Úvod > Co chcete dělat? > Bájný vrch Godula v Moravskoslezských Beskydech
Příroda

Bájný vrch Godula v Moravskoslezských Beskydech

Zalesněný vrch Godula (738 m) je dobře přístupný z Komorní Lhotky anebo z obce jménem Řeka. Právě tam také začíná Stezka pokladů Godula.
Hora Godula se tyčí na okraji hornatého pásu Moravskoslezských Beskyd do výše 737 metrů nad mořem. Pohodlně se dá její vrchol zdolat z několika stran. Až na vrchol vede žlutá značka z Komorní Lhoty, žlutá se zelenou provede turisty i z obce Řeka.

Kousek od náměstí v Řece najdete také naučnou stezku pokladů Godula. Začíná u hotelu Řeka, vede do sedla pod Godulu a končí na rozcestí Ropičník. Má sedm zastavení a všechna vyprávějí o pokladech. Ovšem nejde jen o poklad zlatý, jako byl údajně ten zbojníka Ondráše, ale i o poklady, které představuje přírodní bohatství nebo víra.

Nedaleko vrcholu hory stojí výletní restaurace Ondráš. Nabízí široký sortiment jídel včetně zvěřiny či domácí zabijačky.


Z historie hory:

V raných dobách našich dějin si Godulu vyhlédli staří Slované. Měli zde pohanské obětiště a také na ni chodili hodovat. Godule se někdy říká i jejím starým názvem: Hodovnice. Slovo „god“ znamenalo v praslovanštině jakékoli časové období. Později se tento význam zúžil na „rok“. Podle toho byly pojmenovány hody, snad že se konají jen jednou za rok. Proto se hora podle častých hodokvasů začala nazývat Godovnica.

V době tvrdé rekatolizace na ní stával jeden z takzvaných beskydských lesních kostelů. Tajně se v něm scházeli protestanté ke svým obřadům poté, co jim byl zabaven kostel v nedalekých Gutech. Na památku setkávání zde v roce 1931 vyrostl pomník evangelickému kazateli Jiřímu Třanovskému.
 

Pověsti z Goduly:

Podle pověsti sídlí v nitru Goduly král hadů Zlatohavec. Střeží poklady a svou zlatou korunku prý sundává z hlavy jen při koupeli v horském potoce. Jednou mu ji ze zvědavosti vzal mladý ovčák, ale se zlou se potázal. Hadi, ještěrky a mloci ho pronásledovali, až v zoufalství korunku odhodil a skácel se k zemi. Od té doby už raději nikdo Zlatohlavce nepokouší. Akde se Zlatohlavec vůbec vzal? To bylo z ačasů, kdy se ještě konaly zvířecí sněmy, shromáždili se na hoře Godule všichni plazi, aby si zvolili svého krále. V jeskyni mu pak připravili příbytek a mechové lůžko. Snesli mu tam zlato, drahokamy a králi hadů posadili na hlavu zlatou korunku. Podle ní krále pojmenovali Zlatohlavec.

Pokladů prý ale hora Godula ukrývá víc. Je zde uložen poklad moudré Černé kněžny paní Kateřiny, vdově po těšínském knížeti Václavovi. Jednat se má o stříbro i zlato. Poklad hlídá král všech hadů – Zlatohlávek. Klíče k tomu pokladu může získat jen potřebný a spravedlivý člověk, ale musí být srdnatý a nesmí se ničeho zaleknout

V hoře anebo jejím okolí má být ukryt i poklad zbojnické družiny vedené legendárním zbojníkem Ondrášem. Ti zde podle pověsti část svého lupu zakopali a dodnes prý leží v zemi a čeká na objevení.
 

Památníky na Godule:

Pod vrcholem je kamenný památník vzniku ČSR 1918.

Pod vrcholem se nachází památník vydání tolerančního patentu (13. října 1781). Památník je z roku 1931 a byl postaven na místě, kde se tajně scházeli evangelíci v době náboženského útisku.
Sportcentrum Smilovice s bowlingem a restaurací

Sportcentrum Smilovice s bowlingem a restaurací

Smilovice, Moravskoslezský kraj
Dřevěný kostelík v Gutech

Dřevěný kostelík v Gutech

Třinec, Moravskoslezský kraj
Beskydy na kole

Beskydy na kole

Hnojník, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Residence Ropička v Beskydech

Residence Ropička v Beskydech

Morávka, Moravskoslezský kraj
Chata Prašivá

Chata Prašivá

Vyšní Lhoty, Moravskoslezský kraj
Restaurace a minipivovar Kohutka ve Vyšních Lhotách

Restaurace a minipivovar Kohutka ve Vyšních Lhotách

Vyšní Lhoty, Moravskoslezský kraj
Rekreační středisko Paskov

Rekreační středisko Paskov

Morávka, Moravskoslezský kraj