Úvod > Co chcete dělat? > Martinské stěny na Kokořínsku
Příroda

Martinské stěny na Kokořínsku

Přírodní památka Martinské stěny leží nad Komářím dolem v CHKO Kokořínsko. Stěny tvoří pískovcová plošina a příkrá hrana skal. Na plošině je písčitá půda a rostoucí bor, kdežto na hraně skal je pouze zvětralý písek a solitérní borovice.
Výrazná skalní hrana nad Komářím dolem (asi 2 km západně obce Dřevčice) na Kokořínsku nese název Martinské stěny a od roku 2002 je chráněnou přírodní památkou. Cenná je specifická geomorfologie pískovcových stěn. Na úbočích skal se silně projevuje chemické a eolické zvětrávání v podobě voštin a říms.
 
Výrazná skupina skal spadá pod město Dubá, coby přírodní památka se rozkládá na ploše 3,18 ha a je položena v nadmořské výšce 390 – 420 m.n.m. Chráněné území bylo zřízeno k ochraně vzácného společenstva bezobratlých živočichů, obývajících pískovcové skály, porosty lišejníků a vřesoviště. Vyskytuje se zde například pavouk slíďák nebo sklípkánek hnědý.
 
K Martinským stěnám se dostanete po červené turistické značce, odbočkou z tzv. Husí cesty, která je částí velmi atraktivního okruhu pro horská kola. Jedete-li vlakem, pak je nejjednodušší vystoupit v Blíževedlech, vzdálených od Martinských stěn asi 5 km. Pěšky lze k Martinským stěnám dojít z obce Dolní Heřmánky, které jsou odtud asi 1 km ve směru na východ.

Ubytování a restaurace v okolí

BistroFalk

BistroFalk

Dubá, Liberecký kraj
Restaurace Pod Habsteinem

Restaurace Pod Habsteinem

Jestřebí, Liberecký kraj