!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Aktuality > Benedict, Sv. Norbert nebo Gottschalk: ochutnejte pivo z klášterních pivovarů

Benedict, Sv. Norbert nebo Gottschalk: ochutnejte pivo z klášterních pivovarů

Vydáno 15. června 2019 Gurmánská turistika
Letní cestování po památkách získá docela jiný šmrnc, když si vymyslíte nějaké vylepšení. Co třeba navštívit kláštery, které vaří vlastní pivo? Vydáte se s portálem Kudy z nudy k benediktinům do pražského Břevnova a do Broumova či k premonstrátům na Strahov a do kláštera Želiv? Anebo jinam? Klášterních pivovarů je víc, než byste čekali!
Nepřetržitou tradicí vaření piva od raného středověku se sice žádný z našich klášterních pivovarů pochlubit nemůže, ale dobových zpráv o vaření klášterního piva máme celou řadu. Pivovary bývaly běžnou součástí hospodářského zázemí a piva, často vyráběná podle přísně střežených receptur a s přísadami nejrůznějších bylin, klášterům přinášela nemalý zisk. Zkrátka v klášterech bylo pivo odjakživa doma a na řadu míst se pivovary vrátily anebo postupně vrací – na obnovení tradice pracuje třeba Klášterní pivovar Porta Coeli v Předklášteří.
 

Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha

Prohlídky spojené s výkladem o historii nejstaršího českého pivovaru, pivovarské muzeum s expozicí pivního skla, řízená degustace piv vyráběných pod značkou Benedict a posezení ve stylovém Klášterním šenku, který má v létě otevřenou krásnou zahrádku v areálu kláštera: to je nabídka Břevnovského klášterního pivovaru sv. VojtěchaPraze. Samozřejmě nejde o pivovar, kde by se vařilo pivo už v roce 993, kdy byl Břevnovský klášter založen; na dlouhou tradici břevnovského piva navázal znovuotevřením v roce 2013 v bývalých klášterních stájích. Na své si tu přijde každý, vyrábí se tmavé i světlé ležáky, pšeničná piva a příležitostně i speciály, břevnovské pivo ochutnáte i v řadě pražských podniků.
 

Klášterní pivovar Strahov

Žádný svatý není tak dobrý jako náš Norbert, říkají premonstráti ze Strahovského kláštera. Také tady, v areálu nedaleko Pražského hradu se vařilo pivo už od středověku, Klášterní pivovar obnovil provoz v bývalé kočárovně. Nabízí pivo značky Sv. Norbert, vyráběné v mnoha obměnách – ostatně i první várka piva byla uvařena na svátek svatého Norberta, patrona premonstrátů. Pivo ochutnáte přímo v pivovaru nebo ve stylové restauraci, v letních měsících je otevřená zahrádka na pivovarském dvoře. Klasické ležáky doplňují sezónní střídající se speciály, populární je například Sv. Norbert Tříkrálový pšeničný speciál.
 

Želivský klášterní pivovar

Prohlídky pivovaru s výkladem, posezení v pivovarské restauraci i zážitkové vaření piva nabízí Klášterní pivovarpremonstrátském klášteře v Želivě. První zmínky o vaření piva pocházejí ze 14 století, z roku 1617 se dochoval popis pivovaru, ovšem více než tři sta let dlouhou tradici vaření piva přerušil na začátku 20. století požár. Piva z Klášterního pivovaru jsou pojmenovaná podle významných opatů a bývalých představených kláštera; to úplně první, které v roce 2003 opustilo klášterní zdi, byla svrchně kvašená patnáctka Gottschalk, nazvaná podle vůbec prvního želivského opata z 12. století. Vedle klasický ležáků, jako jsou světlý, polotmavý a tmavý Haštal, se tu vaří i speciály. Mezi ně patří například Vánoční speciály anebo šestnáctistupňové postní pivo; mniši je pili v době postu, protože jim dodávalo sílu a energii.
 

Pivovar Ossegg v Oseku

Historie barokního pivovaru a sladovny v Cisterciáckém opatství v Oseku u Duchcova se začala psát v roce 1701. Po druhé světové válce byl uzavřen a sloužil jako sklad a stáčírna mosteckého pivovaru. Na tradice navázal dnešní pivovar Cisterciáckého opatství Ossegg. V areálu kláštera v restauraci přímo pod varnou můžete ochutnat klasické světlé i tmavé ležáky i speciály z krušnohorské vody, žateckého chmele a sladu ze severních Čech.
 

