!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Změňte názor na hady: máme pro vás tipy na hadí výlety
Změňte názor na hady: máme pro vás tipy na hadí výlety
"> "> "> "> "> "> ">
Příroda

Změňte názor na hady: máme pro vás tipy na hadí výlety

  • Vydáno24. listopadu 2021
Hadí reliéfy ve skalách, hadí vrchy, legendy o hadech… v české krajině se s hadí tématikou setkáváme jako turisté poměrně často. V mýtech a legendách je hadímu symbolu přisuzována primární síla aktu stvoření, bývá symbolem moudrosti, věčnosti, ale také smrti, požehnání duší předků a v křesťanství symbolizuje ďábla. V antice byla schopnost hada měnit kůži brána za symbol uzdravování a zmrtvýchvstání. Hadů se v přírodě na podzim nemusíte bát, ukládá se totiž pod zem, kde může i zmrznout – nedýchá, srdce mu nebije, ale na jaře opět ožije.

Hadí reliéfy u Želíz a Radouně

Had ŽelízyV krajině pískovcových skal nedaleko obce Želízy tesal v letech 1844–1845 nejrůznější sochy, reliéfy a ornamenty sochař Václav Levý. Patří k nim i reliéf hada lezoucího po skále. Skalní rytinu najdete na modré značce mezi Tupadly a osadou Malý Hubenov.
 
Dalším hadím reliéfem v oblasti je had u Radouně a spolu s netopýrem jsou schovaní v bývalém lomu v pískovcových skalách nedaleko Štětí. Plastiky pochází z období kolem roku 1850, jestli je vytesal Václav Levý není známo.
 

Hadí královna v Jeseníkách

hadí královnaHadí královna představuje největší památný strom v Jeseníkách. Lípa velkolistá v Dolní Moravici na Bruntálsku je vysoká 24 metrů a obvod má úctyhodných 9 metrů. Její stáří se odhaduje na 400–500 let.
 
K památné lípě se váže legenda o bílé Hadí královně. Ta vypráví, že kdysi k ní přišel chalupník, aby si nabral pár kamenů na opravu svého dvora. Když jeden z nich odvalil, objevil se pod ním bílý had se zlatou korunkou. Chalupník mu korunku vzal a odnesl si ji domů. V noci ale nemohl usnout, neustále slyšel syčení: „Vrátíššššš … vrátíššššš.“ Ráno zjistil, že mu uhynula všechna drůbež i jediná kravka, kterou měl. Popadl tedy korunku a utíkal s ní k lípě. Cestou se ale rozpoutala bouře, a když se vrátil domů, zjistil, že blesk mu zapálil chalupu, ta shořela a on přišel o všechno. Bílého hada od té doby sice nikdo neviděl, zato jméno majestátní lípě už zůstalo. Nedaleko lípy je také krásná studánka s pitnou vodou.
 

Smaragdové oči hadí panny v Brdech

smaragdové jezírkoUprostřed Brdských lesů pod vrcholem Plešivce (654 m) se na dně bývalého kamenolomu nachází Smaragdové jezírko. Má omamně zelenou barvu, jako Hadí královna, která se zde podle legendy koupala. Tato rusovlasá panna třímající v ruce žezlo v podobě bronzového hada se také zjevovala jako bílý had se zlatou korunkou.
 
Svoje útočiště měla v jeskyni pod Krkavčími skalami, kde se nacházel zlatý stůl. Turistům a trempům se prý zjevuje jako plačící mladá panna. Kdo by jí ale spatřil nebo jen uslyšel její pláč, stihlo by ho neštěstí. Ke Smaragdovému jezírku vede žlutě značená cesta od Lhoty nebo od Beštína.
 

Vyhlídka z Hadí hory

hadí hora krušné horyZ Hadí hory je nádherný výhled na lázeňské údolí a na hřebeny hor nad Jáchymovem v horní části města. K Hadí hoře se dostanete po žluté, leží zhruba v půli značené turistické cesty mezi Jáchymovem a Božím Darem. Výlet bude snazší, pokud vyjdete z Božího Daru.
 
Zajímavostí je šedé kamenné moře pod horou, které vzniklo rozpadem žíly křemenem bohatého granitového porfyru. Porfyr je žilná vyvřelá hornina, to znamená, že vzniká tuhnutím magmatu např. v puklinách a zlomech zemské kůry.
 
K hoře se váže několik pověstí o zakletém zámku, který svítívá v noci do tmy. Jiní lidé zase v okolí zámku slyšeli hudbu a zpěv. V okolí Hadí hory byla také několikrát spatřena bílá paní, která zde sušila prádlo. Vypráví se, že hora ukrývá zlatý poklad nebo sklepení zakletého zámku. Místní se Hadí hory vždy obávali, a i vrchností zde bylo zakázáno pást obecní dobytek a žádného usedlíka by nenapadlo na hoře přespat. Byl i uspořádán průvod, aby byli duchové zažehnáni, ale ti vystrašili lid tak, že se hora stala ještě obávanějším místem.
 

