Úvod > Co chcete dělat? > Hřídelecká Hůra v Podkrkonoší

Hřídelecká Hůra v Podkrkonoší

Příroda
Hřídeleckou hůru naleznete nedaleko Lázní Bělohrad, na kopci Malá u východního okraje Hřídelce. Jde o pozůstatek třetihorní sopky, avšak důvodem ochrany čedičové homole je zdejší bohaté naleziště minerálů.
Na kopci Malá horka (398 m n. m.) se rozkládá přírodní památka, která chrání zdejší unikátní geologickou lokalitu. Jedná se o sopečnou homoli, ve které vzniknul lom a těžilo se zde do roku 1926. Z geologického hlediska je Hřídelecká hůra sopečný komín, v němž byly pňové žíly nefelinického bazanitu téměř zcela vylámány více než 20 metrů hlubokými šachtovými chodbami.
 
Poté byl lom opuštěn a stal se předmětem zájmu především mineralogů. V uměle vytvořených dutinách po těžbě čediče zimuje netopýr černý. Hnízdí zde také poštolka a rehek. Náletové dřeviny skýtají úkryt drobnému ptactvu a živočichům.

Hřídelecká hůra je mimořádně bohatým nalezištěm minerálů. Nachází se zde například amfibolit, dolomit, kalcit, olivín a aragonit. Pěkné ukázky minerálů z Hřídelecké hůry jsou uloženy nejen v Národním muzeu v Praze, ale především v Novopacké klenotnici. Lokalita je už od roku 1980 vyhlášena za zvláště chráněné území, dnes se statutem přírodní památky.
Celý popis
Naposledy změněno: 13. 5. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Bezbariérové ubytování

Bezbariérové ubytování

Nová Paka, Český ráj
Restaurace a pension Mája Nová Paka

Restaurace a pension Mája Nová Paka

Nová Paka, Český ráj
Relaxace a sportování v kempu Pecka

Relaxace a sportování v kempu Pecka

Pecka, Krkonoše a Podkrkonoší