Úvod > Co chcete dělat? > Čiperova vila ve Zlíně
Památky

Čiperova vila ve Zlíně

Samostatně stojící, patrová vila s valbovou střechou, vystavěná v roce 1939 podle projektu V. Karfíka. Areál, sestávající dále z křídla pro personál, zahradnického domku, terasy a zahrady, je situován ve svahu severovýchodně od města.
Dominik Čipera, starosta Zlína a pracovník Baťových závodů, si svou vilu nechal postavit v podobě tradičního anglického venkovského sídla. Architektem byl Vladimír Karfík. Stavba byla dokončena roku 1942 a byla nejrozsáhlejší a nejhonosnější obytnou vilou ve Zlíně.
 
Jedná se o dvoupodlažní budovu ze spárované cihly, plochu filigránsky člení bílé věnce a překlady. V interiéru zůstaly zachovány četné původní prvky, dodnes funkční. Prostor se odvíjí od ústřední haly s mramorovým obložením, z níž vede jednoramenné zalamované schodiště do patra. Z haly vlevo se jde do ředitelské pracovny s vestavěným dřevěným nábytkem. Součástí domu je i hospodářské zázemí v samostatném přízemním traktu, který vymezuje vstupní čestný dvůr. Nechybí ani domek zahradníka.
 
V současnosti v ní sídlí Dětské centrum Zlín, jež by se mělo do roku 2024 vystěhovat do nových, více vyhovujících prostor. Po rekonstrukci hlavní obytné části by vila mohla zčásti sloužit jako muzeum. Expozice by se týkala rodiny Čiperových a historie vily.

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Uno Zlín

Penzion Uno Zlín

Zlín, Zlínský kraj
Hotel Baltaci U Náhonu

Hotel Baltaci U Náhonu

Zlín, Zlínský kraj
Restaurace U dvou slunečnic

Restaurace U dvou slunečnic

Zlín, Zlínský kraj
Hotel Nejja

Hotel Nejja

Zlín, Zlínský kraj