Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Naučná stezka K. V. Raise z Lázní Bělohrad na Zvičinu
Památník K. V. Raise - zacátek naucné stezky
Příroda

Naučná stezka K. V. Raise z Lázní Bělohrad na Zvičinu

Pojďte se tedy vydat po Raisových stopách. Naučná stezka se skládá z malého okruhu – poznáte nejbližší okolí Lázní Bělohradu a trasy Lázně Bělohrad – Zvičina. Ta je určena již zdatnějším turistům. Celá stezka je vybavena čtrnácti informačními tabulemi.

Pětikilometrový malý okruh začíná v zámeckém parku před Památníkem K. V. Raise. Dalším zastavením je místo, kde stával jeho rodný domek. Podle říčky Javorky, kde se nachází několik roubených chalup, dojdete k rozcestí turisticky značených cest. Dál půjdete po červené turistické značce k pomníku K. V. Raise. Rais se dívá směrem k oblíbené Zvičině.

Na nedalekém hřbitově jsou pohřbeni Raisovi rodiče. Po 2,5 kilometrech dojdete na návrší Byšičky k poutnímu kostelíku sv. Petra a Pavla. Určitě si všimnete opravené zajímavé křížové cesty. K místu se váže balada Karla Jaromíra Erbena, rodáka z nedalekého Miletína, „Svatební košile“. Je zde pěkný výhled na Bělohradskou kotlinu. Zpět do Lázní Bělohradu se vrátíte po žluté značce přes přírodní park Bažantnice. Půjdete okolo Annamariánského pramene, který můžete ochutnat. Minete romantické Černé a Hraběnčino jezírko. Na závěr budete procházet areálem slatinných lázní.

Jedenáctikilometrová trasa vás dovede na nejvyšší vrchol Podzvičinska Zvičinu. Celou trasu budete absolvovat po žluté turistické značce. Opět projdete areálem lázní a vystoupáte do obce Vřesník. Ta se připomíná již ve 14. století v souvislosti s těžbou stříbra. Na konci obce vás čeká nádherný výhled směrem ke Zvičině. Prudce sejdete do údolí Bystrého potoka a opět, již pozvolna, budete stoupat do typicky podhorské obce Borek. Zde si můžete odpočinout na kamenné lavici, kde již sedával při svých toulkách krajem Karel Václav Rais. Dál na vrchol Zvičiny, která je dominantou kraje s nadmořskou výškou 671 m, to budete mít 3 km. Na vrcholu vás čeká kostelík sv. Jana Nepomuckého a chata Klubu českých turistů. Trpělivý a kladně hodnocený nájemce (nedá se to říci o každém nájemci, kteří spravují klubový majetek) v loňském roce zpřístupnil mnoho let uzavřenou vyhlídkovou plošinu a letos nově umístil výkonný dalekohled. Určitě budete mít krásný výhled. Za pěkného počasí dohlédnete až na Ještěd či Železné Hory. Na Zvičině naše naučná stezka končí. Nejkratší cesta k vlaku vede po červené značce do Bílé Třemešné. Ujdete další 4 km.

Před absolvováním naučné stezky byste se měli zastavit v městském informačním středisku na náměstí v Lázních Bělohrad. Tam zdarma obdržíte dobře zpracovaný leták s mapičkou, kde je celá trasa dobře popsána.

Provozovatel

Městské informační centrum CK Hoška-tour

Nám. K. V. Raise 160
507 81 Lázně Bělohrad
Tel.:
+420 493 792 520
Tel.:
+420 605 337 570
Email:
hoska-tour@hoska-...
Email:
lubomir.hoska@hos...
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
www.hoska-tour.cz
GPS:
50,431680 15,582971
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Adventní koncert

Koncert žáků a učitelů ZUŠ Melodie – pobočka Pecka, který se koná v Kostele sv. Bartoloměje v Pecce.
Pecka, Královéhradecký kraj

Silvestrovský běh Kryštofa Haranta

15. ročník.
Pecka, Královéhradecký kraj

Novoroční vycházka na Krkonošskou vyhlídku

Přijďte se projít a načerpat sil do roku 2024. 33. ročník.
Pecka, Královéhradecký kraj

Zámecká slavnost, aneb advent u Smiřických ze Smiřic

Zámecký areál Holovousy a soubor historického tance Mariane vás zvou na kostýmované prohlídky zámku. Historické osobnosti ožijí při prohlídkách každou celou hodinu.
Holovousy, Královéhradecký kraj

Mistrovství Pecky v historickém lyžování – závody na historických lyžích a zabijačkové hody

Tradiční Mistrovství Pecky v historickém lyžování, které se uskuteční 3.2.2024 a bude spojeno se zabijačkovými hody. Restaurace bude otevřena od 9:00 hodin a od 12:00 hodin Vám k poslechu bude hrát country kapela Náhoda.
Pecka, Královéhradecký kraj

Předsilvestrovský taneční večírek v pivovaru

Zveme na příjemné posezení ve stylovém prostředí vánočně vyzdobeného pivovaru. K tanci i poslechu zahraje Martin Komárek.
Nová Paka, Královéhradecký kraj

