Úvod > Aktivity & akce > Akce > Prohlídky památníku Tomáše Bati ve Zlíně

Prohlídky památníku Tomáše Bati ve Zlíně

Kdy 1. únor 2019 - 30. duben 2019 Výstavy
Po dlouhých 85 letech a nákladné rekonstrukci se skleněný krystal připravuje na návrat ke svému původnímu účelu. Pro veřejnost je památník otevřen od února. Každou středu a sobotu sem můžete zavítat na prohlídku.
Památník Tomáše Bati je architektonickou ikonou, která svým významem výrazně překračuje hranice České republiky. Byl vytvořen ve zcela ojedinělých historických souvislostech prudkého rozvoje moderního Zlína jako výrobně-sociálně-kulturně-civilizačního fenoménu. Památník pomyslně završil urbanistickou strukturu města budovanou Tomášem Baťou a F. L. Gahurou od poloviny 20. let. Památník však vznikl jako záznam události do značné míry protikladné ke zlínské dynamice: náhlé úmrtí Tomáše Bati při letecké havárii znamenalo okamžik zastavení a silné emoce, kterou František Lýdie Gahura promítl do konceptu této mimořádné stavby. Ta je současně manifestem moderní architektury i rozpracováním nadčasových kompozičních vztahů architektury klasické.

Architektonickou ikonou je památník i přes to, že je dnes znám především z dobových fotografií, neboť přestavba z 50. let zcela popřela principy, z nichž Gahurova krystalická architektura vyrostla. Na památník se při úvahách o jeho obnově nahlíželo v souvislostech evropských a celosvětových, podobně jako na brněnskou vilu Tugendhat, pražskou vilu Müller nebo některé mimořádné sakrální objekty. Jde o stavby, jejichž poselstvím a smyslem další existence je jedinečné ustrojení prostoru, které si zaslouží pietní očištění a předvedení.

Bezbariérový přístup do budovy památníku je možný. Prohlídky začínají každou celou hodinu. Mimo provozní dobu dle předchozí domluvy.

Středa:
10-12h/13-17h
Sobota: 14-18h
Celý popis
Naposledy změněno: 12. 2. 2019
17.1.
17.3.
Obrazy Slavoje Kovaříka na zlínském zámku

Obrazy Slavoje Kovaříka na zlínském zámku

Zlín, Východní Morava
1.12.
28.2.
Největší výstava RC modelů na Zlínském zámku

Největší výstava RC modelů na Zlínském zámku

Zlín, Východní Morava
16.1.
24.3.
Výstava Petra Rónaie

Výstava Petra Rónaie

Zlín, Východní Morava

Ubytování a restaurace v okolí