ÚvodCo chcete dělat?PřírodaRomantická projížďka na lodi po Nečízu v Litovli
Příroda

Romantická projížďka na lodi po Nečízu v Litovli

Projížďka na loďce korytem řeky přímo pod náměstím nebo v úzké uličce lemované starými měšťanskými domy. Takový kousek italských Benátek bude v dohledné době nabízet i malé české městečko na Střední Moravě.
Městečko Litovel rozkládající se mezi Olomoucí a Mohelnicí by turistům v budoucnu rádo nabídlo jedinečné projížďky na loďce po říčce Nečíz, která protéká přímo pod hlavním náměstím Přemysla Otakara. Prvním krokem při uskutečnění tohoto plánu byla výstavba stavidla, jež má zabránit zanášení kanálu bahnem. Městem protéká celkem šest ramen řeky Moravy, a proto je zde přirovnání k italským Benátkám opravdu na místě.
 
Řeka se noří pod radniční věž, která je současně mostem a na povrch se opět dostává před radnicí, kde k vodě míří kamenné schody. Při revitalizaci náměstí Přemysla Otakara v roce 2014 byl odhalen kamenný most o délce osm a půl metru a šířce sedm metrů s dochovanou dlažbou, který se klene jedním obloukem přes Nečíz. Počátky mostu lze s největší pravděpodobností klást až k přelomu 14. a 15. století.
 
Celé zaklenování Nečízu pod náměstím v délce 140 metrů probíhalo postupně, a to přibližně před 300 lety. Staré historické klenby tyčící se nad korytem Nečízu budou v dohledné době opraveny. Náměstí Přemysla Otakara se původně z obou stran svažovalo ke středu, kudy volně protékal mlýnský náhon zvaný Nečíz. Jméno pochází od staroslovanského nečeti – téci. Až v minulém století se náměstí postupně vyrovnávalo, Nečíz byl zaklenut a dnes k němu zůstal jediný přístup před radnicí.
 
Roku 2005 odkryli archeologové v místech, kde byla řeka Morava překonávána pomocí brodu, staré sídliště městského rázu, jehož vznik se datuje do 12. století. Sídliště nacházející se na dávné obchodní cestěOlomouce do Prahy je v listině z roku 1287 uvedeno jako „antiqua civitas“ neboli Staré město. Roku 1253 byl tento kraj ohrožen při válce uherského krále BelyPřemyslem Otakarem II. Pravděpodobně tato neklidná doba přinutila krále Přemysla Otakara II., aby pověřil lokátora Heinricha Epicha úkolem přestěhovat „staré město“ na místo, kde bude lépe chráněno, tedy mezi sedm (dnes pouze šest) ramen řeky Moravy. Tento fakt stojí za pozdějším poetickém pojmenování „Hanácké Benátky“.
 
Na počátku 17. století vyženili Litovel Lichtenštejnové a v jejich rozsáhlém majetku začalo dříve důležité město ztrácet na svém významu. Úpadek dovršila později třicetiletá válka.
Když roku 1899 vyhrály obecní volby české strany, stala se Litovel významným centrem českého obchodu, průmyslu, školství a kultury. Připomínkou tohoto období je novorenesanční budova reálky, která se nachází ve Smetanových sadech na hrázi rybníka. Zpočátku ve městě převažovaly závody na zpracování zemědělských produktů – lihovary, cukrovary a sladovny. Po druhé světové válce bylo toto všechno nahrazeno strojírenským průmyslem. Dnes je Litovel známá výrobou papírenských strojů a gramofonů.
 
Kromě romantické projížďky městem po kanálu řeky Nečíz, mohou turisté navštívit muzeum ve Střelnici nebo lužní les, který se nachází v bezprostřední blízkosti města a je součástí CHKO Litovelské Pomoraví. Za návštěvu jistě také stojí nedaleké hrady Šternberk, Bouzov či krápníková jeskyně Mladič. 

