Úvod > Co chcete dělat? > Mladá Vožice – český Solnohrad
Památky

Mladá Vožice – český Solnohrad

Mladé Vožici se přezdívá Český Solnohrad. V městečku najdete zámek, středověkou Solnici a vrch Hrad s křížovou cestou, kterou dojdete krásnou procházkou na jeho vrchol. Hrad už zde nestojí – na jeho základech však byl postaven kostelík Panny Marie.
Městečko Mladá Vožice leží asi 18 km severovýchodně od okresního města Tábora při toku říčky Blanice v nadmořské výšce 505 m pod zříceninou hradu Šelmberka. Svým okolím, horskou polohou a zejména i svým „Hradem“, návrším, na němž v dobách dřívějších stával skutečný hrad, připomíná město rakouský Salzburg. Přezdívá se mu proto Český Solnohrad.
 
Město vzniklo jako podhradí na svahu návrší a již na počátku vlády Karla IV. připomíná se jako městečko se dvěma kostely. V roce 1420 zde došlo k boji mezi husity a železnými pány pronásledovanými sem po bitvě u Sudoměře – husité zvítězili a získali cennou výzbroj. V březnu po bitvě obsadilo asi 2000 jezdců Vožici za vedení Mikše Divůčka z Jemniště, nejvyššího mincmistra na Horách Kutných. Z 5. na 6. dubna 1420 ráno na Velký pátek vpadl Žižka, tiše pobořiv plaňky, kterými byla Vožice obehnána, do městečka a zapálil ho. Mnoho železných pánů pobil nebo zajal a zachránili se jen ti, kteří utekli na hrad. Ukořistil několik tisíc koní, jimiž posílil svoje vojsko. V září roku 1425 dobýval přední vojevůdce Jan Hvězda z Vícemilic – zvaný Bzdinka vožický hrad 5 týdnů. Hrad byl dobyt a rozbořen do základů.
 

Vožická solnice

Jako Solnohrad musí mít město svou solnici. Tou je Zvonice čp. 22 (bývalý radní dům). Jedná se o jednu z nejstarších vožických staveb. O jejím vzniku existují dnes již jenom dohady. Pravděpodobně zásluhu na tom, že byla postavena, mělo zboření vožického hradu v roce 1425, kdy město přišlo o strážní místo, odkud by mohlo být varováno před blížícím se nebezpečím, hlavně požárem. Proto byla na vyvýšené místo uprostřed města postavena věžovitá stavba – hláska. aby byla využita celá stav-ba, bylo v jejím přízemí skladiště soli, jejíž prodej povolil městu Michal Španovský z Lisova v roce 1581. Nad tímto skladištěm byly teprve upravené místnosti pro radní síň a městské vězení a nad tím vším byly místnosti pro strážce, odkud měli možnost přehlédnout celé okolí.
 
Zhruba 2 km od města se nachází zřícenina hradu Šelmberk, vznikl v roce 895 za vlády knížete Spytihněva, který potřeboval nějaké místo na úkryt vytěženého stříbra, nic již nepřipomíná, jak významným hradem ve zdejším kraji kdysi byl. Zbyla z něj pouze kamenná kulatá asi 26 m vysoká věž (hláska), která se vypíná z lesa, neboť celá lokalita okolí hradu byla časem plně zalesněna. Hrad stojí v oboře a poblíž něj je myslivna, která léta lesy spravovala. Je volně přístupný veřejnosti, ale na věž, která slouží jako muzeum a rozhledna, se lze dostat jen v otvíracích hodinách.

Provozovatel

Město Mladá Vožice

Žižkovo náměstí 80
391 43 Mladá Vožice
Tel.:
+420 381 201 921
Email:
infocentrum@mu-vo...
WWW:
www.mu-vozice.cz
GPS:
49,532478 14,809423
 
Region:
Jihočeský kraj
Oblast:
Toulava
Město:
Mladá Vožice
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 
Kostel sv. Martina v Mladé Vožici

Kostel sv. Martina v Mladé Vožici

Mladá Vožice, Jihočeský kraj
Zámek Mladá Vožice

Zámek Mladá Vožice

Mladá Vožice, Jihočeský kraj
Hrad Mladá Vožice

Hrad Mladá Vožice

Mladá Vožice, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

BioFarma Dolejší Mlýn

BioFarma Dolejší Mlýn

Louňovice pod Blaníkem, Středočeský kraj
Minipivovar Chotoviny

Minipivovar Chotoviny

Chotoviny, Jihočeský kraj
Hotel Gold Chotoviny

Hotel Gold Chotoviny

Chotoviny, Jihočeský kraj