!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Kalendář akcí > Muzeum věžáků Kladno - slavnostní otevření - zrušeno

Muzeum věžáků Kladno - slavnostní otevření - zrušeno

Kdy 14. březen 2020 Výstavy
V sobotu 14. března bude pro veřejnost poprvé zpřístupněno Muzeum věžáků Kladno (prohlídky jsou již obsazeny). Muzeum bude pro veřejnost otevřené každou sobotu a o některé státní svátky. Začátky prohlídek (90 min): 9:00 , 11:00, 13:30 a 15:30. Prohlídku je nutné si rezervovat.
Muzeum bude otevřené zatím každou sobotu a o vybraných státních svátcích, pro školní a jiné skupiny pak v úterý, případně po předchozí domluvě.

Historie věžáků
S tím, že by prvnímu poválečnému sídlišti v Kladně měl dominovat soubor několika věžových domů, počítal hlavní architekt Josef Havlíček od samotného počátku plánování. V původní studii z roku 1946 je podíl silnice mezi Kladnem a Rozdělovem naznačena šestice desetipodlažních budov postavených na půdorysu písmene Y a odkazujících svým pojetím na funkcionalistickou tradici. 

Po změnách v letech 1948 a 1949 je zřejmé, že tuto původní koncepci nepůjde realizovat. S ohledem na nedostatek dalších vhodných stavebních parcel se ale stále počítalo s tím, že vysoké domy v Kladně vzniknou. Havlíček a jeho tým připravil v roce 1951 jejich přepracovanou verzi s půdorysem ve tvaru písmene T. Při jejím zpracování musel čelit sílícímu tlaku doktríny socialistického realismu, který se po roce 1950 stal jedinou přípustnou uměleckou normou ve všech sférách kulturního života. 

Sám Havlíček byl k socialistickému realismu kritický, a pro věžové domy proto hledal ztvárnění, které bude ideologicky přijatelné, ale zároveň originální a moderní. Východisko našel v práci moderního francouzského novoklasicistního architekta Augusta Perreta, jenž ve 20. letech proslul svým návrhem obytných věží pro pařížskou čtvrť L'Avenue des Maison-Tour.

Výstavba šestice 48 metrů vysokých věžových domů, svým pojetím zcela vybočující z dobové produkce, dostala povolení k realizaci na konci roku 1951. Stavba však byla zahájena až v březnu 1953 vytyčením prvního a druhého domu nejblíže od rozdělovského kostela sv. Václava. První dům byl předán do užívání předán těsně před Vánoci 1956. Postupně se pak dokončují další domy. Do posledního věžáku se lidé stěhovali přesně o rok později – na Vánoce 1957. 

Kladenské věžáky patří právem mezi nejzdařilejší realizace bytových staveb 20. století. Vedle originálního architektonického výrazu a velkorysosti v užití materiálů a práci s prostorem se vyznačují ještě dokonalým funkčním uspořádáním a promyšleností do posledního detailu. Navzdory mnoha nuceným ústupkům v sobě kombinují to nejlepší z tradice předválečné funkcionalistické architektury a úvah o sociálním a kolektivním bydlení.

Muzeum bude pro veřejnost otevřené každou sobotu a o některé státní svátky. Začátky prohlídek (90 min): 9:00 , 11:00, 13:30 a 15:30. Prohlídku je nutné si rezervovat.
Celý popis
Naposledy změněno: 13. 3. 2020
4.9.
6.9.
Dny města Kladna

Dny města Kladna

Kladno, Střední Čechy
5.3.
31.5.
Vydra s bobrem

Vydra s bobrem

Kladno, Střední Čechy
18.4.
Žranice

Žranice

Velká Dobrá, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Sport Hotel Sletiště v Kladně

Sport Hotel Sletiště v Kladně

Kladno, Střední Čechy
Ňam Ňam Cafe Kladno

Ňam Ňam Cafe Kladno

Kladno, Střední Čechy
Zmrzlina 2AD

Zmrzlina 2AD

Kačice, Střední Čechy