Úvod > Aktivity & akce > Akce > Žebrák - po stopách krále Václava IV. - přednáška Nové Čechy, hrad Lauf a narození dědice trůnu Václ

Žebrák - po stopách krále Václava IV. - přednáška Nové Čechy, hrad Lauf a narození dědice trůnu Václava IV.

Kdy 28. únor 2016 100. výročí vzniku ČSR
Přednáška RNDr. Mgr. Hany Blochové, doplněná promítáním a ukázkami hudby. Korunovací Karla IV. římským králem se českému vladaři otevřela cesta do říše římské a sňatkem s druhou manželkou Annou Falckou získal i silného říšského spojence falckraběte rýnského. Kulturní klub Žebrák (divadelní sál),
Místo konání: Kulturní klub Žebrák (divadelní sál), Sokolská 55, Žebrák.

Korunovací Karla IV. římským králem se českému vladaři otevřela cesta do říše římské a sňatkem s druhou manželkou Annou Falckou získal i silného říšského spojence falckraběte rýnského. Pozvolna se zrodila nová koncepce jeho vlády v říši s plánovaným centrem v zemích koruny české, k nimž nově přičlenil i část Falce, kterou nazval Nové Čechy. Ve městě Lauf am Pegnitz nechal vystavět hrad Wenzelsburg, kde poté pobýval i se třetí manželkou Annou Svídnickou, které se v Norimberku narodil tolik očekávaný dědic trůnu Václav IV. Jedním z témat přednášky bude i popis nejvzácnější části hradu je tzv. znaková galerie s erby všech významných šlechtických rodů, jejichž zástupci se zřejmě účastnili křtin Václava IV., od jehož narození letos v únoru uplyne 655 let. Karel IV. se dočkal dědice až po své čtyřicítce a možná proto zahrnoval Václava přehnanou přízní. Maličký Václav byl již jako dvouletý hošík (15.6.1363) korunován na českého krále a díky otcově vlivu, diplomacii a penězům jako patnáctiletý zvolen i římským králem.

Hrad Žebrák byl od poloviny 13. století využíván šlechtou i českými králi. Po požáru roku 1395 jej nechal Václav IV. přestavět. Současně založil výše na skalním hřbetu nový hrad Točník. Václav IV. tak vytvořil jedinečné české souhradí.

Zřícenina hradu Žebrák je přístupná v letní turistické sezóně od dubna do září. Z města Žebrák sem vede modrá turistická značka.
 
Celý popis
Naposledy změněno: 23. 1. 2016
31.12.
1.1.
Silvestr na zámku Zbiroh

Silvestr na zámku Zbiroh

Zbiroh, Plzeňsko a Český les
15.12.
Vánoční jarmark  a koncert na zámku Zbiroh

Vánoční jarmark a koncert na zámku Zbiroh

Zbiroh, Plzeňsko a Český les
1.11.
31.3.
Zimní prohlídky na Křivoklátě

Zimní prohlídky na Křivoklátě

Křivoklát, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurant Genius Loci v Žebráku

Restaurant Genius Loci v Žebráku

Žebrák, Střední Čechy
Pension Villa Hořovice

Pension Villa Hořovice

Hořovice, Střední Čechy
Hotel a restaurace U Parku v Hořovicích

Hotel a restaurace U Parku v Hořovicích

Hořovice, Střední Čechy