Úvod > Kalendář akcí > Historické a vojenské akce > Svatováclavské střelecké slavnosti Český Brod
Svatováclavské strelecké slavnosti
Historické a vojenské akce

Svatováclavské střelecké slavnosti Český Brod

Svatováclavské střelecké slavnosti – soutěž ve střelbě historických kuší a ručnic v duchu středověkých střeleckých slavností.

Guardia Broda Bohemicalis za podpory města Český Brod si vás dovoluje pozvat na Svatováclavské střelecké slavnosti – soutěž ve střelbě historických kuší a ručnic v duchu středověkých střeleckých slavností.

Akce se koná za hradbami města, Šafaříkova ul. V doprovodném programu se můžete zúčastnit střelby z historických ručnic a děti si mohou zahrát středověké hry pro děti.

Pořádáním městských střeleckých slavností pro historickou kuši o. s. Guardia Broda Bohemicalis, úspěšně navázala na starou tradici ve střelbě z kuší a ručnic na parkánech městských opevnění.

V roce 2013 byla soutěž rozšířena o kategorii přesná replika středoevropské gotické kuše, kdy přihlášený střelec, který splňuje dané podmínky, může vyhrát cenu jak ve své kategorii tak může vyhrát i v soutěži celkově. Místo konání: parkán českobrodských hradeb v Šafaříkově ulici.

Z historie slavností:
Tyto slavnosti jsou pořádány každý rok a to v měsíci září na den Svatého Václava. Tyto slavnosti navazují na starou měšťanskou tradici střílení Ku ptáku a Ku zdi. Účastníky  jsou  střelci z celých Čech a  střelci z  Bernau bei Berlin, jednoho z partnerských měst s husitskou tradicí. Místo konání střeleckých slavností, parkán městských hradeb, nebylo zvoleno náhodně, neboť právě na parkánech městských hradeb hrdé měšťanstvo tyto střelby provozovalo a není bez zajímavosti, že o takovém střílení v Českém Brodě se zmiňují i některé historické písemné záznamy z přelomu patnáctého a šestnáctého století. Hradby v Českém Brodě pochází z let 1451 – 1487 a jsou dílem mistra stavitele Havla. Cílem Svatováclavských střeleckých slavností je navázat na staré kulturní tradice našich předků a obnovení kdysi tolik oblíbené soutěžní střelby z kuše. Celé střelecké slavnosti jsou postaveny tak, aby co nejvěrněji kopírovaly popisované střelecké slavnosti konce patnáctého století ve střední Evropě, i když samozřejmě v menším měřítku. Doprovodný program je pro širokou veřejnost, zde si návštěvníci například mohou vystřelit z malé kuše, ověřit své znalosti v historickém kvízu prohlédnout si vystavené kuše a různá zařízení pro jejich napínání či jen tak posedět poslechnout si dobovou hudbu, shlédnout představení loutkového divadla v podání místního souboru Brodivadlo, nebo ochutnat dobovou kuchyni a dobré pivo.

Provozovatel

hradby Český Brod

Šafaříkova
282 01 Český Brod
Tel.:
+420 724 075 888
Tel.:
+420 321 612 219
Email:
semrad69@seznam.cz
WWW:
www.cesbrod.cz
GPS:
50,073613 14,859500
 
 

Časová náročnost

3,0 hodiny

 
 

Lidové Vánoce v Polabí 2022

Velká vánoční výstava pod názvem „Lidové Vánoce v Polabí“ se i letos koná v celém areálu skanzenu.
Přerov nad Labem, Středočeský kraj

Musica Rustica

Adventní písně a české i zahraniční koledy v jedinečném podání známého souboru Musica Rustica.
Radim, Středočeský kraj

Adventní koncert – Ensemble Hilaris

Mirabile Mysterium – Adventní koncert vokálního souboru Ensemble Hilaris.
Radim, Středočeský kraj

Zimní prohlídky na zámku Radim

Zimní prohlídky zámku Radim probíhají vždy o víkendech a svátcích v 11:00, 13:00 a 15:00 hod . Nenechte si je ujít. Otevřena ji i zámecká kavárna s nejméně jedním teplým jídlem denně, ovocnými limonádami a postřižinským pivem.
Radim, Středočeský kraj

Prohlídky podzemí v Českém Brodě

Podzemí je z důvodu rekonstrukce dočasně uzavřeno. Český Brod je staré historické gotické město a jako takové má své atributy. Jedním z nich jsou i podzemní prostory – chodby a sklepy ze 15. století.
Český Brod, Středočeský kraj

Komentované prohlídky města Český Brod

Město Český Brod má bohatou historii, bylo založeno ve 12. století pravděpodobně pražským biskupem Janem I. jako trhová osada na Trstenické stezce, která spojovala Prahu s jižní a východní Evropou.
Český Brod, Středočeský kraj

Stará radnice s městskou šatlavou v Českém Brodě

Původně gotická budova z doby před rokem 1402 byla postavena jako vůbec první radnice v Českých zemích. Od roku 1800 sídlila v části radniční budovy lékárna a při reorganizaci státního soudnictví (1849) předalo město radnici okresnímu soudu a později hejtmanství.
Český Brod, Středočeský kraj

Středočeská ovocná stezka

Tematicky zaměřenou značenou ovocnou cyklotrasu naleznete mezi Kolínem a Českým Brodem. Trasa je vedená po polních cestách a silnicích převážně III. třídy a označuje ji žluté dopravní značení pro cyklotrasy s logem stezky.
Český Brod, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Kavárna a pražírna Zrníčko

Pro ty, co hledají výjimečně kvalitní kávový zážitek v Českém Brodě a okolí.
Český Brod, Středočeský kraj

Vinařství Klučov

Za příznivého počasí se otevírá také vinný stánek v Klučově u Českého Brodu. Vinařskou tradici zde obnovili teprve před pár lety.
Český Brod, Středočeský kraj

Jurty v Sadu – glamping po mongolsku

Jen pár kilometrů od Prahy směrem na východ naleznete malebnou jurtovou vesničku schovanou ve starém jabloňovém sadu. Můžete zde zažít romantickou noc uvnitř originální mongolské jurty. V blízkosti krásné přírody při pozorování noční oblohy, večeru stráveném u ohně objevíte pravé kouzlo glampingu!
Český Brod, Středočeský kraj

Kounický pivovar

Kounický pivovar se nachází ve středočeské obci „Kounice“ nedaleko od Českého Brodu. Nachází se v objektu středověkého pivovaru, ve kterém nechybí klasické sladovny a konírny, a samozřejmě k němu patří i stylová restaurace.
Kounice, Středočeský kraj