Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Kostel Navštívení Panny Marie v Lechovicích
Památky

Kostel Navštívení Panny Marie v Lechovicích

Kostel v barokním slohu byl vybudován v letech 1718-1722. Věže byly zřejmě dostavěny až o šest let později. Fresky v interiéru kostela jsou dílem významného rakouského malíře Franze Antona Maulbertscha.
Historie tohoto kostela je spjata s milostnou sochou Bohorodičky, která je umístěna nad hlavním oltářem kostela. Pochází z premonstrátského kláštera ve Znojmě Louce, kde při přestavbě kostela byly části starého mobiliáře nabízeny okolním farnostem. To se stalo i s touto sochou, kterou si vyprosil prosiměřický kaplan Kašpar Krausenek. Roku 1689 ji od něj získal loucký poddaný Melchior Pfeiffer z Borotic a postavil ji v Lechovicích pod kopcem, kde ze studánky tryskal pramen svěží vody.

Za krátký čas se rozneslo, že úcta k Boží Matce s užíváním vody z pramene na tomto místě působí zázračná uzdravení nemocných a tělesně postižených. Nejprve byla pro sochu postavena kaplička, později velkolepý chrám. Chrám má půdorys kříže, je postaven v barokním slohu podle návrhu tyrolského architekta Christiana Alexandra Oedtla, vídeňským stavitelem Christianem Damelem. Klenbu tvoří tři kopule ozdobené mohutnými freskami, z nichž střední nese scénu Nanebevzetí Panny Marie a boční starozákonní předobrazy.

V nadsvětlíku hlavních dveří pod kůrem je vyobrazeno setkání dvou žen v požehnaném stavu Matky Boží a sv. Alžběty. Tomuto tajemství je tento chrám zasvěcen.
 

Rarita kostela – Panna Maria dobrá pastýřka

Mimořádnou raritou tohoto místa je socha „Panny Marie dobré pastýřky“ z roku 1741. Stojí na vrcholku kazatelny a v církevním umění se jedná o ojedinělý námět. Pojí se k ní pověst, že Panna Marie pomohla dětem, které zabloudily v lese. Když se modlily k Panně Marii o pomoc, ukázala se jim krásná paní, která je vyvedla do bezpečí. Její pastýřské odění s kloboučkem odpovídá způsobu odívání té doby.

V roce 1741 byl zavěšen do jedné z věží veliký zvon vážící 48 metrických centů. Byl ulit po ukončení moru v roce 1680 ke cti sv. Václava pro klášterní kostel v Louce. Přežil zde rekvírování zvonů obou světových válek.
 

Znovuzrození kostela určeného k demolici

Nejvíce byl kostel poškozen na sklonku druhé světové války. Výšina, na které kostel stojí, byla v posledních měsících obsazena vojskem a stala se cílem četných náletů, z nichž bombardování 7. května 1945 bylo nejhorší. Několika přímými zásahy byla poškozena střecha, vazba i klenutí, vytlučena barevná okna a způsobeny značné trhliny ve zdivu, takže se kostel zdál určený k demolici. Jen díky velkému osobnímu nasazení patera Karla Poula se kostel do roku 1947 dočkal rozsáhlé rekonstrukce pod vedením architekta Jaroslava Čermáka z Prahy.

Miroslavské Meruňkobraní s Jarmarkem u Floriána

Tradiční akce 14. – 16.07.2023 s bohatým kulturním a historickým programem.
Miroslav, Jihomoravský kraj

Festival plný chutí v Miroslavi

Dobroty z lokálních surovin roztančí chuťové pohárky stejně jako koncerty na pódiu.
Miroslav, Jihomoravský kraj

Pokáč ve Vinařství Lahofer – Hudba na vinicích

Tuzemské vinohrady rozezní populární série koncertů Hudba na vinicích. Přijedou, Čechomor, Lucie Bílá, Wohnout a spousta dalších interpretů.
Dobšice, Jihomoravský kraj

Jelen – Vinařství Lahofer Znojmo – Hudba na vinicích 2023

Tuzemské vinohrady rozezní populární série koncertů Hudba na vinicích. Přijedou Čechomor, Lucie Bílá, Wohnout a spousta dalších interpretů.
Dobšice, Jihočeský kraj

Čechomor ve Vinařství Lahofer – Hudba na vinicích 2023

Tuzemské vinohrady rozezní populární série koncertů Hudba na vinicích. Přijedou Čechomor, Lucie Bílá, Wohnout a spousta dalších interpretů.
Dobšice, Jihočeský kraj

Sklepní ulička Damnice 2023

Chystá se 14. ročník Sklepní ulička Damnice. Těšit se můžete na degustaci vín místních vinařů, hudbu, zpěv, zábavu a dobré jídlo.
Damnice, Jihomoravský kraj

Slavnosti chleba ve Slupi 2023

V sobotu 2. září se v areálu Vodního mlýna ve Slupi koná další ročník Slavností chleba.
Slup, Jihomoravský kraj

Zábavný rodinný retro festival Zpátky v čase ve Znojmě

Retro rodinný festival Zpátky v čase se letos poprvé představí ve Znojmě. Těšíme se 1.7. 2023 v areálu Znovínu u Louckého Kláštera.
Znojmo, Jihomoravský kraj

