Úvod > Kalendář akcí > Výstava Vladimír Kopecký – Gloria v Museum Kampa
Výstava Vladimír Kopecký - Gloria v Museum Kampa
">
26.11.
27.2.
Přidat foto
Výstavy

Výstava Vladimír Kopecký – Gloria v Museum Kampa

Výstava Vladimír Kopecký – Gloria představuje dílo malíře, sochaře a sklářského výtvarníka u příležitosti autorových 90. narozenin.
Významný sklář a malíř Vladimír Kopecký začal svoji uměleckou dráhu v padesátých letech 20. století, kdy se podílel na fenomenálním úspěchu československého pavilonu na EXPO ’58 v Bruselu; v dalších letech vytvořil řadu realizací i samostatných uměleckých děl, zastoupen je v prestižních domácích i zahraničních veřejných i soukromých sbírkách.

Tvorba Vladimíra Kopeckého zahrnuje celou řadu přístupů, jak v materiálové, tak v obsahové a formální rovině. Autora můžeme zařadit jak ke gestické malbě, tak i geometrické abstrakci, nedílně se ovšem řadí také mezi umělecké skláře a to všechno v jednom momentu současně, jako by byl stále rozkročen mezi řádem a chaosem. Nepopírá se to, naopak, podtrhuje, jedna složka umocňuje druhou, nebo spíše, jeden přístup v podobě akce a reakce vyvolává ten opačný. Právě na tomto širokém rozpětí a v neuvěřitelné výtvarné invenci tkví obrovská Kopeckého síla.

Obraz Gloria završuje Kopeckého práce z posledních dvou let: především cyklus téměř minimalistických obrazů s centrálním motivem jednoduchého geometrického útvaru, trojúhelníku nebo obdélníku, jejichž tvar se opticky proměňuje v závislosti na zvolené barevné kombinaci; Kopeckého malířský projev je v tomto cyklu střízlivý, naplno nechává vyniknout samotný motiv. Do některých těchto obrazů s geometrickým útvarem či útvary vstupuje gestickou malbou, která racionálně budovaný prostor najednou radikálně promění. Kopecký zároveň pracuje s barevnými kontrasty – uhlová „monochromatická“ kresba na výrazně barevném pozadí. Kolekce je doplněna sérií váz a skleněných objektů, které převádějí Kopeckého malířský rukopis do prostoru.

Práce Vladimíra Kopeckého jsou ve sbírkách Musea Kampa zastoupena díly z různých médií (kresby, obrazy, sklo) i z různých dob vzniku – a snažíme se doplnit tuto řadu i o velmi aktuální díla. Dílo bylo zakoupeno za podpory Ministerstva kultury České republiky.
 

Vladimír Kopecký

(*1931, Svojanov)
malíř, sklářský výtvarník, pedagog
studia: Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská, Kamenický Šenov; Odborné učiliště sklářské, Nový Bor; Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze.

Tvorba Vladimíra Kopeckého zahrnuje obrovské spektrum přístupů. Najdeme u něj inspiraci jak v abstraktním expresionismu 50. let, v geometrické abstrakci. I když by to na první pohled mohlo vypadat jako něco nesourodého, co spolu navzájem nemůže fungovat, u Kopeckého je to přesně naopak. Jeden přístup podtrhuje a umocňuje ten druhý, z čehož nakonec vzniká unikátní dílo.

Vladimír Kopecký v roce 2020 zvítězil ve vyzvané soutěži na podobu jedné ze stanic budoucí linky pražského metra D – Nádraží Krč, v rámci expozice v Museu Kampa je instalován jeden z pracovních návrhů tisků na skleněný most.
Zobrazit více