ÚvodAktualityZměňte názor na hady: máme pro vás tipy na zimní hadí výlety
Zdroj foto: mapy.cz, autor Petr Chvojka
Příroda

Změňte názor na hady: máme pro vás tipy na zimní hadí výlety

Hadí reliéfy ve skalách, hadí vrchy, legendy o hadech… v české krajině se s hadí tématikou setkáváme jako turisté poměrně často. V mýtech a legendách je hadímu symbolu přisuzována primární síla aktu stvoření, bývá symbolem moudrosti, věčnosti, ale také smrti, požehnání duší předků a v křesťanství symbolizuje ďábla. V antice byla schopnost hada měnit kůži brána za symbol uzdravování a zmrtvýchvstání. Hadů se v přírodě nyní bát nemusíte, ukládají se totiž pod zem, kde mohou i zmrznout – nedýchají, srdce jim nebije, ale na jaře opět ožijí.

Hadí reliéfy u Želíz a Radouně

reliéf hadV krajině pískovcových skal nedaleko obce Želízy tesal v letech 1844–1845 nejrůznější sochy, reliéfy a ornamenty sochař Václav Levý. Patří k nim i reliéf hada lezoucího po skále. Skalní rytinu najdete na modré značce mezi Tupadly a osadou Malý Hubenov. Reliéf najdete snadno, pokud se vydáte po Okruhu Václava Levého mezi obcemi Želízy a Tupadly. Dalším hadím reliéfem v oblasti je had u Radouně a spolu s netopýrem jsou schovaní v bývalém lomu v pískovcových skalách nedaleko Štětí. Plastiky pochází z období kolem roku 1850, jestli je vytesal Václav Levý není známo.
 

Hadí královna v Jeseníkách

hadí královnaHadí královna představuje největší památný strom v Jeseníkách. Lípa velkolistá v Dolní Moravici na Bruntálsku je vysoká 24 metrů a obvod má úctyhodných 9 metrů. Její stáří se odhaduje na 400–500 let. K památné lípě se váže legenda o bílé Hadí královně. Ta vypráví, že kdysi k ní přišel chalupník, aby si nabral pár kamenů na opravu svého dvora. Když jeden z nich odvalil, objevil se pod ním bílý had se zlatou korunkou. Chalupník mu korunku vzal a odnesl si ji domů. V noci ale nemohl usnout, neustále slyšel syčení: „Vrátíššššš … vrátíššššš.“ Ráno zjistil, že mu uhynula všechna drůbež i jediná kravka, kterou měl. Popadl tedy korunku a utíkal s ní k lípě. Cestou se ale rozpoutala bouře, a když se vrátil domů, zjistil, že blesk mu zapálil chalupu, ta shořela a on přišel o všechno. Bílého hada od té doby sice nikdo neviděl, zato jméno majestátní lípě už zůstalo. Nedaleko lípy je také krásná studánka s pitnou vodou.
 

Smaragdové oči hadí panny v Brdech

Smaragdové jezírkoUprostřed Brdských lesů pod vrcholem Plešivce (654 m) se na dně bývalého kamenolomu nachází Smaragdové jezírko. Má omamně zelenou barvu, jako Hadí královna, která se zde podle legendy koupala. Tato rusovlasá panna třímající v ruce žezlo v podobě bronzového hada se také zjevovala jako bílý had se zlatou korunkou. Svoje útočiště měla v jeskyni pod Krkavčími skalami, kde se nacházel zlatý stůl. Turistům a trempům se prý zjevuje jako plačící mladá panna. Kdo by jí ale spatřil nebo jen uslyšel její pláč, stihlo by ho neštěstí. Ke Smaragdovému jezírku vede žlutě značená cesta od Lhoty nebo od Beštína.
 