Přírodní koupací biotop Bantice

V obci Bantice najdete koupací biotop – přírodní koupaliště bez chemie s víceúčelovým hřištěm i občerstvením nabízí výborné koupání s vyváženým přírodním systémem, který využívá biologické funkce rostlin.
Bantice, Jihomoravský kraj

Zřícenina hradu Žerotice

Zřícenina hradu Žerotice leží na jižním okraji vesnice v okrese Znojmo. Zbytky zdiva jsou chráněny jako kulturní památka. První zmínky o patrovém hrádku a vesnici pocházejí z roku 1259, kdy je majitelem hrádku Cuzkraj ze Žerotic.
Horní Dunajovice, Jihomoravský kraj

Přírodní rezervace Karlov – Údolí lásky

Přírodní rezervace, která patří mezi nejstarší na Znojemsku, se rozprostírá na svazích a údolí Příčního potoka. Díky romantickému rázu krajiny toto údolí dostalo přezdívku Údolí lásky. V rezervaci rostou vzácné duhy rostlin, na jaře zde vykvétají koberce sněženek.
Božice, Jihomoravský kraj

Archeologická lokalita Těšetice-Kyjovice

Významná pravěká lokalita, která se zapsala do dějin výzkumu evropského neolitu objevem kruhového sociokultovního areálu – tzv. rondelu.
Těšetice, Jihomoravský kraj

Ruční papírna Stará škola v Želeticích

Manufaktura v Želeticích vyrábí ruční papíry způsobem užívaným již před dvěma tisíci lety – ručním čerpáním.
Želetice, Jihomoravský kraj

Národní přírodní památka Miroslavské kopce

Území Národní přírodní památky Miroslavské kopce se nachází na nejjižnějším cípu Bobravské vrchoviny, v místě jejího přechodu do roviny Dyjskosvrateckého úvalu. Sestává se z několika izolovaných lokalit jižně od města Miroslavi.
Miroslav, Jihomoravský kraj

Zatopený lom Hostěradice

Krásný zatopený lom Hostěradice se nachází u stejnojmenné obce v okrese Znojmo na jižní Moravě. V dubnu 2020 bylo místo Lesy ČR uzavřeno a oploceno.
Hostěradice, Jihomoravský kraj

Evangelický kostel v Miroslavi

Kostel Českobratrské církve evangelické – jeden ze dvou miroslavských chrámů – není v pravém slova smyslu dominantou obce přesto, že v rámci města má nezastupitelné postavení.
Miroslav, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Zámek Lechovice – na víno i na piknik

V obci Lechovice, asi 10 km od Znojma, objevíte zrekonstruovaný zámek s vinotékou a krásným anglickým parkem. V rozsáhlém areálu na vás dýchne kus historie, příjemně vás naladí romantická zahrada a rozhodně neodoláte připraveným pochutinám.
Lechovice, Jihomoravský kraj

Vinné sklepy Lechovice

Vinné sklepy Lechovice patří k tradičním výrobcům kvalitních přírodních vín ve Znojemské vinařské podoblasti, kde pěstování révy má hluboké kořeny. Dochované záznamy o největším rozvoji vinařství jsou spojovány s Louckým klášterem ve Znojmě.
Lechovice, Jihomoravský kraj

Automat na sýry a mlékomat mlékárny Klíč v Božicích

Mlékárna Klíč v Božicích u Znojma nabízí přírodní čerstvý sýr, který byl oceněn certifikátem Regionální potravina. Dále zde nakoupíte vynikající nadojené mléko přímo z farmy. Prodej čerstvého mléka probíhá přímo z mlékomatu a sýry z automatu na sýry.
Božice, Jihomoravský kraj

Vinařství Lintner Znojmo-Tvořihráz

Malé rodinné vinařství s individuálním přístupem, orientované na produkci kvalitních vín a vinařské turistiky. Navštívit můžete 3 vinné sklípky i naučnou vinici.
Tvořihráz, Jihomoravský kraj

Rytířské sklepy – Vinařství u Rytířů v Horních Dunajovicích

Rodinné vinařství v Horních Dunajovicích nabízí nejen skvělá vína, ale také možnost prohlédnout si zdejší trojpodlažní sklepy vytesané do skály a zhlédnout lze také technologii výroby vína.
Horní Dunajovice, Jihomoravský kraj

Vinařství Hanzel v Miroslavi

Vinařství Hanzel představuje jedinečný koncept propojení tradičního vinařství s moderním hotelovým provozem, který vznikl citlivou rekonstrukcí přilehlých prostor.
Miroslav, Jihomoravský kraj

Vinařství Lahofer – vína z vlastních vinic

Vinařství Lahofer se opírá o silnou vinařskou tradici na Znojemsku, zejména pak o vinice U Hájku a Babičák. Z těchto vinic pochází všechny hrozny pro výrobu vína. Ústředním sloganem nové značky je Vinařství Lahofer – Vína z vlastních vinic.
Dobšice, Jihomoravský kraj

Centrum Vinařství Lahofer ve vinici U Hájku

Moderní budovu Vinařství Lahofer ve vinici U Hájku mezi obcemi Dobšice a Suchohrdly na Znojemsku. Moderní objekt, který vzešel z pera brněnské architektonické kanceláře Chybík+Krištof, v sobě spojuje jak výrobní a administrativní funkci, tak vnitřní prostor pro návštěvníky a venkovní amfiteátr.
Dobšice, Jihomoravský kraj