Úvod > Aktivity & akce > Akce > iXS European Downhill Cup na šumavském Špičáku

iXS European Downhill Cup na šumavském Špičáku

Kdy 20. červenec 2018 - 22. červenec 2018 Sportovní akce
Čtvrtý závod letošní pětidílné evropské série sjezdu horských kol – iXS Downhill Cup, přivítá o tomto víkendu největší sportovní areál západočeské Šumavy Ski& Bike Špičák.
Pořadatelé očekávají, že od pátku 20. do neděle 22. července se na zdejší nejtěžší, 1750 metrů dlouhé, trati Struggle představí v sedmi kategoriích okolo tří set cyklistických sjezdařů.
 
V elitní mužské kategorii se na Špičáku představí všichni tři nejlepší v průběžném pořadí EDC. Seriál po dvou podnicích ve Slovinsku (Maribor a Kranjska Gora) a italském Abetone vede Joshua Barth (Německo) před Novozélanďanem Brynem Dickersonem a Slovincem Lukou Bergincem. Přihlášen už je i loňský vítěz ze Špičáku Slovák Rastislav Baranek (průběžně devátý).
 
Také Češi figurují v průběžném pořadí EDC hodně vysoko, Stanislav Sehnal je zatím pátý a Ondřej Štěpánek sedmý. Ve dvacítce nejlepších je ještě celkově třináctý Antonín Král. V prvních třech závodech dosáhl na nejlepší umístění v Krajnske Gore Sehnal, kde byl pátý.
 
První dva jmenovaní čeští jezdci se před víkendovou akcí shodují, že na Špičáku jim to sice moc nejde, ale zkusí se s tím letos znovu porvat, aby byli v pořadí co nejvýše.
 
V elitní ženské kategorii diváci uvidí nejlepší Češku posledních let v tomto sportu Janu Bártovou (zatím je celkově v EDC sedmá, v druhém závodě letošní série v Krajnske Gore si dojela pro bronz). Na startu budou opět i všechny tři nejlepší ženy průběžného pořadí EDC – Slovinka Monika Hrastniková (1.), Němka Nina Hoffmannová (2.) a její krajanka Sandra Rübesamová (3.). Mimo dvě elitní kategorie se ještě závodí v U17, U19 (muži i ženy) a Masters (muži ročník 1988 a starší).  
 
Téměř dvoukilometrová trať Struggle s převýšením 320 metrů zůstala po loňské komplexní rekonstrukci v nezměněné podobě. V horní pasáži nabízí atraktivní skoky, kde se bikeři ocitnou až tři metry vysoko a doskočí do vzdálenosti zhruba 10 metrů. Pořadatelé je umístili na otevřenou sjezdovku kousek od horní stanice lanovky. Další divácký vděčný skok pak čeká před cílem (jen pro zajímavost a vzpomínku na loňský ročník - loni se po doskoku z něho zranil, naštěstí ne vážně, vítěz Baranek). 
 
Špičácký závod, zařazený v nejvyšší kategorii mezinárodní cyklistické federace UCI – C1, představuje v tuzemsku nejprestižnější přehlídku evropského i světového downhillu. Žádný takto obsazený podnik ve sjezdu horských kol se v ČR nejezdí. Na odměnách se letos celkem vyplatí téměř 6 000 eur. Na „prize money“ dosáhne 8 nejlepších v obou elitních kategoriích (vítězný muž i žena získají každý 600 eur). V ostatních kategoriích se pak odměna vyplácí 3 nejlepším.  
 
Pořadatelé ze Ski&Bike Špičák opět zachovají každoroční tradici a nebudou vybírat divácké vstupné. Záznam z finálových jízd zase vysílá veřejnoprávní televizní stanice ČT Sport. Celá série iXS European Downhill Cupu následně vyvrcholí finálovým závodem na přelomu srpna a září v rakouském Brandnertalu. Pak už se jede MS.
 
Provoz celého areálu Ski&Bike Špičák zůstává během akce pro veřejnost neomezen! K dispozici jsou ostatní tratě bikeparku, nezávodící bikeři i jiní cyklisté a diváci mohou využívat lanovku na vrchol Špičáku. Otevřená je i rozhledna.
 
Program  iXS European Downhill Cupu 2018 ve Ski & Bike Špičák.
  • Pátek 20.7. 2018: 12:00-18:00 trénink
  • Sobota 21.7. 2018: 9:00-14:00 trénink, 14:30 start kvalifikace
  • Neděle 22.7. 2018: 8:00-12:00 trénink, 12:30 start finálových jízd
  • Vyhlášení výsledků po skončení závodu.
Celý popis
Naposledy změněno: 20. 7. 2018

Ubytování a restaurace v okolí