Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Výstava Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje
Výstavy

Výstava Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje

Slavnostní zahájení výstavy se uskuteční v neděli 24. srpna 2014 v 15. 00 na vstupním nádvoří nové přístavby muzea za přítomnosti všech laureátů titulu „Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje“.

Dne 8. 3. 2012 schválila Rada Jihomoravského kraje Zásady pro udělování titulu „Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje“, který je určen lidovým řemeslníkům a výrobcům, kteří dosud uchovávají a praktikují pracovní dovednosti, postupy a technologie tradiční rukodělné výroby na území Jihomoravského kraje.

Od roku 2012 se každoročně uděluje vybraným nominovaným lidovým tvůrcům a řemeslníkům toto prestižní krajské ocenění jejich práce. Titul je spojen nejen s finanční odměnou, ale právem opatřovat výrobky ochrannou známkou, která byla vytvořena speciálně pro tento titul a vzešla z výběrového řízení. Jména nositelů tohoto titulu jsou zapsána do Seznamu nositelů titulu „Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje“, který je nepřenosný.

Za tři roky trvání Rada Jihomoravského kraje ocenila již osm lidových výrobců. Shodou okolností všichni pocházejí z hodonínského okresu. Každoročně může Komise pro tradiční lidovou kulturu Jihomoravského kraje, složená z předních etnografů a zástupců Krajského úřadu ocenit maximálně tři nominované kandidáty. 

Jako ocenění jejich práce a připomenutí dnes již zanikajících znalostí a dovedností jsme se rozhodli připravit výstavu s jednoduchým názvem Mistři tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje, kterou jsme pojali jako putovní a rozdělili jsme ji na textovou, kde na velkoformátových stojanech představujeme každého výrobce včetně stručného popisu technologie výroby a trojrozměrnou.

Každý výrobce se prezentuje ukázkovou kolekcí své tvorby. Speciálně pro tuto výstavu byl připraven dokumentární film zachycující jednotlivé technologické postupy výroby. Každému výrobci je věnováno přibližně deset minut. Součástí výstavy je rovněž tištěný katalog výrobců.

Výstava si klade za cíl především propagaci nového krajského ocenění, propagaci oceněných tvůrců a připomenutí lidských dovedností v minulosti běžných, dnes však postupně upadajících v zapomenutí. Věříme, že se stane inspirací a důvodem k zamyšlení při hledání dalších vhodných kandidátů na tento titul.

Slavnostní zahájení výstavy se uskuteční v neděli 24. srpna 2014 v 15. 00 na vstupním nádvoří nové přístavby muzea za přítomnosti všech laureátů. K dobré náladě zahraje Cimbálová muzika Friška z Kyjova.

V rámci výstavy připravujeme dne 11. září předváděcí akci, na které se představí všichni ocenění mistři se svými výrobky a ukázkou své práce. Vstup na tuto akci je volný. Na výstavu, kterou finančně podpořilo Ministerstvo kultury České republiky, a Jihomoravský kraj vás srdečně zveme. 

Provozovatel

Vlastivědné muzeum Kyjov

Palackého 70
697 01 Kyjov
Tel.:
+420 518 612 338
Email:
vytvarnik.kv@masa...
Email:
muzeum.kyjov@masa...
WWW:
www.masaryk.info
WWW:
www.masaryk.info/...
GPS:
49,009315 17,128617
 
Region:
Jihomoravský kraj
Oblast:
Slovácko
Město:
Kyjov
Tipy na výlet:
Kyjov a okolí
 

Vstupné

Cena: 30 Kč

Snížená cena: 15 Kč

Poznámka:

Rodinné pasy, senior pasy -50%, děti do 16ti let 10,-, nad 16 let 15,-, důchodci 15,-.

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Mikulášský bleší trh

Srdečně zveme zájemce v neděli 4. 12. 2022 do nové budovy Vlastivědného muzea Kyjov na bleší trh.
Kyjov, Jihomoravský kraj

Vánoce se blíží...

Dovolujeme si vás pozvat do Vlastivědného muzea Kyjov na předváděcí akci Vánoce se blíží...
Kyjov, Jihomoravský kraj

Vystoupení sboru Carmina vocum

Smíšený pěvecký sbor ve Vlastivědném muzeu Kyjov.
Kyjov, Jihomoravský kraj

Dobročinná skautská kavárna v muzeu

Přijďte si s námi vypít čaj nebo kávičku, vyrobit něco pěkného na Vánoce, koupit drobnost pro vaše blízké.
Kyjov, Jihomoravský kraj

Vlastivědné muzeum Kyjov

Kyjovské Vlastivědné muzeum sídlí v nejstarší dochované budově ve městě, v renesančním zámečku.
Kyjov, Jihomoravský kraj

Kaple sv. Josefa v Kyjově

Kostel byl postaven ze zbytků původního kostela sv. Martina v letech 1831 – 1832. Z původního kostela zůstala věž z konce 17. století. Kaple měla sloužit jako hřbitovní, ale během první světové války chátrala. Dnes slouží kostel sv. Josefa jako zvonice a příležitostně ke kulturním akcím.
Kyjov, Jihomoravský kraj

Penzion Régio v Kyjově

V samotném historickém centru Kyjova najdete Penzion Régio. Jeho služby ocení nejen obchodní cestující, firemní klientela, ale také rodiny s dětmi, cykloturisté a turisté ubytovaní na více nocí s cílem poznání atraktivního regionu.
Kyjov, Jihomoravský kraj

Sklepní uličky v Kyjově

Vinařství se staletou tradicí připomínají v Kyjově sklepní uličky v Nětčicích, řádek sklepů ve Vývoze v Boršově a vinařské stavby v ulici U Sklepů, zvané Na Šištótě. Ve sklepě U Petra, který nabízí ochutnávky a prodej vín, je k vidění malá vinařská expozice.
Kyjov, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Vinný sklípek Kyjov

Vinný sklípek Kyjov v blízkosti centra Kyjova poskytuje tradiční pohoštění, degustace vín místních vinařů a lidovou hudbu. Akce jsou určeny jen pro skupiny na objednávku předem.
Kyjov, Jihomoravský kraj

Slovácká galerie vín v Kyjově

Stylová Slovácká galerie vín, která se nachází přímo pod renesanční kyjovskou radnici. Slovácká galerie vín nabízí a prezentuje vína výhradně ze Slovácké vinařské podoblasti.
Kyjov, Jihomoravský kraj

Vinařství Josef Dufek – víno z Moravského Slovácka

Vinařství Josef Dufek je vinařství rodinného typu s více jak 100letou tradicí, které se nachází ve vinařské obci Svatobořice – Mistřín ležící 3 km východně od Kyjova směrem na Hodonín. Vinařství je začleněno do vinařské oblasti Morava, podoblasti Moravské Slovácko.
Svatobořice-Mistřín, Jihomoravský kraj

B\V Vinařství Milotice

Všechna vyrobená vína z B\V Vinařství musí nejdříve zachutnat zdejším vinařům, kteří si je až poté dovolí nabídnout svým zákazníkům. Vlajkovou lodí vinařství je „královská“ odrůda Ryzlink rýnský. Velký důraz zde kladou také na červené odrůdy.
Milotice, Jihomoravský kraj