Úvod > Kalendář akcí > Připomínka 80. výročí založení tzv. cikánského tábora
Historické a vojenské akce

Připomínka 80. výročí založení tzv. cikánského tábora

Připomínka 80. výročí založení tzv. cikánského tábora: komentované prohlídky táborové expozice ZDARMA. Připomínka důležitých historických událostí, které měly nezměrný tragický dopad na životy tisíců českých i moravských Romů.
Hodonín u Kunštátu. Památník holokaustu Romů a Sintů na Moravě připomene 10. července důležité historické události, které měly nezměrný tragický dopad na životy tisíců českých i moravských Romů.
Tábor v Hodoníně u Kunštátu (stejně jako druhý obdobný tábor v Letech u Písku) sloužil mezi lety 1940-1942 jako kárný a později jako sběrný tábor. Dne 10. 7. 1942 – tj. před osmdesáti lety, byl vydán výnos o potírání tzv. cikánského zlořádu. Výnos nařizoval provést soupis všech "cikánů, cikánských míšenců a osob žijících po cikánském způsobu". Na základě tohoto výnosu se v srpnu 1942 z obou sběrných táborů staly tábory tzv. cikánské. V nich byly na dobu neurčitou vězněny celé romské rodiny včetně dětí. V důsledku tristních táborových podmínek zde zemřelo 207 osob. Většina zbylých vězňů byla v srpnu 1943 převezena hromadným transportem do koncentračního tábora Auschwitz II-Birkenau na téměř jistou smrt.

V rámci připomenutí těchto důležitých historických milníků proběhnou 10. 7. v památníku komentované prohlídky zdarma (každou lichou hodinu – 9, 11, 13, 15 h). Důraz bude kladen na datum 10. 7. 1942 – prováděcí směrnice „Výnosu o potírání cikánského zlořádu“ a 2. 8. 1942 – zprovoznění tzv. cikánský táborů v Letech u Písku a Hodoníně u Kunštátu. Muzeum romské kultury, jakožto provozovatel památníků zve všechny návštěvníky.
 

Ubytování a restaurace v okolí

Rodinné ubytování na Habeši v Olešnice

Rodinné ubytování na Habeši v Olešnice

Olešnice, Jihomoravský kraj
Penzion a restaurace Hodůnka

Penzion a restaurace Hodůnka

Štěpánov nad Svratkou, Kraj Vysočina
Hotel Nedvědice

Hotel Nedvědice

Nedvědice, Jihomoravský kraj