ÚvodAktualityDárky pro TGM aneb Masarykovy mosty: zastavte se cestou do hor na výstavě!
Památky

Dárky pro TGM aneb Masarykovy mosty: zastavte se cestou do hor na výstavě!

  • 10. prosince 2018
Plánujete zimní výlet do Jeseníků? Máme pro vás zajímavý tip, kde si cestou udělat přestávku: v Muzeu silnic ve Vikýřovicích u Šumperka. Je otevřené denně kromě pondělí a všem výletníkům nabízí kromě stálé expozice dvě zajímavé výstavy: jedna se věnuje historii turistiky na Šumpersku, druhá mapuje osudy osmi mostů, pojmenovaných po prezidentu T. G. Masarykovi.
S těžkou prací cestářů a údržbou cest od jednoduchých stezek až po moderní dálnice se seznámíte v jediném muzeu svého druhu u nás: v Muzeu silnic ve Vikýřovicích. Ze zimních cest za sněhem na svahy Jeseníků to není žádná zajížďka, hned za Šumperkem odbočíte z hlavní silnice na Hraběšice; muzeum stojí přímo u křižovatky a pohodlně u něj zaparkujete.
 

Silnice, mosty a zábava pro děti

Do 23. února 2019 si můžete prohlédnout výstavu Masarykovy mosty, ještě o týden déle potrvá výstava Je to chůze po tom světě aneb turistika dříve a dnes. Představuje počátky turistiky na Šumpersku a její historii až do dnešních dnů a pro všechny nadšené cestovatele ji nachystali členové místního Klubu českých turistů.

Líbit se vám budou i stálé muzejní expozice; jedna se věnuje historii a současnosti silničních mostů, druhá pak životu a dílu bratří Kleinů. Podnikatelská rodina z Loučné nad Desnou se proslavila budováním železničních tratí v celém Rakousku-Uhersku, výrobky z jejich železáren se uplatnily například na železničních tratích z Vídně do Brna, z Břeclavi do Přerova a z Olomouce do Prahy a dál k dnešním německým hranicím. Kleinové stavěli i dva nejobtížnější úseky horské trati přes Semmeringský průsmyk na dráze z Vídně do Terstu.

Zatímco vy budete zkoumat historii výstavby, oprav a údržby silnic či mostů, doplněnou spoustou atraktivních modelů, děti se zabaví u skládaček, na dopravních kobercích a u dalších hříček, v sezoně jsou venku k dispozici šlapací motokáry a odrážedla. Venku si navíc prohlédnete celoročně vystavený historický vozový park, k vidění je například sněhová fréza poháněná motorem z tanku nebo několik ocelových mostů. Na všechno pak dohlíží dřevěná socha sv. Kryštofa, patrona všech cestovatelů i cestářů.
 

Most jako dárek k narozeninám

Někdo dostává k narozeninám bonboniéry, prezident Masaryk dostával mosty: na jeho počest byly pojmenovávané nebo přejmenovávané zejména v letech 1925 a 1935 u příležitosti jeho 75. a 85. narozenin. V Muzeu silnic ve Vikýřovicích jich dokázali vypátrat celkem třináct, osm Masarykových mostů vám představí právě probíhající výstava.

Čestné pojmenování po muži, který se zasloužil o vznik Československé republiky v říjnu 1918, nevydrželo žádnému z mostů nijak dlouho, všechno změnila druhá světová válka a komunistický režim. Některé se ke jménu TGM vrátily, Masarykovy mosty tak nyní najdete například v Kralupech nad Vltavou, v Kolíně, v Mladé Boleslavi nebo v Týnci nad Sázavou. U dalších se ale mezitím vžilo jiné označení, třeba pro Ostrovský most v Karlových Varech, Pražský most v Hradci Králové nebo Podklášterský mostTřebíči.
 

Znáte dalších pět míst pojmenovaných po Masarykovi?

  • Masarykův mostPlzni, který stojí u Jateční ulice v blízkosti železničního mostu trati PlzeňŽatec, oslaví stovku v roce 2022. Ve své době to byl údajně největší betonový most u nás.
  • Masarykovo jméno nesou mnohá náměstí i návsi, třídy a ulice, školy a ústavy nebo horské chaty: už jste navštívili Masarykovu chatu na ŠerlichuOrlických horách nebo Masarykovu chatu na Beskydě?
  • Symbolem Hořic je Masarykova věž samostatnosti, pětadvacet metrů vysoká stavba s bohatou sochařskou výzdobou na vrcholu Hořického chlumu, která slouží jako památník obětem světových válek i jako turistická rozhledna. Její stavbu ukončila druhá světová válka, v následujících letech se plánuje její zvýšení o dalších 15 metrů.
  • Po prvním československém prezidentovi jsou pojmenována také Masarykova zdymadlaÚstí nad Labem. Součástí vodního díla z let 1923 až 1936 jsou dvě plavební komory, hydroelektrárna a jez s rybím přechodem. Nejhezčí výhled na zdymadla je od hradu Střekov, můžete přes ně přejít z jednoho břehu Labe na druhý. Na prohlídku technického zázemí se můžete vypravit třeba v březnu, kdy se slaví Světový den vody, v dubnu při zahájení turistické sezony anebo v září ve Dnech evropského dědictví.
Muzeum silnic ve Vikýřovicích – stálá silniční expozice Kultura

Muzeum silnic ve Vikýřovicích – stálá silniční expozice

Stálá expozice, zachycující vývoj silnic od nejstarších stezek až po dnešní moderní silnice, kde je možné vidět nespočet historických map, dobových dokumentů nebo vzácných fotografií.

