Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Keltské oppidum Třísov
Památky

Keltské oppidum Třísov

Nejjižněji položené keltské hradiště v Čechách bylo podle nálezů osídleno už v době bronzové. Oppidum leželo na strategické obchodní cestě. Mohutné opevnění dnes připomínají dvě linie valů.
Oppidum nedaleko dnešní obce Třísov na Českokrumlovsku patří mezi nejjižnější keltská hradiště v Čechách. Oblast obýval keltský kmen Bójů a toto oppidum (sídliště) nazýval Magdunum, v překladu „opevněné město“. A skutečně šlo v keltském světě o raritně opevněné místo. Podle některých názorů bylo toto keltské město zaznamenáno v Ptolemaiově mapě jako Abilunon. Oppidum v Třísově mělo ve své době výlučné postavení i jako nejbližší místo setkávání keltské kultury s římskou civilizací. Svědčí o tom i několik nálezů římské keramiky, které se na území oppida našly.
 
Město byl vybudováno ve strategické poloze při soutoku Vltavy s Křemžským potokem, a to někdy v době okolo poloviny 2. století př. n l. Osídlená plocha zaujímala plochu 26 hektarů. Podle archeologů se třísovské oppidum, centrum obchodu a náboženství, muselo se opírat o síť zemědělských osad tvořících jeho zázemí. Město mělo 2 mohutné klešťovité brány a 2 akropole naproti sobě. V severní akropoli jsou patrné základy osmiúhelné svatyně, která je na našem území ojedinělá. Středem oppida se táhl kanál svádějící dešťovou vodu do cisteren, k zajištění dostatku vody pro případ obležení. Našly se tu také rovněž stopy po kamenné dlážděné cestě.
 
Konec oppida souvisí nejspíše s úpadkem keltské moci v Čechách během 2. poloviny 1. století před Kristem. Nejspíše nezaniklo násilnou cestou, ale bylo opuštěno.


Unikátní opevnění

Klíčový význam pro existenci každého keltského oppida mělo opevnění. V Třísově byla díky terénu nejmohutnější fortifikace vybudována na jeho nejsnáze přístupném západním okraji. Vnitřní hradba byla u základny široká 7 m, nechybělo ani vnější opevnění. Jednalo se o sypaný, dřevěnou konstrukcí zpevněný, hlinito-kamenitý val opatřený čelní kamennou plentou.
 
Prostor mezi oběma liniemi opevnění byl vyplněn pravidelně se střídajícími nízkými hřbety a příkopy kolmými k liniím hradeb. Jde zřejmě o zbytky zřícených zídek, které znemožňovaly případný boční pohyb útočníka v prostoru mezi oběma liniemi hradeb. Tento obranný prvek je v keltském světě zcela ojedinělý.
 

Archeologické nálezy

Během výzkumů se v třísovském oppidu našlo množství keramiky, spon, klíčů a také sklářské suroviny. Výroba keramiky zde dosáhla vynikající technické úrovně. Pro třísovskou keramiku je typická tzv. tuhová keramika, tj. zboží s příměsí grafitu v hlíně. Nádoby se vyráběly na hrnčířském kruhu a pálily v pecích vertikálního typu s roštem, oddělujícím topeniště od vsádky. Nejčastěji jsou zastoupeny hrncovité tvary, nechybí ani mísy či lahve. Třísovské nálezy zastupuje také kromě běžné užitkové keramiky i hrnčířské zboží s malovaným dekorem. Zajímavostí je, že zdejší „tuhová keramika“ (používala se jako obal pro dopravu soli z alpských ložisek do Čech) se nalézá nejen ve středních Čechách, ale i v Podunají – od keltského oppida u Ingolstadtu až po Budapešť. Velký rozvoj zde dosáhlo i železářství a sklářství. Většina nálezů je uložena v pražském Národním muzeu.
 
Mimořádného rozvoje dosáhlo železářství. Vlastní výroba železa probíhala ve specializovaných dílnách zřejmě mimo vlastní areály oppid. Na oppidech však pracovali kováři a vyráběli nože, břitvy, nůžky, sekery, kosy, radlice, nejrůznější stavební kování, koňská udidla atd… Z bronzu se vyráběly drobné ozdobné a užitkové předměty. Zdejší kováři uměli vykovat jak zbraně, tak i šperky, zrcadla, hřebeny i miniaturní zvířecí či lidské plastiky.
 
Značný rozkvět zažívalo v době oppid sklářství. Z modré, žluté, hnědé či zelené skelné hmoty se vyráběly pestré náramky, prsteny, korály a perly.

Aktuality

Varhanní matiné

Tradiční dopolední koncert Festivalu Krumlov Varhanní matiné a královský nástroj kostela Božího těla a Panny Marie Bolestné se letos ocitnou v ženských rukou varhanice Michaely Káčerkové. Provede nás díly autorů tzv. jihoněmecké školy, skladatelů Johanna Pachelbela, J. C. Kerlla, Georga Muffata aj.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Street Food Festival v pivovaru Krumlov

Street Food Festival poprvé v Českém Krumlově!
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Sbírka ilustrací pro děti

Dlouhodobé zacílení části klášterů pro rodiny s dětmi vyvrcholilo získáním největší evropské sbírky ilustrací pro děti.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Výstava ilustrací Vlasty Baránkové

Přijďte se podívat na výstavu ilustrátorky Vlasty Baránkové v jedinečném areálu klášterů v Českém Krumlově.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Festival Krumlov 2024

Během 32 let existence se festival stal jedním ze tří největších festivalů vážné hudby v České republice a nabídl 565 koncertů a představení, během nichž se představilo téměř 13 000 účinkujících ze 40 různých zemí.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Vánoce v Klášterech Český Krumlov 2024

