Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Roubené chalupy v Dolním Javoří u Lázní Bělohrad
Dolní Javoří
Památky

Roubené chalupy v Dolním Javoří u Lázní Bělohrad

Dolní Javoří představuje jeden z nejpočetnějších a nejcennějších souborů roubené lidové architektury v regionu Podkrkonoší. Mimořádně cenné je ale celkové prostředí vesnice, s rozvolněnou zástavbou bez novodobých zásahů, zasazenou v krásném krajinném rámci.
Dolní Javoří tvoří jedinečný celek lidové architektury z 19. století. Když se ranní slunce vyhoupne nad javořskou stráň, pozlatí malebnou vesničku, ukrytou v kotlině, lemované lesy. Bujný porost javorů v údolí vystřídaly vysoké topoly, název Javořice se změnil na Javoří. To Dolní se oddělilo na žádost občanů v roce 1870. Údolím stéká Arnoštovský potůček, říčka Zlatnice přejímá od javořského mostu líbezné jméno Javorka. V mikroklimatu kotliny se výborně dařilo švestkám, ovoce se z devíti sušáren v bečkách vozilo na trh do Vrchlabí.

Svatý Jan Nepomucký, jehož sochu s reliéfem Panny Marie na soklu dal obnovit a vysvětit RNDr. Jan Šebelík, shlíží ze stráně už od roku 1851. Je chráněn sloupovou vidlicovou zvoničkou a vzrostlými lípami. Lípy Svobody sem občané zasadili hned čtyři: první na počest legií, druhou na paměť padlým vojínům, třetí vdovám po padlých a čtvrtou lípu agrární. Javoří mělo na vrcholu rozkvětu i 130 obyvatel, hospodu, dva krejčí, ševce i malou textilní továrničku. Do 50. let 20. století tu prosperovaly dva mlýny. Záplavy tu bývaly daleko ničivější nežli ty 20. srpna 2001. Shora se valily klády a balvany. Větrné smrště se hnaly od Bělohradu, bouře otřásaly staveními v základech. O tom vypráví kronika, kterou začal psát v roce 1920 Ignác Kraus, řídící učitel v.v. a kterou dnes vede pan Machek.

Vesnička historicky patřila svou farností k Pecce a školou k Bělohradu. Dnes zde stojí 29 chalup a žije zde 14 stálých obyvatel. Většina chalupářů vyrostla z místních kořenů, jde o potomky zdejších rodů. Snad proto tvoří svépomocnou komunitu a vzájemně si pomáhají. Ochotný je i německý chalupář. Sečení trávy tu není problém, vesnice je upravená, s krásnou skalkou a závějemi pelargonií, voní čistotou. Ve zdejším potoce se objevuje mihule říční, snad se brzy vrátí i pstruzi.
 

Pěší výlet do Dolního Javoří z Lázní Bělohradu

Po modré turistické značce se vydáte kolem lázní do vesničky Brtev a budete stoupat silničkou k lesu Kamená hůra. Vrstevnicovou cestou projdete u bývalé hájovny kolem upravené studánky a dorazíte na okraj přírodní rezervace Kamenná Hůra. Tvoří ji kamenné moře slepenců, které se ve středověku používaly pro výrobu mlýnských kamenů. Les je zde tvořen nádhernými buky. Pokračovat budete stále po široké zpevněné lesní cestě.

Po 2 km přijde zleva zelená značka, po které budete pokračovat přímým směrem a za chvíli vás dovede do půvabné vesničky Dolní Javoří (5,7 km). Dolní Javoří tvoří jedinečný celek lidové architektury z 19. století. Všimněte si zachovalých roubených chalup a sochy sv. Jana Nepomuckého vzdálené 100 m po zelené značce směr Horní Javoří. Vrátíte se zpět na rozcestí a z obce po asfaltové silničce až k mostu přes říčku Javorku. Před mostem odbočíte vlevo a po proudu říčky Javorky romantickým údolím dorazíte do Horní Nové Vsi (8 km).

Za mostem u rozcestníku turistických cest stojí socha sv. Jana Nepomuckého od Ferdinanda Kofránka z roku 1826. Na domě č. 68 je pamětní deska astronoma prof. RNDr. Emila Buchara. Zpět do Lázní Bělohradu vás dovede žlutá značka. V nohách budete mít 10,5 km.

Adventní koncert

Koncert žáků a učitelů ZUŠ Melodie – pobočka Pecka, který se koná v Kostele sv. Bartoloměje v Pecce.
Pecka, Královéhradecký kraj

Silvestrovský běh Kryštofa Haranta

15. ročník.
Pecka, Královéhradecký kraj

Novoroční vycházka na Krkonošskou vyhlídku

Přijďte se projít a načerpat sil do roku 2024. 33. ročník.
Pecka, Královéhradecký kraj

Mistrovství Pecky v historickém lyžování – závody na historických lyžích a zabijačkové hody

Tradiční Mistrovství Pecky v historickém lyžování, které se uskuteční 3.2.2024 a bude spojeno se zabijačkovými hody. Restaurace bude otevřena od 9:00 hodin a od 12:00 hodin Vám k poslechu bude hrát country kapela Náhoda.
Pecka, Královéhradecký kraj

Předsilvestrovský taneční večírek v pivovaru

Zveme na příjemné posezení ve stylovém prostředí vánočně vyzdobeného pivovaru. K tanci i poslechu zahraje Martin Komárek.
Nová Paka, Královéhradecký kraj

