Úvod > Co chcete dělat? > Kaple Tří králů na pardubickém zámku
kaple6.JPG
"> kaple6.JPG "> kaple8.JPG "> kaple7.JPG "> kaple5.JPG "> "> kaple3.JPG "> kaple2.JPG "> ">
Přidat foto
Památky

Kaple Tří králů na pardubickém zámku

Na konci 15. až počátku 16. stol. zřídil na pardubickém zámku Vilém z Pernštejna dnešní kapli, která byla od roku 1979 uzavřena, v roce 2013 se však stala součástí prohlédkového okruhu. Můžete si zde prohlédout zrestaurovaný novogotický oltář, polychromované plastiky nebo boční rokokové oltáře.
Původně kaple střežila vchod do podzemí s Pernštejnskou truhlou, kam se ukládaly důležité listiny, písemnosti a peníze. Později se místnost využívala i jako sklad. Sakrální objekt byl původně věží bývalého hradu. Když nový majitel panství Vilém z Pernštejna začal stavět zámek, zasypával terén a věž ztratila význam, nechal z ní tedy postavit kapli. Ještě za Pernštejnů byl v kapli postaven kůr, odkud šlechta sledovala bohoslužby. Později kaple sloužila personálu velkostatku, který zámek spravoval.

Vybavení interiéru kaple prošlo kompletním a velmi náročným restaurováním. Obnoven byl centrální novogotický oltář, navržený v 19. století Františkem Schmoranzem a také jeho hlavní obraz Klanění tří králů z první poloviny 18. století. Novotou se blyští také dva boční rokokové oltáře s malbami světců Jana Nepomuckého a Karla Boromejského. Rámují je přebohatě řezbované a zlacené rokokové ornamenty a také naturalisticky ztvárněné dětské postavy andílků. Celkovou kompozici oltářů v kapli završují dvě nově osazená díla monumentálního dramatického výrazu – polychromované plastiky velkých andělů na oblacích. Pocházejí s největší pravděpodobností z dílny Ignáce Rohrbacha, který patřil mezi nejvýznačnější mistry české barokní plastiky, nástupce Matyáše Bernarda Brauna.

Navštívit zámeckou kapli je možné si prohlédnout v rámci historicky zaměřených prohlídek, které je nutné předem objednat ve Východočeském muzeu, návštěva je také možná při slavnostních příležitostech (Muzejní noc, Dny evropského kulturního dědictví apod.).

Ubytování a restaurace v okolí

U Toulavé pípy

U Toulavé pípy

Pardubice, Pardubický kraj
Bakla café

Bakla café

Pardubice, Pardubický kraj
Cukrárna v Pernštýnské

Cukrárna v Pernštýnské

Pardubice, Pardubický kraj
Medychef

Medychef

Pardubice, Pardubický kraj