Pivovar Klášter u Mnichova Hradiště

Dnešní Pivovar Klášter u Mnichova Hradiště dostal své jméno podle kláštera řádu cisterciáků, založeného ve druhé polovině 12. století. Z areálu ve stylu francouzské gotiky se dochovala pouze brána s překrásným portálem, kterou můžete vidět na nádvoří současného pivovaru. Pivovar, kde se vaří pivo značky Klášter, patří do společnosti Pivovary Lobkowicz Group a podobně jako někdejší klášterní pivovar využívá ke zrání piva téměř dvě desítky metrů hluboké sklepy, ve středověku vytesané do skály. V části sklepních prostor se také nachází proslulá Restaurace Skála, objednat si můžete i prohlídku.
 

Pivovar Broumov

V pivovaru v Broumově, městské části Olivětín, se vyrábí originální pivo dle prastarých receptur, a to světlé i tmavé ležáky i speciály značky Opat. Podnik totiž navazuje na pivovar, který kdysi býval ve zdejším benediktinském klášteře. Kromě výrobních provozů si můžete prohlédnout i pivovarské muzeum a prohlídku spojit s ochutnávkou piv, případně se vypravit i na prohlídku kláštera; v dominantě celého Broumovska navštívíte sakristii, knihovnu, klášterní kostel sv. Vojtěcha a refektář s kopií Turínského plátna z roku 1651 nebo Vamberecké mumie.
 

Perlička na závěr z kláštera Teplá

Po klášterním pivovaru v premonstrátském klášteře Teplá nezůstalo nic než zbytky obvodových zdí a sklepení. Traduje se, že o pivovar klášter přišel kvůli veliteli posádky Československé armády, která areál zabrala po druhé světové válce. Byl ubytovaný v opatských pokojích a pivovarský komín mu prý překážel ve výhledu, tak ho nechal odstřelit. Jenže jeho podřízení špatně odhadli množství výbušniny a místo komínu odstřelili celý pivovar.
 
Hotel Klášter Želiv

Hotel Klášter Želiv

V prostorách prelatury premonstrátského kláštera Želiv sídlí hotel Klášter Želiv, který nabízí ubytování se snídaní v historických pokojích, které dříve obýval opat a jeho hosté. Pokoje jsou vybaveny replikami historického nábytku.

Knížecí pivovar Plasy

Knížecí pivovar Plasy

Knížecí pivovar Plasy se nachází v části prostorů bývalého pivovaru v areálu kláštera v Plasích. Navázal tak na několika set let starou pivovarnickou a sladovnickou tradici na severním Plzeňsku.

Pivovar Květnice v Tišnově

Pivovar Květnice v Tišnově

Malý, rodinný pivovar se sídlem na úpatí Vysočiny, v Předklášteří. Samotná výroba piva je umístěna v nedalekém Tišnově, v budově bývalých lázní. Pivovar v Předklášteří má velmi dlouhou tradici, neboť zde byl založen již ve středověku. Pivo zde přestali vařit v roce 1942.

Klášterní komplex v Želivě - klášter premonstrátů s pohnutou minulostí

Klášterní komplex v Želivě - klášter premonstrátů s pohnutou minulostí

Klášter Želiv byl založen už ve 12. století knížetem Soběslavem. V padesátých letech zde byl internační tábor pro kněze a řeholníky. Želiv však není jen klášter, ale je to celý komplex staveb - klášter s kostelem Narození Panny Marie, konvent, opatství, Trčkův hrad či renesanční dům s palírnou.

Městský zámecký pivovar Oslavany

Městský zámecký pivovar Oslavany

Oslavanský zámek vznikl přestavbou prvního ženského cisterciáckého kláštera na Moravě „Údolí svaté Marie“ ze 13. stol. Je pravděpodobné, že pivovar byl již v klášteře, ale tato domněnka není doložena. První zmínka o zámeckém pivovaru je z roku 1547, kdy měl panství v zástavě Beneš Dubenský z Chlumu.

Zámek Oslavany – muzeum, pivovar a bývalý klášter

Zámek Oslavany – muzeum, pivovar a bývalý klášter

Renesanční zámek v Oslavanech s arkádovým nádvořím původně býval cisterciáckým klášterem. Ten zde stál již ve 13. století, nepřežil však husitské nájezdy a dílo zkázy dokonal požár roku 1516. Zrušený klášter nechali proto noví majitelé v 16. století přestavět na renesanční zámecké sídlo.

Muzeum města Tišnova - Jamborův dům

Muzeum města Tišnova - Jamborův dům

V květnu 2011 bylo otevřeno nové muzeum města Tišnova, které sídlí v nově zrekonstruovaném měšťanském barokním domě. Svým návštěvníkům nabízí ke zhlédnutí stálou expozici věnovanou historii a přírodě Tišnova i okolí, krátkodobé výstavy, přednášky a koncerty.

Pivovarské muzeum v Olivětíně

Pivovarské muzeum v Olivětíně

Muzeum se nachází v areálu olivětínského pivovaru Opat. V rámci exkurze do pivovaru spojenou s ochutnávkou místních piv lze absolvovat i prohlídku stálé expozice pivovarnictví zaměřenou na historii pivovaru. Během návštěvy je k vidění například kancelář nejdůležitější osoby celého pivovaru - sládka.

Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha v Praze

Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha v Praze

S historií břevnovského kláštera je spjat také pivovar. Možná vznikl již záhy po založení kláštera, jako součást jeho hospodářského zázemí, jeho existenci ovšem jen nepřímo dokládá listina z poloviny 13. století.

Augustiniánský klášter Borovany - prohlídky s průvodcem

Augustiniánský klášter Borovany - prohlídky s průvodcem

Borovany na Českobudějovicku otevřely v červenci 2010 zrekonstruovaný bývalý augustiniánský klášter. Kromě prohlídek budov areálu kláštera se zde v průběhu turistické sezóny konají kulturní akce v interiérech nebo v přilehlé zahradě. Připravuje se obnova augustiniánského pivovaru.

Pivovarský Dvůr Chýně - pivo vařené před vašimi zraky

Pivovarský Dvůr Chýně - pivo vařené před vašimi zraky

První český restaurační minipivovar Pivovarský Dvůr Chýně byl uveden do provozu na podzim roku 1992. Celý objekt, ve kterém se pivovar nachází, byl dříve součástí hospodářských budov kláštera a sloužil k chovu dobytka.

Hotel Adalbert a Klášterní šenk v Břevnovském klášteře

Hotel Adalbert a Klášterní šenk v Břevnovském klášteře

Břevnovský klášter v Praze je spojován s řádem benediktinů. V roce 2003 prošel rekonstrukcí, během níž byl přeměněn na hotel, který nese jméno jednoho ze zakladatelů kláštera, biskupa Vojtěcha (Adalberta). V sousedství hotelu v areálu kláštera je také oblíbená restaurace Klášterní šenk.

Pivovar Klášter - exkurze s ochutnávkou piva z ležáckých tanků po celý rok

Pivovar Klášter - exkurze s ochutnávkou piva z ležáckých tanků po celý rok

Zajímá vás, jak se v pivovaru Klášter vyrábí pivo? Zájemcům nabízíme exkurzi, během níž se mohou seznámit s výrobou piva a zároveň se dozvědět mnoho zajímavého z bohaté historie tohoto místa. Součástí pivovaru je pivnice. Nachází se ve skalním masívu pod pivovarem, v hloubce několika desítek metrů.

Vyšebrodský Minipivovar s pivnicí ve Vyšším Brodě

Vyšebrodský Minipivovar s pivnicí ve Vyšším Brodě

Po dlouhých desetiletích má Vyšší Brod znovu svůj pivovar. Ve sklepních prostorách jednoho z historických domů vyšebrodského náměstí byl jeden takový postaven a zprovozněn roku 2008. Sklepy pivovaru prošly kompletní rekonstrukcí, aby zde mohla být obnovena tradice práva várečného.

Prohlídka pivovaru a muzea v Broumově

Prohlídka pivovaru a muzea v Broumově

Do pivovaru v Broumově můžete zavítat k prohlídce výrobních prostor či za historií místního pivovarnictví. Během prohlídky, obklopené vůní sladu vyrobeného ve vlastní klasické humnové sladovně a žateckého hlávkového chmele, nahlédnete do tajemství výroby jednoho z nejstarších klášterních piv.

Želivský klášterní pivovar

Želivský klášterní pivovar

V areálu premonstrátského kláštera se pivo pravděpodobně začalo vařit už ve 13. století. Zdejší piva nesou jména dřívějších představených kláštera a mají zajímavou chuť, např. višňovou nebo medovinovou.

Klášterní pivovar Strahov

Klášterní pivovar Strahov

Příjemné posezení u domácího piva ve stylovém interiéru. Prohlídky a ochutnávky piva, besedy se sládkem, večery s živou hudbou.

Klášterní pivovar Porta Coeli v Předklášteří

Klášterní pivovar Porta Coeli v Předklášteří

Pivovar při klášteře Porta Coeli v Předklášteří u Tišnova vznikl již ve středověku a zanikl v roce 1942. V současné době se pracuje na obnovení tradice.

Další aktuality

7.3.
2020
Zavítejte do Salonu vín ochutnat nejlepší vína Moravy a Čech

Zavítejte do Salonu vín ochutnat nejlepší vína Moravy a Čech

Jižní Morava | Gurmánská turistika
27.2.
2020
Vinaři se utkají o titul mistra ČR v řezu révy vinné

Vinaři se utkají o titul mistra ČR v řezu révy vinné

Jižní Morava | Gurmánská turistika
24.2.
2020
Slavnosti moravského uzeného provoní hrad Veveří

Slavnosti moravského uzeného provoní hrad Veveří

Jižní Morava | Gurmánská turistika