Další aktuality

V olomoucké zoo probíhá právě oblíbená zimní zooinventura

Zvířátka v zoo Olomouc prochází pravidelně na začátku roku odbornou "inventurou". A sčítací komisaře napadlo, že by tato činnost mohla bavit i děti. Proto vznikla akce Zooinventura, které se můžete zúčastnit až do 15. března 2026. Děti vyplní hlasovací a soutěžní lístek, který obdrží na pokladně.
3. leden 2026 11:20
Příroda, Olomoucký kraj

Hrad Helfštýn mimořádně otevře první lednovou sobotu své brány

Zájemci o historii mohou i letos navštívit mimořádně v sobotu 3. ledna 2026 středověký hrad Helfštýn u Lipníka nad Bečvou. Jeho brány se otevřou pro účastníky tradičního zimního výstupu na tuto historickou památku. Akce každoročně pořádá správa hradu a Klub českých turistů. Je jedinou příležitostí, kdy veřejnost může hrad navštívit v zimním čase. Během novoročního výstupu budou zpřístupněny pouze venkovní plochy hradu.
30. prosinec 2025 13:46
Památky, Olomoucký kraj

Připravte se na poslední prohlídky hradu Šternberk v roce 2025

Na Silvestra se můžete přijít podívat na hrad Šternberk, kde si pro vás připravili poslední prohlídky v tomto roce. Brány hradu se otevřou už v 10:00 hodin. Chybět nebude občerstvení a o hudební doprovod se postará flašinetář. Připravené budou prohlídky hradu a sportovní program pro všechny generace.
29. prosinec 2025 13:44
Památky, Olomoucký kraj

Užijte si návštěvu hradu Šternberk při mimořádné vánoční prohlídce

Netradiční Poetické prohlídky hradu ve Šternberku si užijí všichni ti, kteří tam zamíří ve dnech 25. až 28. a 31. prosince 2025. Mimo informací z historie hradu se tu dozvíte i mnoho zajímavého o historii Vánoc a vánočních tradicích.
25. prosinec 2025 10:24
Památky, Olomoucký kraj

Hrad Bouzov bude otevřen i na konci roku 2025

Hradů, které jsou otevřené i přes zimu, je na rozdíl od zámků jako šafránu. Jednou z několika výjimek je nádherný hrad Bouzov na střední Moravě. Otevřen bude 27.12. a 28.12. 2025, kdy budou probíhat prohlídky vánočně vyzdobeným hradem a nakonec ještě jednou na Silvestra. Nutná je však předchozí rezervace vstupenek.
24. prosinec 2025 7:19
Památky, Olomoucký kraj

Pusťte si skořápkové lodičky po mlýnském náhonu ve Velké Bystřici

V dobách, zas ne až tak vzdálených, praktikovaly mnohé rodiny zvyk pouštění lodiček z ořechových skořápek. Připomeňte si tuto tradici ve Velké Bystřici, kde se v neděli 21. prosince 2025 od 17 hodin uskuteční hromadné vypouštění lodiček po mlýnském náhonu.
21. prosinec 2025 9:12
Zážitky, Olomoucký kraj

Olomoucká zahrada si oblékla sváteční kabát a láká i na vánoční večerní prohlídky

V olomoucké zoo vás čeká od 25. do 30. prosince 2025 bohatý vánoční program včetně svátečních večerních prohlídek. Klid, pohoda, vánoční výzdoba, teplý punč – to jsou bonusy, které v létě v zoo nenajdete. Ježíšek zavítá i mezi zvířata v olomoucké zoo. Vychutnejte si Vánoce, kde budete nablízku zvířatům. Chladné venkovní počasí, při kterém je řada zvířat mnohem aktivnější než za horka, je kompenzováno příjemně vytopenými pavilony a komentované prohlídky jsou pověstnou třešinkou na dortu. Přijďte zjistit jak zoo sluší vánočně pohádkový kabát, v areálu tu na vás za zvuků koled budou čekat české pohádky a další sváteční výzdoba.
20. prosinec 2025 9:29
Příroda, Olomoucký kraj

Zámek Plumlov zve na speciální adventní prohlídky i sváteční koncerty

S adventními příběhy, lidovými zvyky a tradicemi se můžete o víkendu seznámit na zámku v Plumlově díky speciálním adventním prohlídkám. Divadelně ztvárněné zimní příběhy vás vtáhnou do kouzelné adventní atmosféry a osvobodí od špatné nálady. Přijďte se na zámek podívat 6. a 7. prosince 2025 a seznamte se s tradicemi, pověstmi a kouzlem staročeských Vánoc. Těšit se v předvánočním čase můžete i na koncerty.
3. prosinec 2025 13:00
Památky, Olomoucký kraj