Provozovatel

Nečíz v Litovli

Městský úřad Litovel
nám. Přemysla Otakara 778
784 01 Litovel
Tel.:
+420 585 153 111
Email:
sekretariat@mesto...
WWW:
www.litovel.eu
GPS:
49,701484 17,075242
 
Region:
Olomoucký kraj
Oblast:
Střední Morava
Město:
Litovel
Tipy na výlet:
Litovel a okolí
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Letní pobytový tábor Světla, kamera... Akce!

Pořádáme pobytový tábor pro děti z Olomouce, Litovle, Prostějova... Program je určen účastníkům od 7 do 16 let. Jezdí s námi stálá parta, ale každý rok mezi sebou moc rádi vítáme nováčky. Letos jsme vybrali téma Světla, kamera... AKCE!, podíváme se do světa natáčení filmů a televizních pořadů!
Loučka, Olomoucký kraj

Krojová poradna

Přední znalkyně hanáckého oděvu – Jarmila Vítoslavská a Bronislava Millá – zasvětí návštěvníky do výroby, tajů a motivů hanáckého lidového kroje.
Příkazy, Olomoucký kraj

Krojová poradna

Přední znalkyně hanáckého oděvu – Jarmila Vítoslavská a Bronislava Millá – zasvětí návštěvníky do výroby, tajů a motivů hanáckého lidového kroje.
Příkazy, Olomoucký kraj

XV. setkání Hanáků v Hanáckém muzeu v přírodě

V září se koná již XV. setkání Hanáků. Tento putovní folklorní festival krojů, tanců, písní, tradic a řemesel regionu Haná se uskuteční v letošním roce premiérově v obci Příkazy.
Příkazy, Olomoucký kraj

Žně na Hané

Přijďte do Hanáckého muzea v přírodě zažít pravou atmosféru žní v prostředí starobylého areálu gruntu.
Příkazy, Olomoucký kraj

Koniny

Speciální program pro děti. Návrat do minulosti prostřednictvím dětských her našich prababiček a pradědečků.
Příkazy, Olomoucký kraj

Zranitelné stavební dědictví

Díky proměnám života zaniká tradiční architektura a s ní nejen její kulturní a historické hodnoty, ale také řada drobných detailů a technologických dovedností.
Příkazy, Olomoucký kraj

Farmářské a řemeslné trhy v Uničově

S radostí vás zveme na farmářské trhy.
Uničov, Olomoucký kraj

Morava – řeka nabízející pravou vodáckou romantiku

Řeka Morava odedávna tvoří hranice: nedaleko pramene krátký úsek historické zemské hranice Moravy a Čech. Na dolním toku zase státní hranici mezi ČR a Slovenskem i mezi Slovenskem a Rakouskem. Nejdůležitější řeka Moravy, která protéká jejím územím od severu na jih vytváří levý přítok Dunaje.
Litovel, Olomoucký kraj

Smírčí kříže na Litovelsku

Kamenné smírčí kříže patří k nejstarším památkám v kraji. Jsou připomínkou tragických událostí, které se staly v dávných časech. Na Litovelsku je najdeme v Bílé Lhotě, v Bílsku, Cholině, v Litovli, v Senici na Hané, Seničce a Vilémově.
Litovel, Olomoucký kraj

Městská památková zóna Litovel

Královské město Litovel založil v polovině 13. století český král Přemysl Otakar II. V jeho těsném sousedství stála již řadu let slovanská rybářská ves (dnešní tzv. Staré město), jejíž existenci umožňovala rozvětvená řeka Morava.
Litovel, Olomoucký kraj

Muzeum harmonik v Litovli

V Litovli, v bývalé Záložně objevíte unikátní sbírku harmonik pana Jiřího Sedláčka, který ji daroval roku 2021 městu. Celoživotní sbírka obdivovatele harmonik, která v Evropě nemá obdoby, čítá na 300 exponátů.
Litovel, Olomoucký kraj

Za svatými vodami do světa ticha

Tři místa s vodou, která podle pověstí uzdravovala lidi i zvířata. Najedete je na Litovelsku, v obcích Cholina, Litovel a Senice na Hané, místní část Cakov.
Litovel, Olomoucký kraj

