Úvod > Co chcete dělat? > Havlíčkovy sady na Vinohradech – park Grébovka
Havlíčkovy sady na Vinohradech – park Grébovka
"> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Příroda

Havlíčkovy sady na Vinohradech – park Grébovka

Park inspirovaný italskou renesancí nabízí kromě unikátních výhledů na Prahu i posezení v půvabné vinárně Viniční altán uprostřed rozsáhlých vinic či v zahradní kavárně Pavilon Grébovka s unikátní replikou původní historické kuželkové dráhy ze 70. let 19. století.
Havlíčkovy sady jsou rozsáhlým členitým parkem, také známým jako Grébovka. Park se rozkládá v Praze 2 na Vinohradech, nedaleko Vršovic a Nuslí. Duchovním otcem Havlíčkových sadů je pražský průmyslník Moritz Gröbe, který nechal tento park vystavět (v letech 1871–1888) v okolí své honosné novorenesanční vily. V parku najdete fontánu s vodní kaskádou, jezírko, pavilony, Gröbeho vilu, sochy i okouzlující umělou jeskyni (grottu). Každoročně se tu koná také oblíbené vinobraní. Víno zde však můžete ochutnat celoročně, a to ve Viničním altánku s romantickým výhledem na vinice rozkládající se pod ním. Atmosféru pravé vinice uprostřed Prahy si vychutnáte ve sklepě Grébovka, který se ukrývá ve východní části vinice na historické viniční trati.

Umělá jeskyně grotta je postavená v terénní nerovnosti pod ulicí U Havlíčkových sadů. Její nejvyšší patro je na úrovni ulice, zatímco jeskyně spadá dolů do parku. Nad loubím s arkádami v přízemí se po dvou postranních točitých schodištích dostanete do prvního patra terasy s výhledem, nad níž se klenou umělé skály, v nichž jsou vytvořeny chodbičky, schodiště, krápníkové jeskyňky i různé výklenky a odpočívadla, přes které se dostaneme na horní terasu s nádherným výhledem na celý park.

V parku roste přes 120 druhů listnatých i jehličnatých dřevin, takže i v parných dnech zde panuje stín. Louky se naopak hodí k opalování. V horní části parku (u křižovatky ulic Rybalkova a U Havlíčkových sadů) se nalézá dětské hřiště, kde se děti vydovádí na deseti, vesměs klasických, atrakcích – je zde multifunkční lezecká sestava, kolotoč a drobné prvky. Neobvyklé je houpadlo ve tvaru terénního automobilu. Součástí areálu je basketbalové hřiště s umělým povrchem a tribunami. Na areál dohlíží správce.