Vánoce s vůní perníku

Vánoce v Městském muzeu budou letos vonět perníkem!
Hořice, Královéhradecký kraj

Perníkový večer v Hořicích

Vánoce v Městském muzeu budou letos vonět perníkem!
Hořice, Královéhradecký kraj

Lázně Bělohrad – ideální podmínky pro relaxaci

Lázně Bělohrad se nachází v malebném městečku se stotřicetiletou lázeňskou tradicí. Léčí se zde převážně klienti s potížemi pohybového aparátu. Lázeňská rehabilitační klinika je postavena na individuální péči o klienta.
Lázně Bělohrad, Královéhradecký kraj

Cesta Karla Jaromíra Erbena

Turistická značená trasa 0427 je červeně značená trasa Klubu českých turistů určená pro pěší turistiku vedená v Podkrkonoší v Královéhradeckém kraji. Je dlouhá 35 km. Nese jméno Karla Jaromíra Erbena, rodáka z místního kraje.
Lázně Bělohrad, Královéhradecký kraj

Radnice města Lázně Bělohrad

V Lázních Bělohrad mají novou radnice, která je deklarací otevřenosti v přístupu samosprávy k občanům, městu a hospodaření.
Lázně Bělohrad, Královéhradecký kraj

Památník K. V. Raise v Lázních Bělohrad

Památník K. V. Raise se nachází v budově oranžerie v zámeckém parku.
Lázně Bělohrad, Královéhradecký kraj

Lázeňská péče v resortu Tree of Life v Lázních Bělohrad

V blízkosti léčebných lázní s 130 let dlouhou tradicí v Lázních Bělohrad, uprostřed přírody, je otevřen lázeňský resort Tree of Life. Ve Spa resortu vám pomohou dostat se do formy, zredukovat váhu, zbavit se bolestí zad a kloubů a harmonizovat vaše myšlenky.
Lázně Bělohrad, Královéhradecký kraj

Turistická trasa Cesta Karla Václava Raise

Dálková turistická trasa s názvem Cesta Karla Václava Raise vychází z Hořic a směřuje k rozhledně Zvičina. Celá trasa měří 22 km, a je vhodná pouze pro pěší turisty.
Lázně Bělohrad, Královéhradecký kraj

Rybník Pardoubek v Lázních Bělohrad

Rybník Pardoubek býval společně s nedalekou Bažantnicí oblíbeným výletním místem Lázní Bělohrad. Rybník Pardoubek má rozlohu téměř 3 ha.
Lázně Bělohrad, Královéhradecký kraj

Bělohradská bažantnice

Bělohradská bažantnice je krásným lázeňským parkem lákajícím k odpočinkovým procházkám. A jaký by to byl lázeňský park bez pramenů místní léčivé vody, vždyť zdejší lázně byly založené již v roce 1885 hraběnkou Annou z Aseburgu.
Lázně Bělohrad, Královéhradecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Pod Vyhlídkou

Penzion Pod Vyhlídkou se nachází v osadě Arnoštov, která leží na dohled Krkonoš v nádherné krajině Podkrkonoší, poblíž hradu Pecka a lázeňského města Lázně Bělohrad.
Pecka, Královéhradecký kraj

Zámek Holovousy

Obec Holovousy nedaleko Hořic se pyšní secesním zámkem s romantickými prvky. Zámek i park si lze pronajmout pro pořádání kulturních a společenských událostí.
Holovousy, Královéhradecký kraj

Hotel Dachova v Hořicích

Hotel Dachova se nachází u města Hořic v Podkrkonoší, které proslulo díky sochařskému umění jako “Město kamenné krásy”. Celková kapacita hotelu je 11 pokojů. Restaurace s letní zahrádkou nabízí příjemné posezení se specialitami české kuchyně.
Hořice, Královéhradecký kraj

Relaxace a sportování v kempu Pecka

V areálu Koupaliště a kempu Pecka se nachází venkovní bazén s křišťálovou vodou a dětské brouzdaliště. Kemp je vhodným výchozím bodem k četným výletům pro pěší tak i cykloturistiku.
Pecka, Královéhradecký kraj

Penzion a restaurant Na Kopečku A.D.1795

Citlivě zrekonstruovaný Restaurant a Penzion Na Kopečku s tradicí od roku 1795 má nádech Provence. Odráží však typickou Podkrkonošskou atmosféru této části tzv. Sudet. Nabízí ubytování, skvělou restauraci, bazén, saunu, dětské hřiště, množství výletů a cyklotras.
Horní Brusnice, Královéhradecký kraj

Farma pod Zvičinou

Prodej kozích sýrů a mléka na naší rodinné farmě. Sýry i mléko jsou od samého počátku prvovýroby náš produkt. O čerstvosti a kvalitě mléčných produktů z naší rodinné farmy se můžete přesvědčit sami, přijďte ochutnat. Podporujte i vy potraviny z našich českých regionů.
Úhlejov, Královéhradecký kraj

Skautská základna Miletín

Skautská základna se nachází v malebném městečku Miletín v Královéhradeckém kraji.
Miletín, Královéhradecký kraj

Autokemping Na Vyhlídce v Miletíně

Na okraji města Miletín, při silnici na trase mezi Hořicemi a Dvorem Králové nad Labem, se nachází autokemp Na Vyhlídce.
Miletín, Královéhradecký kraj