Úvod > Aktuality > Dárky pro TGM aneb Masarykovy mosty: zastavte se cestou do hor na výstavě!
Památky

Dárky pro TGM aneb Masarykovy mosty: zastavte se cestou do hor na výstavě!

  • Vydáno10. prosince 2018
Plánujete zimní výlet do Jeseníků? Máme pro vás zajímavý tip, kde si cestou udělat přestávku: v Muzeu silnic ve Vikýřovicích u Šumperka. Je otevřené denně kromě pondělí a všem výletníkům nabízí kromě stálé expozice dvě zajímavé výstavy: jedna se věnuje historii turistiky na Šumpersku, druhá mapuje osudy osmi mostů, pojmenovaných po prezidentu T. G. Masarykovi.
S těžkou prací cestářů a údržbou cest od jednoduchých stezek až po moderní dálnice se seznámíte v jediném muzeu svého druhu u nás: v Muzeu silnic ve Vikýřovicích. Ze zimních cest za sněhem na svahy Jeseníků to není žádná zajížďka, hned za Šumperkem odbočíte z hlavní silnice na Hraběšice; muzeum stojí přímo u křižovatky a pohodlně u něj zaparkujete.
 

Silnice, mosty a zábava pro děti

Do 23. února 2019 si můžete prohlédnout výstavu Masarykovy mosty, ještě o týden déle potrvá výstava Je to chůze po tom světě aneb turistika dříve a dnes. Představuje počátky turistiky na Šumpersku a její historii až do dnešních dnů a pro všechny nadšené cestovatele ji nachystali členové místního Klubu českých turistů.

Líbit se vám budou i stálé muzejní expozice; jedna se věnuje historii a současnosti silničních mostů, druhá pak životu a dílu bratří Kleinů. Podnikatelská rodina z Loučné nad Desnou se proslavila budováním železničních tratí v celém Rakousku-Uhersku, výrobky z jejich železáren se uplatnily například na železničních tratích z Vídně do Brna, z Břeclavi do Přerova a z Olomouce do Prahy a dál k dnešním německým hranicím. Kleinové stavěli i dva nejobtížnější úseky horské trati přes Semmeringský průsmyk na dráze z Vídně do Terstu.

Zatímco vy budete zkoumat historii výstavby, oprav a údržby silnic či mostů, doplněnou spoustou atraktivních modelů, děti se zabaví u skládaček, na dopravních kobercích a u dalších hříček, v sezoně jsou venku k dispozici šlapací motokáry a odrážedla. Venku si navíc prohlédnete celoročně vystavený historický vozový park, k vidění je například sněhová fréza poháněná motorem z tanku nebo několik ocelových mostů. Na všechno pak dohlíží dřevěná socha sv. Kryštofa, patrona všech cestovatelů i cestářů.
 

Most jako dárek k narozeninám

Někdo dostává k narozeninám bonboniéry, prezident Masaryk dostával mosty: na jeho počest byly pojmenovávané nebo přejmenovávané zejména v letech 1925 a 1935 u příležitosti jeho 75. a 85. narozenin. V Muzeu silnic ve Vikýřovicích jich dokázali vypátrat celkem třináct, osm Masarykových mostů vám představí právě probíhající výstava.

Čestné pojmenování po muži, který se zasloužil o vznik Československé republiky v říjnu 1918, nevydrželo žádnému z mostů nijak dlouho, všechno změnila druhá světová válka a komunistický režim. Některé se ke jménu TGM vrátily, Masarykovy mosty tak nyní najdete například v Kralupech nad Vltavou, v Kolíně, v Mladé Boleslavi nebo v Týnci nad Sázavou. U dalších se ale mezitím vžilo jiné označení, třeba pro Ostrovský most v Karlových Varech, Pražský most v Hradci Králové nebo Podklášterský mostTřebíči.
 

Znáte dalších pět míst pojmenovaných po Masarykovi?

