Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Romantická projížďka na lodi po Nečízu v Litovli
Příroda

Romantická projížďka na lodi po Nečízu v Litovli

Projížďka na loďce korytem řeky přímo pod náměstím nebo v úzké uličce lemované starými měšťanskými domy. Takový kousek italských Benátek bude v dohledné době nabízet i malé české městečko na Střední Moravě.
Městečko Litovel rozkládající se mezi Olomoucí a Mohelnicí by turistům v budoucnu rádo nabídlo jedinečné projížďky na loďce po říčce Nečíz, která protéká přímo pod hlavním náměstím Přemysla Otakara. Prvním krokem při uskutečnění tohoto plánu byla výstavba stavidla, jež má zabránit zanášení kanálu bahnem. Městem protéká celkem šest ramen řeky Moravy, a proto je zde přirovnání k italským Benátkám opravdu na místě.
 
Řeka se noří pod radniční věž, která je současně mostem a na povrch se opět dostává před radnicí, kde k vodě míří kamenné schody. Při revitalizaci náměstí Přemysla Otakara v roce 2014 byl odhalen kamenný most o délce osm a půl metru a šířce sedm metrů s dochovanou dlažbou, který se klene jedním obloukem přes Nečíz. Počátky mostu lze s největší pravděpodobností klást až k přelomu 14. a 15. století.
 
Celé zaklenování Nečízu pod náměstím v délce 140 metrů probíhalo postupně, a to přibližně před 300 lety. Staré historické klenby tyčící se nad korytem Nečízu budou v dohledné době opraveny. Náměstí Přemysla Otakara se původně z obou stran svažovalo ke středu, kudy volně protékal mlýnský náhon zvaný Nečíz. Jméno pochází od staroslovanského nečeti – téci. Až v minulém století se náměstí postupně vyrovnávalo, Nečíz byl zaklenut a dnes k němu zůstal jediný přístup před radnicí.
 
Roku 2005 odkryli archeologové v místech, kde byla řeka Morava překonávána pomocí brodu, staré sídliště městského rázu, jehož vznik se datuje do 12. století. Sídliště nacházející se na dávné obchodní cestěOlomouce do Prahy je v listině z roku 1287 uvedeno jako „antiqua civitas“ neboli Staré město. Roku 1253 byl tento kraj ohrožen při válce uherského krále BelyPřemyslem Otakarem II. Pravděpodobně tato neklidná doba přinutila krále Přemysla Otakara II., aby pověřil lokátora Heinricha Epicha úkolem přestěhovat „staré město“ na místo, kde bude lépe chráněno, tedy mezi sedm (dnes pouze šest) ramen řeky Moravy. Tento fakt stojí za pozdějším poetickém pojmenování „Hanácké Benátky“.
 
Na počátku 17. století vyženili Litovel Lichtenštejnové a v jejich rozsáhlém majetku začalo dříve důležité město ztrácet na svém významu. Úpadek dovršila později třicetiletá válka.
Když roku 1899 vyhrály obecní volby české strany, stala se Litovel významným centrem českého obchodu, průmyslu, školství a kultury. Připomínkou tohoto období je novorenesanční budova reálky, která se nachází ve Smetanových sadech na hrázi rybníka. Zpočátku ve městě převažovaly závody na zpracování zemědělských produktů – lihovary, cukrovary a sladovny. Po druhé světové válce bylo toto všechno nahrazeno strojírenským průmyslem. Dnes je Litovel známá výrobou papírenských strojů a gramofonů.
 
Kromě romantické projížďky městem po kanálu řeky Nečíz, mohou turisté navštívit muzeum ve Střelnici nebo lužní les, který se nachází v bezprostřední blízkosti města a je součástí CHKO Litovelské Pomoraví. Za návštěvu jistě také stojí nedaleké hrady Šternberk, Bouzov či krápníková jeskyně Mladič. 

