Úvod > Co chcete dělat? > Příhrádek Pardubice
Památky

Příhrádek Pardubice

Středověké opevněné předpolí zámku se zbytky nejstarší městské fortifikace bylo významným prvkem v komunikačním plánu města. Tzv. Příhrádek, na plánech z 18. století označovaný jako Vorschloss, se rozkládá na trojúhelníkovém půdorysu.
V městské památkové rezervaci Pardubice se na Příhrádku nachází objekty čp. 6, 7 a 8 evidované v Indikativním seznamu národních kulturních památek. Tyto nevyužívané objekty, které tvoří historickou spojnici mezi městem a zámeckým areálem, byly v kritickém stavebně-technickém stavu s narušenou statikou. Realizací projektu byla zahájena obnova interiérů a exteriérů včetně restaurátorských prací, statického zajištění, pořízení vnitřního vybavení a filmu o historii památky.
 
Projekt přispěje k záchraně kulturně-historické hodnoty objektů, které zároveň zpřístupní veřejnosti mj. formou knihovnického centra a zvýší jejich ochranu a zabezpečení. Součástí projektu bude nová expozice Vokolkovy tiskárny, depozitář hudebnin, expozice věnovaná významným spisovatelům a ilustrátorům Pardubického kraje. V objektech bude zřízeno detašované pracoviště Krajské knihovny v Pardubicích – literární a hudební oddělení, které bude slavnostně otevřeno v červnu 2020.
 
Projekt je spolufinancován ze strukturálních fondů z Integrovaného regionálního operačního programu.
 
Zobrazit více
Naposledy změněno: 13. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Cukrárna v Pernštýnské

Cukrárna v Pernštýnské

Pardubice, Východní Čechy
Medychef

Medychef

Pardubice, Východní Čechy
Epifany Patisserie v Pardubicích

Epifany Patisserie v Pardubicích

Pardubice, Východní Čechy
Hotel Zlatá Štika v Pardubicích

Hotel Zlatá Štika v Pardubicích

Pardubice, Východní Čechy