Vyhlídka z Hadí hory

hadí horaZ Hadí hory je nádherný výhled na lázeňské údolí a na hřebeny hor nad Jáchymovem v horní části města. K Hadí hoře se dostanete po žluté, leží zhruba v půli značené turistické cesty mezi Jáchymovem a Božím Darem. Výlet bude snazší, pokud vyjdete z Božího Daru. Zajímavostí je šedé kamenné moře pod horou, které vzniklo rozpadem žíly křemenem bohatého granitového porfyru. Porfyr je žilná vyvřelá hornina, to znamená, že vzniká tuhnutím magmatu např. v puklinách a zlomech zemské kůry.
 
K hoře se váže několik pověstí o zakletém zámku, který svítívá v noci do tmy. Jiní lidé zase v okolí zámku slyšeli hudbu a zpěv. V okolí Hadí hory byla také několikrát spatřena bílá paní, která zde sušila prádlo. Vypráví se, že hora ukrývá zlatý poklad nebo sklepení zakletého zámku. Místní se Hadí hory vždy obávali, a i vrchností zde bylo zakázáno pást obecní dobytek a žádného usedlíka by nenapadlo na hoře přespat. Byl i uspořádán průvod, aby byli duchové zažehnáni, ale ti vystrašili lid tak, že se hora stala ještě obávanějším místem.
 

Hadí vrch v České Kanadě

hadí vrchPřírodní rezervace Hadí vrch je jediným nalezištěm drobného motýla pernatušky vřesovištní v České republice. Oblast bývalých balvanitých pastvin je významná výskytem také jalovce obecného. Dále zde najdete vřes obecný či borůvku černou. Přírodní rezervace Hadí vrch se nachází v prostoru ohraničeném silnicí spojující Novou Bystřici se Starým Městem pod Landštejnem a státní hranicí ČR s Rakouskem. Tato oblast byla vyhlášena přírodní rezervací v roce 1988, zaujímá rozlohu 13,36 ha a je v nadmořské výšce 607-647 m. V horní části vrcholu Výhon (647 m n. m.) se nachází několik nízkých mrazových srubů s deskovitou odlučností horniny, pod nimi pak balvanové moře. Mohou sem pouze pěší turisté, pro cyklisty je oblast uzavřena. Je možné, že Hadí vrch dostal svůj název od výskytu plazů, kteří se rádi vyhřívají v létě na kamenech. V České Kanadě se hojně vyskytuje zmije obecná, meze a okraje luk obývá vzácná užovka hladká.
 

Hadí královna z Ronova

Hrad RonovPodle pověsti žila v dávných časech pod hradem Ronovem u České Lípy Hadí královna se svou družinou. Jako všechny královny i ona nosila na hadí hlavě zlatou korunku. Doslechl se o tom rytíř z Ronova a chystal se korunku královně hadů ukrást. I když se mu podařilo šperk sebrat, na hrad jej nedonesl – rozzlobení hadi ho pronásledovali, a nakonec svůj lup upustil a spěchal se ukrýt do pevnosti… Hrad je opuštěný od roku 1608. Tím ale jeho pohnutá historie neskončila. Za třicetileté války se v něm schovali vesničané před Švédy. Ti si toho ale všimli a roku 1643 hrad připadli a vypálili.
 

Zlatohlavec z Goduly

hora GodulaNa hoře Godula u Komorní Lhotky ve Slezsku sídlí prý král hadů Zlatohlavec. Pověst praví, že: „Kdo toho krále hadího nerozhněvá, nemusí se ho báti. Kdo mu však ublíží, pykati toho bude hořce!“. Také Zlatohlavec nosí na hlavě korunku z ryzího zlata a v jistý čas slézá s Goduly dolů k potůčku, aby se vykoupal. Než vleze do potůčku, složí svou zlatou korunku na břehu. Godula leží jihovýchodně od obce Komorní Lhotka, jihozápadně od obce Smilovice a severozápadně od obce Řeka. Na vrchol vede žlutá značka z Komorní Lhotky anebo z druhé strany od obce Řeka, zde můžete následovat i naučnou stezku Pokladů Godula (začíná u hospůdky U Hafana).
Smaragdové jezírko v Brdech Příroda

Smaragdové jezírko v Brdech

Smaragdové jezírko se nachází v brdských lesích na severovýchodní straně vrchu Plešivec. Jezírko je pozůstatkem bývalého lomu. Své jméno získalo od nazelenalé barvy vody. Podle legendy se na dně ukrývá hadí žena se smaragdovýma očima, která po vynoření naříká.