Litovelská věž – nejvyšší věž na řece Moravě

O litovelské věži se říká, že je se svými 73 metry nejvyšší na Moravě. Samozřejmě se tím myslí na řece Moravě. Přímo pod radniční věží totiž protéká rameno Moravy, zvané Nečíz. Před radnicí se ještě na chvilku zvědavcům ukáže, pak tajně proteče pod náměstím, a k vidění je až v parku.
Litovel, Olomoucký kraj

Expozice Gustava Frištenského v Litovli

Tato stálá výstava Muzea Litovel se věnuje významnému litovelskému sportovci Gustavu Frištenskému. K vidění jsou zde těžké činky, zápasnické úbory, nesčetné medaile, poháry, ale i dobové fotografie či předměty denní potřeby.
Litovel, Olomoucký kraj

Muzeum Litovel

Řemesla našich předků ve stylizovaných dílnách – cukrářka, holička, řezník, sedlář, kovář, švec – tyto i mnohé další je možné vidět v první stálé expozici Muzea Litovel. Další dvě expozice najdete ve druhém patře budovy. Věnují se hracím strojkům, gramofonům a silákovi Gustavu Frištenskému.
Litovel, Olomoucký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

In Life centrum Litovel – půjčovna lodí, centrum aktivit a kemp

Centrum aktivit pro rodiče s dětmi nabízí půjčovnu lodí a koloběžek, aquazorbing, bumper ball nebo pumptrack. Najdete zde také kemp s veškerým vybavením a útulnou vodáckou hospůdku.
Litovel, Olomoucký kraj

Exkurze s ochutnávkou piva v Litovelském pivovaru

Přišel, viděl, Litovel! O dobrý zvuk litovelského piva se ve své době přičinil i slavný zápasník Frištenský, který měl za ženu dceru prvního sládka. V Minipivovaru Litovel můžete navštívit muzeum, přijít na prohlídku nebo si uvařit vlastní pivo. Otevřené je i návštěvnické centrum.
Litovel, Olomoucký kraj

Penzion Relax

Penzion Relax je ideální prostor pro odpočinek i zábavu a poznávání Hané, Litovelského pomoraví, Olomouce, Šternberka a Mohelnice.
Litovel, Olomoucký kraj

Automat na rajčata v Haňovicích

Zemědělské družstvo v Haňovicích na Hané provozuje pozoruhodný automat na cherry rajčata. Ta jsou pěstována bez pesticidů, a tím srovnatelná s BIO produkty, popřípadě s produkty pro dětskou výživu. Rajčátka se do automatu doplňují dvakrát denně.
Haňovice, Olomoucký kraj

Resort Sobáčov

Na cyklistické trase Litovel – Bouzov najdete známé výletní místo s rybníkem pro sportovní rybolov, plážovým volejbalem, rodinným penzionem, výletní restaurací, udírnou a kempem. Vítejte ve Sportovním areálu Sobáčov.
Mladeč, Olomoucký kraj

Dvůr Nové Zámky

Nabízíme celoroční ubytování v nově vybudovaných pokojích a apartmánech s kuchyňským koutem, vanou nebo sprchovým koutem a vlastním WC.
Mladeč, Olomoucký kraj

Stodola Nové Mlýny

Stodola Nové Mlýny – místo, které si zamilujete. Okouzlí vás pozitivní energií a klidem, který umocní záplava zeleně kolem. Ať už přijdete pěšky po některé turistické trase, po naučné stezce, přijedete po některé z cyklotras, nebo po vodácké trase po řece Moravě.
Bílá Lhota, Olomoucký kraj

Obecní vinice v Příkazech

Malá vinička za obecním úřadem v Příkazech slouží k pěstování révy vinné ku potěše místních obyvatel. Pozemek u obecního úřadu dřív sloužil jako zahrádka. Od roku 2017 zde roste dvě stě čtyřicet šest rostlinek původem ze Slovinska.
Příkazy, Olomoucký kraj