  • Masarykův mostPlzni, který stojí u Jateční ulice v blízkosti železničního mostu trati PlzeňŽatec, oslaví stovku v roce 2022. Ve své době to byl údajně největší betonový most u nás.
  • Masarykovo jméno nesou mnohá náměstí i návsi, třídy a ulice, školy a ústavy nebo horské chaty: už jste navštívili Masarykovu chatu na ŠerlichuOrlických horách nebo Masarykovu chatu na Beskydě?
  • Symbolem Hořic je Masarykova věž samostatnosti, pětadvacet metrů vysoká stavba s bohatou sochařskou výzdobou na vrcholu Hořického chlumu, která slouží jako památník obětem světových válek i jako turistická rozhledna. Její stavbu ukončila druhá světová válka, v následujících letech se plánuje její zvýšení o dalších 15 metrů.
  • Po prvním československém prezidentovi jsou pojmenována také Masarykova zdymadlaÚstí nad Labem. Součástí vodního díla z let 1923 až 1936 jsou dvě plavební komory, hydroelektrárna a jez s rybím přechodem. Nejhezčí výhled na zdymadla je od hradu Střekov, můžete přes ně přejít z jednoho břehu Labe na druhý. Na prohlídku technického zázemí se můžete vypravit třeba v březnu, kdy se slaví Světový den vody, v dubnu při zahájení turistické sezony anebo v září ve Dnech evropského dědictví.
Muzeum silnic ve Vikýřovicích – stálá silniční expozice

Muzeum silnic ve Vikýřovicích – stálá silniční expozice

Stálá expozice, zachycující vývoj silnic od nejstarších stezek až po dnešní moderní silnice, kde je možné vidět nespočet historických map, dobových dokumentů nebo vzácných fotografií.

Další aktuality

Olomoucký kraj: tradiční gastronomie, tvarůžky, pivo a lázně

Tradice Olomouckého kraje udělají radost všem vašim smyslům: tradiční regionální produkty totiž báječně chutnají i voní, a skvěle vypadají i naservírované na talířích a ve sklenicích. Tady se zrodily olomoucké tvarůžky, k návštěvě láká i prostějovská palírna U Zeleného stromu. A dopřejte si také stylový odpočinek v kolébce vodoléčby, v Lázních Jeseník.
Olomoucký kraj | Gurmánská turistika

Jarní prázdniny 2023 – Olomoucký kraj

Cestování rozšiřuje obzory a přináší zážitky. Připravte dětem parádní jarní prázdniny v Olomouckém kraji. Vydejte se na výlet nebo si vyberte báječnou dovolenou na lyžích.
Olomoucký kraj | Zážitky

Jeskyně Na Špičáku zve vůbec poprvé na prohlídky i během zimy!

Se startem roku 2023 přináší jeskyně Na Špičáku u Supíkovic na Jesenicku první letošní novinku. A to v podobě série garantovaných zimních prohlídek. Do podzemního labyrintu se mohl turista v průběhu ledna, února a března podívat už dříve, jenže si musel vstup dopředu telefonicky nebo mailem zajistit. Od letoška se může kdokoliv vypravit do jeskyně i bez objednávky, a to každý čtvrtek, vždy v 10, 12 a 14 hodin. Jeskyně patří k nejstarším písemně doloženým ve střední Evropě. Čtyři sta metrů dlouhý labyrint chodeb a puklin ukrývá restaurované nápisy a unikátní renesanční malby, které se v podzemních prostorách dochovaly jako svědectví časů dávno minulých. Nejcennější výjevy se nacházejí v tzv. Kalvárii, nejzáhadnějším místě celé jeskyně.
Olomoucký kraj | Příroda

Hrad Helfštýn mimořádně otevře první lednovou sobotu své brány

Zájemci o historii mohou i letos navštívit mimořádně v sobotu 7. ledna středověký hrad Helfštýn u Lipníka nad Bečvou. Jeho brány se otevřou pro účastníky tradičního zimního výstupu na tuto historickou památku. Akce každoročně pořádá správa hradu a Klub českých turistů. Je jedinou příležitostí, kdy veřejnost může hrad navštívit v zimním čase. Během novoročního výstupu budou zpřístupněny pouze venkovní plochy hradu.
Olomoucký kraj | Památky