Úvod > Kalendář akcí > Zvuky, kódy, obrazy - Zvukový experiment ve vizuálním umění
Zvuky, kódy, obrazy - Zvukový experiment ve vizuálním umění
">
5.6.
13.10.
+ Přidat foto

Zvuky, kódy, obrazy - Zvukový experiment ve vizuálním umění

Kdy 5. červen 2019 - 13. říjen 2019 Výstavy
Výstavní projekt představí specifický průřez dějinami zobrazování zvuku jako abstraktního fenoménu od doby avantgardy po současnost.
Hlavní osou jeho koncepce je zmapování nejvýznamnějších směrů zvukového experimentu na poli vizuálního umění, a to jak obrazů a grafických partitur, tak zvukových instalací, akustických objektů, filmů či multimediálních projekcí.

Na výběru z historického materiálu ukáže, jak zvuk nabývá barvu a tvar, stává se objektem nebo architekturou, a jaké psychologické, ale také fyzikální nebo matematické předpoklady předurčují jeho vizuální podobu.

Výstava zároveň představí díla umělců, kteří v lokálním či mezinárodním kontextu posunuli uvažování o experimentu v umění. Ukáže širokou škálu přístupů k uměleckému experimentu napříč historickými směry 20. a 21. století: od racionalistického „vědeckého“ pojetí přes modernistické hledání možností aplikace vědeckých metod, prudký rozvoj technologií a konceptuální tendence až po aktuální umělecké metody reflektující působení lidského druhu na naší planetě.

Mezi nejvýznamnější z umělců, jejichž díla se na výstavě objeví, budou patřit například František Kupka, členové Bauhausu, John Cage, Joe Jones, Milan Knížák a další představitelé hnutí Fluxus, Woody a Steina Vasulkovi; dále zde bude k vidění výběr z autorů grafických partitur a také současní tvůrci zvukových instalací nebo umělci zabývající se akustickou ekologií.

Doprovodný program
Doprovodný program SONIC CIRCUITS rozšiřuje výstavu o sérii představení a akcí, které se konají buď v přednáškovém sále expozice v Domě U Kamenného zvonu, v baletním sále paláce Colloredo-Mansfeld nebo ve veřejném prostoru. Program začal s předstihem již 26. března koncertem britského hudebníka a zvukového umělce Leeho Pattersona a ukončen bude audiovizuální performancí Christiny Della Giustina. Jednotlivé večery nabízejí návštěvníkům jedinečnou možnost seznámit se s mnohotvárnou tvorbou českých i zahraničních autorů. Někteří pracují se zvukem v rozměru výtvarného umění, jiní zvuk tématizují v časoprostorových, matematických, performativních nebo společenských kontextech. Série SONIC CIRCUITS je sonda do aktuální situace českého zvukového umění, ale i šance nahlédnout do mezinárodní scény zvukového a audiovizuálního umění.
 
17. 9. 2019, 19.00
Luboš Fidler / Veronika Svobodová
Luboš Fidler patří mezi významné postavy české alternativní hudby a zvukového i výtvarného umění.
Veronika Svobodová ve své tvorbě propojuje prostor, čas a situaci. Důležitý není jen zvuk samotný, ale i způsob, jakým na scéně vzniká. Často se jedná o přímou reakci na konkrétní místa v krajině nebo v architektuře.
Koná se v Domě U Kamenného zvonu.
 
10. 9. 2019, 18.00
Komentovaná prohlídka výstavy s kurátorkou Jitkou Hlaváčkovou.
 
1. 10. 2019
K nejistým obzorům – akustická ekologie: krajina, kolaps a umění
Panelová diskuze a prezentace, program bude upřesněn na webu.
 
8. 10. 2019, 19.00
Aki Onda: Cassette Memories
Site-specific performance s audiokazetami a terénními nahrávkami.
 
13. 10. 2019, 19.00
Christina Della Giustina: you are variations, version 08
Smrk a buk v Krušných horách
Hudební a vizuální performance Christiny Della Giustiny realizovaná společně se studenty dvou českých uměleckých škol. Prezentované skladby interpretují biologické údaje mapující 24hodinový cyklus života smrku a 24hodinový cyklus života buku ze dne 11. května 2017. (2 × 24 minut)
Koná se v Domě U Kamenného zvonu.
Celý popis
Naposledy změněno: 7. 8. 2019

Ubytování a restaurace v okolí