaurace Artex je možnost denně bruslit na upravovaném kluzišti pro veřejnost.

Rozhledna Tetřev v Beskydech

Rozhledna Tetřev v Beskydech

Rozhledna Tetřev (944 m n. m.) se nachází v turistické oblasti u bývalého hotelu Tetřev a u zrekonstruované Kamenné chaty na hřebenové stezce k vrcholu Velký Polom.

Sáňkařská dráha a večerní sáňkování na Dolní Moravě

Sáňkařská dráha a večerní sáňkování na Dolní Moravě

Přijďte si užít jedinečný zážitek nočního sáňkování na osvětlené trati dlouhé 2,5 kilometru bez jediného kroku pěšky. Tuto trať najdete ve skiareálu Sněžník na Dolní Moravě. Čeká na vás skvělá zábava a zážitek pro lyžaře i nelyžaře.

Lašské pivní kúpele ve Štramberku

Lašské pivní kúpele ve Štramberku

Můžete očekávat výjimečnou proceduru, která vás vždy dobře naladí – nejen v nepříznivých dnech. V prostorách pivních kúpelí se potěší historizujícím interiérem nejen vaše oko, ale především vás osvěží harmonizace všech očistných procesů, které si zde můžete v příjemném prostředí vychutnat.

Automuzeum Terezín – poznejte auta socialismu

Automuzeum Terezín – poznejte auta socialismu

Zajímají vás auta, která brázdila naše silnice v éře socialismu? Padesát takových exponátů z doby od 50. do konce 80. let 20. století si můžete prohlédnout v Terezíně. Nechybí ani dobové motocykly, vozy Tatra a zahraniční auta četně Wartburku, Trabantu, Dacie, Lady či Moskviče.

Jesenická lyžařská magistrála

Jesenická lyžařská magistrála

Magistrála Hrubého Jeseníku nabízí holé pláně, hluboké lesy, daleké výhledy z vrcholu i náročné sjezdy a výstupy. Navíc je trasa dobře značena a lyžařská stopa bývá prakticky vždy dobře projeta. Celkově je propojeno cca 300 km tras na 12 lokalitách.

Další aktuality

Na Lipně sezóna nikdy nekončí: čekají na vás jarní zážitky

Jaro už se hlásí o slovo i na Šumavě. Lyže vraťte do půjčovny a vyměňte je za koloběžky, kola, in-line brusle nebo jenom procházky probouzející se přírodou. Rodinný areál Lipno vítá jaro otevřením půjčoven sportovního vybavení, speciální nabídkou v restauraci Stodola a super akcí nejen pro děti s názvem Velikonoční cesta lišáka Foxe. Velikonoce na Lipně budou prostě plné zážitků!
Jihočeský kraj | Letní sporty

Pohádková a filmová putování po jižních Čechách

Malebné rybníky a louky, hrady, zámky nebo tvrze, to všechno láká filmové štáby z domova i ze zahraničí do Jihočeského kraje. Pojďte se s námi na chvíli toulat místy, kde vznikaly poklady české kinematografie. Vydáme se třeba s Milošem Kopeckým na Červenou Lhotu za Petrem Vokem z Rožmberka anebo na výlet po stopách Homolkových. Babi jistě i vám ochotně ukáže, kde se jako mladá topila.
Jihočeský kraj | Zážitky

Na Lipně začíná sezóna přívozů – zatím jezdí prám z Horní Plané do Bližší Lhoty

Sezóna přívozů na Lipně pozvolna začíná. Ze všech třech přívozů přes Lipenské jezero funguje již od března (kdy Lipno rozmrzlo) jako první tradičně prám, který převáží chodce, cyklisty, motoristy anebo traktory či náklaďáky na trase Horní Planá – Bližší Lhota. Ostatní přívozy by se měly zapojit do lipenské přepravy od dubna a května 2023.
Jihočeský kraj | Zážitky

Červená Lhota v sobotu otevírá, ale rybník bude mít opět bez vody

Romantický vodní zámek Červená Lhota nedaleko Kardašovy Řečice se od soboty 1. dubna opět otevře do nové sezóny. Návštěvníci, kteří čekají odraz zámku ve vodní hladině však mohou být lehce zklamáni – již několik sezón je Červená Lhota bez vody a zůstane tak až do příštího roku.
Jihočeský kraj | Památky

České značky: Moira

Láska sice hřeje, ale termoprádlo je termoprádlo, říká o sobě česká značka Moira. Za dobu své existence ušla hezký kus cesty, a i když základem je samozřejmě nadále funkční sportovní oblečení a lokálně vyráběné materiály, nabízí i designové kousky – tílka, trička a dokonce i dámské šaty.
Jihočeský kraj | Životní styl

Poznejte jihočeské hrady na Malši

Znáte prastaré hrady na řece Malši v jižních Čechách? Najdete je v regionu Novohradsko – Doudlebsko, mezi Římovem, Kaplicemi a Dolním Dvořištěm. Že jste tu ještě nikdy nebyli? Pak to musíte určitě napravit! Čeká na vás Pořešín, Louzek, Velešín, Sokolčí a také krásně zrestaurovaná tvrz Tichá. O hrady a jejich renovaci se stará spolek Hrady nad Malší, který přeměnil opuštěné ruiny ve vyhledávané cíle turistů.
Jihočeský kraj | Památky

Splouvání Teplé Vltavy: registrace se spouští od dubna

Správa NP Šumava spustí 3. dubna 2023 registrační systém pro splouvání Teplé Vltavy. Letošní vodáckou sezónu na Vltavě si vodáci užijí opět plnohodnotně, i když vodáky také letos čekají malá omezení. Loni byla vodácká sezóna na Teplé Vltavě zkrácena kvůli rekonstrukci mostu u Pěkné, v letošním roce se nebude moci splouvat 1. a 2. srpna. Splouvání započne tradičně 1. května a potrvá do 31. října 2023. Naopak Horní úsek Teplé Vltavy Borová Lada – Polka se smí sjíždět od 15. března do 31. května a pokud je dost vody, láká na jízdu v peřejích i Otava s Vydrou.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Vypravte se na Šumavu za vodopády svatého Wolfganga

Vodopády svatého Wolfganga objevíte nedaleko Vyššího Brodu na Šumavě. Nejde však o vodopády v pravém slova smyslu, ale pouze o kaskády přepadávající vody na toku Menší Vltavice. Nejpůsobivější jsou právě v tomto období, na přelomu zimy a jara.
Jihočeský kraj | Příroda