Úvod > Aktivity & akce > Akce > Prohlídky památníku Tomáše Bati ve Zlíně

Prohlídky památníku Tomáše Bati ve Zlíně

Kdy 1. únor 2019 - 20. únor 2019 Výstavy
Po dlouhých 85 letech a nákladné rekonstrukci se skleněný krystal připravuje na návrat ke svému původnímu účelu. Pro veřejnost je památník otevřen od února. Každou středu a sobotu sem můžete zavítat na prohlídku. Památník je od 21.2.2019 uzavřen. Znovu otevřen bude v květnu 2019.
Památník Tomáše Bati je architektonickou ikonou, která svým významem výrazně překračuje hranice České republiky. Byl vytvořen ve zcela ojedinělých historických souvislostech prudkého rozvoje moderního Zlína jako výrobně-sociálně-kulturně-civilizačního fenoménu. Památník pomyslně završil urbanistickou strukturu města budovanou Tomášem Baťou a F. L. Gahurou od poloviny 20. let. Památník však vznikl jako záznam události do značné míry protikladné ke zlínské dynamice: náhlé úmrtí Tomáše Bati při letecké havárii znamenalo okamžik zastavení a silné emoce, kterou František Lýdie Gahura promítl do konceptu této mimořádné stavby. Ta je současně manifestem moderní architektury i rozpracováním nadčasových kompozičních vztahů architektury klasické.

Architektonickou ikonou je památník i přes to, že je dnes znám především z dobových fotografií, neboť přestavba z 50. let zcela popřela principy, z nichž Gahurova krystalická architektura vyrostla. Na památník se při úvahách o jeho obnově nahlíželo v souvislostech evropských a celosvětových, podobně jako na brněnskou vilu Tugendhat, pražskou vilu Müller nebo některé mimořádné sakrální objekty. Jde o stavby, jejichž poselstvím a smyslem další existence je jedinečné ustrojení prostoru, které si zaslouží pietní očištění a předvedení.

Bezbariérový přístup do budovy památníku je možný. Prohlídky začínají každou celou hodinu. Mimo provozní dobu dle předchozí domluvy.

Středa:
10-12h/13-17h
Sobota: 14-18h
Celý popis
Naposledy změněno: 26. 2. 2019
7.3.
16.6.
Škola vaření v Bistrotéce Valachy

Škola vaření v Bistrotéce Valachy

Zlín, Východní Morava
20.3.
19.5.
ETA - umění a spotřebiče

ETA - umění a spotřebiče

Zlín, Východní Morava
20.2.
5.5.
Miloš Jiránek (1875–1911)

Miloš Jiránek (1875–1911)

Zlín, Východní Morava
18.1.
5.5.
Miroslav Zikmund 100 let - výstava ve Zlíně

Miroslav Zikmund 100 let - výstava ve Zlíně

Zlín, Východní Morava

Ubytování a restaurace v okolí