Úvod > Kalendář akcí > Hrnčířské a řemeslné vánoční trhy 2019 v Holešovicích
Hrnčířské a řemeslné vánoční trhy 2019 v Holešovicích
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
29.11.
1.12.
+ Přidat foto

Hrnčířské a řemeslné vánoční trhy 2019 v Holešovicích

Kdy 29. listopad 2019 10:00 - 1. prosinec 2019 18:00 Výstavy
Rozsvícení vánočního stromu, hrnčířské a řemeslné trhy, lampionový průvod, nedělní mikulášská, dětské dílničky...to jsou letošní Vánoce na Výstavišti Praha.
Vánoce slaví v České republice téměř všichni. Přesto se mnoho vánočních tradic a zvyků vytrácí. Lidé na ně jednoduše zapomínají.Pokud patříte mezi ty, co od vánoc stále očekávají vůni perníkového koření, skořice, či pravého rumu? Rozkvetlá Barborka na stole, vánoční stromeček, darované jmelí a zlaté prasátko, rozkrojené jablíčko, skořápkové lodičky…? Pak přijďte právě k nám na hrnčířské a řemeslné trhy a zavzpomínejte si s námi na své dětství při výběru ojedinělých dárků z rukou těch nejlepších řemeslníků. Neodmyslitelnou součástí předvánoční atmosféry jsou přeci také vánoční trhy. A ty nejlepší jsou právě ty, s berounskou tradicí, hrnčířsko - řemeslné.

Naše letošní typy pro vás jsou právě ty vzpomínkové. „Porculán“ jako od babičky, malován modrou kobaltovou barvou z dílny Heleny Ladové Liškové je stoprocentní zárukou vašim cestováním časem. Vyrábí a nabídne Vám dokonalé hračky z kolekce „Vzpomínky na dětství“. Na výběr je třeba houpací koník, kolébka s panenkou, kočárek, želvička, slon a jíné. Kdo upřednostní hrneček, mléčenku, medák, může se těšit i na užitkové zboží z její pohádkové dílny.

Další typ, dřevěné hračky, jsou vyráběné již několik desítek let. A i když dřevěné hračky neblikají, nesvítí a nevydávají hluk, stále jsou nedílnou součástí dětských pokojíků. Jsou to prostě hračky, které nestárnou. A právě takové jsou hračky Báry Hubené. Ta nejraději vyřezává ze dřeva. „Baví mě, když z kusu špalku udělám něco, co někoho pak potěší. Nejčastěji používám lipové dřevo, které nejprve strojně opracuji a následně ručně dotvaruji řezbářskými dláty. Ve výrobě kombinuji i další techniky a materiály (drát, novinový papír, látku…).“

Třetí vzpomínkou, která je spojena s očekáváním u večeře, kdy už konečně ten ježíšek
přijde?, je zvuk zvonečku ve vedlejším pokoji. Cinkání zvonečku je zvuk, který k vánocům zkrátka neodmyslitelně patří a tak je samozřejmě najdete i u nás. Budou nejen tradiční, kovové, litinové, skleněné, s ručně vybroušeným motivem. Nejvíce zvonků, zvonečků a zvoniček najdete ale vyrobené z hlíny. Keramické, modelované zvonečky vyrábí také český kreslíř a keramik Jiří Chudý. Největší zájem je o jeho keramické modelované zvonečky většinou ve tvaru pohádkových postav. Mikulášů, čertů, draků, také ale modeluje betlémy, či zahradní keramiku.

Naše tradiční, vánoční trhy vám nabízejí dárky, které potěší, dárky které poslouží, dárky praktické i pro radost. Na 150 řemeslníků z celé české republiky i hosté ze zahraničí se na vás opět těší pod jednou střechou v Praze na Výstavišti. Najdete zde převážně výrobky keramiků, mísy, misky, hrnky, šálky, pohárky, talíře, svícny, lampy, stínidla, květináče, betlémy, sochy, až po plastiky, mozaiky, vázy, šperky a jiná umělecky cenná díla. Výrobky sklářů, jako jsou repliky historického skla, foukané sklo, tradiční skleněné figurky, fusing, vitráže, madonky, či svaté obrázky s podmalbou. Výrobky ze dřeva, od dlabaných mís, přes vyřezávané betlémy a hračky, kuchyňské doplňky, až po židličky a dekor nábytek. Koupit budete moci také tkané výrobky, třeba ručně tkané ubrusy, přehozy a koberečky, autorské oblečení i módní doplňky a další textilní či kožené design výrobky. Zajímavá řemesla budou měditepectví, nožířství, drátenictví, mydlářství, přírodní kosmetika, parfémy, vonné oleje, esence. Košíkářství, voskařství, šperkařství, sedlářství, knihařství, papírové vystřihovánky, knihařství, adventní vazba a dekorace, kukuřičné šustí, pekařství či perníkářství a mnoho dalších tradičních řemesel, ale i současných moderních design řemesel, které navazují na tradici a kvalitu ruční výroby. To jsou například kožené kabely, kabelky, aktovky, batohy, kufříky, peněženky, pásky, které vám nabídne maďarský brašnář Lepizsán Attila. Pokud hledáte výjimečný design a kvalitní kožený výrobek pro sebe, nebo pro vaše blízké, nebo kolegy a přátele, nenechte si vánoční a řemeslné trhy ujít. Najdete zde klid, inspiraci a předvánoční pohodu.

Chvilky odpočinku při vybírání dárků vám zpříjemní také vybraná vína z Mělnicka, Bojanovic a Čejkovic. Pivečko z Kunratic, francouzské sýry, klobásky, řecké olivy, delikatesy, domácí jednohubky ze zdravých a čerstvých surovin. Polévka s kváskovým chlebem, který vám také nabídnou se škvarkovou, ale i jinou pomazánkou, například pomazánkou z červené řepy. Stylová čajovna, nebo káva s tradičními perníčky i novinkou, perníkovou roládou se švestkovými povidly.

Vánoční koledy a tance zazpívají a zatančí členové souboru Špalíček z Prahy a dětský soubor Vrbina aj.

Těšíme se na vás od pátku 29. listopadu do neděle 1. prosince 2019. v pravém křídle Průmyslového paláce Praha 7- Výstaviště.
Celý popis
Naposledy změněno: 13. 11. 2019