Unikátní komplex starobylých klášterních budov v centru Českého Krumlova nabízí i přes zimu spoustu zajímavých akcí. Připraveny jsou prodejci v řemeslné uličce, děti se zabaví v dílničkách. Večer se konají adventní komentované prohlídky.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Jelen – Krumlov Open Air 2024

Skupina Jelen vystoupí v Českém Krumlově v rámci Krumlov Open Air 2024 – Léto v Pivovarské zahradě.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Noc v Hollywoodu

Na koncertě Festivalu Krumlov zmapuje PKF – Prague Philharmonia pod vedením Jana Kučery vývoj filmové hudby. V Pivovarské zahradě zazní oscarové melodie Ericha Korngolda, Miklóse Roszy či Maxe Steinera ale i novodobých velikánů jakými jsou John Williams, Maurice Jarre či Jerry Goldsmith.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Dívčí Kámen – romantická zřícenina na soutoku Křemžského potoka a Vltavy

Monumentální romantická zřícenina rozprostřená na vysoké skále v překrásné přírodě nad soutokem Křemžského potoka a řeky Vltavy mezi městy České Budějovice a Český Krumlov.
Holubov, Jihočeský kraj

Třísovská lípa v Holubově

V obci Holubov na okraji Blanského lesa roste památný strom – košatá lípa srdčitá, které se přezdívá rožmberská. Strom je pozoruhodný nejenom svým stářím, ale také celkovou mohutností – roste celých 36 metrů do výšky a obvod jeho kmene měří 704 cm.
Holubov, Jihočeský kraj

Únikovka venku

Venkovní únikové hry v přírodě, ve městě nebo po hospodách. Objevte některou ze 14 aktraktivních tras. S rodinou, přáteli nebo kolegy.
Holubov, Jihočeský kraj

Dovolená se psem v Jižních Čechách

Speciálně pro milovníky přírody a psů, jsme připravili turistické trasy v turistické oblasti PodKletí, odstupňované podle náročnosti.
Holubov, Jihočeský kraj

Minimodel jihočeské vesnice v Plešovicích

Je zde náves, rybník, mlýn, kaplička, hospoda dokonce i vodník a hasič. Jihočeská vesnice se nachází na červené turistické značce vedoucí ze Zlaté Koruny.
Zlatá Koruna, Jihočeský kraj

Přírodní koupaliště Krásetín pod Kletí

Přírodní koupaliště na Krásetínském potoce se nachází na Českokrumlovsku u obec Krásetín.
Holubov, Jihočeský kraj

Holubovský mlýn

Areál původně renesančního mlýna v Holubově je vzácně zachovanou připomínkou místního rozvoje mlynářství od 16. do 20. století. V současnosti prochází rozsáhlou obnovou, díky níž významná technická památka po mnoha letech chátrání opět ožívá a nachází nové využití.
Holubov, Jihočeský kraj

Lípa Kapucínka – živá pamětnice

Lípa Kapucínka dostala svůj název podle tvaru listů. Dle pověsti se kroutí na památku zdejších mnichů, kteří byli oběšeni roku1420. Výška stromu je 35 m, obvod kmene měří 5,1 m. Stáří lípy se odhaduje na cca 400 let.
Zlatá Koruna, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace a penzion U Ševců

Budeme moc rádi, i když se jen tak zastavíte na dobré jídlo, pití a příjemné posezení na slunné venkovní terase.
Holubov, Jihočeský kraj

Řeznictví a uzenářství Antoni – výroba poctivých uzenin

V okolí Českých Budějovic a Českého Krumlova nenajdete mnoho milovníků masa, kteří by značku Antoni naznali. Poctivé uzeniny vyrábí řeznictví a uzenářství Antoni již přes třicet let.
Dolní Třebonín, Jihočeský kraj

Hotel u Matěje v Černici

Hotel u Matěje v Černici se nachází 5 km od Českého Krumlova. Na rozdíl od rušného města, zde naleznete klid. Hotel je výchozí bod pro cyklisty či rodiny s dětmi. A to nejen pro přátelskou rodinnou atmosféru, ale i pro zvířátka na Schwarzenberském statku, který je součástí hotelu.
Velešín, Jihočeský kraj

Resort & Restaurant Štilec

Ubytování a restaurace u rybníka Štilec v malebném prostředí jižních Čech, nedaleko od řady kulturních památek i přírodních krás.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Svachovka – hotel, hostinec, wellness, čokoládovna, destilérka a pivovar pod jednou střechou

Na konci cesty ve vesnici Svachova Lhotka jen pár minut jízdy od centra Českého Krumlova najdete hotel, hostinec, wellness, čokoládovnu desitlérku a pivovar Svachovka.
Mirkovice, Jihočeský kraj

Hotel Latrán v Českém Krumlově

Hotel Latrán nabízí nevšední ubytování v klidné části Českého Krumlova a přitom v blízkosti českokrumlovského zámku. Objekt je složen ze dvou někdejších měšťanských domů, jejichž historie sahá zřejmě do 15. století.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Hostinec Depo v Českém Krumlově

Hostinec Depo se nachází v městské části Latrán, v těsné blízkosti hotelu Latrán, přímo pod českokrumlovským zámkem.Svou polohou a určením je místem pro příjemné strávení času s možností ochutnat kvalitní českou kuchyni v přijatelné cenové relaci a v originálním prostředí.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Apartmány U Pešků v Mojné nedaleko Českého Krumlova

Malý rodinný penzion nabízí levné a kvalitní ubytování na Českokrumlovsku po celý rok v apartmánech, které jsou ideálním místem k odpočinku, výletům za památkami jižních Čech i pro návštěvu sousedního Rakouska.
Mojné, Jihočeský kraj