!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Kalendář akcí > Výstava prezidentských vozů v Muzeu autíček
Výstava prezidentských vozů v Muzeu autíček
"> ">
1.7.
31.3.
+ Přidat foto

Výstava prezidentských vozů v Muzeu autíček

Kdy 1. červenec 2018 - 31. březen 2019 Výstavy
V gotické tvrzi Příseka si můžete prohlédnout výstavu prezidentských a papežských automobilů, která nově doplňuje stálou expozici přes 10 tisíc modelů autíček a dalších hraček, vyrobených od roku 1910 až do 90. let.
Vedle hraček, se kterými jste si hráli jako děti, můžete dětem ukázat i kus nejen naší, ale i zahraniční historie. Navíc se společně dozvíte i mnoho zajímavostí, které jste o českých hračkách netušili. 

Zajímá vás, čím jezdili čeští i zahraniční prezidenti? Speciální výstava, kterou připravil ředitel muzea Robert Švec se soukromým sběratelem, vás vezme na cestu od kočárů až po moderní speciály. Uvidíte Lincoln Continental s označením SS-100-X, ve kterém zastřelili Kennedyho, v jeho původním stavu, i Mercedes Benz 770K, který dal Hitler Emilu Háchovi a se kterým pak jezdil i dělnický prezident Gottwald. Několik desítek modelů Československých i světových prezidentských vozů doplňují dioramata, figurky a papamobily, tedy vozy pro papeže. Zřejmě nejznámějším ze zastoupených papamobilů je ikonický Mercedes G s bublinou, ze kterého věřícím mával Jan Pavel II.

Prezidentské vozy doplňuje stálá výstava československých autíček, vyrobených ve 20. století. Autíčka bakelitová, plechová i plastová, vitríny na hradě Příseka jsou plné různobarevných dopravních prostředků, poháněných setrvačníkem, bez pohonu, natahovacích i na baterie. Muzeum už nashromáždilo tisíce exponátů.

Mezi vystavovanými hračkami je celá řada unikátů. Například vláčky vyrobené firmou LASTRA, které Ladislav Stránský, majitel firmy na módní přezky, udělal pro svého syna a zahájil tak výrobu hraček v této firmě. Vzácná je i černá Tatra 613, u které se dochované kusy počítají na jednotky. V černé se autíčka nevyráběla, protože tehdejší soudruzi barvu označili za nevýchovnou pro děti, takže modely „papalášské Tatrovky“ vznikaly jen jako dary výše postaveným činitelům. Nejvzácnější hračky dosahují hodnoty i statisíců korun.

I ve vitríně, kde je vedle sebe více podobných modelů, se skrývají vzácnosti. Nejcennější pro sběratele je hračka i s původním obalem, protože dítě běžně krabičku roztrhá a vyhodí. Zachovalých krabiček je tak velmi málo a mezi sběrateli jsou vysoce ceněné. Stejně jako u skutečných automobilů se i kolem modelů sdružuje komunita sběratelů. Ta na jedné straně zachraňuje historické hračky před zničením či vyhozením a na druhé straně zvyšuje zájem o vzácnější kusy, jejichž cena neustále roste.

Muzeu se za tři roky fungování podařilo soustředit 10,5 tisíce modelů. Jedině zapálení sběratelů umožnilo vznik příseckého muzea a láska k autíčkům prostupuje i celou expozici. Snaha získat všechny modely a pokud možno všechny barevné varianty však naráží na nedostatek podkladů. I proto je v muzeu jedna vitrína věnována darům návštěvníků. Pokud i vy máte staré hračky uschované, můžete je nechat v muzeu Příseka vystavit. Kdo ví, třeba u sebe doma naleznete doposud neznámý model!
Celý popis
Naposledy změněno: 24. 9. 2018