Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Toulava > Mladá Vožice
Mladá Vožice
"> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto

Mladá Vožice

Mladá Vožice leží v údolí řeky Blanice severovýchodně od Tábora, v Mladovožické pahorkatině, nazývané rovněž Holé vrchy. Na náměstí nad kostelem je nejtypičtější stavba, jejíž kresbu má město ve znaku, samostatně stojící hranolová gotická věž nazývaná také zvonice nebo solnice.

Co musíte vidět v Mladé Vožici

Zvonice by nebyla nejstarší stavbou Mladé Vožice, kdyby hrad opakovaně nevypálili a nepobořili husité; povedlo se jim to ale tak dokonale, že zbylé zbořené zdivo nakonec stačilo jen ke stavbě poutní kaple Nanebevzetí Panny Marie. K místu s pěkným výhledem vás dovede křížová cesta; uvidíte odtud kostel sv. Martinabarokní farou i mladovožický barokní zámek, který se postupně mění v kulturní a historické centrum s občasnými prohlídkami a výstavami.
 

Se Sedláčkem po tvrzích, hradech a zámcích

V Mladé Vožici se narodil známý historik, genealog a heraldik August Sedláček (1843–1926). Jeho největším dílem, udivujícím dodnes svým rozsahem, dvacet let trvající pečlivou přípravou a také obrazy mnoha již neexistujících staveb, byla patnáctidílná publikace Hrady, zámky a tvrze království Českého. Sedláček za svou práci obdržel čestný doktorát Univerzity Karlovy, v jeho rodném domě na Žižkově náměstí sídlí Památník Mladovožicka a část expozice je věnována jeho životu a dílu.
 

Kolem Vožice po Stříbrné osmičce

Největším turistickým lákadlem v okolí Mladé Vožice je zřícenina hradu Šelmberk s věží, která slouží jako rozhledna. Hrad se díky sdružení Danar proměnil v historicko-řemeslně-vzdělávací centrum a pořádají se tu nejrůznější akce, zejména jarmarky, festivaly a programy pro děti. V Moravči navštivte kamennou rozhlednu Kovářka, kterou navrhl a postavil místní kovář pan Dobeš, k vidění je i malé kovářské muzeum. Po stopách dolování stříbra vás provede naučná stezka Stříbrná osmička.

Aktivity

Zámek Mladá Vožice

Zámek Mladá Vožice

Mladá Vožice, Jihočeský kraj
Království Danar

Království Danar

Mladá Vožice, Jihočeský kraj
Mladá Vožice – český Solnohrad

Mladá Vožice – český Solnohrad

Mladá Vožice, Jihočeský kraj
Rozhledna Kovářka s kovářským muzeem

Rozhledna Kovářka s kovářským muzeem

Mladá Vožice, Jihočeský kraj