Úvod > Kalendář akcí > Noc literatury v Praze 2019

Noc literatury v Praze 2019

Kdy 9. květen 2019 18:00 - 23:00 Společenské akce
Ve čtvrtek 9. května 2019 v 18 hodin začíná 13. ročník Noci literatury. Známé herecké osobnosti budou číst úryvky knih zahraničních autorů. Díky Noci literatury se návštěvníci opět dostanou do nevšedních nebo i běžně nedostupných (celkem 19 vybraných míst). Vstupné na všechna místa je zdarma.
Ve stejný den probíhají čtení v dalších 63 městech v Česku. Česká centra však organizují Noc literatury také v Evropě i v zámoří. 

Iniciátorem a hlavním organizátorem dnes již mezinárodní literární události jsou Česká centra. Noc literatury připravují ve spolupráci s klastrem EUNIC (European Union National Institutes for Culture), zahraničními velvyslanectvími a nakladatelstvím Labyrint. Každá z devatenácti zúčastněných zemí představí jednoho svého současného autora v novém českém překladu.  Zážitek z literatury je umocněn unikátní formou, schopnou oslovit i návštěvníky, kteří se v důsledku moderních technologií s tištěným slovem či přednesem poněkud míjejí.
 
Současná literatura, netradiční místa, známé herecké osobnosti – to je literární happening Noc literatury, který se v roce 2019 koná již potřinácté, tentokrát ve spolupráci s městskou částí Praha 2. Devatenáctka v letopočtu je pro tento ročník symbolická: 19 herců bude číst na 19 místech ukázky z 19 zahraničních knih v nových překladech. Rok 2019 je také rokem několika výročí a to hlavní, 30 let od Sametové revoluce, inspirovalo letošní Noc literatury při výběru čtecích míst, která částečně kopírují trasu studentské demonstrace 17. listopadu 1989. 

Také počet vysokých a středních škol, jež se do letošní Noci literatury zapojily, je vyšší než v minulých letech. Rok 1989 přinesl i větší otevřenost české společnosti a stejně tak se otevírá i Noc literatury. Podruhé je její součástí romská literatura a novinkou letošní Noci literatury je zařazení ukrajinské literatury, a to konkrétně čtení z knihy Oksany Zabuško „Muzeum opuštěných tajemství“.
Celý popis
Naposledy změněno: 2. 5. 2019