Úvod > Co chcete dělat? > Přírodní rezervace Karlov – Údolí lásky

Přírodní rezervace Karlov – Údolí lásky

Příroda
Přírodní rezervace, která patří mezi nejstarší na Znojemsku, se rozprostírá na svazích a údolí Příčního potoka. Díky romantickému rázu krajiny toto údolí dostalo přezdívku Údolí lásky. V rezervaci rostou vzácné duhy rostlin, na jaře zde vykvétají koberce sněženek.
Přírodní rezervace Karlov byla vyhlášena rezervací již v roce 1933, což ji řadí mezi nejstarší na Znojemsku. Zabírá rozlohu bezmála 6 hektarů. Nachází se kousek od obce Božice a rozprostírá se podél Příčního potoka a rybníku Prostřední Karlov. Jde o zbytek přirozené doubravy a habrové javořiny obklopený rozsáhlými akátinami. Najdete zde mnoho rostlinných druhů, ale i hub. Kvetou tu například sasanky hajní, ostřice chlupatá, řimbaba chocholičnatá, áron karpatský, orsej jarní, jaterník trojlaločný, konvalinka vonná, lilie zlatohlávek a v brzkém jaru především vzácná sněženka podsněžník vytvářející velké souvislé plochy porostu.

Na dně údolí porost přechází do bažinné olšiny s dominantní olší lepkavou a ostřicí ostrou. Z nižších rostlin se vykytují hlavně mechy a játrovky. Mimo již jmenovaných dřevin zde rostou také lípy a duby. Údolí je domovem řady živočišných druhů (ptáků, brouků, plazů), kteří dokreslují půvab této rezervace. Na místní porost je vázán např. vzácný roháč obecný a krajník hnědý, dále střevlík hajní, ojediněle zlatohlávci. Z plazů zde žije slepýš křehký, z ptáků žluva hajní, lejsek bělokrký a strakapoud prostřední.

Dostanete se sem vlakem (zastávka Božice u Znojma), na kole po cyklostezce Muchova nebo autem po silnici mezi Hrádkem a Šanovem.
 

Naučná stezka Údolím lásky

Naučnou stezku údolím můžete projít celou (cca 5,5 km) nebo si ji rozdělit na dva menší okruhy – Karlovský okruh (4,3 km) a Božický okruh (2,2 km). Na trase jsou k vidění krajinářsky atraktivní lokality a můžete zde zažít nezapomenutelná setkání s celou řadou vzácných a ohrožených živočišných a rostlinných druhů. Trasa vede nenáročným terénem.

V těsné blízkosti pod hrází rybníka Prostřední Karlov se nachází Hraběcí studánka. Studánka byla v roce 1810 upravena tehdejší majitelkou panství Hrušovany a Jaroslavice. Nad pramenem stojí klasicistní stavbička obložená pískovcovými kvádry. Voda zde pramenící je velmi kvalitní a místní obyvatelé ji pijí dodnes.
Celý popis
Naposledy změněno: 9. 10. 2019
Emin zámek v Šanově

Emin zámek v Šanově

Hrušovany nad Jevišovkou, Jižní Morava
Muchova cyklostezka

Muchova cyklostezka

Šanov, Jižní Morava
Víkend pro celou rodinu na Znojemsku

Víkend pro celou rodinu na Znojemsku

Hrušovany nad Jevišovkou, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí

Vinné sklepy Lechovice

Vinné sklepy Lechovice

Lechovice, Jižní Morava
Jaroslavické vinné sklepy

Jaroslavické vinné sklepy

Jaroslavice, Jižní Morava
Penzion u tří lip

Penzion u tří lip

Hevlín, Jižní Morava