Hrad Ronov u České Lípy Památky

Hrad Ronov u České Lípy

Hrad se nachází 11 km jihozápadně od České Lípy nedaleko obce Blíževedly, na vysokém homolovitém kopci u Stvolínek. V písemných pramenech je hrad poprvé připomínán k roku 1429. Dnes patrné části vystavěl po husitských válkách Vilém z Illburka. Od hradu je nádherný výhled.

Vyhlídka Hadí hora v Krušných horách Příroda

Vyhlídka Hadí hora v Krušných horách

Vyhlídka nedaleko Klínovce je pojmenovaná podle Hadí hory, na které se nachází. Z místa je pěkný pohled do krajiny.

Hadí královna – největší památný strom v Jeseníkách Památky

Hadí královna – největší památný strom v Jeseníkách

Stáří lípy velkolisté v Dolní Moravici na Bruntálsku se odhaduje na 400 – 500 let. Lípa je vysoká 24 metrů a obvod má úctyhodných 9 metrů. Stromu se říká Hadí královna.

Přírodní rezervace Hadí vrch v České Kanadě Příroda

Přírodní rezervace Hadí vrch v České Kanadě

Přírodní rezervace Hadí vrch je jediným nalezištěm drobného motýla pernatušky vřesovištní v České republice. Oblast bývalých balvanitých pastvin je významná výskytem také jalovce obecného. Dále zde najdete vřes obecný či borůvku černou.

Skalní reliéf Had u Želíz Příroda

Skalní reliéf Had u Želíz

Na Okruhu Václava Levého mezi obcemi Želízy a Tupadly se nachází i reliéf Had, zobrazující velkého plaza lezoucího po skále. Vede k němu modrá značka z Tupadel (Želíz) anebo žlutá ze Štětí.

Skalní reliéf Had a Netopýr u Radouně Příroda

Skalní reliéf Had a Netopýr u Radouně

Nedaleko obce Radouň u Štětí se nacházejí zajímavé skalní reliéfy Hada a Netopýra, ke kterým vás dovede modrá značka. Zároveň zde objevíte i Malou skalní bránu.

Bájný vrch Godula v Moravskoslezských Beskydech Příroda

Bájný vrch Godula v Moravskoslezských Beskydech

Zalesněný vrch Godula (738 m) je dobře přístupný z Komorní Lhotky anebo z obce jménem Řeka. Právě tam také začíná Stezka pokladů Godula.

Další aktuality

Kde můžete vidět magické, pohádkové i pamětní stoly a židle v krajině?

Kuriózní výtvory přírody i místa, kde jí více či méně pomohly lidské ruce, to jsou kamenné stoly, rozeseté po Čechách a Moravě. Některé jsou skryté v hlubokých lesích a vypadají, jako by je právě vynesli z doupat pohádkových loupežníků, jiné naopak uvidíte už zdálky. Kde je najdete? Poradí vám portál Kudy z nudy.
16. březen 2025 10:02
Příroda

Útěk z města: do Brd za dobrodružstvím do lesů

Brdy a Podbrdsko nejsou místa, kde stačí krátká zastávka a letmý pohled z okénka auta. Tahle oblast vás vtáhne svou rozmanitostí a než se nadějete, budete plánovat, jak dlouho se tu ještě můžete zdržet a kam se vydat dál. Bývalý vojenský prostor, kam se desítky let nesmělo, se proměnil v ráj pro milovníky přírody, pěší turistiky i cyklistiky. Vydejte se s Kudy z nudy objevovat krásy ryze českého vnitrozemského pohoří!
15. březen 2025 12:00
Příroda