Káťa Krausová – Tarot 1968

Káťa Krausová – TAROT 1968.
Nová Paka, Královéhradecký kraj

Zámecká slavnost, aneb advent u Smiřických ze Smiřic

Zámecký areál Holovousy a soubor historického tance Mariane vás zvou na kostýmované prohlídky zámku. Historické osobnosti ožijí při prohlídkách každou celou hodinu.
Holovousy, Královéhradecký kraj

Vánoce s vůní perníku

Vánoce v Městském muzeu budou letos vonět perníkem!
Hořice, Královéhradecký kraj

Naučná stezka Kamennou hůrou

Město Lázně Bělohrad nabízí pěknou naučnou stezku o délce 12,5 kilometru. Je určena pěším, absolvovat ji můžete i na kole nebo s kočárkem. Stezka vede Kamennou Hůrou a částí Lázní Bělohradu.
Lázně Bělohrad, Královéhradecký kraj

Krkonošská vyhlídka u Pecky

Krkonošská vyhlídka je jednou z nejkrásnějších vyhlídek na celém Podzvičinsku. Leží na turisticky modře značené cestě z Lázní Bělohradu do Pecky. Je odtud nádherný výhled na celé panorama Krkonoš. Vyhlídka leží v nadmořské výšce 532 metrů.
Pecka, Královéhradecký kraj

Altán u Lázní Bělohrad

Nový dřevěný altán byl v červnu 2016 dokončen u studánky na žluté turistické trase u přírodní rezervace Kamenná hůra v lesích nad obcí Brtev u Lázní Bělohrad.
Lázně Bělohrad, Královéhradecký kraj

Hrad Pecka – perla Podkrkonoší

Přijďte si prohlédnout perlu Podkrkonoší ležící uprostřed tohoto nádherného kraje, hrad se zajímavým názvem Pecka. Z hradní vyhlídky si tak můžete v plné kráse prohlédnout centrální masív Krkonoš se Sněžkou a Černou horou či nejvyšší bod regionu, vrch Zvičina (671 m n.m.).
Pecka, Královéhradecký kraj

Muzeum cukrářství Pecka – historie domu čp. 12

Na náměstí městyse Pecka v podhůří Krkonoš můžete navštívit muzeum cukrářství, hned vedle cukrárny Zlatá Pecka. Jedná se o soukromou sbírku cukrářského vybavení s rodovou historií.
Pecka, Královéhradecký kraj

Muzeum legionářů Pecka

Na náměstí v městysu Pecka vedle cukrárny je v domě č. 12 zpřístupněno Muzeum legionářů Peckovska.
Pecka, Královéhradecký kraj

Galerie Kredum – šperky a dárky z pecek

Galerie abízí k prohlédnutí a koupi umělecké a dárkové předměty a suvenýry.Kromě šperků, především z materiálu damasteel, jsou tu i obrazy, keramika, originální hodiny a spousta růzností, které spují "pecky z pecky".
Pecka, Královéhradecký kraj

Hotel Roubal – cyklotrasy v Podkrkonoší pro celou rodinu

Pecka je ideálním místem pro rekreační pobyt. Romantické okolí s mírně kopcovitým a lesnatým terénem skýtá vhodné prostředí pro příjemné procházky, cyklistické a turistické výlety po celý rok.
Pecka, Královéhradecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Pod Vyhlídkou

Penzion Pod Vyhlídkou se nachází v osadě Arnoštov, která leží na dohled Krkonoš v nádherné krajině Podkrkonoší, poblíž hradu Pecka a lázeňského města Lázně Bělohrad.
Pecka, Královéhradecký kraj

Relaxace a sportování v kempu Pecka

V areálu Koupaliště a kempu Pecka se nachází venkovní bazén s křišťálovou vodou a dětské brouzdaliště. Kemp je vhodným výchozím bodem k četným výletům pro pěší tak i cykloturistiku.
Pecka, Královéhradecký kraj

Penzion a restaurant Na Kopečku A.D.1795

Citlivě zrekonstruovaný Restaurant a Penzion Na Kopečku s tradicí od roku 1795 má nádech Provence. Odráží však typickou Podkrkonošskou atmosféru této části tzv. Sudet. Nabízí ubytování, skvělou restauraci, bazén, saunu, dětské hřiště, množství výletů a cyklotras.
Horní Brusnice, Královéhradecký kraj

Restaurace a pension Mája Nová Paka

Restaurace a pension Mája se nachází na okraji Nové Paky na trase od Českého ráje do Krkonoš.
Nová Paka, Královéhradecký kraj

Život bez bariér – bezbariérové ubytování Nová Paka

Bezbariérové ubytování v Nové Pace.
Nová Paka, Královéhradecký kraj

Rybaření a relaxace v autokempu Lužany u Jičína

V areálu se nachází rybník Marešák, okolí je obklopeno lesy a nádhernou krajinou. Autokemp je ideálním místem pro milovníky přírody, vyznavače turistiky, rybáře, ale i pro rodinnou dovolenou a relaxaci u vody.
Lužany, Královéhradecký kraj

Treehouse Zvičina

Jedinečný treehouse s horkým sudem kousek pod vrcholem Zvičina. Prožijte romantiku s dokonalou relaxací v panenské přírodě za zpěvu ptáků a šumění stromů.
Třebihošť, Královéhradecký kraj

Autokemp Mostek v Podkrkonoší

Autokemp nabzí ubytování v dřevěných chatkách, stanech či karavanech. K dispozici jsou sociální a hygienická zařízení s teplou vodou, kuchyní a parkovištěm i společenská místnost s TV a malou knihovnou.
Mostek, Královéhradecký kraj