Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Trať závodu Zbraslav - Jíloviště

Trať závodu Zbraslav - Jíloviště

Zážitky
Trať závodu vede z náměstí na Zbraslavi po silnici 2. třídy na Baně a do cíle na vrcholu kopce Cukrák v blízkosti obce Jíloviště. Závod do vrchu Zbraslav – Baně - Jíloviště se jel poprvé 25. 3. 1908. Dnes se slavná motoristická událost připomíná každoroční jízdou veteránů do vrchu.

Závod do vrchu Zbraslav – Jíloviště se jel poprvé 25. 3. 1908. Uspořádal ho při příležitosti IV. Mezinárodního automobilního salonu Český klub motocyklistů a Český klub automobilistů, zúčastnilo se ho 17 motocyklů a 16 automobilů. Spolu s propagační jízdou Prahou, na kterou se závodníci vydali po skončení závodu, vzbudila akce  velkou pozornost. Pořadatelé závodu tehdy netušili, že Zbraslav – Jíloviště se stane významným mezinárodním závodem a jeho tradice bude stále udržována až do dnešních dnů. Ve stopách slavného závodu mezi pražskou Zbraslaví a Jílovištěm se každoročně na začátku září jezdí veteránský závod, který se koná formou jízdy pravidelnosti do vrchu.

Trať závodu vede z náměstí na Zbraslavi po silnici 2. třídy na Baně a do cíle na vrcholu kopce Cukrák v blízkosti obce Jíloviště. Délka trati měří cca 4000 metrů s převýšením 163 metrů. Průměrné stoupání dosahuje 3,6 %, maximální stoupání čeká jezdce krátce po startu, v kopci nazývaném Špejchar (9 %).

V prvním ročníku uspěly domácí motocykly Laurin a Klement a Walter, v závodních vozech zvítězil Carl Jörns na osmilitrovém voze Opel - Beyschlag. Dnešní jízda mezi Zbraslaví a Jílovištěm je vzpomínkou na legendární českou závodnici Elišku Junkovou, původním jménem Alžbětu Pospíšilovou. Na svou dobu nesmírně pokroková žena závodila s vozy Bugatti a ve 20. letech minulého století byla nejrychlejší ženou planety, která se jako jediná dokázala při závodech Grand Prix vyrovnat mužům. Historický úspěch si Junková připsala i v závodě Zbraslav – Jíloviště, který roku 1926 absolutně vyhrála.

Projížďka či procházka po trati slavného závodu

Trať závodu si můžete projet autem nebo na motorce i dnes. Pěšky se lze vypravit z autobusové stanice Baně (bus č. 318 ze Smíchovského nádraží) po červené značce až do Jíloviště. Pěkná procházka lesnatým terénem s výhledem na Vrané nad Vltavou měří 4,5 km a lze ji ukončit buď v Jílovišti nebo na stanici autobusu Cukrák (bus. č. 317, 318, 321).

Sportově založení cyklisté mohou celou původní trať projet na svém stroji ze Zbraslavi na Baně a dále po modré cykloznačce až k Cukráku. Odtud lez pokračovat po žluté červenou cyklostezku vedoucí do Lipenců a dále zpět do Zbraslavi.

Celý popis
Naposledy změněno: 21. 2. 2019
12.1.
4.8.
Filmy Oldřicha Lipského

Filmy Oldřicha Lipského

Praha, Praha
11.10.
28.2.
Lázně na lodi v Praze

Lázně na lodi v Praze

Praha 2, Praha
30.9.
30.4.
Bruslení na zimním stadionu Kobra

Bruslení na zimním stadionu Kobra

Praha 4, Praha

Ubytování a restaurace v okolí