ÚvodKalendář akcíVýstavyVýstava Masarykovy mosty

Datum začátku akce: 26.10.2018.

Doba trvání akce: "26. říjen 2018 – 23. únor 2019".

Výstava Masarykovy mosty
Výstavy

Výstava Masarykovy mosty

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prozkoumejte aktuální akce v regionu Olomoucký kraj nebo navštivte Výstavy v celé ČR.
Výstava představuje historii našich silničních mostů pojmenovaných po prezidentu T. G. Masarykovi. K prezentaci byla vybrána symbolická osmička těchto mostů – Darkov, Debř u Mladé Boleslavi, Hodonín, Karlovy Vary, Kolín, Kralupy nad Vltavou, Plzeň, Týnec nad Sázavou.
Výstava MASARYKOVY MOSTY u příležitosti 100. výročí vzniku ČSR představuje osm českých a moravských mostů, které byly pojmenovány na jeho počest prezidenta Osvoboditele -T. G. Masaryka. Jeho jméno nesla mnohá náměstí i návsi, třídy a ulice, školy a ústavy, chaty a kulturní domy a samozřejmě také řada našich mostů a silnic. Z celkem 13 zjištěných mostů se výstava zaměřuje na 8 (např. Kolín, Hodonín, Kralupy nad Vltavou).

Mosty byly Masarykovým jménem pojmenovávány většinou u příležitosti prezidentových 75. a 85. narozenin v letech 1925 a 1935. Některé jeho jméno nesou i dnes, u dalších se vžilo pojmenování jiné (např. Karlovy Vary – Ostrovský, Hradec Králové – Pražský, Třebíč – Podklášterský). Řada z těchto mostů jsou kulturními památkami, dva z nich už ale nikdy nebudeme mít možnost spatřit – hodonínský byl zcela zničen ustupující německou armádou na sklonku války, třebíčský byl z důvodu nevyhovujícího technického stavu zbourán nedávno.

Výstava ale nezůstane jen u mostů. Připomene také krkonošskou Masarykovu horskou silnici a představí řadu zajímavých exponátů vztahující se k osobě prezidenta Masaryka.