Provozovatel

Nečíz v Litovli

Městský úřad Litovel
nám. Přemysla Otakara 778
784 01 Litovel
Tel.:
+420 585 153 111
Email:
sekretariat@mesto...
WWW:
www.litovel.eu
GPS:
49,701484 17,075242
 
Region:
Olomoucký kraj
Oblast:
Střední Morava
Město:
Litovel
Tipy na výlet:
Litovel a okolí
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Hanácké masopust Příkazy – ostatke na Hané

Tradiční vesnický masopustní průvod s předáním ostatkového práva.
Příkazy, Olomoucký kraj

Ostatkê na Hané

Masopustní veselí s předáním ostatkového práva.
Příkazy, Olomoucký kraj

Hanácké velikonoce

Tradiční velikonoční obyčeje a zvyky na Hané.
Příkazy, Olomoucký kraj

Národní muzeum v přírodě vás zve...

Hanácké muzeum v přírodě, Muzeum v přírodě Vysočina, Muzeum v přírodě Zubrnice a Valašské muzeum v přírodě představí prostřednictvím tradiční lidové kultury svůj jedinečný region.
Příkazy, Olomoucký kraj

Morava – řeka nabízející pravou vodáckou romantiku

Řeka Morava odedávna tvoří hranice: nedaleko pramene krátký úsek historické zemské hranice Moravy a Čech. Na dolním toku zase státní hranici mezi ČR a Slovenskem i mezi Slovenskem a Rakouskem. Nejdůležitější řeka Moravy, která protéká jejím územím od severu na jih vytváří levý přítok Dunaje.
Litovel, Olomoucký kraj

Smírčí kříže na Litovelsku

Kamenné smírčí kříže patří k nejstarším památkám v kraji. Jsou připomínkou tragických událostí, které se staly v dávných časech. Na Litovelsku je najdeme v Bílé Lhotě, v Bílsku, Cholině, v Litovli, v Senici na Hané, Seničce a Vilémově.
Litovel, Olomoucký kraj

Město Litovel

Královské město Litovel založil v polovině 13. století český král Přemysl Otakar II. V jeho těsném sousedství stála již řadu let slovanská rybářská ves (dnešní tzv. Staré město), jejíž existenci umožňovala rozvětvená řeka Morava.
Litovel, Olomoucký kraj

Muzeum harmonik v Litovli

V Litovli, v bývalé Záložně objevíte unikátní sbírku harmonik pana Jiřího Sedláčka, který ji daroval roku 2021 městu. Celoživotní sbírka obdivovatele harmonik, která v Evropě nemá obdoby, čítá na 300 exponátů.
Litovel, Olomoucký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Exkurze s ochutnávkou piva v Litovelském pivovaru

Přišel, viděl, Litovel! O dobrý zvuk litovelského piva se ve své době přičinil i slavný zápasník Frištenský, který měl za ženu dceru prvního sládka. V Minipivovaru Litovel můžete navštívit muzeum, přijít na prohlídku nebo si uvařit vlastní pivo. Otevřené je i návštěvnické centrum.
Litovel, Olomoucký kraj

Automat na rajčata v Haňovicích

Zemědělské družstvo v Haňovicích na Hané provozuje pozoruhodný automat na cherry rajčata. Ta jsou pěstována bez pesticidů, a tím srovnatelná s BIO produkty, popřípadě s produkty pro dětskou výživu. Rajčátka se do automatu doplňují dvakrát denně.
Haňovice, Olomoucký kraj

Resort Sobáčov

Na cyklistické trase Litovel – Bouzov najdete známé výletní místo s rybníkem pro sportovní rybolov, plážovým volejbalem, rodinným penzionem, výletní restaurací, udírnou a kempem. Vítejte ve Sportovním areálu Sobáčov.
Mladeč, Olomoucký kraj

Pivovar Jadrníček v Náměšti na Hané

Na původní tradici pivovarnictví v Náměšti na Hané navazuje malý pivovar, který se zaměřuje na nepasterizované a nefiltrované pivo vařené podle tradičních receptur.
Náměšť na Hané, Olomoucký kraj