7 věcí, které nevíte… o chráněných územích, národních parcích a novinkách v ochraně přírody

Divoká příroda a panenská území, domovy vzácných živočichů a rostlin, filmové kulisy i místa s řadou nej: to jsou chráněná území naší přírody, od rozsáhlých národních parků až po malé přírodní památky. Mají za sebou složité roky: zažily časy bez návštěvníků i období, kdy byly přehlcené lidmi, sucha, požáry, záplavy i rozšiřování invazivních druhů. Podívejte se s Kudy z nudy, co se změnilo a jaké proměny naši přírodu čekají v blízké budoucnosti?
15. březen 2025 8:15
Příroda

Konečně přichází pravé jaro – kdy nastane jarní rovnodennost?

Astronomicky první jarní den přijde ve čtvrtek 20. března 2025 přesně v 10:01 hodin. To bude onen okamžik, kdy Slunce vstoupí do znamení Berana. Zároveň bude tento den vycházet přesně na východě a zapadat přesně na západě. Den bude stejně dlouhý jako noc a zatímco na jižním pólu Slunce vyjde, na severním naopak ve stejném okamžiku zapadne… Zajímavostí je také to, že na stejný den připadá Světový den vrabců.
13. březen 2025 13:00
Příroda

Vstříc zatmění Měsíce – obloha letos nabídne polo i celkové zatmění

Letos se na noční obloze dočkámehned několika zatmění Měsíce – první z nich proběhne v pátek 14. března nad ránem, kdy bude možné z České republiky zahlédnout polostínové zatmění Měsíce, které je předehrou k úplnému (z České republiky už nepozorovatelného). Úplné zatmění Měsíce proběhne v neděli 7. září 2025 v brzkých večerních hodinách. Barvy Měsíce budou „hrát“ v teplých odstínech, tedy oranžové, cihlově červené nebo nahnědlé.
13. březen 2025 9:00
Příroda

Svátky jara se blíží! Jak a z čeho uplést pomlázku?

K oblíbeným svátkům jara se váže řada tradic, z nichž k těm nejrozšířenějším patří výroba pomlázky. Nejčastěji se k pletení používají vrbové proutky. Z jakého druhu vrby lze získat ty správné a čím se dají nahradit, pokud ve svém okolí žádnou vrbu nemáte? Máme pro vás několik tipů.
12. březen 2025 16:00
Příroda

20 tipů na místa, kde to voní medvědím česnekem

Také milujete tu nezaměnitelnou vůni česneku, která se na jaře line lužními lesy? Nejčastěji jej najdete právě ve vlhčích, spíše stinných místech kolem potoků a na úpatích svahů, kde vytváří typické a někdy velmi bohaté porosty. Trhat jej rozhodně nedoporučujeme (nakoupíte jej na farmářských trzích a sazenice v zahradnictvích). Navíc vedle medvědího česneku často roste i prudce jedovatá konvalinka, která vypadá úplně stejně. Pokud byste si přeci jen chtěli bylinku natrhat, počínejte si ohleduplně a sbírejte jej pouze tam, kde neroste v chráněných lokalitách. A kam se za česnekem vydat? To vám prozradíme v našich tipech.
12. březen 2025 10:00
Příroda

V anketě Rozhledna roku zvítězila Římská věž

Klub přátel rozhleden vyhlašuje každoročně anketu Rozhledna roku. V letošním ročníku zvítězila mezi novinkami ze světa rozhleden Římská věž v obci Tučín v Olomouckém kraji. Druhé místo patří rozhledně Doubí u obce Vážany ze Zlínského kraje a třetí příčku obsadila Vyhlídková věž Rudíkov na Vysočině.
11. březen 2025 8:00
Příroda