Úvod > Kalendář akcí > Zážitková noc na Svaté Hoře
Noční prohlídka ambitu, krápníková kaple při svíčkách, vyhlídky, o jakých se vám nesnilo, večeře s živou hudbou v barokní jídelně a mnoho dalšího. A samozřejmě také jedno překvapení.
Přespat na Svaté Hoře?
Tradice poutí na Svatou Horu zahrnovala cestu pěšky na dlouhé vzdálenosti a proto často i nutnost přenocování v prostorách, které příbramané příchozím poutníkům nabízeli: ve volných pokojích vdovských bytů, ale často též jen na seně na půdách a podobně. V hlubší historii bylo též běžné přespávání poutníků přímo v ambitech poutního místa s výhledem na vyobrazení vybraných zázraků, které se na přímluvu Panny Marie udály a dějí dodnes. Ostatně někteří umělci, kteří v posledních desetiletích pracovali pro svatohorskou baziliku, by mohli jistě vyprávět, v jakých složitých situacích cítili jasnou ochrannou ruku svatohorské Matičky…

Ubytování skromné, zážitky nevšední
Suma sumárum, honosné ubytování nebylo nikdy hlavním cílem svatohorských poutníků. A tak i po zřízení Exercičního domu, který dodnes slouží jako přístřeší pro příchozí i jako místo konání vícedenních duchovních cvičení, nebyl kladen důraz na honosné zařízení: v prostotě pouhého přespání mnohem lépe vynikne krása, kterou pro povznesení ducha od všednodenní obyčejnosti výše vytvořili naši předkové a my máme možnost nechat se jí obohatit a snad k ní občas i něco nového přidat.

Místo plné zázraků
Bez stovek svědectví o pomoci v nejrůznějších situacích by Svatá Hora nebyla tím, čím dnes je. Svědčí o tom i mnohé v ambitu vyobrazené milosti, k nimž si poslechnete zajímavý komentář. Prohlídku jiných veřejnosti obvykle skrytých prostor pak zase budete moci absolvovat za svitu svící...

Biskupský pokoj
Označení této místnosti vychází z jejího současného využití – prostor se stropní štukovou výzdobou, historickým vybavením a intarzovanou podlahou je využíván jako reprezentativní přijímací místnost pro vzácné návštěvy. A tou jste dnes právě vy. Biskupský pokoj a sklenička svatohorského vína se tak stanou milým bodem krátké prohlídky areálu, jejímž prostřednictvím bychom vás rádi seznámili s prostory svatohorského poutního areálu, které si můžete po skončení zážitkového programu sami dle libosti prohlédnout.

Barokní jídelna naživo
Každodenní péče o stovky poutníků, vyučování a další činnosti si vyžadovaly solidní základnu. A protože jen kulturní prostředí plodí kulturní život, umění a krása měly místo nejen v chrámu, ale též v každodenním životě bratří Tovaryšstva Ježíšova. Vaše večeře v krásném prostoru barokní jídelny s živou hudbou bude ozvěnou těchto tradic.

Od sklepa až po střechu
Klášterní sklepy i výhledy do okolí z půd nad svatohorskou bazilikou, to vše je pro vás připraveno, samozřejmě se zajímavým programem. Budete to vy, kdo si vyrobíte památku na svůj svatohorský pobyt. Budete moci vystoupat až do podkroví k pedálovým strojům svatohorských varhan či zažít výhledy do okolí, které se naskýtají z nejvyšších pater tohoto svatostánku. Nezatajíme vám ale ani tiché útroby barokní rezidence, kde na vás bude čekat nejedno nemalé překvapení...

Překvapení, překvapení... Jaká?
Samozřejmě, že vám je nemůžeme prozradit, pak by to nebyla překvapení... Chystáme pro vás ostatně mnohem více, než je popsáno na uplynulých řádcích. A těšíme se na vás!
5.12.
16.12.
Vánoce v hornickém domku 2022

Vánoce v hornickém domku 2022

Příbram, Středočeský kraj
23.10.
Běh pro republiku

Běh pro republiku

Příbram, Středočeský kraj
29.10.
Rožmitál plný strašidel

Rožmitál plný strašidel

Rožmitál pod Třemšínem, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Šatlava Příbram

Restaurace Šatlava Příbram

Příbram, Středočeský kraj
Cukrárna Upekla

Cukrárna Upekla

Příbram, Středočeský kraj
Hotel Belvedere Příbram

Hotel Belvedere Příbram

Příbram, Středočeský kraj