Hadí vrch v České Kanadě

hadí vrchPřírodní rezervace Hadí vrch je jediným nalezištěm drobného motýla pernatušky vřesovištní v České republice. Oblast bývalých balvanitých pastvin je významná výskytem také jalovce obecného. Dále zde najdete vřes obecný či borůvku černou.
 
V horní části vrcholu Výhon (647 m n. m.) se nachází několik nízkých mrazových srubů s deskovitou odlučností horniny, pod nimi pak balvanové moře. Přírodní rezervace Hadí vrch je jediným nalezištěm drobného motýla pernatušky vřesovištní v České republice.
 

Hadí královna z Ronova

ronovPodle pověsti žila v dávných časech pod hradem Ronovem u České Lípy Hadí královna se svou družinou. Jako všechny královny i ona nosila na hadí hlavě zlatou korunku. Doslechl se o tom rytíř z Ronova a chystal se korunku královně hadů ukrást. I když se mu podařilo šperk sebrat, na hrad jej nedonesl – rozzlobení hadi ho pronásledovali, a nakonec svůj lup upustil a spěchal se ukrýt do hradu…
 
Hrad je opuštěný od roku 1608. Tím ale jeho pohnutá historie neskončila. Za třicetileté války se v něm schovali vesničané před Švédy. Ti si toho ale všimli a roku 1643 hrad připadli a vypálili.
 

Zlatohlavec z Goduly

GodulaNa hoře Godula u Komorní Lhoty ve Slezsku sídlí prý král hadů Zlatohlavec. Pověst praví, že: „Kdo toho krále hadího nerozhněvá, nemusí se ho báti. Kdo mu však ublíží, pykati toho bude hořce!“. Také Zlatohlavec nosí na hlavě korunku z ryzího zlata a v jistý čas slézá s Goduly dolů k potůčku, aby se vykoupal. Než vleze do potůčku, složí svou zlatou korunku na břehu.
Hrad Ronov u České Lípy

Hrad Ronov u České Lípy

Hrad se nachází 11 km jihozápadně od České Lípy nedaleko obce Blíževedly, na vysokém homolovitém kopci u Stvolínek. V písemných pramenech je hrad poprvé připomínán k roku 1429. Dnes patrné části vystavěl po husitských válkách Vilém z Illburka. Od hradu je nádherný výhled.

Vyhlídka Hadí hora v Krušných horách

Vyhlídka Hadí hora v Krušných horách

Vyhlídka nedaleko Klínovce je pojmenovaná podle Hadí hory, na které se nachází. Z místa je pěkný pohled do krajiny.

Smaragdové jezírko v Brdech

Smaragdové jezírko v Brdech

Smaragdové jezírko se nachází v brdských lesích na severovýchodní straně vrchu Plešivec. Jezírko je pozůstatkem bývalého lomu. Své jméno získalo od nazelenalé barvy vody. Podle legendy se na dně ukrývá hadí žena se smaragdovýma očima, která po vynoření naříká.

Skalní reliéf Had a Netopýr u Radouně

Skalní reliéf Had a Netopýr u Radouně

Nedaleko obce Radouň u Štětí se nacházejí zajímavé skalní reliéfy Hada a Netopýra, ke kterým vás dovede modrá značka. Zároveň zde objevíte i Malou skalní bránu.

Přírodní rezervace Hadí vrch v České Kanadě

Přírodní rezervace Hadí vrch v České Kanadě

Přírodní rezervace Hadí vrch je jediným nalezištěm drobného motýla pernatušky vřesovištní v České republice. Oblast bývalých balvanitých pastvin je významná výskytem také jalovce obecného. Dále zde najdete vřes obecný či borůvku černou.

Skalní reliéf Had u Želíz

Skalní reliéf Had u Želíz

Na Okruhu Václava Levého mezi obcemi Želízy a Tupadly se nachází i reliéf Had, zobrazující velkého plaza lezoucího po skále. Vede k němu modrá značka z Tupadel (Želíz) anebo žlutá ze Štětí.

Bájný vrch Godula v Moravskoslezských Beskydech

Bájný vrch Godula v Moravskoslezských Beskydech

Zalesněný vrch Godula (738 m) je dobře přístupný z Komorní Lhotky anebo z obce jménem Řeka. Právě tam také začíná Stezka pokladů Godula.

Hadí královna – největší památný strom v Jeseníkách

Hadí královna – největší památný strom v Jeseníkách

Stáří lípy velkolisté v Dolní Moravici na Bruntálsku se odhaduje na 400 – 500 let. Lípa je vysoká 24 metrů a obvod má úctyhodných 9 metrů. Stromu se říká Hadí královna.